Internatia Song Contest 17

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 17
Isc 17 logo.png
Dates
Semi-final 20 November 2013
Final 30 November 2013
Host
Venue People's Palace, Liechgrado, Yazminia
Host broadcaster Yazminia YRTV
Participants
Number of entries 52
Debuting  Haven
 Pen Island
 Rata Sum
Returning  Amsteris
 Carpathia
 Chruno
 Nouvelle-Acadie
 Spitzenbergen
Withdrawing  Harlequenia
 Irlandia
 Marvelia
 San Remo
 Sibinia
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Pebbleland
"Lost in the Fire"

The Internatia Song Contest 17 was the 17th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Liechgrado, Yazminia, hosted by national broadcaster YRTV, following Czesław Śpiewa's win in the 15th contest with the song "Pożegnanie małego wojownika".

Haven, Pen Island and Rata Sum debuted in this edition, and Amsteris, Carpathia, Chruno and Spitzenbergen returned after a brief absence.

Location[edit]

Location of the host city in Yazminia.
Liechgrado
Liechgrado
Location of the host city in Yazminia.


On 17 October, Yazminian President and YRTV head held a press conference where they announced the election of People's Palace, the venue which most capacity of the country, located in the country's capital, Liechgrado, as the hosting venue for ISC 17.

Due to Yazminian being located between the sea and a mountain chain and Yazmianian history of wars and expansion against neighbour countries, land access is difficult. Liechgrado can be accessible by highway and high speed train from Grolskira and DimkaRUS, and by national trains and national and regional roads from different points along the Yazminian border. Liechgrado also has an international airport.

Controversies[edit]

Venue[edit]

Bidding direct decision by Yazminian goverment caused controversy, especially among authorities and people from other big cities and regions, which demanded a public process for the election of the venue. Opposition parties declared the process as "contrary to Yazminian and revolutionary values", but Yazminian President downplayed the issue labeling ISC as "just an event of many that are held in different parts of the nation" and declared that Yazminia must show their best face to the rest of Internatia and that it won't affect the revolution, on the contrary, putting Yazminia as example for the rest of Internatia and the World could lead to more revolutionary processes in other countries.

Marvelian participation[edit]

On 14 October, Marvelia announced their withdraw from ISC, with no official reasons given by ITV or Marvelian authorities. It's suspected by many political analysts that the reasons of Marvelian withdraw are due to the contest being held in Yazminia, following the late political tensions among both countries.

Voting discrepancies[edit]

Whilst compiling the votes for the 1st semi-final, YRTV left out 12 points that had been awarded from Spirevo to Tashkveny. As a result, Tashkveny failed to qualify for the Final. Had the points been awarded, Tashkveny would have qualified, at the expense of Saint Eva & Lepland. It would take a whole 2 months for anybody to fully analyse the results and discover this. It is yet unknown if this was malicious on the part of YRTV or a genuine mistake. TBC, the Tashken broadcaster of the contest, has officially complained to the IBU over the matter[1] .

Participants[edit]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

On 1 November 2013 YRTV published the official list of participating nations. 52 countries confirmed participation in Internatia Song Contest 17. Haven, Pen Island and Rata Sum debuted in the contest; Amsteris, Carpathia, Chruno, Nouvelle-Acadie and Spitzenbergen returned, while Harlequenia, Irlandia, Marvelia, San Remo and Sibinia decided to withdraw. The number of participants is higher than 50 for the second time in history (first being ISC 15).

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Territrius Daan "La crise" 4 78
2  Spirevo Fialta "Cars" 21 26
3  Kaledonii Céline Dion "Loved Me Back To Life" 14 52
4  L.M Lažovi Icona Pop "Girlfriend" 26 37
5  Eriod iamyank feat. Dori Hegyi "Aurora" 22 23
6  Rata Sum Jeannie Hsieh "Sister" 17 45
7  Luzze Rachel Zeffira "Break The Spell" 12 55
8  Irdminia Delain "April Rain" 3 83
9  Carpathia Can Bonomo "Abla" 18 42
10  Lost Islands Shakespeare's Sister "Stay" 19 40
11  Pebbleland The Storm "Lost in the Fire" 2 134
12  Saint Eva & Lepland Elvenking "Heaven is a Place on Earth" 13 53
13  Novatlantida Fefe Dobson "Ghost" 10 58
14  Tonallán Madame Récamier "Quiero" 15 52
15  Angellandia fun. "Some Nights" 25 47
16  Tashkveny Anthony Hamilton & Elayna Boynton "Freedom" 9[N 1] 59[N 1]
17  Caprika Madonna "This Used To Be My Playground" 23 6
18  DPR Jindalea Dong Fang Hong Yan "Beautiful Legend" 7 60
19  Volnytaria Billy Lloyd "Normal" 24 3
20  Chruno[2] SWING[2] "La Goutte"[2] 1 155
21  Sockistan Detektivbryan "E18" 6 68
22  Sunetti Johanna Kurkela "Kaikki askeleet" 11 57
23  Alexandria Ellie Goulding "Figure 8" 16 45
24  Haven Alex Nevsky "On leur a fait croire" 8 59
25  Symphony Isles Faun "Diese kalte nacht" 5 76
26  Nouvelle-Acadie Clara Sofie "Gennem Himlen" 20 37

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Edoriada Diva Plavalaguna "Il Dolce Suono (The Diva Dance)" 9 70
2  Beige Hozier "Take Me To Church" 1 124
3  Aonach Tone Damli "Winner Of A Losing Game" 4 80
4  DimkaRUS Guru Groove Foundation "Moscow" 12 58
5  H Kim Jong Il's AD Hangug Sandu Ciorba "Pe Cimpoi" 13 53
6  Kosma Fanny Bloom "Shit" 21 38
7  Grolskira Miss Montreal "Wish I Could" 3 101
8  Amsteris Inga & Anush "Hay Hay" 5 75
9  Keohretcha Fabienne Bergmans "Magic Everywhere" 18 43
10  Canedonia Zvonko Bogdan "Evo banke cigane moj" 23 28
11  Hanzyuki Astrid Smeplass "Shattered" 20 40
12  Spitzenbergen Sarah-Stephanie "Herz übernimmt Kommando" 24 28
13  Ova Anova Blue Café "DENDIX" 6 73
14  Anselmsuusonia Metropolin "Ein Li Makom" 22 34
15  Lacrea Laura Marling "My Manic And I" 8 70
16  Fierce Jula "Za Każdym Razem" 16 48
17  Nicolas' Neighbour Kalafina "Aria" 2 102
18  Stylé He Jing "Malah Yisah" 14 52
19  San Monique Electric Lady Lab "Open Doors" 11 63
20  Tjärsklanjska Purity Ring "Amenamy" 10 65
21  Puntíkov Avril Lavigne "My Happy Ending" 25 58
22  Pen Island Katy Perry "Unconditionally" 7 70
23  Yutuland Los Amigos Invisibles "La que me gusta" 17 45
24  Tikata[3] Akon[4] "Chammak Challo"[4] 19 41
25  Monteverde Ifi Ude "My Baby Gone" 15 49

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti Johanna Kurkela "Kaikki askeleet" 12 96
2  Sockistan Detektivbryan "E18" 10 107
3  Pen Island Katy Perry "Unconditionally" 15 94
4  Edoriada Diva Plavalaguna "Il Dolce Suono (The Diva Dance)" 14 95
5  Ova Anova Blue Café "DENDIX" 13 95
6  Aonach Tone Damli "Winner Of A Losing Game" 7 134
7  Territrius Daan "La crise" 5 138
8  Novatlantida Fefe Dobson "Ghost" 16 86
9  Lacrea Laura Marling "My Manic And I" 17 84
10  Chruno SWING "La Goutte" 2 189
11  Pebbleland The Storm "Lost in the Fire" 1 228
12  Beige Hozier "Take Me To Church" 3 171
13  Luzze Rachel Zeffira "Break The Spell" 22 67
14  Irdminia Delain "April Rain" 6 135
15  San Monique Electric Lady Lab "Open Doors" 19 71
16  DPR Jindalea Dong Fang Hong Yan "Beautiful Legend" 20 71
17  Amsteris Inga & Anush "Hay Hay" 25 51
18  Grolskira Miss Montreal "Wish I Could" 11 106
19  Saint Eva & Lepland Elvenking "Heaven is a Place on Earth" 26 39
20  Anselmsuusonia Metropolin "Ein Li Makom" 21 68
21  Nicolas' Neighbour Kalafina "Aria" 8 123
22  Kaledonii Céline Dion "Loved Me Back To Life" 9 108
23  Tjärsklanjska Purity Ring "Amenamy" 18 78
24  Haven Alex Nevsky "On leur a fait croire" 23 67
25  Yazminia The Cure "Lovesong" 24 51
26  Symphony Isles Faun "Diese kalte nacht" 4 142
27  DimkaRUS Guru Groove Foundation "Moscow" 27 32

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Territrius Spirevo Kaledonii L.M Lažovi  Eriod  Rata Sum Luzze Irdminia Carpathia Lost Islands Pebbleland Saint Eva & Lepland Novatlantida Tonallán Angellandia Tashkveny Caprika DPR Jindalea Volnytaria Chruno Sockistan Sunetti Alexandria Haven Symphony Isles Nouvelle-Acadie Jury
Contestants
 Territrius 4 78 8 6 8 2 4 8 7 10 8 2 8 7
 Spirevo 21 26 7 3 4 2 3 7
 Kaledonii 14 52 10 7 1 1 3 8 4 10 2 1 5
 L.M Lažovi 26 37 DQ 4 1 1 10 7 6 3 5
 Eriod 22 23 7 3 3 4 6
 Rata Sum 17 45 5 4 12 8 8 2 6
 Luzze 12 55 4 2 5 7 5 5 12 4 10 1
 Irdminia 3 83 3 10 5 1 12 7 12 3 4 5 12 3 6
 Carpathia 18 42 6 1 3 7 6 8 4 3 1 3
 Lost Islands 19 40 6 2 12 3 8 2 5 2
 Pebbleland 2 134 5 8 10 12 7 3 10 10 2 7 10 6 1 5 10 8 3 5 12
 Saint Eva & Lepland 13 53 4 7 8 6 4 8 2 3 1 8 2
 Novatlantida 10 58 2 5 12 6 4 12 1 7 1 8
 Tonallán 15 52 2 12 3 7 12 8 7 1
 Angellandia 25 47 2 6 12 4 DQ 10 2 7 4
 Tashkveny 9 59 12 4 4 7 7 3 7 5 10
 Caprika 23 6 6
 DPR Jindalea 7 60 1 3 12 4 7 3 2 10 1 2 2 8 5
 Volnytaria 24 3 2 1
 Chruno 1 155 10 6 10 8 10 6 10 10 10 10 5 5 3 6 6 6 12 12 10
 Sockistan 6 68 12 7 7 5 6 1 1 2 1 10 6 7 3
 Sunetti 11 57 8 12 1 3 12 4 3 10 4
 Alexandria 16 45 8 1 4 12 12 4 4
 Haven 8 59 5 1 5 2 5 5 6 8 12 10
 Symphony Isles 5 76 1 3 8 6 1 5 8 8 12 2 5 5 12
 Nouvelle-Acadie 20 37 4 2 6 6 4 2 7 6

Semi-Final 2[edit]

Results
Place Total Edoriada Beige Aonach DimkaRUS H Kim Jong Il's AD Hangug Kosma Grolskira Amsteris Keohretcha Canedonia Hanzyuki Spitzenbergen  Ova Anova  Anselmsuusonia Lacrea Fierce Nicolas' Neighbour Stylé San Monique Tjärsklanjska Puntíkov Pen Island Yutuland Tikata Monteverde Yazminia Jury
Contestants
 Edoriada 9 70 10 8 7 12 1 7 10 8 7
 Beige 1 124 4 5 7 7 12 12 3 7 12 12 2 6 4 12 7 4 3 5
 Aonach 4 80 5 8 1 10 3 6 3 1 7 4 7 1 6 2 4 12
 DimkaRUS 12 58 1 5 12 2 3 8 6 5 8 8
 H Kim Jong Il's AD Hangug 13 53 7 6 8 2 6 12 3 4 5
 Kosma 21 38 2 10 2 4 10 2 8
 Grolskira 3 101 12 2 5 4 6 10 12 8 8 3 5 4 2 7 12 1
 Amsteris 5 75 6 3 10 12 12 6 12 8 6
 Keohretcha 18 43 1 6 7 8 10 10 1
 Canedonia 23 28 1 4 3 8 8 4
 Hanzyuki 20 40 6 2 2 3 6 4 5 10 2
 Spitzenbergen 24 28 12 8 1 7
 Ova Anova 6 73 3 12 3 12 8 1 4 3 3 4 3 12 1 1 3
 Anselmsuusonia 22 34 4 2 2 1 6 7 12
 Lacrea 8 70 10 6 7 2 3 10 2 10 10 10
 Fierce 16 48 5 3 4 4 3 5 5 4 5 10
 Nicolas' Neighbour 2 102 10 8 7 1 12 1 8 8 1 4 6 7 12 3 3 5 6
 Stylé 14 52 4 10 5 3 5 1 7 10 3 4
 San Monique 11 63 2 7 3 12 1 5 5 2 2 7 12 4 1
 Tjärsklanjska 10 65 2 7 6 7 8 1 8 3 7 8 5 1 2
 Puntíkov 25 58 6 10 6 2 4 10 10 5 DQ 2 3
 Pen Island 7 70 7 6 8 4 8 10 2 12 6 7
 Yutuland 17 45 8 10 5 4 5 1 6 6
 Tikata 19 41 3 5 10 7 1 2 5 8
 Monteverde 15 49 1 6 10 6 1 2 5 6 12

Final[edit]

Results
Place Total Sunetti Sockistan Pen Island Edoriada Ova Anova Aonach Territrius Novatlantida Lacrea Chruno Pebbleland Beige Luzze Irdminia San Monique DPR Jindalea Amsteris Grolskira Saint Eva & Lepland Anselmsuusonia Nicolas' Neighbour Kaledonii Tjärsklanjska Haven Yazminia Symphony Isles DimkaRUS Rata Sum Hanzyuki Alexandria Monteverde Lost Islands Fierce Eriod Spitzenbergen Tonallán Kosma Canedonia Tashkveny Keohretcha Volnytaria Spirevo Tikata H Kim Jong Il's AD Hangug Caprika Stylé WL
Contestants
Sunetti 12 96 7 10 10 1 4 12 7 10 2 8 10 3 7 3 2
Sockistan 10 107 12 6 12 5 6 6 4 8 10 5 3 6 2 5 6 5 6
Pen Island 15 94 5 6 4 10 5 7 5 8 8 6 6 10 8 1 5
Edoriada 14 95 3 8 10 7 1 10 7 6 7 7 10 3 8 5 3
Ova Anova 13 95 4 8 10 3 6 8 12 4 1 2 10 2 12 10 3
Aonach 7 134 10 12 2 5 5 2 10 4 10 6 6 3 2 12 5 4 10 4 7 1 1 7 6
Territrius 5 138 6 10 10 6 12 8 7 7 4 8 12 8 1 7 7 1 8 2 8 3 3
Novatlantida 16 86 2 10 8 7 1 6 10 1 1 1 5 6 8 4 1 12 1 2
Lacrea 17 84 3 12 7 1 2 2 7 5 1 6 4 6 7 4 10 6 1
Chruno 2 189 5 5 3 3 4 10 12 8 1 10 10 10 6 4 6 7 8 8 12 10 2 7 2 12 5 1 10 8
Pebbleland 1 228 8 7 8 6 4 5 5 2 12 4 2 3 7 5 10 2 12 12 12 6 4 4 7 10 12 6 1 10 8 7 5 7 10 5
Beige 3 171 5 7 4 12 4 6 12 12 12 3 5 12 5 7 12 1 3 1 8 10 12 6 12
Luzze 22 67 4 3 2 5 4 6 3 7 4 3 5 12 3 6
Irdminia 6 135 3 2 4 12 1 7 1 3 10 10 12 6 1 1 7 8 8 1 12 10 10 1 5
San Monique 19 71 12 2 4 2 3 6 3 8 4 8 3 3 6 7
DPR Jindalea 20 71 3 4 4 2 1 2 8 2 5 12 4 12 12
Amsteris 25 51 2 3 7 2 7 2 12 12 4
Grolskira 11 106 12 7 8 3 2 4 6 2 5 3 3 3 12 2 2 6 4 8 2 12
SEAL 26 39 1 3 4 3 2 4 2 4 2 4 2 8
Anselmsuusonia 21 68 8 8 5 5 8 12 5 1 5 6 3 2
Nicolas' Neighbour 8 123 7 2 1 5 6 8 8 12 1 6 8 7 1 8 1 1 5 7 4 10 8 7
Kaledonii 9 108 6 6 6 5 8 3 5 4 8 1 3 7 10 10 3 5 12 6
Tjärsklanjska 18 78 12 7 7 1 6 3 7 8 1 7 1 4 4 10
Haven 23 67 10 1 6 3 5 5 4 6 7 10 6 4
Yazminia 24 51 1 1 10 12 3 5 2 12 3 2
Symphony Isles 4 142 1 1 2 2 10 7 10 8 8 4 5 3 4 2 2 12 4 5 5 10 8 6 5 5 3 8 2
DimkaRUS 27 32 7 4 1 2 3 7 3 1 4

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
8 Beige Grolskira, Ova Anova, Anselmsuusonia, Amsteris, Eriod, Symphony Isles, WL Jury, Spirevo
5 Pebbleland Monteverde, Nicolas' Neighbour, Beige, Kaledonii, Tjärsklanjska
3 Irdminia Aonach, Haven, Keohretcha
Chruno Luzze, Kosma, Tikata
Grolskira Edoriada, Hanzyuki, Caprika
DPR Jindalea Rata Sum, HKJIADH, Stylé
2 Yazminia Pebbleland, Lost Islands
Amsteris Spitzenbergen, Canedonia
Territrius Lacrea, Yazminia
Aonach Pen Island, DimkaRUS
Ova Anova Tonallán, DPR Jindalea
Sockistan Territrius, Chruno
1 Symphony Isles Alexandria
Anselmsuusonia Irdminia
Kaledonii Fierce
Sunetti Saint Eva & Lepland
Tjärsklanjska Novatlantida
San Monique Sunetti
Nicolas' Neighbour San Monique
Luzze Tashkveny
Novatlantida Volnytaria
Lacrea Sockistan

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Céline Dion  Kaledonii ISC 5  Kosma
Electric Lady Lab  San Monique ISC 3  San Monique
Ellie Goulding  Alexandria ISC 12 (with Calvin Harris)  Monteverde
Kalafina  Nicolas' Neighbour ISC 8  Oalia
Katy Perry  Pen Island ISC 5  Irlandia

Recaps[edit]

Recaps
Semi-final 1 Link
Semi-final 2 Link
Final Link

Notes and references[edit]

Footnotes[edit]

  1. ^ a b Spirevan 12 points were by mistake counted in to score of Spirevo instead of Tashkveny. If points were counted correctly, Tashkveny should have qualified to final.

References[edit]