Internatia Song Contest 31

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 31
Sounds of Unity and Friendship
DPRJindaleaB zps17483b5b.png
Dates
Semi-final 17 January 2015
Final 3 February 2015
Host
Venue Victory Arena, Sanggumdang, DPR Jindalea
Host broadcaster DPR  Jindalea SCBS
Participants
Number of entries 51
Debuting  RC Laranjeiras
Returning  Alexandria[1]
Withdrawing  Lacrea
 Luzze
 Sockistan[2]
 Tjärsklanjska
 Yazminia[3]
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Zephyrus
"E' l'amore che conta"

Internatia Song Contest 31 was the 31st monthly edition of Internatia Song Contest. The contest took place in DPR Jindalea, following Corlea Botha's victory in the 29th contest with the song "Wie Ek Is".

The organisation[edit]

Locations of host city in DPR Jindalea.
Sanggumdang
Sanggumdang
Locations of host city in DPR Jindalea.

All events were held at the Victory Arena in Sanggumdang. The Jindalean government has made available a budget of 50 million JDL (€ 33,5 million), which made ISC 31 the most expensive one to date. Apart from the available budget for the contest itself, the Jindalean government has announced that all participation fees for participating countries will be covered by the organisation. This has been decided so that everyone can take part, regardless of their financial situation.

Highly Esteemed General Li Je-ho himself was personally involved in the organisation of the event and was also present at the arena during the live shows.

SCBS guaranteed a spectacular event which would put the Glorious Nation of DPR Jindalea in the best possible light.

The stage for the event

Results[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kaledonii Karin Park "Look What You've Done" 18 39
2  Tashkveny Alex Gaudino feat. Crystal Waters "Destination Calabria" 8 70
3  Tonallán Aneeka "Ojo por ojo" 11 61
4  Edoriada Ella Henderson "Ghost" 3 93
5  Porielana Army Of Lovers "Israelism" 13 47
6  Chruno Girls Aloud "Something New" 12 53
7  Valdron Enya "Orinoco Flow" 6 77
8  Pen Island Moxiie "Jilted" 20 36
9  Saint Eva & Lepland Eleanor McCain "Ready For The Storm" 7 71
10  Bubblique Tal "Le Sens De La Vie" 9 68
11  Spitzenbergen Birdy "Wings" 5 84
12  Keohretcha Lorretta Lynn & Conway Twitty "You're The Reason Our Kids Are So Ugly" 23 24
13  Leshia The Veronicas "You Ruin Me" 1 97
14  Aonach Gabriela Gunčíková "Černý anděl" 10 66
15  Anselmsuusonia Becky Hill "Losing" 15 42
16  Carpathia Matilda the Musical "Revolting Children" 19 39
17  Men̈́sa Driezhas "Mėsijas" 22 33
18  Dvipantara Mariya Yaremchuk "Tebe Ya Znaidu" 16 42
19  Yutuland San Cisco "Fred Astaire" 24 12
20  Territrius Paolo Nutini "Iron Sky" 17 41
21  Rata Sum Badkiz "Babomba" 14 45
22  Lost Islands September "Cry For You" 2 95
23  RC Laranjeiras Alcazar "Good Lovin'" 21 33
24  Alma Livre Paulo Gonzo & India Martínez "Vencer ao Amor" 25 33
25  Alteus Little Mix "Change Your Life" 4 91

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Ruthsina Zhasmin "Svadebnie Istorii" 11 58
2  Haven Fifth Harmony "Sledgehammer" 8 67
3  Amsteris Fall Out Boy "My Songs Know What You Did in the Dark (Light Em Up)" 20 46
4  Alexandria Alya "Moja Pesem" 23 13
5  Hanzyuki Cassandre "Ma Révolution" 9 65
6  Evergreen Lands Raury "God's Whisper" 21 40
7  Tikata La Oreja de Van Gogh[4] "20 de enero"[4] 17 50
8  Pebbleland Susanne Sundfor "White Foxes" 15 54
9  Sunetti Agnes "Don't Go Breaking My Heart" 4 76
10  H Kim Jong Il's AD Hangug Laurel "Luna" 7 68
11  Zephyrus Giorgia "E' L'Amore Che Conta" 1 101
12  Kaeros Islands Velile "Injabulo" 5 71
13  Irdminia Lorde "Yellow Flicker Beat" 3 83
14  Kosma Maggie Chapman "Graffiti" 13 55
15  Caprika Anzhelika Agurbash "Нет эти слезы не мои" 22 24
16  Grolskira MisterWives "Reflections" 10 65
17  Eriod Elise Mélinand "Rue des Abbesses" 16 52
18  Volnytaria UnderpΩny "Taras Badonkadonk" 25 36
19  St Olaf Samantha Jade "Sweet Talk" 19 46
20  Atsoumpalia Makpal Isabekova & Dilnaz Ahmadieva "Kimadin" 18 47
21  Ova Anova WALK THE MOON "Shut Up and Dance" 2 88
22  Nicolas' Neighbour Epica "Tides of Time" 6 70
23  Huania Arch Enemy "No More Regrets" 24 5
24  DimkaRUS Sigma feat. Paloma Faith "Changing" 14 54
25  Kaministiquia Ricki-Lee "Can't Touch it" 12 58

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tonallán Aneeka "Ojo por ojo" 13 108
2  Saint Eva & Lepland Eleanor McCain "Ready For The Storm" 23 75
3  Spitzenbergen Birdy "Wings" 16 102
4  Amsteris Fall Out Boy "My Songs Know What You Did in the Dark (Light Em Up)" 19 80
5  Nicolas' Neighbour Epica "Tides of Time" 17 95
6  Kaministiquia Ricki-Lee "Can't Touch it" 27 50
7  Valdron Enya "Orinoco Flow" 5 129
8  Bubblique Tal "Le Sens De La Vie" 21 77
9  Alteus Little Mix "Change Your Life" 18 86
10  Leshia The Veronicas "You Ruin Me" 3 133
11  Kaeros Islands Velile "Injabulo" 25 68
12  Lost Islands September "Cry For You" 7 119
13  DPR Jindalea Begmyrat Annamyradow & Lilia Churchaga "Ashgabat" 26 63
14  H Kim Jong Il's AD Hangug Laurel "Luna" 10 112
15  Chruno Girls Aloud "Something New" 11 111
16  Irdminia Lorde "Yellow Flicker Beat" 8 118
17  Tashkveny Alex Gaudino feat. Crystal Waters "Destination Calabria" 22 76
18  Haven Fifth Harmony "Sledgehammer" 20 77
19  Hanzyuki Cassandre "Ma Révolution" 14 103
20  Ova Anova WALK THE MOON "Shut Up and Dance" 12 109
21  Zephyrus Giorgia "E' L'Amore Che Conta" 1 144
22  Sunetti Agnes "Don't Go Breaking My Heart" 9 113
23  Edoriada Ella Henderson "Ghost" 2 142
24  Aonach Gabriela Gunčíková "Černý anděl" 15 103
25  Ruthsina Zhasmin "Svadebnie Istorii" 24 75
26  Territrius Paolo Nutini "Iron Sky" 6 129
27  Grolskira MisterWives "Reflections" 4 129

Scoreboards[edit]

Semi-final 1[edit]

Results
Place Total Kaledonii Tashkveny Tonallán Edoriada Porielana Chruno Valdron Pen Island Saint Eva & Lepland Bubblique Spitzenbergen Keohretcha Leshia Aonach Anselmsuusonia Carpathia Men̈́sa Dvipantara Yutuland Territrius Rata Sum Lost Islands RC Laranjeiras Alma Livre Alteus
Contestants
 Kaledonii 18 39 3 3 2 2 2 8 8 2 1 8
 Tashkveny 8 70 10 6 12 7 4 7 7 3 8 6
 Tonallán 11 61 6 7 6 1 6 3 8 4 6 7 7
 Edoriada 3 93 3 5 5 6 5 4 12 8 8 12 6 3 5 3 8
 Porielana 13 47 12 5 10 6 2 12
 Chruno 12 53 3 5 10 5 6 6 1 4 12 1
 Valdron 6 77 3 12 8 12 4 7 3 3 10 3 1 1 10
 Pen Island 20 36 10 5 4 6 8 3
 Saint Eva & Lepland 7 71 6 6 6 5 10 4 12 2 12 8
 Bubblique 9 68 10 1 1 5 3 10 6 1 1 4 4 10 12
 Spitzenbergen 5 84 8 2 12 4 3 10 10 12 5 8 10
 Keohretcha 23 24 2 3 2 4 5 6 2
 Leshia 1 97 5 7 4 12 12 4 8 7 7 10 8 7 6
 Aonach 10 66 4 2 8 12 7 2 5 12 10 4
 Anselmsuusonia 15 42 5 5 2 6 8 7 4 5
 Carpathia 19 39 1 3 2 3 10 8 2 5 5
 Men̈́sa 22 33 4 10 12 7
 Dvipantara 16 42 8 10 12 5 1 6
 Yutuland 24 12 8 2 1 1
 Territrius 17 41 2 10 1 1 4 1 12 10
 Rata Sum 14 45 2 8 1 8 5 2 2 7 3 7
 Lost Islands 2 95 7 10 8 7 6 7 6 1 3 7 10 1 12 3 4 3
 RC Laranjeiras 21 33 2 3 8 2 7 5 4 2
 Alma Livre 25 33 4 4 6 1 4 6 7 1 DQ
 Alteus 4 91 12 7 1 7 10 12 2 12 5 1 3 5 10 4

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Ruthsina Haven Amsteris Alexandria Hanzyuki Evergreen Lands Tikata Pebbleland Sunetti H Kim Jong Il's AD Hangug Zephyrus Kaeros Islands Irdminia Kosma Caprika Grolskira  Eriod  Volnytaria St Olaf Atsoumpalia Ova Anova Nicolas' Neighbour Huania DimkaRUS Kaministiquia
Contestants
 Ruthsina 11 58 5 2 1 3 10 7 4 10 5 4 3 4
 Haven 8 67 10 5 3 5 4 8 4 5 3 10 10
 Amsteris 20 46 6 8 8 12 8 4
 Alexandria 23 13 1 1 3 2 2 4
 Hanzyuki 9 65 1 6 6 5 7 2 6 6 5 1 7 10 3
 Evergreen Lands 21 40 6 6 7 3 12 2 3 1
 Tikata 17 50 7 7 12 6 4 6 6 2
 Pebbleland 15 54 2 3 12 1 6 12 12 5 1
 Sunetti 4 76 8 7 8 3 6 10 1 5 3 8 5 12
 H Kim Jong Il's AD Hangug 7 68 7 1 8 7 3 3 8 8 8 8 7
 Zephyrus 1 101 10 3 8 8 6 10 1 12 6 10 8 6 8 1 1 3
 Kaeros Islands 5 71 3 12 6 2 12 2 7 2 2 12 6 5
 Irdminia 3 83 4 4 12 4 12 10 2 12 8 4 5 6
 Kosma 13 55 8 7 1 3 10 8 7 7 4
 Caprika 22 24 4 7 1 12
 Grolskira 10 65 4 8 4 7 5 8 5 4 10 3 7
 Eriod 16 52 10 10 10 12 10
 Volnytaria 25 36 12 3 6 DQ 12 1 2
 St Olaf 19 46 6 10 12 1 1 2 10 2 2
 Atsoumpalia 18 47 12 2 2 1 2 5 3 2 6 12
 Ova Anova 2 88 5 2 10 7 5 4 5 1 4 3 10 10 12 10
 Nicolas' Neighbour 6 70 3 5 2 3 6 12 7 3 2 12 7 8
 Huania 24 5 5
 DimkaRUS 14 54 7 1 4 10 7 4 1 7 7 1 5
 Kaministiquia 12 58 5 2 4 6 8 8 5 4 1 4 5 6

Final[edit]

Results
Place Total Tonallán Saint Eva & Lepland Spitzenbergen Amsteris Nicolas' Neighbour Kaministiquia Valdron Bubblique Alteus Leshia Kaeros Islands Lost Islands DPR  Jindalea H Kim Jong Il's AD Hangug Chruno Irdminia Tashkveny Haven Hanzyuki Ova Anova Zephyrus Sunetti Edoriada Aonach Ruthsina Territrius Grolskira St Olaf RC Laranjeiras Huania Rata Sum Men̈́sa Evergreen Lands Pen Island Anselmsuusonia Keohretcha Porielana Eriod Dvipantara Pebbleland Kosma Alexandria Kaledonii Tikata Caprika Alma Livre WL
Contestants
Tonallán 13 108 8 1 7 5 3 7 10 1 1 7 4 2 2 12 7 7 8 6 10
SEAL 23 75 1 3 8 3 1 1 7 8 12 1 4 6 7 12 1
Spitzenbergen 16 102 6 12 4 4 4 2 10 7 10 7 10 10 1 2 2 8 3
Amsteris 19 80 6 12 5 5 12 7 6 3 8 3 8 5
Nicolas' Neighbour 17 95 10 7 2 2 4 7 8 2 3 12 8 1 12 6 5 6
Kaministiquia 27 50 3 1 12 8 4 6 2 8 6
Valdron 5 129 12 12 7 10 6 1 10 2 7 5 12 1 7 8 12 10 1 6
Bubblique 21 77 3 5 2 1 8 12 7 8 4 5 8 10 4
Alteus 18 86 3 12 3 1 5 6 8 10 4 5 2 5 1 1 7 12 1
Leshia 3 133 6 10 10 10 8 1 7 1 1 10 8 5 10 8 5 4 12 5 12
Kaeros Islands 25 68 5 10 3 1 3 10 12 1 5 3 5 3 2 5
Lost Islands 7 119 4 4 1 4 6 12 6 12 12 3 4 7 7 6 3 2 12 7 7
DPR Jindalea 26 63 2 6 10 2 5 6 5 7 8 4 3 5
HKJIADH 10 112 1 6 7 2 5 5 12 4 4 5 12 7 3 2 3 8 6 10 7 3
Chruno 11 111 4 1 2 5 3 5 6 8 5 12 6 6 10 4 12 3 7 2 4 1 2 3
Irdminia 8 118 6 5 4 8 1 12 1 3 10 3 6 10 8 8 7 8 6 12
Tashkveny 22 76 10 8 5 6 12 8 2 1 6 7 5 1 4 1
Haven 20 77 2 8 2 5 2 10 8 2 3 7 3 3 12 2 7 1
Hanzyuki 14 103 8 6 3 2 4 5 2 5 6 3 2 4 12 10 6 3 2 6 8 6
Ova Anova 12 109 5 8 3 7 12 6 1 2 8 1 5 3 6 8 5 12 5 12
Zephyrus 1 144 5 12 6 6 7 4 10 2 7 8 4 3 2 5 10 12 4 8 4 4 3 8 10
Sunetti 9 113 7 12 5 10 3 12 8 6 4 8 3 2 2 6 10 4 4 3 4
Edoriada 2 142 7 1 10 8 8 6 4 7 7 2 4 2 6 7 1 12 8 6 1 1 10 5 5 4 1 2 2 5
Aonach 15 103 7 10 12 12 2 7 1 5 6 10 3 10 1 5 10 2
Ruthsina 24 75 10 2 8 4 4 10 7 6 3 1 10 2 4 4
Territrius 6 129 12 3 4 7 4 12 10 1 8 10 4 2 10 7 10 3 10 12
Grolskira 4 129 4 4 3 3 10 7 1 12 3 2 5 4 6 2 6 3 6 12 7 8 5 1 7 8

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4 Lost Islands Ova Anova, Hanzyuki, Anselmsuusonia, Tashkveny
Valdron Evergreen Lands, Saint Eva & Lepland, Tonallán, Pebbleland
3 Ova Anova Bubblique, Eriod, Tikata
Territrius Nicolas' Neighbour, Edoriada, Alma Livre
2 Nicolas' Neighbour Huania, Keohretcha
Chruno Rata Sum, Sunetti
Amsteris Grolskira, Alteus
Zephyrus Pen Island, Amsteris
Grolskira Haven, Dvipantara
Irdminia Kaeros Islands, Alexandria
Alteus Spitzenbergen, Kaledonii
Aonach Lost Islands, Leshia
HKJIADH Men̈́sa, Territrius
Saint Eva & Lepland St Olaf, Caprika
Sunetti Kaministiquia, Chruno
Leshia Porielana, Waiting List
1 Hanzyuki RC Laranjeiras
Edoriada Aonach
Tashkveny Irdminia
Haven Ruthsina
Kaeros Islands Zephyrus
Tonallán Kosma
Spitzenbergen Valdron
Kaministiquia HKJIADH
Bubblique DPR Jindalea

Other Countries[edit]

  •  Sockistan - On 26th December, 2014 Sockistan announced their definite withdrawal from ISC, giving a green light for  RC Laranjeiras to make a debut to ISC.
  •  Yazminia - YRTV decided to take a break from ISC 31 and is looking for new sponsors.[3]

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Ella Henderson  Edoriada ISC 28  Chruno
Enya  Valdron ISC 24  Zephyrus
Epica  Nicolas' Neighbour ISC 15  Lost Islands
Girls Aloud  Chruno ISC 14  Irlandia
La Oreja de Van Gogh  Tikata ISC 8  Kosma
Lorde  Irdminia ISC 13  Hanzyuki
Nicola Roberts (as part of Girls Aloud)  Chruno ISC 12, ISC 14 (as part of Girls Aloud)  Oalia,  Irlandia
Paloma Faith (with Sigma)  DimkaRUS ISC 7, ISC 12, ISC 29  Anselmsuusonia,  Tashkveny,  Edoriada
Ricki-Lee  Kaministiquia ISC 16  Sunetti
Samantha Jade  St Olaf ISC 15  Fierce
September  Lost Islands ISC 4, ISC 26 (as Petra Marklund)  San Monique,  Porielana
Susanne Sundfor  Pebbleland ISC 9 (with Röyksopp), ISC 13  Sunetti,  Territrius
Tal  Bubblique ISC 14 (with Matt Pokora)  Sunetti

References[edit]