Internatia Song Contest 118

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 118
Guiding Light
ISC 118.png
Dates
Semi-finalApril 2022
FinalMay 2022
Host
VenueEirénd, Solais X
Host broadcasterSolais X SXTV
Participants
Number of entries52
Debuting Celestia
Returning Tonallán
Withdrawing Men̈́sa
 Nicolas' Neighbour
 Tashkveny
Vote
Voting systemEach country's 10 favorite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 118 is the 118th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is held in Eirénd, Solais X, thanks to their first win in 117th edition with the song "Klim jou Everest" by Brendan Peyper.

This edition saw the debut of Celestia after Saónas Fe Pier did not submit their song to ISC 117, but the former country forgot to send their reserve entry to the prior edition, so they are only debuting an edition later. Also this is the first edition that Men̈́sa skips since their debut.

Pots[edit | edit source]

All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

The host nation  Solais X (Pot 5) was exempt from the semifinal draw.

The pots were drawn by the broadcaster of  Enot'ebia, RME, and are as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit | edit source]

Semifinal 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tonallán Gepe ft. Wendy Sulca "Hambre" 4 78
2  Oravania Isaac Sene ft. Vesta "Bébé" 12 61
3  Levië Marina Herlop "miu" 19 47
4  Fervorosia Wolf Gang "River" 16 49
5  Eriod The Cancel "My Soul" 13 60
6  Amsteris Stiga ft. Jevgēnija Krupenkina "Sen jau viss" 17 47
7  Ħanei Čaravāz Sekumpulan Orang Gila & Shila Amzah "Pelukan angkasa" 14 56
8  Halleloo A garota não "Dilúvio" 1 108
9  Alma Livre Kali Uchis "la luna enamorada" 26 23
10  Enot'ebia Eco & Driftmoon "Trust in the Wind" 21 39
11  Gredst Ronela Hajati "Vuj" 25 24
12  Kharó Orange Blossom "Ya sîdi" 2 95
13  Bartlett Monique "Paleidžiu tave" 18 47
14  Kaledonii Titta "Ihana mies" 3 81
15  Sunetti RÜFÜS DU SOL "I Don't Wanna Leave" 7 73
16  Zephyrus Claire Laffut "Hiroshima" 10 65
17  Lahna Spurv "Et blekt lys lyder" 5 76
18  Spitzenbergen Ryn Weaver "Pierre" 9 68
19  Saint Eva & Lepland Lionville "Only the Brave" 15 55
20  Lacrea Simon Goff "Vale" 6 73
21  Pinnipedia Xuso Jones & Funambulista "Troya" 20 40
22  Luzze Tamada "Piramde" 23 37
23  Grolskira Malla "Moi" 24 29
24  Kosma AIDAN "Naħseb fik" 11 65
25  Uubell Nino Katamadze & Insight "I Came" 8 68
26  Asankon Claudia Valentina "Extra Agenda" 22 37

Semifinal 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Evergreen Lands Big Wild ft. Rationale "6's to 9's" 8 72
2  Koalatopolous Birdy "Shelter" 9 66
3  Blomsterhaven Silent Strike "It's Not Safe to Turn Off Your Computer" 12 61
4  Pönö Vargas & Lagola "Roads" 23 31
5  Bitland Plaid "Eyen" 13 58
6  Mărium YUJU "Horangsuwolga" 10 64
7  Irdminia Nelly Furtado "Say It Right" 2 100
8  Riya-Sampetrina Sky "Sahara" 20 41
9  Pen Island MEUTE "Peace" 15 45
10  Celestia ORESAMA "Gimmme!" 24 29
11  Rata Sum Tim Dian "Want You" 5 74
12  Tikata Florence + the Machine "King" 11 61
13  Territrius Tallisker "COCAGNE" 6 73
14  Aurävaan The Narrative "Eyes Closed" 19 42
15  Isbseiro Imperio "Atlantis" 7 73
16  Trešlend Go_A "Kalyna" 1 121
17  Bubblique Overcoats "Fire & Fury" 17 43
18  Kaministiquia Kiwako Ashimine "Wasureji no Kotonoha" 3 82
19  Faĺvarak Ofrin "Take It to the Top" 25 18
20  Percheron Cécile Corbel "Ils cassent le monde" 18 42
21  Kimmystan Ibibio Sound Machine "Protection From Evil" 4 77
22  Aevis Gruff Rhys "Shark Ridden Waters" 21 38
23  Dulcet Ebullience Martina McBride "Safe in the Arms of Love" 22 37
24  Valdron Guernica "Akebono" 14 58
25  Leshia Rigoberta Bandini "Julio Iglesias" 16 44

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kosma AIDAN "Naħseb fik" 4 144
2  Lacrea Simon Goff "Vale" 7 131
3  Rata Sum Tim Dian "Want You" 22 85
4  Kharó Orange Blossom "Ya sîdi" 5 142
5  Uubell Nino Katamadze & Insight "I Came" 9 125
6  Tikata Florence + the Machine "King" 25 81
7  Zephyrus Claire Laffut "Hiroshima" 27 75
8  Trešlend Go_A "Kalyna" 1 245
9  Lahna Spurv "Et blekt lys lyder" 12 108
10  Kaledonii Titta "Ihana mies" 20 89
11  Aurävaan The Narrative "Eyes Closed" 26 80
12  Ħanei Čaravāz Sekumpulan Orang Gila & Shila Amzah "Pelukan angkasa" 24 83
13  Isbseiro Imperio "Atlantis" 14 105
14  Mărium YUJU "Horangsuwolga" 10 123
15  Evergreen Lands Big Wild ft. Rationale "6's to 9's" 21 89
16  Oravania Isaac Sene ft. Vesta "Bébé" 23 84
17  Kaministiquia Kiwako Ashimine "Wasureji no Kotonoha" 6 138
18  Spitzenbergen Ryn Weaver "Pierre" 15 105
19  Halleloo A garota não "Dilúvio" 3 150
20  Blomsterhaven Silent Strike "It's Not Safe to Turn Off Your Computer" 19 91
21  Koalatopolous Birdy "Shelter" 17 97
22  Solais X Rend Collective "My Lighthouse" 18 96
23  Sunetti RÜFÜS DU SOL "I Don't Wanna Leave" 11 109
24  Kimmystan Ibibio Sound Machine "Protection From Evil" 13 108
25  Territrius Tallisker "COCAGNE" 8 126
26  Tonallán Gepe ft. Wendy Sulca "Hambre" 16 99
27  Irdminia Nelly Furtado "Say It Right" 2 166

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Tonallán Oravania Levië Fervorosia Eriod Amsteris Ħanei Čaravāz Halleloo Alma Livre Enot'ebia Gredst Kharó Bartlett Kaledonii Sunetti Zephyrus Lahna Spitzenbergen Saint Eva & Lepland Lacrea Pinnipedia Luzze Grolskira Kosma Uubell Asankon
 
 Tonallán 4 78 10 1 6 7 10 4 8 1 12 8 1 10
 Oravania 12 61 1 4 8 2 1 5 2 12 3 12 3 8
 Levië 19 47 6 12 6 2 10 10 1
 Fervorosia 16 49 1 7 5 2 5 2 6 6 3 6 4 2
 Eriod 13 60 3 12 7 1 10 3 10 8 6
 Amsteris 17 47 8 8 6 1 1 8 2 1 2 2 3 5
 Ħanei Čaravāz 14 56 5 5 2 6 8 6 1 7 4 4 8
 Halleloo 1 108 7 5 10 4 4 8 8 12 5 3 8 6 7 10 1 4 6
 Alma Livre 26 23 8 2 5 3 5
 Enot'ebia 21 39 10 3 4 3 2 4 2 3 5 3
 Gredst 25 24 12 12
 Kharó 2 95 10 7 3 1 1 10 10 7 1 8 4 7 8 8 1 2 7
 Bartlett 18 47 12 4 4 1 1 10 10 1 4
 Kaledonii 3 81 5 2 7 8 6 8 12 12 5 2 2 12
 Sunetti 7 73 12 8 8 7 5 5 10 7 8 3
 Zephyrus 10 65 12 2 3 1 3 12 4 5 1 7 10 5
 Lahna 5 76 5 1 7 4 12 4 12 2 12 10 7
 Spitzenbergen 9 68 6 6 12 6 12 7 1 1 7 4 6
 Saint Eva & Lepland 15 55 4 10 4 5 12 5 10 5
 Lacrea 6 73 3 10 6 5 7 3 2 7 12 6 12
 Pinnipedia 20 40 10 8 4 10 3 5
 Luzze 23 37 2 5 7 3 3 10 7
 Grolskira 24 36 6 3 3 2 6 7 7 2
 Kosma 11 65 6 10 12 3 2 7 8 5 6 6
 Uubell 8 68 4 4 2 12 8 12 7 3 6 4 6
 Asankon 22 37 2 8 1 10 4 3 5 4
International jury vote
Place Country Total Solais X Mărium Kimmystan Pönö Thorway Irdminia Isbseiro Pen Island Percheron Bubblique Tikata Territrius Blomsterhaven
 
1  Ħanei Čaravāz 60 7 7 6 6 3 8 8 3 6 6
2  Enot'ebia 56 6 3 12 10 10 2 5 8
3  Tonallán 46 2 6 1 6 4 10 12 2 3
4  Amsteris 45 5 12 5 4 12 7
5  Zephyrus 41 3 2 8 1 6 8 10 2 1
6  Kosma 40 10 7 8 8 7
7  Kaledonii 39 4 4 4 4 1 12 5 4 1
8  Saint Eva & Lepland 36 8 12 7 8 1
9  Levië 35 7 12 6 10
10  Pinnipedia 34 12 12 10
11  Fervorosia 32 5 1 12 7 2 5
12  Lacrea 32 10 1 12 4 5
13  Oravania 30 10 10 3 7
14  Sunetti 29 1 8 3 4 1 12
15  Kharó 25 2 2 7 8 6
16  Bartlett 23 10 6 5 2
17  Spitzenbergen 22 12 5 2 3
18  Halleloo 22 5 10 7
19  Lahna 20 8 2 10
20  Uubell 18 5 4 6 3
21  Asankon 18 6 4 8
22  Eriod 17 5 7 5
23  Grolskira 11 7 4
24  Alma Livre 10 1 1 2 3 3
25  Gredst 8 2 3 3
26  Luzze 5 4 1

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Evergreen Lands Koalatopolous Blomsterhaven Pönö Bitland Mărium Irdminia Riya-Sampetrina Pen Island Celestia Rata Sum Tikata Territrius Aurävaan Isbseiro Trešlend Bubblique Kaministiquia Faĺvarak Percheron Kimmystan Aevis Dulcet Ebullience Valdron Leshia
 
 Evergreen Lands 8 72 8 3 10 5 4 12 8 4 6 12
 Koalatopolous 9 66 12 12 7 7 8 12 8
 Blomsterhaven 12 61 6 5 6 7 8 3 12 5 6 3
 Pönö 23 31 8 5 7 2 1 7 1
 Bitland 13 58 6 1 10 8 1 5 4 2 8 1 10 2
 Mărium 10 64 3 8 6 8 6 1 7 1 12 12
 Irdminia 2 100 7 4 5 5 8 4 3 1 5 12 12 2 6 4 10 12
 Riya-Sampetrina 20 41 6 7 2 12 2 8 1 3
 Pen Island 15 45 1 8 7 10 8 6 5
 Celestia 24 29 3 3 12 2 4 1 4
 Rata Sum 5 74 10 12 4 4 12 7 7 2 8 6 1 1
 Tikata 11 61 12 2 7 4 2 1 6 7 8 2 10
 Territrius 6 73 10 4 5 1 3 3 6 6 4 8 10 10 3
 Aurävaan 19 42 8 5 2 4 6 7 5 5
 Isbseiro 7 73 1 12 10 8 5 4 5 3 4 6 12 3
 Trešlend 1 121 5 10 7 2 8 10 5 7 12 10 12 8 10 7 8
 Bubblique 17 43 4 7 3 5 1 3 3 10 7
 Kaministiquia 3 82 2 3 3 10 4 12 10 3 6 4 8 3 8 6
 Faĺvarak 25 18 5 2 6 5
 Percheron 18 42 6 1 4 1 4 2 2 7 3 5 3 4
 Kimmystan 4 77 12 2 10 2 12 10 7 7 7 4 4
 Aevis 21 38 5 7 1 1 10 5 2 7
 Dulcet Ebullience 22 37 2 3 6 10 10 6
 Valdron 14 58 1 12 2 12 6 8 2 10 5
 Leshia 16 44 1 3 6 6 1 10 4 3 5 2 2 1
International jury vote
Place Country Total Solais X Thorway Bartlett Sunetti Tonallán Lacrea Saint Eva & Lepland Lahna Luzze Enot'ebia Amsteris Grolskira Kharó
 
1  Mărium 59 12 10 12 8 6 3 8
2  Aurävaan 52 12 10 7 8 5 10
3  Trešlend 48 5 8 6 7 10 5 7
4  Territrius 44 6 4 7 12 4 7 4
5  Pönö 42 10 4 10 2 6 2 7 1
6  Kaministiquia 41 8 2 8 1 8 4 5 5
7  Bitland 40 5 5 10 4 12 4
8  Celestia 37 4 3 5 3 3 8 8 3
9  Aevis 33 10 4 7 6 6
10  Tikata 30 1 8 3 10 2 6
11  Bubblique 30 3 7 7 6 5 2
12  Kimmystan 30 10 6 12 2
13  Blomsterhaven 30 7 6 10 7
14  Percheron 29 2 12 12 3
15  Isbseiro 28 1 1 10 12 4
16  Riya-Sampetrina 28 8 12 8
17  Valdron 23 3 2 5 1 12
18  Pen Island 22 2 1 5 3 10 1
19  Evergreen Lands 22 7 6 3 4 2
20  Leshia 22 6 12 2 2
21  Rata Sum 19 8 3 3 5
22  Irdminia 18 12 2 4
23  Dulcet Ebullience 14 5 1 7 1
24  Koalatopolous 9 1 6 1 1
25  Faĺvarak 4 4

Final[edit | edit source]

Country Place Total Kosma Lacrea Rata Sum Kharó Uubell Tikata Zephyrus Trešlend Lahna Kaledonii Aurävaan Ħanei Čaravāz Mărium Isbseiro Evergreen Lands Oravania Kaministiquia Spitzenbergen Halleloo Blomsterhaven Koalatopolous Solais X Sunetti Kimmystan Territrius Tonallán Irdminia Pen Island Bubblique Pönö Bartlett Eriod Grolskira Amsteris Enot'ebia Dulcet Ebullience Percheron Aevis Valdron Pinnipedia Luzze Gredst Saint Eva & Lepland Bitland Alma Livre Faĺvarak Riya-Sampetrina Fervorosia Levië Asankon Men̈́sa Nicolas' Neighbour WL
 
 Kosma 4 144 5 6 8 8 10 7 12 10 1 4 10 3 12 5 4 2 6 8 3 12 1 7
 Lacrea 7 131 1 12 12 12 8 10 2 6 4 3 1 1 10 10 6 10 2 10 3 2 6
 Rata Sum 22 85 4 1 10 2 1 1 6 5 7 6 12 12 3 4 1 6 4
 Kharó 5 142 10 8 5 7 8 6 7 5 6 2 8 6 3 7 8 2 4 10 3 12 6 1 3 5
 Uubell 9 125 4 6 3 7 12 2 2 3 12 6 12 12 3 8 12 6 3 12
 Tikata 25 81 8 2 2 5 4 3 1 2 12 6 2 5 4 7 6 12
 Zephyrus 27 75 4 8 3 1 5 5 1 12 6 1 5 4 1 10 2 7
 Trešlend 1 245 10 7 8 4 12 12 4 8 1 4 12 5 10 12 10 10 6 6 3 8 3 5 6 6 8 5 10 10 7 5 8 12 8
 Lahna 12 108 12 5 7 7 8 12 2 4 12 12 1 1 2 5 3 12 3
 Kaledonii 20 89 6 1 4 1 5 8 10 5 2 2 2 6 3 1 3 7 1 5 7 2 8
 Aurävaan 26 80 10 4 10 7 1 3 3 10 2 8 1 6 4 10 1
 Ħanei Čaravāz 24 83 2 5 6 4 4 4 5 2 8 1 5 4 3 2 7 5 2 3 6 2 3
 Mărium 10 123 3 6 2 5 7 5 1 6 12 8 8 7 2 7 5 10 10 7 12
 Isbseiro 14 105 1 4 10 3 2 12 8 3 10 1 12 2 5 10 7 3 4 7 1
 Evergreen Lands 21 89 12 2 5 12 1 8 5 7 1 7 6 3 7 5 1 1 2 4
 Oravania 23 84 12 7 3 1 4 7 5 7 1 4 12 1 6 10 4
 Kaministiquia 6 138 12 2 8 7 6 6 8 6 8 8 10 7 2 8 4 8 6 6 7 8 1
 Spitzenbergen 15 105 7 7 3 7 1 6 10 10 3 8 10 5 4 8 10 6
 Halleloo 3 150 3 6 8 3 10 2 4 4 2 8 7 6 6 5 8 3 7 1 4 2 12 10 6 4 10 4 5
 Blomsterhaven 19 91 1 7 5 2 10 6 5 12 5 6 5 7 3 10 7
 Koalatopolous 17 97 8 10 1 5 3 12 3 5 5 12 7 1 1 7 8 7 2
 Solais X 18 96 8 1 4 4 4 2 2 6 7 10 3 8 10 6 2 5 8 2 4
 Sunetti 11 109 10 3 10 6 10 10 10 8 3 6 4 7 4 4 5 6 3
 Kimmystan 13 108 6 12 2 7 3 12 8 1 8 3 5 12 1 8 7 8 5
 Territrius 8 126 2 4 12 6 1 8 10 6 3 3 4 1 10 1 5 2 4 4 8 2 8 1 12 4 5
 Tonallán 16 99 5 5 3 1 5 2 7 3 4 7 1 4 7 8 12 10 3 12
 Irdminia 2 166 7 6 3 12 4 3 2 3 10 7 12 2 4 4 12 12 2 8 7 2 12 5 5 10 2 10
Country Place Total Kosma Lacrea Rata Sum Kharó Uubell Tikata Zephyrus Trešlend Lahna Kaledonii Aurävaan Ħanei Čaravāz Mărium Isbseiro Evergreen Lands Oravania Kaministiquia Spitzenbergen Halleloo Blomsterhaven Koalatopolous Solais X Sunetti Kimmystan Territrius Tonallán Irdminia Pen Island Bubblique Pönö Bartlett Eriod Grolskira Amsteris Enot'ebia Dulcet Ebullience Percheron Aevis Valdron Pinnipedia Luzze Gredst Saint Eva & Lepland Bitland Alma Livre Faĺvarak Riya-Sampetrina Fervorosia Levië Asankon Men̈́sa Nicolas' Neighbour WL
Waiting List voters
Place Country Total Alardon Thorway Pat-Pat Raingate Xifkia Nickymania
 
1  Tikata 45 10 12 5 12 6
2  Irdminia 41 10 12 7 12
3  Trešlend 34 6 8 10 10
4  Kosma 28 4 7 4 6 7
5  Spitzenbergen 24 12 3 1 8
6  Kimmystan 23 7 8 8
7  Oravania 18 5 5 7 1
8  Sunetti 17 8 4 5
9  Koalatopolous 14 2 6 6
10  Isbseiro 13 8 5
11  Zephyrus 12 6 3 3
12  Solais X 12 12
13  Aurävaan 10 3 3 4
14  Kharó 10 10
14  Kaledonii 10 10
16  Kaministiquia 9 7 2
17  Blomsterhaven 6 2 2 2
18  Mărium 5 5
19  Rata Sum 4 4
19  Territrius 4 4
21  Lacrea 3 3
22  Halleloo 2 1 1
23  Lahna 2 2
24  Uubell 1 1
24  Tonallán 1 1
26  Ħanei Čaravāz 0
26  Evergreen Lands 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Number of votes received
Number Contestant
33  Trešlend
27  Halleloo
26  Irdminia
25  Territrius
24  Kharó
22  Kosma
21  Kaministiquia
 Lacrea
 Kaledonii
 Ħanei Čaravāz
19  Mărium
 Isbseiro
 Solais X
18  Uubell
 Tonallán
 Evergreen Lands
17  Sunetti
 Lahna
 Kimmystan
 Koalatopolous
 Rata Sum
16  Spitzenbergen
 Tikata
 Zephyrus
15  Blomsterhaven
 Oravania
 Aurävaan
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
6  Uubell Ħanei Čaravāz, Eriod, Aevis, Valdron, Alma Livre, Men̈́sa
5  Trešlend Isbseiro, Kaministiquia, Territrius, Bubblique, Nicolas' Neighbour
 Irdminia Kaledonii, Halleloo, Bartlett, Dulcet Ebullience, Faĺvarak
 Lahna Lacrea, Sunetti, Grolskira, Amsteris, Levië
3  Kosma Spitzenbergen, Pen Island, Gredst
 Lacrea Uubell, Tikata, Lahna
 Kimmystan Aurävaan, Blomsterhaven, Bitland
2  Territrius Zephyrus, Fervorosia
 Mărium Solais X, Saint Eva & Lepland
 Isbseiro Mărium, Enot'ebia
 Tonallán Percheron, Asankon
 Koalatopolous Evergreen Lands, Kimmystan
 Evergreen Lands Rata Sum, Trešlend
 Rata Sum Irdminia, Pönö
 Oravania Kharó, Luzze
 Tikata Koalatopolous, WL
1  Halleloo Pinnipedia
 Kharó Riya-Sampetrina
 Kaministiquia Kosma
 Blomsterhaven Oravania
 Zephyrus Tonallán

The podium[edit | edit source]

Returning Artists[edit | edit source]