Internatia Song Contest 12

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 12
Follow Your Star
ISC12 logo.png
Dates
Semi-final 19 June 2013
Final 1 July 2013
Host
Venue Platon Arena, Platonia, Novatlantida
Host broadcaster Novatlantida NATV
Participants
Number of entries 49
Debuting  Aonach
 Hanzyuki
 Karuex and Qargering
 Ova Anova
 Spitzenbergen
Returning  Eriod
 Irlandia
 H Kim Jong Il's AD Hangug
 Swelatie
Withdrawing  Bitland
 Daǔlska
 Mukaltin
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Luzze
"Never Forget"


The Internatia Song Contest 12 was the twelfth annual edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Platonia, Novatlantida, hosted by the national broadcaster NATV, following Luar Na Lubre's win in the 10th contest with the song "Romeiro Ao Lonxe".

Location[edit]

Location of the host city in Novatlantida
Platonia
Platonia
Location of the host city in Novatlantida


On May 2013, NATV announced that the competition will be held on the Platon Arena in Platonia, the capital of Novatlantida. Platonia is a highly developed city, being the biggest settlement in the island of Elysion, with a population of nearly 2 million people in its metropolitan area. The Platon Arena is the country's biggest stadium and used for the most prestigious concerts and shows.

Participants[edit]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

49 countries confirmed ther participations in 12th contest, which is the new record in the history if Internatia Song Contest (previous being 47 participants in 10th contest). Five countries debuted in the contest: Aonach, Hanzyuki, Karuex and Qargering, Ova Anova, Spitzenbergen, also 4 countries decide to return: Eriod, Irlandia, H Kim Jong Il's AD Hangug and Swelatie. On the other hand three countries left the contest (Bitland, Daǔlska and Mukaltin).

Semi-final allocation draw[edit]

Platon Arena.

The draw that determined the semi-final allocation was held on 2 June 2013 at the Platonia City Hall. All participating countries, excluding the host, were split into six pots, based on voting patterns from the previous editions. From these pots, 24 were allocated to compete in the first semi-final and 24 were allocated to compete in the second semi-final.

The pots were as follows:


Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Results[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country[1] Artist Song Place[2] Points
1  Sunetti Neda Ukraden "Na Balkanu" 9 72
2  Luzze Bebe Black "Never Forget" 4 93
3  Sockistan Deolinda "Seja Agora" 19 38
4  San Monique Passenger "Let Her Go" 13 61
5  Spirevo The Hush Sound[3] "Honey" 14 49
6  Tonallán Lila Downs "Palomo del comalito" 16 41
7  Tashkveny Paloma Faith "Never Tear Us Apart" 23 19
8  Kaledonii Diandra "Prinsessalle" 15 47
9  Dulcet Ebullience Sarek "Över Tusen Hav" 10 71
10  Lacrea Celeste Buckingham "Never Be You" 5 88
11  Oalia Nicola Roberts "Porcelain Heart" 8 77
12  Harlequenia Amy Kuney "Rocket Surgery" 21 29
13  Monteverde Calvin Harris feat. Ellie Goulding "I Need Your Love" 11 65
14  Irlandia Beatrice Egli "Mein Herz" 24 12
15  Swelatie[4] The Saturdays "Gentleman" 22 24
16  Alexandria Evanescence "Bring Me To Life" 7 81
17  Eriod Kodaline "All I Want" 6 83
18  Tikata Lenka[5] "Trouble is a Friend" 1 109
19  Marvelia Two Steps From Hell "Friendship to Last" 18 40
20  Aonach Sylwia Grzeszczak "Karuzela" 3 103
21  West Bombo Kirstine Stubbe Teglbjærg "Lysvæld & Sol" 17 40
22  H Kim Jong Il's AD Hangug North Korean song "Dear Leader - Give Us Your Order" 20 37
23  Carpathia Katzenjammer "Rock - Paper - Scissors" 2 108
24  Pebbleland iamamiwhoami "Goods" 12 63

Semi-Final 2[edit]

Draw Country[6] Artist Song Place[7] Points
1  DimkaRUS Marlon Roudette "Anti-Hero" 17 31
2  Ova Anova Muzyka Końca Lata "Nie Ukryjesz Się Przede Mną" 19 18
3  Sibinia Raluka "All For You" 5 85
4  San Remo Antonia "Marabou" 14 44
5  Territrius Regina Spektor "Ballad of a Politician" 12 53
6  Hanzyuki Jake Bugg "Two Fingers" 20 17
7  Chruno Nicole Scherzinger "Poison" 3 96
8  Grolskira Bastille "Pompeii" 22 15
9  Saint Eva & Lepland McFly "Love is Easy" 9 67
10  Yazminia Natalia Lafourcade "Cursis melodias" 24 44
11  Symphony Isles Milan Stankovic "Perje" 1 109
12  Kosma Lindi Ortega "Murder of Crows" 6 75
13  Volnytaria Sebastian Castro "Bubble" 13 49
14  Nicolas' Neighbour Laura Jansen "Queen of Elba" 8 70
15  DPR Jindalea Landysh Nigmetzhanova "Yaratam" 10 65
16  Anselmsuusonia Nouvelle Vague "In a Manner of Speaking" 16 39
17  Keohretcha Vierkanttretlager "Fotoalbum" 21 16
18  Karuex and Qargering Chang Shilei "Sky and Land (National Anthem)" 23 45
19  Lost Islands Nino Rota "Love Theme from The Godfather" 4 96
20  Spitzenbergen LaFee "Ich Bin" 11 64
21  Puntíkov t.A.T.u. "Nas ne dogonyat" 7 73
22  Irdminia Jenni Vartiainen "Missä muruseni on" 2 105
23  Edoriada Vesna Zornik "Vuelvo al Sur" 15 40
24  Canedonia Blagica Kaleva "Za moite ochi chetiri" 18 18

Final[edit]

Draw Country[8] Artist Song Place[9] Points
1  Aonach Sylwia Grzeszczak "Karuzela" 4 141
2  Oalia Nicola Roberts "Porcelain Heart" 21 88
3  Lacrea Celeste Buckingham "Never Be You" 15 99
4  Eriod Kodaline "All I Want" 12 106
5  Territrius Regina Spektor "Ballad of a Politician" 16 98
6  Chruno Nicole Scherzinger "Poison" 11 115
7  Luzze Bebe Black "Never Forget" 1 153
8  Irdminia Jenni Vartiainen "Missä muruseni on" 14 100
9  Monteverde Calvin Harris feat. Ellie Goulding "I Need Your Love" 10 115
10  Symphony Isles Milan Stankovic "Perje" 8 120
11  Saint Eva & Lepland McFly "Love is Easy" 25 50
12  Alexandria Evanescence "Bring Me To Life" 3 142
13  Sibinia Raluka "All For You" 20 91
14  Puntíkov t.A.T.u. "Nas ne dogonyat" 22 84
15  Tikata Lenka "Trouble is a Friend" 5 135
16  Nicolas' Neighbour Laura Jansen "Queen of Elba" 18 96
17  Kosma Lindi Ortega "Murder of Crows" 6 125
18  Sunetti Neda Ukraden "Na Balkanu" 7 123
19  Carpathia Katzenjammer "Rock - Paper - Scissors" 2 147
20  Novatlantida Aiden Grimshaw "Is This Love" 19 95
21  Dulcet Ebullience Sarek "Över Tusen Hav" 9 118
22  Spitzenbergen LaFee "Ich Bin" 23 67
23  Lost Islands Nino Rota "Love Theme from The Godfather" 17 97
24  DPR Jindalea Landysh Nigmetzhanova "Yaratam" 13 101
25  Pebbleland iamamiwhoami "Goods" 24 62

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Sunetti Luzze Sockistan San Monique Spirevo Tonallán Tashkveny Kaledonii Dulcet Ebullience Lacrea Oalia Harlequenia Monteverde Irlandia Swelatie Alexandria  Eriod  Tikata Marvelia Aonach West Bombo H Kim Jong Il's AD Hangug Carpathia Pebbleland Jury
Contestants
Sunetti 9 72 7 4 4 2 3 7 1 10 3 3 12 10 6
Luzze 4 93 1 5 8 10 12 8 7 2 8 1 1 10 1 4 4 1 10
Sockistan 19 38 4 1 8 6 4 4 10 1
San Monique 13 61 1 6 6 7 7 4 3 3 6 8 2 8
Spirevo 14 49 3 5 3 3 10 1 7 3 6 3 5
Tonallán 16 41 4 10 8 2 2 4 7 4
Tashkveny 23 19 1 2 6 1 5 4
Kaledonii 15 47 1 2 8 6 10 4 8 5 3
Dulcet Ebullience 10 71 7 6 1 3 7 7 12 7 7 1 8 4 1
Lacrea 5 88 2 12 12 8 5 6 8 5 5 7 6 2 10
Oalia 8 77 4 8 8 6 1 12 8 10 4 6 7 3
Harlequenia 21 29 5 3 2 7 8 4
Monteverde 11 65 3 12 7 2 10 2 3 12 2 7 5
Irlandia 24 12 12
Swelatie 22 24 10 3 1 10
Alexandria 7 81 8 5 5 12 5 4 7 5 12 6 12
Eriod 6 83 12 10 7 5 1 8 1 8 2 2 6 10 2 6 3
Tikata 1 109 6 7 7 4 4 4 4 12 1 6 8 4 2 12 2 12 12 2
Marvelia 18 40 5 2 5 6 2 5 8 7
Aonach 3 103 5 10 3 12 10 3 1 5 12 5 8 10 7 6 6
West Bombo 17 40 3 3 12 5 2 12 1 2
HKJIADH 20 37 8 4 10 10 5
Carpathia 2 108 10 12 6 12 2 10 4 5 2 12 3 10 3 1 8 8
Pebbleland 12 63 6 6 1 7 3 6 12 10 7 5

Semi-Final 2[edit]

Results
Place Total DimkaRUS Ova Anova Sibinia San Remo Territrius Hanzyuki Chruno Grolskira Saint Eva & Lepland Yazminia Symphony Isles Kosma Volnytaria Nicolas' Neighbour DPR  Jindalea Anselmsuusonia Keohretcha Karuex and Qargering Lost Islands Spitzenbergen Puntíkov Irdminia Edoriada Canedonia Jury
Contestants
DimkaRUS 17 31 3 4 6 1 4 2 6 5
Ova Anova 19 18 2 3 2 3 8
Sibinia 5 85 12 7 8 12 4 3 1 10 6 10 7 4 1
San Remo 14 44 12 4 6 3 2 7 10
Territrius 12 53 10 6 2 2 12 12 1 8
Hanzyuki 20 17 1 5 6 4 1
Chruno 3 96 7 6 8 3 3 2 10 4 12 10 5 5 1 8 12
Grolskira 22 15 1 7 7
Saint Eva & Lepland 9 67 4 2 12 5 2 8 2 7 4 5 3 10 3
Yazminia 24 44 4 10 4 7 7 DQ 5 7
Symphony Isles 1 109 6 7 5 10 8 12 6 1 12 7 7 12 4 12
Kosma 6 75 8 6 12 7 10 12 3 3 8 6
Volnytaria 13 49 4 10 7 4 2 10 12
Nicolas' Neighbour 8 70 3 5 12 8 3 2 8 6 3 12 3 5
DPR Jindalea 10 65 8 1 6 8 5 12 7 6 4 6 2
Anselmsuusonia 16 39 6 2 6 8 1 7 1 1 3 4
Keohretcha 21 16 1 5 3 7
Karuex & Qargering 23 45 1 1 1 10 1 10 DQ 8 8 5
Lost Islands 4 96 8 12 5 2 6 12 8 8 8 10 7 10
Spitzenbergen 11 64 10 1 3 7 8 5 3 5 4 5 3 2 6 2
Puntíkov 7 73 3 7 10 10 4 5 6 10 10 8
Irdminia 2 105 5 7 12 12 4 3 6 4 4 10 7 4 2 12 5 2 6
Edoriada 15 40 2 5 5 8 10 4 1 1 1 3
Canedonia 18 18 1 2 2 5 2 6

Final[edit]

Results
Place Total Aonach Oalia Lacrea Eriod Territrius Chruno Luzze Irdminia Monteverde Symphony Isles Saint Eva & Lepland Alexandria Sibinia Puntíkov Tikata Nicolas' Neighbour Kosma Sunetti Carpathia Novatlantida Dulcet Ebullience Spitzenbergen Lost Islands DPR  Jindalea Pebbleland Amsteris Beige Yutuland Sockistan San Monique Spirevo Tonallán Tashkveny Kaledonii Swelatie Marvelia H Kim Jong Il's AD Hangug Ova Anova Hanzyuki Grolskira Yazminia Anselmsuusonia Volnytaria Canedonia Edoriada Jury
Contestants
Aonach 4 141 7 3 8 7 3 10 7 6 3 3 2 8 10 1 12 2 7 12 12 5 10 3
Oalia 21 88 6 1 5 12 12 5 3 2 4 8 7 5 12 1 5
Lacrea 15 99 5 1 10 4 2 4 8 10 8 3 8 3 2 4 6 1 12 4 1 3
Eriod 12 106 6 8 6 12 7 7 1 8 1 7 12 8 1 8 4 10
Territrius 16 98 5 7 6 5 10 5 7 2 8 10 1 4 12 8 1 7
Chruno 11 115 7 3 7 1 2 10 3 6 7 6 12 10 6 7 5 3 8 12
Luzze 1 153 12 10 6 6 5 7 6 6 10 1 12 1 5 7 10 12 10 3 12 6 6
Irdminia 14 100 2 8 5 1 2 1 5 7 6 6 6 10 2 4 4 6 7 10 2 2 4
Monteverde 10 115 8 2 10 5 3 1 6 12 8 1 4 5 7 6 6 10 7 4 2 8
Symphony Isles 8 120 1 10 4 5 3 1 12 5 12 12 3 8 2 6 5 6 6 6 3 7 3
SEAL 25 50 3 2 8 2 7 1 2 1 7 10 4 1 2
Alexandria 3 142 10 7 7 7 12 1 12 10 5 6 4 3 12 1 3 3 2 6 6 6 7 12
Sibinia 20 91 8 4 12 10 2 7 12 1 12 5 5 5 8
Puntikov 22 84 10 5 4 10 8 2 12 10 1 4 1 7 2 2 6
Tikata 5 135 3 3 4 2 2 4 7 4 8 1 10 4 12 6 5 3 10 1 3 8 2 12 4 7 10
Nicolas' Neighbour 18 96 12 1 10 6 10 5 7 6 5 7 4 5 8 8 1 1
Kosma 6 125 4 6 12 4 1 4 4 2 12 4 4 5 10 12 3 6 4 8 10 10
Sunetti 7 123 8 8 2 7 4 8 8 10 8 1 6 2 3 2 10 2 10 6 6 8 4
Carpathia 2 147 1 2 10 12 10 8 12 7 1 5 12 2 8 3 8 8 12 6 12 7 1
Novatlantida 19 95 12 2 2 6 1 4 4 3 10 10 8 4 1 3 7 10 3 5
Dulcet Ebullience 9 118 5 8 5 3 6 10 3 8 3 4 5 7 6 5 8 5 2 6 5 7 5 2
Spitzenbergen 23 67 4 6 3 4 4 8 2 1 1 4 7 8 3 4 5 3
Lost Islands 17 97 3 8 3 12 1 7 6 12 10 7 10 5 5 8
DPR Jindalea 13 101 7 2 3 5 5 3 10 3 2 3 2 4 4 5 1 12 4 2 8 4 12
Pebbleland 24 62 2 12 1 12 5 2 3 7 5 3 1 2 7

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Carpathia Anselmsuusonia, Grolskira, Kosma, Sockistan, Territrius
4 Alexandria Edoriada, Irdminia, Lost Islands, Saint Eva & Lepland
Luzze Beige, Marvelia, Oalia, Volnytaria
3 Aonach Amsteris, Kaledonii, Swelatie
Kosma Dulcet Ebullience, Luzze, Tonallán
Oalia Monteverde, Novatlantida, Ova Anova
Sibinia Chruno, San Monique, Spitzenbergen
Symphony Isles Carpathia, Nicolas' Neighbour, Sunetti
2 Chruno Canedonia, DPR Jindalea
DPR Jindalea HKJIADH, International Jury
Eriod Symphony Isles, Yutuland
Lost Islands Alexandria, Spirevo
Pebbleland Eriod, Tikata
Tikata Hanzyuki, Pebbleland
1 Lacrea Yazminia
Monteverde Puntíkov
Nicolas' Neighbour Aonach
Novatlantida Lacrea
Puntíkov Sibinia
Territrius Tashkveny

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Bastille  Grolskira ISC 11  Sunetti
Diandra  Kaledonii ISC 7  San Monique
Evanescence  Alexandria ISC 5  Sunetti
Jenni Vartiainen  Irdminia ISC 7  Novatlantida
Katzenjammer  Carpathia ISC 1  Territrius
Paloma Faith  Tashkveny ISC 7  Anselmsuusonia
Two Steps from Hell  Marvelia ISC 9  Marvelia

Other countries[edit]

  •  Daǔlska - Reason of Daǔlska's withdrawal is unknown.
  •  Bitland - Due to the unstable situation in the country, Bitlish broadcaster (BIT) decided to not participate in ISC 12.
  •  Mukaltin - Mukaltin withdrew without giving any reason.

Recaps[edit]

Recaps
Semi-final 1 Link
Semi-final 2 Link
Final Link


References[edit]