Internatia Song Contest 21

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 21
Feel the Pała of the Flała
ISC 21.jpg
Dates
Semi-final 17 March 2014
Final 30 March 2014
Host
Venue Kaya Arena, Stettino, Monteverde
Host broadcaster Monteverde TMV
Participants
Number of entries 52
Debuting  Porielana
 Zephyrus
Returning  Nicolas' Neighbour
Withdrawing  Ahraspen
 Carpathia
 Nouvelle-Acadie
 San Monique
 Sockistan
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Alexandria
"River Flows in You"

The Internatia Song Contest 21 was the 21st monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Stettino, Monteverde, hosted by national broadcaster TMV, following Katy Carr's win in the 19th contest with the song "Mała Little Flower".

After a total of 175 points, Yiruma representing Alexandria was declared the winner, with the song "River Flows In You". Yazminia were runners up, with 3rd place going to Yutuland achieving their best result until ISC 24, 4th to Pebbleland and 5th to Lacrea.

Location[edit]

Location of the host city in Monteverde.
Stettino
Stettino
Location of the host city in Monteverde.


Monteverde's first Internatian appearance was in 10th edition, and the nation has participated in the contest every edition since. On 1 February 2014, Monteverde won the 19th contest with "Mała Little Flower" sung by Katy Carr. Stettino, the capital and largest city of Monteverde, as well as the largest city in the West Internatia was named the host city for the contest. It is located on the northeast of the country. Stettino's population at the beginning of 2013 was estimated at 5,720,398 people. Officially, about 20 percent of all inhabitants of the country live in the metropolitan city area of Stettino.

Participants[edit]

on 3 Macrh 2014 TMV announced that 52 countries will participate in 21st edition. Porielana and Zephyrus entered the contest for the first time, Nicolas' Neigbour decided to return, while Ahraspen, Carpathia, Nouvelle-Acadie, San Monique and Sockistan decided to withdraw.


  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti Zlata Ognevich "Magic Story" 7 75
2  Pebbleland Nicole Sabouné "Win This Life" 1 98
3  Tikata Piotr Rubik "Psalm dla Ciebie" 3 90
4  Keohretcha Els De Schepper "Onzegouten" 5 85
5  Rata Sum Dalshabet "B. B. B." 16 47
6  Alexandria Yiruma "River Flows In You" 2 96
7  Pen Island James Arthur "Recovery" 13 60
8  Evergreen Lands Frank Ocean "American Wedding" 20 36
9  DPR Jindalea Anora "Zhizn' Moja (remix)" 10 68
10  Porielana James Blunt "I'll Take Everything" 23 26
11  Hanzyuki Chairlift "Amanaemonesia" 12 60
12  Leshia Dalida "Bang Bang" 22 29
13  Spirevo American Authors "Home" 11 66
14  Territrius Paper Aeroplanes "Lost" 14 56
15  Tonallán LoBlondo "Que sople el viento" 15 51
16  Puntíkov Laurent Wolf "No Stress" 24 25
17  Irdminia Akira Yamaoka "Room of Angel" 8 72
18  Edoriada Amy Winehouse "Will You Still Love Me Tomorrow" 18 42
19  H Kim Jong Il's AD Hangug The Ups! "Revive" 17 42
20  Caprika Lea Salonga and the USMA Cadet Glee Club of West Point "Via Dolorosa" 19 37
21  Canedonia Eminem ft. Rihanna "The Monster" 25 23
22  Eriod Kaleo "Vor í Vaglaskógi" 9 69
23  Haven Alyssa Reid "Alone Again" 4 89
24  Kaledonii John Martin "Anywhere For You" 6 76
25  Tjärsklanjska Kerekes Band "Alexander's Horse" 21 32

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Nicolas' Neighbour Young Wonder "To You" 22 39
2  Yazminia Paddy and the Rats "Pilgrim On The Road" 2 107
3  Luzze Ace Wilder "Bitches Like Fridays" 20 44
4  Beige Prides "The Seeds You Sow" 15 51
5  Stylé Ann & The Knight "Red Mountain Berries 21 40
6  Lost Islands Armi and Danny "I Want To Love You Tender" 25 34
7  Ova Anova Bérénice "I'd Rather Sleep Alone" 5 76
8  Spitzenbergen Shawn Hook "So Close" 24 35
9  DimkaRUS The Disney Afternoon Studio Chorus "Chip & Dale" 8 59
10  Kosma Serena Ryder "Stompa" 4 91
11  Atsoumpalia GreenWood "Ballada o Czarnej Śmierci" 16 51
12  Grolskira Coldplay "Paradise" 13 52
13  Yutuland Elen Levon "Wild Child" 3 106
14  Zephyrus Crystal "Hív A Végtelen" 11 54
15  Chruno Nina Nesbitt "Stay Out" 1 118
16  Dvipantara Gjan "Now You" 10 56
17  Symphony Isles Manicanparty "Rebels in the Light" 23 37
18  Aonach Lucie Vondráčková "Zombie" 14 52
19  Saint Eva & Lepland Tangerine Kitty "Dumb Ways to Die" 17 50
20  San Remo Fly Project "Musica" 18 46
21  Tashkveny Röyksopp "The Girl and the Robot" 12 52
22  Fierce Emina Jahović "Posle Mene" 9 56
23  Lacrea Josef Salvat "Hustler" 6 68
24  Volnytaria Locnville "6 Seconds Poison" 26 22
25  Anselmsuusonia Moumoon "Sunshine Girl" 7 67
26  Amsteris Mandy Capristo "The Way I Like It" 19 45

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Ova Anova Bérénice "I'd Rather Sleep Alone" 23 79
2  Chruno Nina Nesbitt "Stay Out" 6 130
3  Kosma Serena Ryder "Stompa" 9 111
4  Alexandria Yiruma "River Flows In You" 1 175
5  Yutuland Elen Levon "Wild Child" 3 148
6  Spirevo American Authors "Home" 24 76
7  Monteverde BOKKA "K&B" 27 55
8  Irdminia Akira Yamaoka "Room of Angel" 22 82
9  Dvipantara Gjan "Now You" 16 107
10  Fierce Emina Jahović "Posle Mene" 21 87
11  Kaledonii John Martin "Anywhere For You" 17 105
12  Lacrea Josef Salvat "Hustler" 5 131
13  Anselmsuusonia Moumoon "Sunshine Girl" 15 109
14  Eriod Kaleo "Vor í Vaglaskógi" 13 109
15  Yazminia Paddy and the Rats "Pilgrim On The Road" 2 174
16  Tonallán LoBlondo "Que sople el viento" 11 110
17  DPR Jindalea Anora "Zhizn' Moja (remix)" 26 56
18  Tashkveny Röyksopp "The Girl and the Robot" 19 90
19  Hanzyuki Chairlift "Amanaemonesia" 20 89
20  DimkaRUS The Disney Afternoon Studio Chorus "Chip & Dale" 25 71
21  Sunetti Zlata Ognevich "Magic Story" 12 109
22  Saint Eva & Lepland Tangerine Kitty "Dumb Ways to Die" 8 120
23  Haven Alyssa Reid "Alone Again" 7 125
24  Keohretcha Els De Schepper "Onzegouten" 14 109
25  Zephyrus Crystal "Hív A Végtelen" 18 100
26  Pebbleland Nicole Sabouné "Win This Life" 4 132
27  Tikata Piotr Rubik "Psalm dla Ciebie" 10 111

Scoreboard[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Sunetti Pebbleland Tikata Keohretcha Rata Sum Alexandria Pen Island Evergreen Lands DPR  Jindalea Porielana Hanzyuki Leshia Spirevo Territrius Tonallán Puntíkov Irdminia Edoriada H Kim Jong Il's AD Hangug Caprika Canedonia  Eriod  Haven Kaledonii Tjärsklanjska
Contestants
 Sunetti 7 75 7 10 12 5 4 5 3 3 10 8 6 2
 Pebbleland 1 98 4 10 8 8 10 8 10 6 5 6 1 3 7 5 5 2
 Tikata 3 90 3 6 12 5 4 12 10 8 12 12 6
 Keohretcha 5 85 10 10 7 12 10 3 10 1 5 3 4 10
 Rata Sum 16 47 6 3 2 7 10 7 7 5
 Alexandria 2 96 12 4 7 2 10 12 12 5 12 2 5 2 8 3
 Pen Island 13 60 10 8 2 3 6 12 8 3 8
 Evergreen Lands 20 36 12 1 4 1 7 3 1 3 4
 DPR Jindalea 10 68 2 1 12 10 7 5 4 2 8 10 7
 Porielana 23 26 6 2 4 1 1 6 6
 Hanzyuki 12 60 8 5 6 3 7 2 12 1 4 12
 Leshia 22 29 1 12 6 3 5 1 1
 Spirevo 11 66 7 3 4 8 2 5 12 7 1 12 1 4
 Territrius 14 56 5 10 3 7 10 4 2 2 6 7
 Tonallán 15 51 2 5 1 8 4 6 1 12 4 8
 Puntíkov 24 25 2 7 3 4 1 6 2
 Irdminia 8 72 1 5 7 2 1 6 2 4 8 7 7 8 1 10 3
 Edoriada 18 42 8 8 5 8 5 8
 H Kim Jong Il's AD Hangug 17 42 4 6 2 7 10 3 10
 Caprika 19 37 7 2 4 8 6 10
 Canedonia 25 23 8 5 6 4
 Eriod 9 69 7 12 1 12 7 6 6 2 10 6
 Haven 4 89 6 5 4 4 10 3 8 1 1 7 8 4 4 12 12
 Kaledonii 6 76 8 3 5 1 2 1 3 3 10 5 12 7 2 2 12
 Tjärsklanjska 21 32 3 6 5 6 4 3 5

Semi-Final 2[edit]

Results
Place Total Nicolas' Neighbour Yazminia Luzze Beige Stylé Lost Islands  Ova Anova  Spitzenbergen DimkaRUS Kosma Atsoumpalia Grolskira Yutuland Zephyrus Chruno Dvipantara Symphony Isles Aonach Saint Eva & Lepland San Remo Tashkveny Fierce Lacrea Volnytaria Anselmsuusonia Amsteris
Contestants
 Nicolas' Neighbour 22 39 12 4 3 6 2 2 2 7 1
 Yazminia 2 107 7 8 3 8 2 8 12 12 12 10 5 6 6 8
 Luzze 20 44 6 10 7 1 10 10
 Beige 15 51 1 1 2 1 7 3 2 12 8 3 10 1
 Stylé 21 40 8 4 6 2 10 10
 Lost Islands 25 34 1 7 8 1 10 7
 Ova Anova 5 76 10 3 5 10 10 8 8 6 1 4 6 4 1
 Spitzenbergen 24 35 3 7 3 5 2 7 1 5 2
 DimkaRUS 8 59 3 12 4 12 7 12 4 5
 Kosma 4 91 8 10 6 5 3 4 6 6 3 2 6 7 8 5 12
 Atsoumpalia 16 51 12 6 10 4 5 6 8
 Grolskira 13 52 2 7 2 3 4 12 4 8 1 6 3
 Yutuland 3 106 10 6 8 7 12 8 4 10 4 7 12 3 8 7
 Zephyrus 11 54 12 5 8 8 5 1 5 10
 Chruno 1 118 5 6 12 5 7 12 3 6 8 7 3 6 8 6 8 8 2 6
 Dvipantara 10 56 8 12 1 2 4 7 12 5 5
 Symphony Isles 23 37 4 1 7 4 2 5 1 4 1 1 4 3
 Aonach 14 52 6 1 12 5 1 8 6 2 4 3 4
 Saint Eva & Lepland 17 50 4 5 7 7 3 5 5 12 2
 San Remo 18 46 1 12 4 7 10 10 2
 Tashkveny 12 52 4 4 6 4 1 10 3 3 2 3 12
 Fierce 9 56 2 2 10 1 8 12 7 12 2
 Lacrea 6 68 2 10 5 8 6 4 5 5 7 10 6
 Volnytaria 26 22 5 3 2 12
 Anselmsuusonia 7 67 7 2 10 1 3 10 3 7 12 5 4 1 2
 Amsteris 19 45 5 6 1 3 10 10 3 7

Final[edit]

Results
Place Total Ova Anova Chruno Kosma Alexandria Yutuland Spirevo Monteverde Irdminia Dvipantara Fierce Kaledonii Lacrea Anselmsuusonia Eriod Yazminia Tonallán DPR  Jindalea Tashkveny Hanzyuki DimkaRUS Sunetti Saint Eva & Lepland Haven Keohretcha Zephyrus Pebbleland Tikata Volnytaria Symphony Isles Porielana Evergreen Lands Nicolas' Neighbour Atsoumpalia Territrius Puntíkov Lost Islands H Kim Jong Il's AD Hangug Aonach Tjärsklanjska Amsteris Beige Edoriada Grolskira Leshia Luzze Pen Island Rata Sum Spitzenbergen Stylé WL
Contestants
Ova Anova 23 79 2 1 8 1 6 5 7 1 10 1 5 2 1 2 8 10 1 8
Chruno 6 130 10 2 8 2 6 5 2 2 5 3 1 1 6 6 5 3 4 3 4 8 12 7 5 12 2 6
Kosma 9 111 5 3 7 5 5 8 10 2 8 2 2 5 1 2 2 10 6 10 3 3 12
Alexandria 1 175 4 5 12 1 7 2 7 10 2 7 5 12 7 10 12 6 8 12 3 12 10 5 12 4
Yutuland 3 148 10 12 1 10 8 7 10 8 7 1 7 8 7 4 3 7 6 6 7 1 10 8
Spirevo 24 76 1 5 1 1 12 1 7 12 6 10 5 6 6 3
Monteverde 27 55 3 3 10 4 8 4 8 2 1 5 7
Irdminia 22 82 2 7 8 4 5 4 2 4 4 4 2 8 2 5 2 8 1 4 6
Dvipantara 16 107 1 10 4 2 1 10 8 3 10 8 2 7 7 2 10 3 7 12
Fierce 21 87 12 8 4 6 6 10 8 3 12 1 5 5 7
Kaledonii 17 105 12 10 4 3 5 7 1 12 2 2 8 8 4 12 4 8 3
Lacrea 5 131 2 8 8 8 10 7 7 4 7 10 6 8 10 7 5 4 8 12
Anselmsuusonia 15 109 4 5 1 7 7 5 12 8 3 1 10 1 10 8 1 4 12 10
Eriod 14 109 5 5 2 3 7 3 8 3 6 4 4 10 5 10 7 3 1 3 3 10 7
Yazminia 2 174 3 10 8 4 12 12 1 7 8 4 10 3 5 3 4 3 12 5 12 12 7 3 12 8 4 2
Tonallán 11 110 7 12 3 6 6 5 12 12 1 2 2 3 7 6 10 4 6 6
DPR Jindalea 26 56 2 1 6 6 10 4 7 6 1 3 8 2
Tashkveny 19 90 10 6 10 12 2 1 3 5 8 4 2 10 5 2 4 6
Hanzyuki 20 89 4 1 8 12 1 12 7 7 3 12 8 12 2
DimkaRUS 25 71 8 7 8 5 2 10 6 5 6 12 2
Sunetti 12 109 1 7 4 6 6 5 3 1 7 6 4 3 4 3 1 6 4 4 12 5 4 7 5 1
SEAL 8 120 7 4 3 10 10 6 4 6 3 5 8 10 3 12 4 3 2 8 6 6
Haven 7 125 6 1 3 6 6 2 6 6 6 5 10 10 3 6 7 10 7 5 5 5 10
Keohretcha 13 109 6 2 3 2 2 5 8 1 3 7 12 4 8 6 8 4 2 8 10 3 5
Zephyrus 18 100 3 12 4 6 3 5 10 12 4 4 8 12 5 1 7 4
Pebbleland 4 132 6 12 2 5 12 10 3 12 12 5 5 1 1 12 5 8 2 6 2 2 1 3 4 1
Tikata 10 111 1 6 12 7 8 10 7 7 2 12 1 1 7 10 12 4 3 1

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
6 Alexandria Dvipantara, Pebbleland, Evergreen Lands, Amsteris, Leshia, Territrius
Yazminia Yutuland, Spirevo, Zephyrus, Puntíkov, Atsoumpalia, Grolskira
5 Pebbleland Monteverde, Kaledonii, Tashkveny, Hanzyuki, Porielana
4 Hanzyuki Lacrea, Tonallán, Luzze, Tjärsklanjska
3 Kaledonii Chruno, Haven, Edoriada
Tonallán Kosma, Yazminia, DPR Jindalea
Zephyrus Irdminia, DimkaRUS, Nicolas' Neighbour
Tikata Alexandria, Keohretcha, HKJIADH
2 Chruno Beige, Spitzenbergen
Spirevo Eriod, Sunetti
Fierce Ova Anova, Symphony Isles
Anselmsuusonia Saint Eva & Lepland, Rata Sum
1 Kosma WL Jury
Yutuland Fierce
Dvipantara Stylé
Lacrea Pen Island
Tashkveny Anselmsuusonia
DimkaRUS Lost Islands
Sunetti Aonach
Saint Eva & Lepland Volnytaria
Keohretcha Tikata

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Ann & the Knight  Stylé ISC 16  Stylé
LoBlondo  Tonallán ISC 11 (as part of Hello Seahorse!)  Tonallán
Rihanna (with Eminem)  Canedonia ISC 7, ISC 20 (with Shakira)  DimkaRUS,  Volnytaria
Robyn (with Röyksopp)  Tashkveny ISC 7  Oalia
Röyksopp (with Robyn)  Tashkveny ISC 9 (with Susanne Sundfør)  Sunetti
Serena Ryder  Kosma ISC 16  Canedonia
Zlata Ognevich  Sunetti ISC 11  San Monique

Download[edit]

Download links
Semi-final 1 + MVE Link
Semi-final 2 + MVE Link
Final Link
Monteverde only Link