Internatia Second Chance Contest 3

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Second Chance Contest 3
ISCC 2.png
Dates
Final date August 2013
Host
Host city Palma
Host broadcaster Sunetti CSI
Participants
Number of entries 19
Debuting   Aonach
 Hanzyuki
 Kosma
 Monteverde
 Ova Anova
Returning   San Monique
 Spirevo
Withdrawing   Edoriada
 Kaledonii
 Tonallán
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song Sibinia "Hijo de la luna"
Internatia Second Chance Contest
◄2 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 4►

The Internatia Second Chance Contest 3 will be the third edition of Internatia Second Chance Contest. The contest will take place in Palma, Sunetti, the winning nation of Internatia Second Chance Contest 2.


Location of the host city in Sunetti
Palma
Palma
Location of the host city in Sunetti


Results[edit]

Draw Country Artist Song National final Place Points
1  Sunetti (host) Magdalena Cvetkoska "Ucam od Najdobriot" 4th (ISC 3) 4 76
2  Spirevo Amanda Palmer "Want It Back" 6th (ISC 6) 18 23
3  Sibinia Mecano "Hijo de la luna" 4th (ISC 12) 1 123
4  Harlequenia Mercury Rev "Endlessly" 4th (ISC 13) 19 19
5  Amsteris Sylwia Grzeszczak "Małe rzeczy" 2nd (ISC 14) 7 71
6  Tikata The Rasmus feat. Anette Olzon "October & April" 2nd (ISC 12) 8 69
7  Monteverde Erika "Paparazzi" 6th (ISC 12) 9 61
8  Pebbleland Disclosure feat. AlunaGeorge "White Noise" 3rd (ISC 13) 16 33
9  Kosma Dorothée "Allô allô mr l'ordinateur" 2nd (ISC 4) 6 73
10  Ova Anova Lili Iwanowa "Hrizantemi (Sopot '77 live version)" 2nd (ISC 14) 13 41
11  Saint Eva & Lepland Robin Sparkles "Let's Go To the Mall" 4th (ISC 13) 10 57
12  Lost Islands Sirenia "Lost in Life" 6th (ISC 13) 2 102
13  San Monique Majestee of Sweden "Governor" 1st (ISC 12) 14 40
14  Hanzyuki Peace "Wraith" 5th SF (ISC 20) 11 45
15  Irdminia LaFee "Mitternacht" 4th (ISC 10) 3 81
16  Aonach Christina Stürmer "Millionen Lichter" 3rd (ISC 14) 5 76
17  Chruno Stoja "Kakva sam takva sam" 4th (ISC 13) 12 42
18  Alexandria Severina "Tridesete" 4th (ISC 13) 17 30
19  H Kim Jong Il's AD Hangug Les Ramoneur de Menhir "Menez Daou" 2nd (ISC 13) 15 40

Scoreboard[edit]

Results
Total Sunetti Spirevo Sibinia Harlequenia Amsteris Tikata Monteverde Pebbleland Kosma Ova Anova Saint Eva & Lepland Lost Islands San Monique Hanzyuki Irdminia Aonach Chruno Alexandria H Kim Jong Il's AD Hangug
Contestants
Sunetti 76 6 1 10 2 3 1 8 3 4 8 6 5 8 8 3
Spirevo 23 5 8 4 2 4
Sibinia 123 8 10 8 6 10 6 12 8 8 7 7 3 8 12 10
Harlequenia 19 5 6 1 5 1 1
Amsteris 71 4 2 3 3 10 6 6 1 5 3 10 4 6 8
Tikata 69 7 10 1 1 2 1 12 12 10 5 1 7
Monteverde 61 12 6 5 4 10 12 6 6
Pebbleland 33 6 7 12 2 1 5
Kosma 73 10 8 4 4 10 7 5 7 7 1 5 3 2
Ova Anova 41 7 1 7 1 10 5 3 3 4
Saint Eva & Lepland 57 12 2 2 5 12 8 4 7 5
Lost Islands 102 2 3 8 5 3 12 5 3 10 10 10 8 7 10 6
San Monique 40 6 12 3 6 7 4 2
Hanzyuki 45 4 5 7 4 7 6 6 3 2 1
Irdminia 81 3 6 7 8 4 2 2 12 3 3 12 7 5 7
Aonach 76 3 10 4 8 5 2 12 1 2 5 6 2 12 4
Chruno 42 1 12 7 2 8 12
Alexandria 30 1 8 4 4 2 1 10
HKJIADH 40 2 12 12 10 4

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
2 Aonach Chruno, Pebbleland
Chruno H Kim Jong Il's AD Hangug, Harlequenia
H Kim Jong Il's AD Hangug Amsteris, Monteverde
Irdminia Aonach, Lost Islands
Monteverde Irdminia, Sunetti
Saint Eva & Lepland Kosma, Spirevo
Sibinia Alexandria, Ova Anova
Tikata Hanzyuki, Saint Eva & Lepland
1 Lost Islands Tikata
Pebbleland San Monique
San Monique Sibinia

References[edit]