Song Of The Year: Difference between revisions
Created page with "== Winners == {| class="wikitable tsx_sortable" style="font-size: 95" |- style="background:#efefef" ! scope="col" class="autorowspan"| Year ! scope="col" class="autorowspan"| ..." |
No edit summary |
||
| Line 56: | Line 56: | ||
|{{flagicon|Portugal}} Ponta Delgada | |{{flagicon|Portugal}} Ponta Delgada | ||
|49 | |49 | ||
|- | |||
|'''[[Song Of The Year 2009|2009]]''' | |||
|{{flagicon|France}}{{flagicon|United States}} David Guetta feat. Kelly Rowland | |||
|"When Love Takes Over" | |||
|{{flagicon|Spain}} Julio | |||
|397 | |||
|5 | |||
|{{flagicon|Sweden}} Mandy. | |||
|14 January 2010 | |||
|{{flagicon|India}} Kolkata | |||
|51 | |||
|- | |||
|'''[[Song Of The Year 2010|2010]]''' | |||
|{{flagicon|United Kingdom}} Hurts | |||
|"Wonderful Life" | |||
|{{flagicon|Spain}} vamos | |||
|472 | |||
|118 | |||
|{{flagicon|United Kingdom}} Valenti | |||
|11 January 2011 | |||
|{{flagicon|Spain}} Madrid | |||
|45 | |||
|- | |||
|'''[[Song Of The Year 2011|2011]]''' | |||
|{{flagicon|United Kingdom}} Adele | |||
|"Someone Like You" | |||
|{{flagicon|Estonia}} Robert | |||
|420 | |||
|4 | |||
|{{flagicon|Bulgaria}} Dzhaner | |||
|22 January 2012 | |||
|{{flagicon|United Kingdom}} Manchester | |||
|49 | |||
|- | |||
|'''[[Song Of The Year 2012|2012]]''' | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|January 2013 | |||
|{{flagicon|Estonia}} Tallinn | |||
| | |||
|- | |- | ||
Revision as of 20:27, 23 November 2012
Winners
| Year | Performer | Song | Participant | Points | Margin | Runner-up | Date | Host city | Participants |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005 | "Hung Up" | 134 | 6 | 14 January 2006 | 33 | ||||
| 2006 | "Unfaithful" | 101 | 3 | 12 January 2007 | 33 | ||||
| 2007 | "Say It Right" | 142 | 30 | 14 January 2008 | 41 | ||||
| 2008 | "Just Dance" | 276 | 7 | 16 January 2009 | 49 | ||||
| 2009 | "When Love Takes Over" | 397 | 5 | 14 January 2010 | 51 | ||||
| 2010 | "Wonderful Life" | 472 | 118 | 11 January 2011 | 45 | ||||
| 2011 | "Someone Like You" | 420 | 4 | 22 January 2012 | 49 | ||||
| 2012 | January 2013 |