Internatia Song Contest 20

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 20
ISC 20 logo.png
Dates
Semi-final 19 February 2014
Final 1 March 2014
Host
Host broadcaster Kaledonii RTK
Participants
Number of entries 54
Debuting  Ahraspen
 Dvipantara
 Leshia
Returning  Carpathia
 San Monique
 Spitzenbergen
Withdrawing  L.M Lažovi
 Nicolas' Neighbour
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Beige
"Crying for No Reason"

The Internatia Song Contest 20 was the 20th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Śānti, Kaledonii, hosted by national broadcaster RTK, following The Piano Guys feat. Shweta Subram's win in the 18th contest with the song "Khushnuma".

54 countries participated in the contest, which is 2nd highest number of participants, just after Internatia Song Contest 15.

The winner was Beige's "Crying For No Reason" performed by Katy B, who scored 201 points, while Dvipantara's "Chouwa Oto" performed by Kokia was the runner up with 158 points and the 3rd place went to Lost Islands's "Sadeness (Part 1)".

Location[edit]

Location of the host city in Kaledonii.
Śānti
Śānti
Location of the host city in Kaledonii.


Kaledonii's first Internatia appearance was in 11th edition in Amor, Marvelia when they came 5thth. Prior to Kaledonii's win in ISC 18 that was their best placing in the contest. Kaledonii finished in Top 10 2 times in 7 participations.

Day after their win in ISC 18 in Rosetown, on 31 December 2013, RTK announced that contest will take place in Śānti, city located far in the south of country, nearly border with Fierce.

Participants[edit]

54 countries submitted preliminary applications. Ahraspen, Dvipantara, Leshia all entered the contest for the first time, Carpathia, San Monique & Spitzenbergen decided to return, while L.M Lažovi and Nicolas' Neigbour announced their withdrawals and the RTK announced the final lineup of 54 countries on 2 February 2014.

Results[edit]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

Semi-final 1[edit]

Draw Country[1] Artist Song Place[2] Points
1  Grolskira Michelle Branch "Everywhere" 7 73
2  Edoriada Jan Plestenjak "Barka Iz Perja" 23 25
3  Dvipantara Kokia "Chouwa Oto" 2 91
4  Kosma Mother Mother "Bit By Bit" 12 65
5  Tikata Celine Dion[3] "Vole"[3] 18 49
6  Atsoumpalia Jippu "Eva" 9 69
7  Chruno Natalia Kills "Mirrors" 14 62
8  Nouvelle-Acadie What So Not "Jaguar" 27 36
9  Lacrea Russian Red "No Past Land" 22 29
10  Keohretcha Laibach "Rossiya" 25 16
11  Amsteris Indila "Dernière Danse" 3 90
12  Haven Isabelle Boulay "Perce Les Nuages" 17 50
13  Spirevo Four Year Strong "The Infected" 19 41
14  Monteverde KARI "The One" 13 63
15  Aonach Elhaida Dani "Baciami E Basta" 5 75
16  Stylé Alue Azhuo "Gesar" 10 69
17  Leshia Debbie Schippers "Skin And Bones" 15 57
18  Symphony Isles Ida "Maybe I Like It" 8 69
19  Saint Eva & Lepland Birgit Õigemeel "Olen Loodud Rändama" 21 30
20  Yazminia Rodrigo Leão "Pasión" 16 57
21  Beige Katy B "Crying For No Reason" 1 109
22  Ova Anova Margaret "Wasted" 11 66
23  Caprika The 5.6.7.8's "The Barracuda" 20 31
24  Spitzenbergen Anaïs Delva "Libérée, Délivrée" 6 74
25  Canedonia F4 "La Prima Volta" 26 16
26  Pen Island Dawid Kwiatkowski "Na Zawsze" 24 18
27  Alexandria Kiril Džajkovski feat. Ras Tweed & Esma "Raise Up Your Hand" 4 78

Semi-final 2[edit]

Draw Country[4] Artist Song Place[5] Points
1  Tjärsklanjska Torres "Jealousy And I" 11 61
2  Sunetti Kids Of The Apocalypse "Masters Of The Sun" 8 69
3  Hanzyuki Marina And The Diamonds "How To Be A Heartbreaker" 10 63
4  Ahraspen Robert Delong "Happy" 19 41
5  Puntíkov In-Grid "Tu Es Foutu" 14 52
6  Eriod Rhythm Junkies "Satan, Your Kingdom Must Come Down" 12 60
7  Anselmsuusonia Jenifer "Les Jours Electriques" 6 79
8  Tonallán Gloria Trevi "Bipolar" 4 88
9  DPR Jindalea Marina Alieva "Jejforija" 21 39
10  Yutuland Devendra Banhart "Carmensita" 9 64
11  Pebbleland Oceania "Kotahitanga" 7 71
12  Rata Sum Girl's Day "Something" 25 29
13  San Remo Ilse DeLange "Puzzle Me" 20 40
14  Sockistan San Fermin "Sonsick" 5 81
15  Lost Islands Enigma "Sadeness (Part 1)" 3 92
16  Fierce Clean Bandit feat. Jess Glynne "Rather Be" 1 106
17  San Monique Miriam Bryant "Finders Keepers" 18 42
18  Tashkveny Rokia Traroré "Mélancolie" 23 34
19  Luzze Jannika B "Jääkausi" 15 50
20  Irdminia LaFee "Ring Frei" 16 50
21  H Kim Jong Il's AD Hangug Big Time Rush "Any Kind Of Guy" 26 25
22  DimkaRUS Depeche Mode "FreeLove" 24 30
23  Territrius Edward Sharpe & The Magnetic Zeros "Home" 2 105
24  Volnytaria Shakira feat. Rihanna "Can't Remember To Forget You" 17 44
25  Evergreen Lands M.I.A. "Exodus" 22 35
26  Carpathia Luka Nižetić "Vječno" 13 58

Final[edit]

Draw Country[6] Artist Song Place[7] Points
1  Anselmsuusonia Jenifer "Les jours electriques" 6 148
2  Sockistan San Fermin "Sonsick" 23 76
3  Grolskira Michelle Branch "Everywhere" 26 58
4  Sunetti Kids of the Apocalypse "Masters of the Sun" 15 102
5  Hanzyuki Marina and the Diamonds "How to Be a Heartbreaker" 12 118
6  Kosma Mother Mother "Bit by Bit" 14 104
7  Eriod Rhythm Junkies "Satan, Your Kingdom Must Come Down" 16 100
8  Kaledonii Palbasha Siddique "Praan" 24 70
9  Volnytaria Shakira feat. Rihanna "Can't Remember to Forget You" 10 134
10  Territrius Edward Sharpe & The Magnetic Zeros "Home" 5 151
11  Monteverde KARI "The One" 22 79
12  Pebbleland Oceania "Kotahitanga" 21 83
13  Stylé Alue Azhuo "Gesar" 25 63
14  Alexandria Kiril Džajkovski feat. Ras Tweed & Esma "Raise Up Your Hand" 13 110
15  Beige Katy B "Crying For No Reason" 1 201
16  Atsoumpalia Jippu "Eva" 19 88
17  Amsteris Indila "Dernière sanse" 9 140
18  Aonach Elhaida Dani "Baciami e basta" 27 36
19  Tjärsklanjska Torres "Jealousy and I" 20 87
20  Lost Islands Enigma "Sadeness (Part 1)" 3 156
21  Symphony Isles Ida "Maybe I Like It" 17 96
22  Spitzenbergen Anaïs Delva "Libérée, délivrée" 11 128
23  Ova Anova Margaret "Wasted" 7 146
24  Fierce Clean Bandit feat. Jess Glynne "Rather Be" 4 153
25  Yutuland Devendra Banhart "Carmensita" 18 89
26  Tonallán Gloria Trevi "Bipolar" 8 142
27  Dvipantara Kokia "Chouwa oto" 2 158

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Grolskira Edoriada Dvipantara Kosma Tikata Atsoumpalia Chruno Nouvelle-Acadie Lacrea Keohretcha Amsteris Haven Spirevo Monteverde Aonach Stylé Leshia Symphony Isles Saint Eva & Lepland Yazminia Beige  Ova Anova  Caprika Spitzenbergen Canedonia Pen Island Alexandria
Contestants
 Grolskira 7 73 12 4 10 8 5 10 6 4 4 5 5
 Edoriada 23 25 1 3 2 5 1 7 6
 Dvipantara 2 91 2 1 10 12 10 10 8 1 12 7 8 10
 Kosma 12 65 12 10 1 6 3 1 6 5 12 6 3
 Tikata 18 49 10 6 7 3 5 7 3 8
 Atsoumpalia 9 69 3 8 10 4 3 5 2 8 8 10 8
 Chruno 14 62 1 3 5 6 7 10 4 6 5 7 1 2 5
 Nouvelle-Acadie 27 36 DQ 8 10 7 4 3 4
 Lacrea 22 29 4 7 5 4 3 5 1
 Keohretcha 25 16 7 1 8
 Amsteris 3 90 3 4 8 12 7 10 8 12 12 7 7
 Haven 17 50 1 1 10 3 6 3 2 10 1 6 1 6
 Spirevo 19 41 10 3 12 6 3 7
 Monteverde 13 63 10 5 1 1 5 4 5 10 7 3 12
 Aonach 5 75 8 8 8 2 6 7 4 2 1 8 4 2 5 2 2 6
 Stylé 10 69 5 6 6 8 8 8 4 4 10 6 4
 Leshia 15 57 4 4 6 2 1 6 12 7 5 2 8
 Symphony Isles 8 69 2 5 8 10 4 8 7 12 2 10 1
 Saint Eva & Lepland 21 30 2 5 2 7 10 4
 Yazminia 16 57 3 7 12 1 7 2 12 3 10
 Beige 1 109 5 7 2 12 12 12 8 4 2 10 3 12 6 12 2
 Ova Anova 11 66 3 7 12 5 12 5 2 3 1 10 3 3
 Caprika 20 31 5 6 10 7 3
 Spitzenbergen 6 74 2 4 7 8 7 1 6 12 12 2 8 5
 Canedonia 26 16 7 4 5
 Pen Island 24 18 4 2 2 3 6 1
 Alexandria 4 78 6 8 2 12 12 4 1 3 6 6 1 4 12 1

Semi-Final 2[edit]

Results
Place Total Tjärsklanjska Sunetti Hanzyuki Ahraspen Puntíkov  Eriod  Anselmsuusonia Tonallán DPR  Jindalea Yutuland Pebbleland Rata Sum San Remo Sockistan Lost Islands Fierce San Monique Tashkveny Luzze Irdminia H Kim Jong Il's AD Hangug DimkaRUS Territrius Volnytaria Evergreen Lands Carpathia
Contestants
 Tjärsklanjska 11 61 1 1 7 7 12 2 10 3 7 2 6 3
 Sunetti 8 69 4 6 6 5 10 2 4 8 1 5 7 7 4
 Hanzyuki 10 63 3 5 8 2 8 12 6 2 3 10 4
 Ahraspen 19 41 8 8 5 5 12 2 1
 Puntíkov 14 52 3 8 4 3 4 7 3 7 5 8
 Eriod 12 60 3 2 7 5 1 12 12 1 10 7
 Anselmsuusonia 6 79 2 10 4 7 10 10 8 7 4 8 8 1
 Tonallán 4 88 3 10 12 1 6 5 12 6 5 10 8 10
 DPR Jindalea 21 39 5 4 4 1 4 2 7 12
 Yutuland 9 64 7 6 4 6 2 3 7 4 3 12 8 2
 Pebbleland 7 71 10 5 1 1 7 6 6 6 12 1 4 12
 Rata Sum 25 29 4 3 2 7 7 6
 San Remo 20 40 12 5 3 2 5 6 7
 Sockistan 5 81 12 12 7 12 10 3 3 7 3 5 2 5
 Lost Islands 3 92 8 12 5 10 12 10 6 12 1 4 12
 Fierce 1 106 2 7 10 10 4 6 7 8 6 8 1 6 5 12 5 1 5 3
 San Monique 18 42 5 8 3 4 12 3 2 3 2
 Tashkveny 23 34 6 2 3 8 5 10
 Luzze 15 50 7 10 8 5 2 1 8 3 6
 Irdminia 16 50 8 1 2 6 12 3 8 10
 H Kim Jong Il's AD Hangug 26 25 10 8 1 6
 DimkaRUS 24 30 1 6 2 1 4 10 6
 Territrius 2 105 5 10 4 8 12 5 1 7 12 10 4 1 2 8 8 1 2 5
 Volnytaria 17 44 6 2 4 7 1 10 10 4
 Evergreen Lands 22 35 1 8 3 7 4 2 6 4
 Carpathia 13 58 2 12 4 1 6 12 5 3 10 3

Final[edit]

Results
Place Total Anselmsuusonia Sockistan Grolskira Sunetti Hanzyuki Kosma Eriod Kaledonii Volnytaria Territrius Monteverde Pebbleland Stylé Alexandria Beige Atsoumpalia Amsteris Aonach Tjärsklanjska Lost Islands Symphony Isles Spitzenbergen Ova Anova Fierce Yutuland Tonallán Dvipantara Yazminia Tikata Tashkveny Saint Eva & Lepland San Remo San Monique Rata Sum Puntíkov Pen Island Luzze Leshia Lacrea Keohretcha Irdminia H Kim Jong Il's AD Hangug Haven Evergreen Lands Edoriada DPR  Jindalea Chruno Carpathia Caprika Canedonia Ahraspen WL
Contestants
Anselmsuusonia 6 148 10 3 5 3 6 7 10 1 2 10 7 4 2 8 12 1 7 10 8 1 3 8 8 10 2
Sockistan 23 76 12 1 1 10 1 5 5 12 1 2 7 7 12
Grolskira 26 58 3 2 4 7 2 2 4 7 12 5 6 4
Sunetti 15 102 3 6 8 6 5 4 6 1 4 12 4 7 7 8 2 6 3 2 8
Hanzyuki 12 118 1 4 10 1 7 12 4 10 2 5 8 2 5 2 8 8 5 1 2 1 10 10
Kosma 14 104 8 12 8 12 1 7 12 4 6 2 1 10 5 5 8 3
Eriod 16 100 10 5 6 7 8 1 3 7 2 3 8 4 3 8 3 4 7 6 5
Kaledonii 24 70 7 4 4 8 6 1 6 12 1 10 8 3
Volnytaria 10 134 5 2 5 7 6 12 6 7 1 5 8 10 10 1 6 7 3 6 4 8 7 8
Territrius 5 151 2 12 8 10 8 12 12 8 12 10 1 5 1 7 3 10 1 1 4 6 1 4 7 6
Monteverde 22 79 12 8 12 7 6 10 5 6 6 7
Pebbleland 21 83 5 4 1 5 2 8 6 3 6 2 7 3 3 3 8 12 1 4
Stylé 25 63 3 4 4 4 3 4 8 8 10 1 1 10 3
Alexandria 13 110 1 1 10 10 3 2 3 7 4 3 10 2 3 12 5 1 12 7 12 2
Beige 1 201 7 6 5 2 8 7 10 8 6 12 10 4 10 12 4 2 8 5 6 2 4 10 6 7 12 5 6 5 12
Atsoumpalia 19 88 7 10 7 10 5 5 1 1 1 5 3 6 3 8 2 5 6 3
Amsteris 9 140 10 6 1 3 3 4 6 6 4 10 5 7 6 3 5 1 2 12 5 3 4 4 5 10 3 12
Aonach 27 36 1 3 2 5 1 5 6 8 5
Tjärsklanjska 20 87 12 2 8 7 5 2 6 3 12 8 6 8 5 1 1 1
Lost Islands 3 156 6 4 2 10 7 1 12 6 8 10 1 5 7 12 7 4 10 10 1 12 3 4 10 4
Symphony Isles 17 96 4 6 2 3 2 8 3 4 6 2 2 12 3 7 5 4 10 4 2 7
Spitzenbergen 11 128 3 5 3 5 8 12 4 5 12 7 12 5 7 12 2 2 6 10 8
Ova Anova 7 146 7 6 8 1 12 3 2 3 7 3 5 5 7 8 12 4 6 4 1 3 8 2 3 7 7 1 10 1
Fierce 4 153 4 2 12 4 2 2 5 8 12 8 6 2 2 10 8 12 10 6 12 1 2 10 4 2 7
Yutuland 18 89 4 10 7 5 2 7 6 6 10 4 2 10 8 6 2
Tonallán 8 142 8 12 1 4 12 4 6 7 3 10 4 5 5 12 12 2 5 6 12 5 2 5
Dvipantara 2 158 6 3 10 10 7 8 3 12 1 10 8 3 7 3 3 4 12 1 7 12 4 8 10 6

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Tonallán Luzze, Kosma, DPR Jindalea, Amsteris, Leshia
4 Territrius Eriod, Sockistan, Kaledonii, Pebbleland
Beige WL Jury, Fierce, Aonach, Haven
Spitzenbergen Saint Eva and Lepland, Irdminia, Puntíkov, Lost Islands
Fierce Pen Island, Beige, Hanzyuki, Tashkveny
3 Sockistan Tjärsklanjska, Sunetti, Ahraspen
Kosma Grolskira, Symphony Isles, Tonallán
Alexandria Keohretcha, Canedonia, Chruno
Lost Islands Evergreen Lands, Spitzenbergen, San Remo
Dvipantara HKJIADH, Lacrea, Atsoumpalia
2 Monteverde Territrius, Alexandria
Amsteris Caprika, Rata Sum
Tjärsklanjska Anselmsuusonia, Ova Anova
Ova Anova Tikata, Volnytaria
1 Anselmsuusonia Dvipantara
Grolskira Edoriada
Sunetti Yutuland
Hanzyuki Stylé
Kaledonii Yazminia
Volnytaria Monteverde
Pebbleland Carpathia
Symphony Isles San Monique

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Alue Azhuo  Stylé ISC 9 (as A Lu A Zhuo), ISC 18 (as Alu Azhuo)  DPR Jindalea,  Stylé
Céline Dion  Tikata ISC 5, ISC 17  Kosma,  Kaledonii
Ilse DeLange  San Remo ISC 19  Nicolas' Neighbour
Jannika B  Luzze ISC 13  Luzze
Jenifer  Anselmsuusonia ISC 15  Spitzenbergen
Kokia  Dvipantara ISC 7  Nicolas' Neighbour
LaFee  Irdminia ISC 12  Spitzenbergen
Luka Nižetić  Carpathia ISC 6 (with Lana Jurčević)  Sunetti
Margaret  Ova Anova ISC 11 (as Margaret J), ISC 15  Monteverde,  Ova Anova
Marina and the Diamonds  Hanzyuki ISC 2, ISC 6, ISC 13  Symphony Isles,  Grolskira,  Monteverde
Miriam Bryant  San Monique ISC 15  San Monique
Rihanna (with Shakira)  Volnytaria ISC 7  DimkaRUS
Shakira (with Rihanna)  Volnytaria ISC 6  Anselmsuusonia,  Sibinia

References[edit]