Internatia Song Contest 27

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 27
We Could Do What Kings Do!
ISC 27.jpg
Dates
Semi-final 17 September 2014
Final 2 October 2014
Host
Venue Lumturi, Pen Island
Host broadcaster Pen Island PEEN
Participants
Number of entries 55
Returning  Eriod
 Tashkveny
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Kosma
"Ievan polkka"

The Internatia Song Contest 27 was the 27th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Lumturi, Pen Island, following the victory of The Pierces in the 25th contest with their song "Kings". Pen Islandic national broadcaster PEEN was the host broadcaster for the event. The date of the final was 2 October 2014.[1]

A total of fifty-five countries participated, with Eriod and Tashkveny returning to the contest. It was only the second time when maximum number of participants participated in the contest, first being Internatia Song Contest 15 in Tramandi.

The winner of this edition's contest was Loituma who represented Kosma with the song "Ievan polkka". Yazminia and Amsteris finished in second and third place respectively, with Sunetti and Luzze completing the top 5.[2] This was Kosma's second victory in a ISC, first being Internatia Song Contest 16.

Location[edit]

Locations of host city in Pen Island.
Lumturi

Lumturi
Locations of host city in Pen Island.


Pen Island's first Internatia appearance was in 17th edition in Liechgrado, Yazminia, when Katy Perry came 15th in the final with her song "Unconditionally". On 30 July 2014 in Leshkent, Leshia, Pen Island won the 25th contest with "Kings" sung by The Pierces. The song won also Congratulations: 25 Editions of the Internatia Song Contest. Their win in ISC 25 was their only Top 10 finishing until ISC 36.

Lumturi, the capital and largest city of Pen Island, was named the host city for the contest. It is located in the north of the country near the border with Ova Anova. This city was ranked among the world’s top ten cities for the best quality of life in 2012.

Participants[edit]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

On 31 August 2014 it was confirmed that maximum number of 55 countries will be taking part in the contest, making it the second contest in history with maximum number of participating nations[3].

Eriod returned after missing one edition[4], and Tashkveny returned after three editions break[5].

Semi-final allocation draw[edit]

The draw that determined the semi-final allocation was held on 31 August 2014 in Lumturi. All of the participating countries excluding debuting countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous years. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

As hosts,  Pen Island were exempt from the allocation draw.

The pots were calculated by the Sunettian broadcaster CSI and were as followed:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Stylé Alan Dawa Dolma feat. Shawn Cao feat. Allen Su "Let The World Hear: Ethnic Anthems of Dong People (Live)" 23 20
2  Luzze Moulettes "Uca's Dance" 5 94
3  Tjärsklanjska Utopianisti "The Vultures Were Hungry" 20 28
4  Evergreen Lands Fauxliage "Let It Go" 10 74
5  Valdron Nena "99 Luftballons" 17 43
6  Tikata Carmen Maria Vega "Mon Homme" 16 47
7  DimkaRUS Sia "I Go To Sleep" 12 63
8  Grolskira Armin Van Buuren ft. Trevor Guthrie "This Is What It Feels Like" 14 52
9  Kaeros Islands Broods "Mother & Father" 3 110
10  Amsteris Vera Brezhneva "Dubroe utro" 1 119
11  Eriod The Dø "Keep Your Lips Sealed" 4 99
12  Irdminia Rocío Rivas "Las Puertas Del Pasado" 8 79
13  Yazminia Kasalla "Pirate" 7 88
14  Lost Islands Mashmakhan "As The Years Go By" 21 24
15  Haven Nancy Ajram "El donia helwa" 26 17
16  Bubblique Taylor Swift "Shake It Off" 13 60
17  Sunetti Foxes "Let Go For Tonight" 6 88
18  Hanzyuki LiSA "Oath Sign" 9 78
19  Caprika Sita Chan "Script of Love" 22 23
20  Tashkveny Will and the People "Holiday" 18 43
21  Tonallán Carlos Vives "Volví a nacer" 19 31
22  Alexandria Angus & Julia Stone "Devil's Tears" 15 50
23  Nicolas' Neighbour Vetusta Morla "Fuego" 25 18
24  Dvipantara Yuna "Come Back" 11 67
25  Volnytaria Hồ Ngọc Hà "Mối Tình Xưa" 24 19
26  H Kim Jong Il's AD Hangug Noisuf-X "Orgasm" 27 17
27  Leshia Blackmore's Night "Ghost of a Rose" 2 115

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Huania Diandra & Vihreät Valot "Reunalla" 20 46
2  Edoriada DWV "Blurred Bynes" 26 24
3  Porielana Kim Cesarion "I Love This Life" 24 38
4  Kaministiquia Lykke Li "Gunshot" 6 72
5  Ova Anova Pati Yang "All That Is Thirst" 17 50
6  Chruno Timoteij "Tabu" 2 88
7  Anselmsuusonia Sophie Ellis-Bextor "Love Is a Camera" 16 51
8  Zephyrus Rachuli "Welcome to Racha" 14 58
9  Territrius Malukah "The Dragonborn Comes" 3 80
10  Spitzenbergen Say Lou Lou "Julian (The Chainsmokers Remix)" 18 50
11  DPR Jindalea Kristina Bach "Geh Nicht Heim" 21 46
12  Men̈́sa Cyriak "Malfunction" 22 40
13  Pebbleland Carl Espen "Holding On" 7 71
14  Sockistan Kim Boekbinder "The Organ Donor's March" 5 75
15  Saint Eva & Lepland Hiro "Donai Yanen Yadon" 23 40
16  Kosma Loituma "Ievan polkka" 1 118
17  Atsoumpalia Nathalie "Anima di vento" 9 68
18  Rata Sum HyunA "Red" 25 31
19  Alteus The Script "Superheroes" 13 61
20  Kaledonii Linnea Hendriksson "Halmstad" 8 69
21  Aonach Dana Lapidot "Halo Adon, Shalom Gvirti" 15 52
22  Yutuland Charli XCX "Boom Clap" 11 64
23  Carpathia Scala & Kolacny Brothers "Respire" 12 63
24  St Olaf Cut Copy "Lights Shine On" 27 21
25  Spirevo Akiko Shikata "Pantalea" 10 66
26  Lacrea London Grammar "Nightcall" 19 46
27  Keohretcha S Club 7 "Bring It All Back" 4 78

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sockistan Kim Boekbinder "The Organ Donor's March" 8 142
2  Luzze Moulettes "Uca's Dance" 5 153
3  Kaledonii Linnea Hendriksson "Halmstad" 18 105
4  Eriod The Dø "Keep Your Lips Sealed" 6 151
5  Kaministiquia Lykke Li "Gunshot" 14 123
6  Carpathia Scala & Kolacny Brothers "Respire" 21 89
7  Kaeros Islands Broods "Mother & Father" 10 135
8  Sunetti Foxes "Let Go For Tonight" 4 158
9  Yutuland Charli XCX "Boom Clap" 7 150
10  Hanzyuki LiSA "Oath Sign" 19 99
11  Chruno Timoteij "Tabu" 15 120
12  Yazminia Kasalla "Pirate" 2 173
13  Amsteris Vera Brezhneva "Dubroe utro" 3 168
14  Lacrea London Grammar "Nightcall" 13 123
15  Evergreen Lands Fauxliage "Let It Go" 24 78
16  Irdminia Rocío Rivas "Las Puertas Del Pasado" 16 111
17  Pen Island Emis Killa "Soli (Assieme)" 26 54
18  Dvipantara Yuna "Come Back" 20 96
19  Kosma Loituma "Ievan polkka" 1 181
20  Pebbleland Carl Espen "Holding On" 25 59
21  Keohretcha S Club 7 "Bring It All Back" 17 106
22  Leshia Blackmore's Night "Ghost of a Rose" 9 141
23  Territrius Malukah "The Dragonborn Comes" 11 133
24  DimkaRUS Sia "I Go To Sleep" 22 86
25  Spirevo Akiko Shikata "Pantalea" 12 127
26  Tonallán Carlos Vives "Volví a nacer" 23 82
27  Atsoumpalia Nathalie "Anima di vento" 27 47

Scoreboards[edit]

Semi-final 1[edit]

Results
Place Total Stylé Luzze Tjärsklanjska Evergreen Lands Valdron Tikata DimkaRUS Grolskira Kaeros Islands Amsteris  Eriod  Irdminia Yazminia Lost Islands Haven Bubblique Sunetti Hanzyuki Caprika Tashkveny Tonallán Alexandria Nicolas' Neighbour Dvipantara Volnytaria H Kim Jong Il's AD Hangug Leshia
Contestants
 Stylé 23 20 1 2 1 5 1 10
 Luzze 5 94 6 1 12 7 4 2 6 12 3 5 4 10 10 4 5 3
 Tjärsklanjska 20 28 7 6 7 8
 Evergreen Lands 10 74 7 10 6 8 2 5 12 12 2 10
 Valdron 17 43 3 5 10 3 6 3 1 1 10 1
 Tikata 16 47 2 5 8 4 3 4 5 6 1 7 2
 DimkaRUS 12 63 3 12 8 4 10 3 12 5 2 4
 Grolskira 14 52 8 3 7 10 6 6 6 6
 Kaeros Islands 3 110 7 7 6 12 5 6 5 6 12 12 5 2 4 6 4 3 8
 Amsteris 1 119 12 5 7 12 4 1 7 3 8 7 8 12 5 8 8 12
 Eriod 4 99 12 7 3 4 1 3 6 7 8 7 10 12 7 12
 Irdminia 8 79 12 10 2 7 7 5 3 5 8 7 1 7 5
 Yazminia 7 88 5 10 2 12 12 7 6 5 2 8 6 7 6
 Lost Islands 21 24 1 12 1 4 6
 Haven 26 17 4 8 1 2 2
 Bubblique 13 60 8 4 7 7 12 8 2 12
 Sunetti 6 88 10 5 4 10 2 10 4 8 8 6 8 4 3 6
 Hanzyuki 9 78 4 2 10 6 8 10 10 3 3 12 5 5
 Caprika 22 23 2 4 5 5 7
 Tashkveny 18 43 2 5 1 8 4 8 3 2 10
 Tonallán 19 31 1 3 6 1 4 1 12 1 2
 Alexandria 15 50 6 8 8 3 12 5 4 1 3
 Nicolas' Neighbour 25 18 3 6 7 1 1
 Dvipantara 11 67 3 4 10 1 3 2 10 3 1 4 10 8 1 7
 Volnytaria 24 19 5 2 2 2 2 6
 H Kim Jong Il's AD Hangug 27 17 10 1 2 4
 Leshia 2 115 8 6 10 2 10 3 12 8 12 4 1 10 5 10 3 7 4

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Huania Edoriada Porielana Kaministiquia  Ova Anova  Chruno Anselmsuusonia Zephyrus Territrius Spitzenbergen DPR  Jindalea Men̈́sa Pebbleland Sockistan Saint Eva & Lepland Kosma Atsoumpalia Rata Sum Alteus Kaledonii Aonach Yutuland Carpathia St Olaf Spirevo Lacrea Keohretcha
Contestants
 Huania 20 46 6 5 7 7 5 1 6 3 6
 Edoriada 26 24 4 8 3 5 4
 Porielana 24 38 10 1 6 6 12 1 2
 Kaministiquia 6 72 1 8 12 7 12 7 2 6 4 10 3
 Ova Anova 17 50 7 6 7 3 4 3 8 2 10
 Chruno 2 88 3 3 10 1 7 4 10 12 1 12 5 12 8
 Anselmsuusonia 16 51 5 4 1 6 2 2 5 12 8 6
 Zephyrus 14 58 4 10 1 2 7 10 8 10 5 1
 Territrius 3 80 2 10 7 4 6 6 2 3 1 8 7 2 7 3 5 7
 Spitzenbergen 18 50 2 12 2 8 2 7 10 7
 DPR Jindalea 21 46 8 2 12 12 4 1 2 5
 Men̈́sa 22 40 1 6 5 1 12 2 1 12
 Pebbleland 7 71 5 3 3 8 2 10 8 10 8 4 10
 Sockistan 5 75 8 5 12 7 7 10 6 2 10 8
 Saint Eva & Lepland 23 40 4 8 6 4 12 6
 Kosma 1 118 12 10 12 8 4 12 10 3 6 5 3 4 4 8 7 7 3
 Atsoumpalia 9 68 8 2 6 1 8 6 6 10 5 1 3 5 7
 Rata Sum 25 31 8 2 12 8 1
 Alteus 13 61 7 12 1 3 5 1 10 8 12 1 1
 Kaledonii 8 69 12 7 5 5 3 5 10 5 4 3 10
 Aonach 15 52 3 5 5 10 4 1 5 2 3 12 2
 Yutuland 11 64 7 6 3 6 10 3 6 2 4 1 3 7 6
 Carpathia 12 63 7 6 7 2 4 6 5 6 8 12
 St Olaf 27 21 1 3 10 7
 Spirevo 10 66 6 5 4 4 1 4 12 2 4 3 10 7 4
 Lacrea 19 46 2 4 1 8 8 1 3 5 2 12
 Keohretcha 4 78 10 4 2 12 8 10 3 8 5 12 4

Final[edit]

Results
Place Total Sockistan Luzze Kaledonii Eriod Kaministiquia Carpathia Kaeros Islands Sunetti Yutuland Hanzyuki Chruno Yazminia Amsteris Lacrea Evergreen Lands Irdminia Pen Island Dvipantara Kosma Pebbleland Keohretcha Leshia Territrius DimkaRUS Spirevo Tonallán Atsoumpalia St Olaf Nicolas' Neighbour Men̈́sa Aonach Haven Rata Sum Ova Anova DPR  Jindalea H Kim Jong Il's AD Hangug Huania Bubblique Edoriada Porielana Alteus Saint Eva & Lepland Lost Islands Grolskira Volnytaria Spitzenbergen Valdron Anselmsuusonia Zephyrus Stylé Tashkveny Tikata Tjärsklanjska Caprika WL
Contestants
Sockistan 8 142 5 10 7 4 6 4 4 6 7 1 8 7 4 6 10 12 8 5 4 5 2 10 7
Luzze 5 153 8 5 5 1 8 12 12 8 2 4 6 8 4 3 7 10 2 8 8 3 10 6 2 6 5
Kaledonii 18 105 2 6 10 2 7 2 3 12 3 8 12 8 8 12 7 2 1
Eriod 6 151 3 12 3 6 5 10 12 4 5 12 6 7 12 1 12 2 7 5 10 4 8 4 1
Kaministiquia 14 123 4 2 5 7 3 4 6 1 6 10 12 5 8 1 2 8 5 3 7 12 5 7
Carpathia 21 89 5 3 8 5 6 2 8 7 3 8 4 4 1 6 2 4 6 1 6
Kaeros Islands 10 135 2 6 10 8 6 2 7 5 12 8 7 2 8 6 4 10 1 4 8 4 12 3
Sunetti 4 158 6 8 8 5 12 10 10 3 2 6 4 8 3 12 6 1 7 5 3 3 1 8 10 2 2 10 3
Yutuland 7 150 3 7 7 2 2 3 3 3 1 2 3 6 10 10 6 4 3 10 1 4 2 12 12 8 8 7 5 2 4
Hanzyuki 19 99 2 4 1 6 1 12 1 10 4 10 7 10 6 1 7 7 10
Chruno 15 120 1 10 4 4 5 5 8 12 12 12 8 5 10 2 10 5 3 1 3
Yazminia 2 173 6 8 12 10 12 10 8 3 6 1 10 12 10 5 12 5 2 7 3 8 12 4 4 3
Amsteris 3 168 7 4 12 5 7 6 1 3 6 5 12 10 6 2 4 6 10 4 4 10 12 6 8 6 12
Lacrea 13 123 7 7 4 6 6 3 1 8 8 5 3 8 4 10 12 4 1 2 1 6 4 2 3 8
Evergreen Lands 24 78 4 7 7 10 4 2 1 4 6 1 3 4 1 12 12
Irdminia 16 111 1 4 3 12 12 2 6 10 5 6 1 3 2 6 3 10 6 1 12 4 2
Pen Island 26 54 5 5 10 7 6 3 5 1 6 1 5
Dvipantara 20 96 1 1 3 4 3 8 3 7 1 7 5 8 5 4 2 5 10 3 7 4 5
Kosma 1 181 10 8 12 8 8 2 4 7 2 2 5 10 1 7 7 4 10 5 1 12 12 2 7 3 3 10 12 5 2
Pebbleland 25 59 10 12 2 3 8 10 5 8 1
Keohretcha 17 106 3 12 5 5 7 8 12 7 6 12 7 8 6 8
Leshia 9 141 4 4 1 7 10 3 12 2 5 6 4 3 5 1 7 3 3 10 12 10 7 12 10
Territrius 11 133 8 5 12 7 10 10 5 7 1 7 10 5 2 3 8 7 1 3 5 5 1 3 8
DimkaRUS 22 86 12 5 12 1 4 1 12 1 6 2 3 6 8 2 7 4
Spirevo 12 127 1 6 10 2 10 3 7 4 10 8 1 8 2 4 7 3 4 6 5 7 10 7 2
Tonallán 23 82 1 2 1 2 12 1 2 8 7 6 8 5 12 2 2 5 6
Atsoumpalia 27 47 2 5 7 1 2 3 7 6 6 6 1 1

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Eriod HKJIADH, Lacrea, Luzze, Men̈́sa, Territrius
Yazminia Atsoumpalia, Eriod, Grolskira, Keohretcha, Yutuland
4 Amsteris Kaeros Islands, Leshia, Stylé, Waiting List
Kosma Edoriada, Huania, Kaministiquia, Tjärsklanjska
3 Chruno DPR Jindalea, Haven, Rata Sum
DimkaRUS Evergreen Lands, Sockistan, Tonallán
Irdminia Amsteris, Pen Island, Saint Eva & Lepland
Kaledonii Nicolas' Neighbour, Porielana, Spitzenbergen
Keohretcha Bubblique, Carpathia, Ova Anova
Leshia Irdminia, Lost Islands, Zephyrus
2 Evergreen Lands Caprika, Tashkveny
Kaeros Islands Pebbleland, Tikata
Kaministiquia Anselmsuusonia, DimkaRUS
Luzze Hanzyuki, Yazminia
Sunetti Aonach, Chruno
Tonallán Alteus, Kosma
Yutuland Valdron, Volnytaria
1 Hanzyuki Dvipantara
Lacrea St Olaf
Pebbleland Kaledonii
Sockistan Spirevo
Territrius Sunetti

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Akiko Shikata  Spirevo ISC 11, ISC 19  Spirevo
Alan Dawa Dolma (with Shawn Cao and Allen Su)  Stylé ISC 3, ISC 24 (as Alan), ISC 26  Sibinia,  Nicolas' Neighbour,  Stylé
Armin van Buuren (with Trevor Guthrie)  Grolskira ISC 9 (with Sharon den Adel)  Sibinia
Diandra (with Vihreät Valot)  Huania ISC 7, ISC 12  San Monique,  Kaledonii
Foxes  Sunetti ISC 10 (with Zedd), ISC 19  Sunetti,  Beige
Kim Boekbinder  Sockistan ISC 18 (as The Impossible Girl)  Volnytaria
London Grammar  Lacrea ISC 15  Lacrea
Lykke Li  Kaministiquia ISC 10  Daǔlska
Say Lou Lou  Spitzenbergen ISC 18  Beige
Scala & Kolacny Brothers  Carpathia ISC 6  Tashkveny
Sophie Ellis-Bextor  Anselmsuusonia ISC 2  Winterlune
Taylor Swift  Bubblique ISC 9  Volnytaria

References[edit]