Internatia Song Contest 35

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 35
Follow That Fish
LogoISC35.jpg
Dates
Semi-final 18 May 2015
Final 1 June 2015
Host
Venue Aquatic Center, Madakia, Tikata
Host broadcaster Tikata A+/RTRT
Participants
Number of entries 53
Withdrawing  Nicolas' Neighbour
 Tjärsklanjska
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Lost Islands
"Amaranth"

Internatia Song Contest 35 was the 35th monthly edition of Internatia Song Contest hosted in Madakia, Tikata after their victory in the 33rd edition of the contest with the song "My Love", which means that they were given the right to host the edition. The winner of this edition became Lost Islands with a popular band Nightwish and their song "Amaranth". Curiously enough, Nightwish are the first artists that both finished last and first in an ISC final at least once. They even managed to finish last in the final twice before their win, one of these times managing to do so when IJ qualifying.

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Men̈́sa Nicolas Jaar "Encore" 5 84
2  Alexandria Mela Koteluk "Żurawie origami" 22 36
3  Irdminia Amy Macdonald "Don't Tell Me That It's Over" 4 84
4  Haven Tori Kelly "Nobody Love" 21 37
5  Amsteris Regina Spektor "All The Rowboats" 14 55
6  DPR Jindalea Kim Jong Nyo "Our Socialism is the Best in the World" 18 40
7  Porielana Malena Ernman "Tragedy" 16 52
8  Pebbleland Damien Rice "9 Crimes" 2 93
9  Eriod Kakhaberi & Khanumebi "Tkha da Venakhi" 9 74
10  Leshia Daria Kinzer "Somebody Like You" 20 37
11  Dvipantara Nicole Saba "Hafdal Ahlam" 10 73
12  Yazminia Obrint Pas "La flama" 17 51
13  Evergreen Lands Lisa Hannigan "Song of the Sea" 15 52
14  RC Laranjeiras NEO "Higher" 26 14
15  Alteus The Yogscast "Diggy Diggy Hole" 7 80
16  Rata Sum 2NE1 "I Am The Best" 11 63
17  Bubblique Heart and Mind "TT Dance" 13 58
18  Grolskira Twenty One Pilots "House of Gold" 8 76
19  Kaeros Islands MS MR "Fantasy" 1 98
20  Aonach Diana Vickers "Once" 25 25
21  Luzze Paperboys "Lonesome Traveller" 19 40
22  Ruthsina Huo Zun ft. Huo Feng "7 Lotus" 23 33
23  Dulcet Ebullience Lauren Aquilina "King" 6 81
24  Auspikitan Tom Odell "Another Love" 12 60
25  Lacrea Hurricane Love "Nowhere To Go" 3 85
26  Edoriada Aerosmith "Jaded" 24 27

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sanlyona Malú "Blanco y negro" 4 82
2  Kaledonii Antti Tuisku "Rakkaus On" 22 35
3  Zephyrus Freemasons ft. Sophie-Ellis Bextor "Heartbreak (Make Me A Dancer)" 3 86
4  Tonallán Emerentia "Silver Bullet" 17 49
5  Alma Livre Madredeus "O Pastor" 11 63
6  Chruno Lissie "When I'm Alone" 2 95
7  Ova Anova Agata "Drop Drop" 13 56
8  Huania Giusy Ferreri "Novembre" 5 79
9  Caprika Silbermond "Irgendwas bleibt" 12 62
10  Pen Island Broiler ft. Anna Bergendahl "For You" 21 42
11  Lost Islands Nightwish "Amaranth" 1 102
12  Spitzenbergen Estelle "Conqueror" 20 42
13  Sunetti Katéa "That Ain't Love" 6 72
14  Valdron Zaz "Si" 18 48
15  Anselmsuusonia Sumera "I See You" 23 34
16  Háttųka Passion Pit "Lifted Up (1985)" 26 24
17  Tashkveny Calvin Harris ft. HAIM "Pray to God" 15 52
18  Kaministiquia Becky G "Can't Stop Dancin'" 25 30
19  Saint Eva & Lepland Josh Record "Wide Awake" 16 50
20  Keohretcha The British Royal Chorus "God Save The Queen" 14 55
21  H Kim Jong Il's AD Hangug Marja Tyrni "Suut Makiaks!" 7 72
22  Kosma Anna Eriksson "Lintu" 19 44
23  Yutuland Major Lazer & DJ Snake ft. MØ "Lean On" 9 67
24  Noxus Anna Sedakova "Mezhdu nami kaif" 10 66
25  Territrius Leïla Huissoud "Les cocus" 24 33
26  Hanzyuki Chiara "Due Respiri" 8 68

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti Katéa "That Ain't Love" 8 121
2  Tikata Nadia Fares "Two Souls One Love"' 24 83
3  Caprika Silbermond "Irgendwas bleibt" 27 49
4  Kaeros Islands MS MR "Fantasy" 21 92
5  Men̈́sa Nicolas Jaar "Encore" 13 111
6  Noxus Anna Sedakova "Mezhdu nami kaif" 4 150
7  Huania Giusy Ferreri "Novembre" 20 95
8  Dvipantara Nicole Saba "Hafdal Ahlam" 9 119
9  Auspikitan Tom Odell "Another Love" 17 99
10  Lost Islands Nightwish "Amaranth" 1 178
11  Hanzyuki Chiara "Due Respiri" 22 91
12  H Kim Jong Il's AD Hangug Marja Tyrni "Suut Makiaks!" 19 97
13  Dulcet Ebullience Lauren Aquilina "King" 16 99
14  Irdminia Amy Macdonald "Don't Tell Me That It's Over" 18 98
15  Tonallán Emerentia "Silver Bullet" 26 68
16  Zephyrus Freemasons ft. Sophie-Ellis Bextor "Heartbreak (Make Me A Dancer)" 6 141
17  Grolskira Twenty One Pilots "House of Gold" 11 112
18  Alteus The Yogscast "Diggy Diggy Hole" 2 173
19  Eriod Kakhaberi & Khanumebi "Tkha da Venakhi" 14 109
20  Chruno Lissie "When I'm Alone" 5 143
21  Pebbleland Damien Rice "9 Crimes" 12 111
22  DPR Jindalea Kim Jong Nyo "Our Socialism is the Best in the World" 25 75
23  Alma Livre Madredeus "O Pastor" 23 89
24  Sanlyona Malú "Blanco y negro" 10 118
25  Rata Sum 2NE1 "I Am The Best" 15 101
26  Yutuland Major Lazer & DJ Snake ft. MØ "Lean On" 3 154
27  Lacrea Hurricane Love "Nowhere To Go" 7 140

Scoreboards[edit]

Semi-final 1[edit]

Results
Place Total Men̈́sa Alexandria Irdminia Haven Amsteris DPR Jindalea Porielana Pebbleland Eriod Leshia Dvipantara Yazminia Evergreen Lands RC Laranjeiras Alteus Rata Sum Bubblique Grolskira Kaeros Islands Aonach Luzze Ruthsina Dulcet Ebullience Auspikitan Lacrea Edoriada
Contestants
 Men̈́sa 5 84 4 6 8 1 12 10 6 10 8 5 6 8
 Alexandria 22 36 10 1 3 3 8 5 6
 Irdminia 4 84 12 6 3 10 4 2 4 10 10 1 3 7 12
 Haven 21 37 5 5 3 8 10 6
 Amsteris 14 55 3 8 3 10 6 2 5 6 3 1 2 6
 DPR Jindalea 18 40 7 1 2 2 12 10 6
 Porielana 16 52 10 2 4 12 7 2 5 3 7
 Pebbleland 2 93 7 12 5 7 10 12 7 1 4 5 7 12 4
 Eriod 9 74 12 7 6 1 5 10 7 2 10 8 2 4
 Leshia 20 37 1 5 7 2 2 2 6 4 8
 Dvipantara 10 73 2 12 12 12 12 7 12 2 2
 Yazminia 17 51 5 2 4 4 12 7 10 7
 Evergreen Lands 15 52 8 6 4 2 3 8 3 7 1 1 3 3 3
 RC Laranjeiras 26 14 4 3 2 5
 Alteus 7 80 10 2 5 2 7 6 10 7 7 12 12
 Rata Sum 11 63 5 6 10 8 1 12 2 12 6 1
 Bubblique 13 58 7 10 5 6 10 4 12 4
 Grolskira 8 76 1 8 7 3 3 7 7 1 1 8 5 7 6 2 10
 Kaeros Islands 1 98 1 3 4 4 4 12 4 6 8 8 8 5 4 3 8 10 5 1
 Aonach 25 25 8 2 6 4 3 2
 Luzze 19 40 6 5 6 8 5 3 7
 Ruthsina 23 33 4 7 7 8 4 3
 Dulcet Ebullience 6 81 6 8 12 10 5 6 3 1 5 12 4 1 8
 Auspikitan 12 60 1 3 1 10 4 4 12 8 6 10 1
 Lacrea 3 85 10 8 5 12 8 1 10 5 3 8 4 6 5
 Edoriada 24 27 2 3 1 5 1 12 1 2

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Sanlyona Kaledonii Zephyrus Tonallán Alma Livre Chruno Ova Anova Huania Caprika Pen Island Lost Islands Spitzenbergen Sunetti Valdron Anselmsuusonia Háttųka Tashkveny Kaministiquia Saint Eva & Lepland Keohretcha H Kim Jong Il's AD Hangug Kosma Yutuland Noxus Territrius Hanzyuki
Contestants
 Sanlyona 4 82 6 8 7 10 10 10 3 2 7 3 6 1 5 4
 Kaledonii 22 35 2 3 7 8 3 5 7
 Zephyrus 3 86 10 10 2 1 12 8 12 12 7 1 5 6
 Tonallán 17 49 2 8 3 3 3 5 4 7 2 12
 Alma Livre 11 63 12 4 1 10 12 10 7 3 3 1
 Chruno 2 95 7 8 4 5 5 2 2 8 12 5 8 12 5 12
 Ova Anova 13 56 3 10 1 10 3 3 6 6 4 10
 Huania 5 79 12 8 12 7 5 5 4 10 6 2 8
 Caprika 12 62 6 12 5 4 1 12 1 12 6 3
 Pen Island 21 42 5 7 6 3 3 6 4 3 3 2
 Lost Islands 1 102 8 8 12 7 2 12 5 8 12 2 10 8 8
 Spitzenbergen 20 42 7 8 1 6 8 2 5 1 1 3
 Sunetti 6 72 4 10 5 2 5 4 4 4 7 7 2 10 6 2
 Valdron 18 48 7 1 8 7 4 1 4 8 1 6 1
 Anselmsuusonia 23 34 5 6 7 6 3 7
 Háttųka 26 24 5 2 12 5
 Tashkveny 15 52 4 1 6 2 5 6 4 6 1 7 10
 Kaministiquia 25 30 3 7 3 5 2 7 1 2
 Saint Eva & Lepland 16 50 10 1 6 8 1 10 1 8 5
 Keohretcha 14 55 3 6 12 10 10 10 4
 H Kim Jong Il's AD Hangug 7 72 6 12 12 8 7 2 4 8 1 12
 Kosma 19 44 1 4 5 1 6 7 2 8 7 3
 Yutuland 9 67 6 12 12 4 8 2 6 10 7
 Noxus 10 66 1 4 4 12 5 12 10 10 8
 Territrius 24 33 2 3 3 6 4 7 4 4
 Hanzyuki 8 68 10 2 3 2 8 4 5 10 6 5 1 2 10

Final[edit]

Results
Place Total Sunetti Tikata Caprika Kaeros Islands Men̈́sa Noxus Huania Dvipantara Auspikitan Lost Islands Hanzyuki H Kim Jong Il's AD Hangug Dulcet Ebullience Irdminia Tonallán Zephyrus Grolskira Alteus Eriod Chruno Pebbleland DPR Jindalea Alma Livre Sanlyona Rata Sum Yutuland Lacrea Evergreen Lands Spitzenbergen Háttųka Edoriada Ova Anova Leshia Kaledonii Porielana Saint Eva & Lepland Keohretcha Territrius Bubblique RC Laranjeiras Kosma Pen Island Haven Amsteris Kaministiquia Ruthsina Anselmsuusonia Luzze Alexandria Aonach Tashkveny Nicolas' Neighbour WL
Contestants
Sunetti 8 121 3 6 6 3 2 5 1 8 2 2 3 6 10 4 5 2 1 8 3 8 5 10 10 8
Tikata 24 83 7 1 12 4 8 4 2 4 4 8 8 1 6 5 3 4 2
Caprika 27 49 2 1 3 3 1 12 12 7 8
Kaeros Islands 21 92 3 12 8 1 2 4 6 7 12 12 6 3 5 6 4 1
Mensa 13 111 12 7 6 10 8 5 4 10 7 8 8 6 6 2 12
Noxus 4 150 8 8 2 8 7 7 8 1 1 8 10 12 12 3 10 5 12 8 6 8 6
Huania 20 95 12 6 10 10 3 12 2 3 7 2 10 5 3 5 1 4
Dvipantara 9 119 8 4 2 4 6 7 10 2 5 3 7 10 12 10 12 12 5
Auspikitan 17 99 6 10 10 12 10 8 1 4 4 12 6 3 7 6
Lost Islands 1 178 6 5 3 1 2 10 10 7 3 5 5 12 6 7 10 2 8 10 12 3 1 12 4 5 12 10 7
Hanzyuki 22 91 5 8 2 10 4 8 5 5 4 7 7 8 3 8 4 3
HKJIADH 19 97 8 1 8 8 6 5 8 6 10 7 2 5 8 1 1 2 10 1
Dulcet Ebullience 16 99 6 3 10 6 4 5 4 8 4 2 5 4 1 6 4 6 8 1 12
Irdminia 18 98 2 1 4 5 4 2 5 1 5 2 3 8 2 5 3 3 6 6 4 8 7 12
Tonallán 26 68 7 8 1 7 7 1 1 3 1 12 7 6 5 2
Zephyrus 6 141 1 4 3 4 7 5 7 8 12 1 8 5 12 1 1 2 12 10 7 3 7 3 10 3 5
Grolskira 11 112 10 5 5 6 12 4 3 3 5 6 8 5 6 1 12 12 7 2
Alteus 2 173 12 8 5 10 6 12 10 3 3 1 3 3 10 7 2 1 12 4 5 8 10 4 10 12 12
Eriod 14 109 1 1 12 2 4 4 1 6 12 5 7 2 5 4 2 1 7 7 4 8 7 7
Chruno 5 143 2 7 12 10 12 6 2 5 4 3 6 10 1 1 2 4 3 4 2 3 2 12 10 4 6 2 8
Pebbleland 12 111 10 1 2 8 1 6 7 12 8 12 3 5 3 6 2 2 4 1 6 7 5
DPR Jindalea 25 75 4 6 3 7 6 6 3 3 2 12 6 4 1 2 10
Alma Livre 23 89 5 7 7 7 4 3 8 6 8 12 3 2 2 10 4 1
Sanlyona 10 118 7 10 2 10 3 5 10 7 1 5 6 7 6 6 6 2 5 1 5 7 6 1
Rata Sum 15 101 3 4 4 3 2 12 1 10 6 7 10 6 10 4 8 3 2 1 5
Yutuland 3 154 4 12 5 7 5 12 12 10 12 8 1 10 4 7 10 5 2 7 7 4 10
Lacrea 7 140 7 5 2 8 1 10 2 12 12 4 7 8 5 10 3 1 10 8 6 4 7 3 2 3

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another.
marks the best result reached so far by this country, for this number of "12 points" received in final.

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Alteus Sunetti, Auspikitan, Saint Eva & Lepland, Luzze, Waiting List
4 Yutuland Kaeros Islands, Dulcet Ebullience, Zephyrus, Alma Livre
Lost Islands Yutuland, Keohretcha, Haven, Alexandria
3 Kaeros Islands Tikata, Chruno, Pebbleland
Zephyrus Irdminia, DPR Jindalea, Edoriada
Grolskira Tonallán, RC Laranjeiras, Kosma
Noxus Ova Anova, Porielana, Kaministiquia
Dvipantara Pen Island, Amsteris, Ruthsina
Chruno Noxus, Hanzyuki, Anselmsuusonia
2 Eriod Men̈́sa, HKJIADH
Lacrea Alteus, Eriod
Huania Caprika, Sanlyona
Caprika Spitzenbergen, Kaledonii
Pebbleland Lacrea, Háttųka
Auspikitan Grolskira, Territrius
Men̈́sa Lost Islands, Tashkveny
1 Tikata Huania
Rata Sum Dvipantara
DPR Jindalea Rata Sum
Alma Livre Evergreen Lands
Tonallán Bubblique
Dulcet Ebullience Aonach
Irdminia Nicolas' Neighbour

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Amy Macdonald  Irdminia ISC 10, ISC 14  Monteverde,  Tashkveny
Anette Olzon (as part of Nightwish)  Lost Islands ISC 2, ISC 8, ISC 23 (all 3 times - as part of Nightwish)  Sibinia,  Sunetti,  Edoriada
Broiler (with Anna Bergendahl)  Pen Island ISC 33 (with Ravvel)  Yutuland
Calvin Harris (with HAIM)  Tashkveny ISC 12 (with Ellie Goulding)  Monteverde
Daria Kinzer  Leshia ISC 25  Leshia
Emerentia  Tonallán ISC 30  Tonallán
HAIM (with Calvin Harris)  Tashkveny ISC 16, ISC 25  Beige,  Nicolas' Neighbour
Kim Jong Nyo  DPR Jindalea ISC 2, ISC 28  DPR Jindalea
Lauren Aquilina  Dulcet Ebullience ISC 23  Saint Eva & Lepland
Lisa Hannigan (solo and with Damien Rice)  Evergreen Lands,  Pebbleland ISC 22  Hanzyuki
Malena Ernman  Porielana ISC 8  DPR Jindalea
MØ (with Major Lazer & DJ Snake)  Yutuland ISC 18  Nicolas' Neighbour
MS MR  Kaeros Islands ISC 10, ISC 18  Mukaltin,  Yutuland
Neo  RC Laranjeiras ISC 2  Brickistan
Nightwish  Lost Islands ISC 2, ISC 8, ISC 11, ISC 23  Sibinia,  Sunetti,  Lost Islands,  Edoriada
Passion Pit  Háttųka ISC 34 (with Madeon)  Ruthsina
Regina Spektor  Amsteris ISC 12  Territrius
Sophie Ellis-Bextor (with Freemasons)  Zephyrus ISC 2, ISC 27  Winterlune,  Anselmsuusonia
Tuomas Holopainen (as part of Nightwish)  Lost Islands ISC 2, ISC 8, ISC 11 (all 3 - as part of Nightwish), ISC 22 (with Johanna Kurkela), ISC 23 (as part of Nightwish)  Sibinia,  Sunetti,  Lost Islands,  Yazminia,  Edoriada
Zaz  Valdron ISC 13 (as part of Les Enfoirés)  Kosma