Internatia Song Contest 22

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 22
ISC 22.png
Dates
Semi-final 19 April 2014
Final 3 May 2014
Host
Venue Neutral Stadium, Tuscan City, Beige
Host broadcaster Beige RTB
Participants
Number of entries 53
Returning  Carpathia
 Daǔlska
 San Monique
 Sockistan
Withdrawing  Monteverde
 Puntíkov
 San Remo
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Territrius
"Baba Yetu"

The Internatia Song Contest 22 was the 22nd monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Tuscan City, Beige, hosted by national broadcaster RTB, following Katy B's win in the 20th contest with the song Crying for No Reason. For the second time in ISC history, no new countries debuted, the first time it happened was ISC 16.


Location of the host city in Beige.
Tuscan City

Tuscan City
Location of the host city in Beige.


  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Haven Lily Allen "Hard Out Here" 4 81
2  Aonach The Coronas "Closer To You" 19 44
3  Yutuland Alex & Sierra "I Knew You Were Trouble" 16 53
4  Luzze Paula Vesala "Satumaa" 11 65
5  Yazminia Johanna Kurkela & Tuomas Holopainen "A Lifetime of Adventure" 6 75
6  Edoriada Anastacia "Stupid Little Things" 13 63
7  Keohretcha Malika Ayane "Come Foglie" 26 13
8  Tonallán Jessica Hernandez & The Deltas "Demons" 2 102
9  Eriod Cosmo & Colapesce "Mare Mare" 22 32
10  Sunetti Ivan Torrent feat. Julie Elven "Icarus" 1 109
11  Rata Sum T-ara N4 "Jeon Won Diary (Countryside Life)" 14 62
12  Grolskira Gorillaz "Feel Good Inc." 17 51
13  Saint Eva & Lepland Idina Menzel & Kristin Chenoweth "Defying Gravity" 21 39
14  Porielana Ida Redig "Shout" 12 64
15  Leshia Celeste Buckingham "Crushin' My Fairytale" 15 54
16  Chruno Jetta "Feels Like Coming Home" 5 79
17  Tashkveny Mini Viva "Left My Heart In Tokyo" 10 70
18  Caprika Lea Michele & Jonathan Groff "Hello" 20 41
19  Kosma The Once "Sail Away to the Sea" 7 71
20  Stylé Jin Chi "I'm Just In Front of You" 8 71
21  Anselmsuusonia Betty Who "You're in Love" 18 48
22  San Monique Jess Glynne "Home" 25 14
23  DimkaRUS Sylwia Grzeszczak "Księżniczka" 3 83
24  Dvipantara Jaurim "25, 21" 23 30
25  Canedonia Erik Hassle "Ready For You" 24 24
26  Hanzyuki Lisa Hannigan "Knots" 9 70

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Daǔlska Klaxons "There Is No Other Time" 26 14
2  Zephyrus The Broken Circle "If I Needed You" 21 36
3  Nicolas' Neighbour Janna "Sä Et Ole Hullu" 14 52
4  Amsteris Oonagh "Gäa" 5 88
5  DPR Jindalea Leysan Gimaeva "Kuzljer Sojli" 7 66
6  Irdminia Boggie "Nouveau Parfum" 3 108
7  Symphony Isles Severina "Gas Gas" 13 55
8  Lacrea The Irrepressibles "Two Men In Love" 4 95
9  Atsoumpalia GoodLuck "Bodyguard" 20 38
10  Volnytaria Courtney Act "To Russia With Love" 22 34
11  Fierce Delta Goodrem "Sitting on Top of the World" 19 40
12  H Kim Jong Il's AD Hangug Buranovskiye Babushki "Veterok" 12 59
13  Tjärsklanjska Sunny Hill feat. Hareem "Darling of All Hearts" 9 63
14  Sockistan Belle & Sebastian "There's Too Much Love" 18 41
15  Pen Island Aram Mp3 "If I Tried" 11 60
16  Alexandria Globus "One Truth" 24 21
17  Carpathia Andrada Popa "1...2...3" 25 18
18  Spirevo The Family Crest "Howl" 15 51
19  Tikata Marco Mengoni[1] "La Valle Dei Re"[2] 23 30
20  Territrius Soweto Gospel Choir "Baba Yetu" 2 112
21  Spitzenbergen Lifehouse feat. Natasha Bedingfield "Between the Raindrops" 6 79
22  Evergreen Lands Sa Dingding "Holy Incense" 17 44
23  Kaledonii The Fray "Love Don't Lie" 10 62
24  Lost Islands The Weather Girls "It's Raining Man" 16 47
25  Pebbleland Karl Jenkins "Adiemus" 1 129
26  Ova Anova Bajm "Biała Armia" 8 66

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Hanzyuki Lisa Hannigan "Knots" 20 86
2  Spitzenbergen Lifehouse feat. Natasha Bedingfield "Between the Raindrops" 18 97
3  Lacrea The Irrepressibles "Two Men In Love" 8 124
4  Chruno Jetta "Feels Like Coming Home" 16 97
5  Kosma The Once "Sail Away to the Sea" 24 73
6  Tashkveny Mini Viva "Left My Heart In Tokyo" 12 114
7  Yazminia Johanna Kurkela & Tuomas Holopainen "A Lifetime of Adventure" 6 128
8  Amsteris Oonagh "Gäa" 3 140
9  Kaledonii The Fray "Love Don't Lie" 23 76
10  DPR Jindalea Leysan Gimaeva "Kuzljer Sojli" 15 98
11  Pen Island Aram Mp3 "If I Tried" 25 73
12  Sunetti Ivan Torrent feat. Julie Elven "Icarus" 2 174
13  Spirevo The Family Crest "Howl" 14 110
14  Tonallán Jessica Hernandez & The Deltas "Demons" 7 125
15  Territrius Soweto Gospel Choir "Baba Yetu" 1 190
16  Stylé Jin Chi "I'm Just In Front of You" 21 82
17  Grolskira Gorillaz "Feel Good Inc." 19 90
18  Irdminia Boggie "Nouveau Parfum" 4 139
19  Pebbleland Karl Jenkins "Adiemus" 5 139
20  DimkaRUS Sylwia Grzeszczak "Księżniczka" 13 112
21  Tjärsklanjska Sunny Hill feat. Hareem "Darling of All Hearts" 11 114
22  Haven Lily Allen "Hard Out Here" 10 119
23  Porielana Ida Redig "Shout" 22 77
24  Luzze Paula Vesala "Satumaa" 9 124
25  H Kim Jong Il's AD Hangug Buranovskiye Babushki "Veterok" 17 97
26  Beige Heathers "Waiter" 27 33
27  Ova Anova Bajm "Biała Armia" 26 69

Scoreboard[edit]

Semi-final 1[edit]

Results
Place Total Haven Aonach Yutuland Luzze Yazminia Edoriada Keohretcha Tonallán  Eriod  Sunetti Rata Sum Grolskira Saint Eva & Lepland Porielana Leshia Chruno Tashkveny Caprika Kosma Stylé Anselmsuusonia San Monique DimkaRUS Dvipantara Canedonia Hanzyuki
Contestants
 Haven 4 81 8 8 8 12 5 8 10 1 8 5 8
 Aonach 19 44 4 7 7 1 10 5 2 8
 Yutuland 16 53 4 10 5 4 4 6 12 2 1 5
 Luzze 11 65 2 6 4 8 3 5 3 7 8 10 1 8
 Yazminia 6 75 5 1 12 3 2 2 12 10 7 8 5 5 3
 Edoriada 13 63 6 3 7 6 10 5 10 12 4
 Keohretcha 26 13 1 3 2 2 5
 Tonallán 2 102 6 10 2 5 5 12 8 3 12 3 12 8 1 3 12
 Eriod 22 32 4 3 4 8 2 10 1
 Sunetti 1 109 6 4 12 10 10 12 2 10 7 12 7 10 7
 Rata Sum 14 62 12 12 1 4 12 12 8 1
 Grolskira 17 51 2 7 1 6 8 7 7 4 7 2
 Saint Eva & Lepland 21 39 7 6 10 2 7 2 5
 Porielana 12 64 7 6 4 8 8 6 10 5 10
 Leshia 15 54 3 12 5 1 12 3 5 3 6 4
 Chruno 5 79 5 4 7 6 6 10 12 5 4 5 7 8
 Tashkveny 10 70 10 8 3 10 2 10 2 1 6 6 12
 Caprika 20 41 8 1 1 5 4 12 10
 Kosma 7 71 1 2 5 12 2 12 7 7 4 4 1 6 1 4 3
 Stylé 8 71 3 3 5 7 6 8 6 6 10 4 6 3 4
 Anselmsuusonia 18 48 12 5 7 8 2 7 6 1
 San Monique 25 14 1 3 10
 DimkaRUS 3 83 10 10 8 4 4 3 8 3 7 4 6 3 6 7
 Dvipantara 23 30 2 1 8 1 3 2 1 7 3 2
 Canedonia 24 24 12 1 1 2 2 6
 Hanzyuki 9 70 7 5 4 5 2 6 12 3 3 6 2 1 4 10

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Daǔlska Zephyrus Nicolas' Neighbour Amsteris DPR  Jindalea Irdminia Symphony Isles Lacrea Atsoumpalia Volnytaria Fierce H Kim Jong Il's AD Hangug Tjärsklanjska Sockistan Pen Island Alexandria Carpathia Spirevo Tikata Territrius Spitzenbergen Evergreen Lands Kaledonii Lost Islands Pebbleland  Ova Anova 
Contestants
 Daǔlska 26 14 1 10 3
 Zephyrus 21 36 12 5 10 4 2 3
 Nicolas' Neighbour 14 52 4 4 5 1 5 6 3 3 8 2 8 3
 Amsteris 5 88 5 5 2 6 8 4 6 12 12 5 7 10 6
 DPR Jindalea 7 66 5 1 1 7 12 8 4 6 1 3 6 12
 Irdminia 3 108 2 8 1 12 10 5 5 5 10 7 3 8 7 5 5 8 7
 Symphony Isles 13 55 1 6 6 4 1 8 7 10 8 4
 Lacrea 4 95 5 1 8 5 6 8 12 12 1 10 8 7 12
 Atsoumpalia 20 38 2 7 7 3 4 4 4 7
 Volnytaria 22 34 2 4 10 6 5 7
 Fierce 19 40 3 2 8 2 2 1 1 1 4 6 10
 H Kim Jong Il's AD Hangug 12 59 4 4 10 6 7 5 8 2 1 1 4 1 6
' Tjärsklanjska 9 63 10 3 3 4 8 8 2 3 4 10 8
 Sockistan 18 41 8 2 12 2 4 5 2 1 2 3
 Pen Island 11 60 6 10 3 3 12 1 2 10 7 2 4
 Alexandria 24 21 6 6 3 1 3 2
 Carpathia 25 18 10 8
 Spirevo 15 51 7 6 3 12 4 4 2 6 2 3 1 1
 Tikata 23 30 1 12 5 5 7
 Territrius 2 112 10 7 10 8 7 2 10 8 7 6 1 12 6 10 8
 Spitzenbergen 6 79 7 2 10 4 12 3 10 4 10 12 5
 Evergreen Lands 17 44 6 6 2 3 6 5 6 4 6
 Kaledonii 10 62 12 3 7 10 3 3 2 12 6 4
 Lost Islands 16 47 1 12 7 7 5 1 2 2 5 5
 Pebbleland 1 129 4 12 1 7 8 5 7 10 10 3 8 12 12 12 8 10
 Ova Anova 8 66 8 12 12 7 7 3 5 12

Final[edit]

Results
Place Total Hanzyuki Spitzenbergen Lacrea Chruno Kosma Tashkveny Yazminia Amsteris Kaledonii DPR  Jindalea Pen Island Sunetti Spirevo Tonallán Territrius Stylé Grolskira Irdminia Pebbleland DimkaRUS Tjärsklanjska Haven Porielana Luzze H Kim Jong Il's AD Hangug Beige Ova Anova Lost Islands Edoriada Sockistan San Monique Tikata Evergreen Lands Eriod Leshia Rata Sum Zephyrus Canedonia Caprika Nicolas' Neighbour Yutuland Anselmsuusonia Volnytaria Saint Eva & Lepland Carpathia Keohretcha Aonach Atsoumpalia Dvipantara Alexandria WL
Contestants
Hanzyuki 20 86 10 2 10 2 5 5 5 12 8 12 3 6 4 1 1
Spitzenbergen 18 97 3 3 10 12 5 6 7 6 4 6 10 2 8 10 5
Lacrea 8 124 6 2 10 5 10 6 1 10 12 2 5 5 12 3 5 7 6 10 5 2
Chruno 16 97 1 7 2 1 6 8 5 7 2 2 4 2 5 12 3 3 5 1 3 3 10 1 4
Kosma 24 73 2 12 1 8 1 5 10 1 1 7 2 6 3 1 6 3 4
Tashkveny 12 114 2 10 4 12 8 10 6 12 1 10 4 12 10 12 1
Yazminia 6 128 7 8 7 6 6 6 8 4 10 12 4 6 3 8 6 1 8 3 7 5 3
Amsteris 3 140 12 6 1 10 7 2 8 12 3 5 6 1 3 8 7 5 12 12 6 4 10
Kaledonii 23 76 6 3 4 1 12 7 10 7 2 3 2 2 1 8 4 1 3
Jindalea 15 98 2 6 8 5 3 4 5 5 3 1 8 1 1 10 12 7 6 1 4 6
Pen Island 25 73 12 1 8 5 3 1 8 1 4 1 2 7 4 12 4
Sunetti 2 174 5 6 1 7 12 3 12 3 6 12 3 12 1 10 7 6 7 12 7 3 12 2 8 12 5
Spirevo 14 110 3 4 5 12 3 6 6 8 5 7 8 1 10 2 5 10 2 6 7
Tonallán 7 125 8 12 12 3 8 2 7 12 6 7 3 7 12 1 8 2 7 2 3 1 2
Territrius 1 190 10 6 6 3 5 12 8 12 10 7 1 12 10 8 12 7 2 7 10 8 4 10 6 7 7
Stylé 21 82 6 4 4 2 2 6 4 1 3 2 10 10 5 1 2 10 2 8
Grolskira 19 90 1 7 2 4 3 10 12 3 5 6 2 10 2 4 4 1 5 7 2
Irdminia 4 139 3 5 2 4 3 12 10 7 10 1 4 2 4 3 5 10 7 8 8 4 12 2 3 10
Pebbleland 5 139 4 4 8 7 8 3 12 3 2 1 8 6 12 12 6 10 6 7 8 12
DimkaRus 13 112 5 2 5 5 7 5 1 1 3 4 6 6 1 3 6 1 10 8 1 8 10 8 6
Tjärsklanjska 11 114 10 7 8 3 8 4 7 7 3 8 10 4 7 3 7 12 6
Haven 10 119 10 10 2 3 8 8 8 8 4 10 4 12 8 7 4 5 6 2
Porielana 22 77 7 2 4 5 4 6 10 3 5 3 8 5 6 5 4
Luzze 9 124 4 10 8 7 5 7 8 7 8 10 6 6 4 2 12 12 3 5
HKJIADH 17 97 8 12 1 1 6 2 2 4 5 2 10 5 4 7 5 8 10 5
Beige 27 33 7 8 4 2 DQ 4 4 1 1 2
Ova Anova 26 69 1 4 12 4 5 7 3 5 5 12 4 7

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
7 Sunetti Stylé, Irdminia, Porielana, Lost Islands, Yutuland, Keohretcha, Alexandria
4 Tashkveny Tonallán, HKJIADH, Canedonia, Atsoumpalia
Amsteris Spitzenbergen, DimkaRUS, Carpathia, Aonach
Tonallán Kosma, Tashkveny, Grolskira, Tikata
Territrius Kaledonii, Sunetti, Haven, Edoriada
Pebbleland Territrius, Evergreen Lands, Nicolas' Neighbour, WL Jury
2 Hanzyuki San Monique, Eriod
Lacrea Tjärsklanjska, Sockistan
Pen Island Hanzyuki, Volnytaria
Irdminia Amsteris, Saint Eva & Lepland
Luzze Zephyrus, Caprika
Ova Anova DPR Jindalea, Anselmsuusonia
1 Spitzenbergen Pen Island
Chruno Leshia
Kosma Lacrea
Yazminia Luzze
Kaledonii Spirevo
DPR Jindalea Ova Anova
Spirevo Yazminia
Grolskira Pebbleland
Tjärsklanjska Dvipantara
Haven Rata Sum
HKJIADH Chruno

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Areum (as part of T-ara N4)  Rata Sum ISC 9 (as part of T-ara)  Kwonia
Anastacia  Edoriada ISC 15  Edoriada
Celeste Buckingham  Leshia ISC 12  Lacrea
Delta Goodrem  Fierce ISC 16  Spirevo
Eunjung (as part of T-ara N4)  Rata Sum ISC 9 (as part of T-ara)  Kwonia
Hyomin (as part of T-ara N4)  Rata Sum ISC 9 (as part of T-ara)  Kwonia
Jess Glynne  San Monique ISC 20 (with Clean Bandit)  Fierce
Jiyeon (as part of T-ara N4)  Rata Sum ISC 9 (as part of T-ara)  Kwonia
Johanna Kurkela (with Tuomas Holopainen)  Yazminia ISC 17  Sunetti
Jetta  Chruno ISC 14  Anselmsuusonia
Lily Allen  Haven ISC 1, ISC 4  Grolskira,  Volnytaria
Marco Mengoni  Tikata ISC 14  Alexandria
Natasha Bedingfield (with Lifehouse)  Spitzenbergen ISC 16 (with Daniel Bedingfield)  Saint Eva & Lepland
Sa Dingding  Evergreen Lands ISC 10  Nicolas' Neighbour
Sylwia Grzeszczak  DimkaRUS ISC 12  Aonach
Tuomas Holopainen (with Johanna Kurkela)  Yazminia ISC 2, ISC 8, ISC 11 (all 3 - as part of Nightwish)  Sibinia,  Sunetti,  Lost Islands

References[edit]