Internatia Song Contest 37

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 37
Get Lost in...
ISC 37 sublogo 1.png
Dates
Semi-final July 16, 2015
Final July 31, 2015
Host
Venue Esonáth, Lost Islands
Host broadcaster Lost Islands KPR
Participants
Number of entries 55
Debuting  Gebze
Returning  Valdron
Withdrawing  DPR Jindalea
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country.
Winning song  Alteus
"Curtain Call"

Internatia Song Contest 37 was the 37th monthly edition of Internatia Song Contest and was hosted by Lost Islands, after their victory in the 35th edition of the contest with the song "Amaranth" by Nightwish, which meant that they had the rights to host the edition.

Unusually for ISC, the theme was deliberately left open-ended, with each broadcaster encouraged to fill in the words after "Get lost in ..." with something of relevance to the country or the song.

A full house of 55 countries participated for the first time since ISC 34, with DPR Jindalea withdrawing in sufficient time to let Gebze send a song.

The winner of this edition became Alteus with the song "Curtain Call" performed by Bryan Rice and Julie, scoring 194 points in total. They beat Dulcet Ebullience in second by 21 points. The remaining top 3 consisted of Chruno, Grolskira and Kaeros Islands.

Semi-final allocation draw[edit]

The draw that determined the semi-final allocation was held on 17 June 2015. All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) will compete in the first semi-final. The other half in that particular pot will compete in the second semi-final.

As hosts,  Lost Islands were exempt from the allocation draw.

The pots were calculated by the Sunettian broadcaster CSI and were as followed:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Official recaps[edit]

For recapping all the songs of the contest, Grolskiric broadcasters GLTV & GrolSat teamed up with Chruno's official broadcaster ChTV. They both agreed to do each own's semifinals. By the show's proceeding, ChTV managed to make their semifinal's recap in time, but GLTV & GrolSat struggled with theirs a lot due to technical difficulties, but managed to make it out as well.

Results[edit]

First semifinal[edit]

Draw Country Artist Song Theme Place Points
1  Evergreen Lands Lianne La Havas "Unstoppable" ...the beginning 17 49
2  Pen Island Krum ft. Emanuela "Skorpion" ...power 24 33
3  Alma Livre Melanie Martinez "Pity Party" ...the fun 8 75
4  Huania Kalafina "Red Moon" ...Bilnius hoods 1 104
5  Haven Sam Hunt "Take Your Time" ...patience 23 33
6  Yutuland Nate Ruess "AhHa" ...the discovery 26 24
7  Saint Eva & Lepland Lise Darly "Only My Soul" ...eternity 25 26
8  Dvipantara Alvaro Soler "El mismo sol" ...light 3 92
9  Territrius Irdorath "Rondo" ...the circle 14 52
10  Ova Anova Tove Lo "Timebomb" ...time 13 53
11  Ruthsina HAYA "Lost Baby Lamb" ...springtime hopes 11 71
12  Kaledonii Jo Blankenburg "Voyage dans la lune" ...Internatia 6 80
13  Tonallán Marina Kaye "Homeless" ...the hope 2 96
14  Valdron Latifa Soyuoz "Hedef" ...the fire 10 75
15  Leshia Lana Jurčević "Ludo ljeto" ...the craziness 19 48
16  Dulcet Ebullience The Corrs "Breathless" ...summer memories 9 75
17  Alexandria Regina "Bježi dok sam mlad" ...the getaway 22 37
18  Tikata Pablo Alborán "Por fin" ...the ending 27 19
19  Sunetti Saint Motel "My Type" ...the stay 5 81
20  Noxus Galena ft. Sergio "Pantera" ...the grace 18 49
21  Yazminia Lantana "Perfecto" ...the ideal 12 55
22  Tjärsklanjska Parvati Khan "Jimmy Jimmy Jimmy Aaja" ...Joshua's bed 21 39
23  Gebze Helly Luv "Revolution" ...the changes 15 50
24  Grolskira Kate Havnevik "Castaway" ...paradise 7 78
25  Porielana Hannah Schneider "Dreaming Kind" ...hope 4 82
26  Monteverde Shazza "Bierz Co Chcesz" ...Disco Polo 16 50
27  Kaministiquia Demi Lovato ft. Cher Lloyd "Really Don't Care" ...liberation 20 40

Second semifinal[edit]

Draw Country Artist Song Theme Place Points
1  Hanzyuki Lars Bygdén "The Hole" ...the hole 17 46
2  Eriod Motor-Roller "Brestskiye kreposti" ...the open road 25 30
3  Zephyrus Naiara "Adelante" ...the wind 5 96
4  Kosma Mitra "Jotain pysyvää" ...summer 7 63
5  Sanlyona Paris Hilton "Stars Are Blind" ...the heavens 24 33
6  RC Laranjeiras Giorgio Moroder "74 is the new 24" ...the ages 26 29
7  Háttųka Beirut "No No No" ...strength 16 49
8  Auspikitan Bianca "Chained" ...your eyes 18 46
9  Aonach Gigi Radics, Kati Wolf, & Szonja Oroszlan "A Szív Dala" ...the sass 4 97
10  H Kim Jong Il's AD Hangug Jérémy Amelin "Dans l'un, l'une" ...unity 19 44
11  Bubblique Elizaveta "Dreamer" ...dreams 11 54
12  Chruno Dotter "Dive" ...the tropics 1 126
13  Irdminia SVĒ "Riot" ...the feelings 14 52
14  Spitzenbergen Jari Sillanpää "Sinä ansaitset kultaa" ...the dance 12 54
15  Keohretcha T-Spoon "Sex on the Beach" ...desire 8 63
16  Men̈́sa Tanya Tagaq "Uja" ...the depths 13 53
17  Pebbleland Farao "Hunter" ...the chase 20 44
18  Amsteris Elaine Martins "Santificação" ...soul 9 59
19  Alteus Bryan Rice ft. Julie "Curtain Call" ...the semi 2 120
20  Nicolas' Neighbour Annalisa "Vinceró" ...the victory 15 51
21  Caprika Sabrina Weckerlin & Mathias Edenborn "Wehrlos" ...vulnerability 27 13
22  Kaeros Islands Cœur de Pirate "Oublie-moi" ...the forgotten 3 101
23  Lacrea Sóley "Pretty Face" ...the beauty 6 68
24  Edoriada Maja Keuc "You're a Tree and I'm a Balloon" ...floating 23 36
25  Rata Sum Girls' Generation "Galaxy Supernova" ...the stars 22 41
26  Luzze Karina Zeviani "Carta" ...imagination 10 55
27  Tashkveny Tenterhook "What I Like" ...wishes 21 43

Final[edit]

Draw Country Artist Song Theme Place Points
1  Sunetti Saint Motel "My Type" ...the stay 17 108
2  Kaledonii Jo Blankenburg "Voyage dans la lune" ...Internatia 16 110
3  Alteus Bryan Rice ft. Julie "Curtain Call" ...the semi 1 194
4  Dvipantara Alvaro Soler "El mismo sol" ...light 11 134
5  Grolskira Kate Havnevik "Castaway" ...paradise 4 163
6  Lost Islands Air Supply "Lost in Love" ...love 27 32
7  Zephyrus Naiara "Adelante" ...the wind 9 136
8  Yazminia Lantana "Perfecto" ...the ideal 15 113
9  Aonach Gigi Radics, Kati Wolf, & Szonja Oroszlan "A Szív Dala" ...the sass 8 136
10  Luzze Karina Zeviani "Carta" ...imagination 21 96
11  Spitzenbergen Jari Sillanpää "Sinä ansaitset kultaa" ...the dance 26 46
12  Lacrea Sóley "Pretty Face" ...the beauty 19 98
13  Valdron Latifa Soyuoz "Hedef" ...the fire 10 136
14  Bubblique Elizaveta "Dreamer" ...dreams 25 51
15  Dulcet Ebullience The Corrs "Breathless" ...summer memories 2 173
16  Kosma Mitra "Jotain pysyvää" ...summer 14 121
17  Kaeros Islands Cœur de Pirate "Oublie-moi" ...the forgotten 5 150
18  Keohretcha T-Spoon "Sex on the Beach" ...desire 22 92
19  Porielana Hannah Schneider "Dreaming Kind" ...hope 13 123
20  Huania Kalafina "Red Moon" ...Bilnius hoods 12 131
21  Gebze Helly Luv "Revolution" ...the changes 24 61
22  Chruno Dotter "Dive" ...the tropics 3 168
23  Hanzyuki Lars Bygdén "The Hole" ...the hole 20 97
24  Alma Livre Melanie Martinez "Pity Party" ...the fun 23 75
25  Tonallán Marina Kaye "Homeless" ...the hope 7 141
26  Amsteris Elaine Martins "Santificação" ...soul 6 142
27  Ruthsina HAYA "Lost Baby Lamb" ...springtime hopes 18 105

Scoreboards[edit]

Semi-final 1[edit]

Results
Place Total Evergreen Lands Pen Island Alma Livre Huania Haven Yutuland Saint Eva & Lepland Dvipantara Territrius Ova Anova Ruthsina Kaledonii Tonallán Valdron Leshia Dulcet Ebullience Alexandria Tikata Sunetti Noxus Yazminia Tjärsklanjska Gebze Grolskira Porielana Monteverde Kaministiquia
Contestants
 Evergreen Lands 17 49 7 10 6 2 2 4 5 6 7
 Pen Island 24 33 12 8 2 5 6
 Alma Livre 8 75 5 8 4 3 3 5 4 3 3 6 8 5 8 10
 Huania 1 104 8 12 8 10 4 6 8 12 8 6 12 10
 Haven 23 33 12 12 3 1 5
 Yutuland 26 24 4 1 1 7 2 1 4 4
 Saint Eva & Lepland 25 26 5 1 10 4 1 1 4
 Dvipantara 3 92 7 10 3 12 3 5 12 10 3 4 7 10 3 3
 Territrius 14 52 5 4 6 1 3 6 1 12 4 1 6 3
 Ova Anova 13 53 1 5 5 2 10 6 8 6 8 2
 Ruthsina 11 71 12 7 8 7 12 7 8 8 2
 Kaledonii 6 80 6 10 2 6 3 8 12 8 7 3 7 8
 Tonallán 2 96 4 6 4 3 4 12 10 10 12 5 4 7 10 5
 Valdron 10 75 12 6 10 2 4 10 3 10 7 2 8 1
 Leshia 19 48 1 1 7 8 1 5 12 12 1
 Dulcet Ebullience 9 75 3 3 3 6 10 12 10 7 2 7 2 6 4
 Alexandria 22 37 2 10 2 1 12 10
 Tikata 27 19 2 2 6 6 3
 Sunetti 5 81 6 4 8 10 2 4 4 3 12 5 2 2 5 3 8 2 1
 Noxus 18 49 10 2 1 6 7 4 12 7
 Yazminia 12 55 1 3 2 5 5 7 3 10 7 12
 Tjärsklanjska 21 39 5 7 8 5 3 6 5
 Gebze 15 50 7 7 5 1 8 1 7 1 1 12
 Grolskira 7 78 10 8 5 6 5 8 2 7 12 4 1 3 3 2 2
 Porielana 4 82 8 2 1 4 4 8 7 5 5 6 10 10 12
 Monteverde 16 50 7 12 4 10 12 5
 Kaministiquia 20 40 7 6 8 1 6 2 6 4

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Hanzyuki Eriod Zephyrus Kosma Sanlyona RC Laranjeiras Háttųka Auspikitan Aonach H Kim Jong Il's AD Hangug Bubblique Chruno Irdminia Spitzenbergen Keohretcha Men̈́sa Pebbleland Amsteris Alteus Nicolas' Neighbour Caprika Kaeros Islands Lacrea Edoriada Rata Sum Luzze Tashkveny
Contestants
 Hanzyuki 17 46 10 2 1 3 3 3 8 2 10 4
 Eriod 25 30 5 5 7 6 7
 Zephyrus 5 96 1 12 12 5 8 4 10 12 5 10 3 5 1 8
 Kosma 7 63 1 1 1 4 6 10 8 5 4 5 7 1 2 8
 Sanlyona 24 33 2 10 3 8 8 1 1
 RC Laranjeiras 26 29 3 4 3 12 2 5
 Háttųka 16 49 10 12 7 2 5 1 1 4 4 3
 Auspikitan 18 46 1 4 12 3 12 5 6 3
 Aonach 4 97 3 8 7 3 3 4 10 12 2 7 3 7 5 12 5 6
 H Kim Jong Il's AD Hangug 19 44 6 2 2 5 4 7 5 1 12
 Bubblique 11 54 1 10 5 3 1 7 7 8 3 7 2
 Chruno 1 126 6 3 8 6 5 12 8 5 6 1 2 8 6 10 3 6 12 6 3 7 3
 Irdminia 14 52 7 6 6 7 3 4 6 6 4 1 2
 Spitzenbergen 12 54 4 12 8 3 6 8 7 6
 Keohretcha 8 63 2 12 10 2 5 4 6 10 12
 Men̈́sa 13 53 6 6 5 12 12 12
 Pebbleland 20 44 2 1 2 6 10 3 2 10 8
 Amsteris 9 59 2 8 4 12 12 8 2 4 7
 Alteus 2 120 7 12 7 10 8 10 8 10 10 10 12 8 8
 Nicolas' Neighbour 15 51 3 12 8 1 4 2 10 10 1
 Caprika 27 13 5 4 4
 Kaeros Islands 3 101 4 7 2 6 10 3 7 6 1 10 8 7 8 1 6 5 10
 Lacrea 6 68 12 8 12 1 6 12 2 1 10 4
 Edoriada 23 36 4 1 7 4 6 4 3 7
 Rata Sum 22 41 5 10 1 6 7 7 3 2
 Luzze 10 55 8 5 10 2 1 5 7 12 5
 Tashkveny 21 43 4 7 8 5 2 4 2 5 4 2

Final[edit]

Results
Place Total Sunetti Kaledonii Alteus Dvipantara Grolskira Lost Islands Zephyrus Yazminia Aonach Luzze Spitzenbergen Lacrea Valdron Bubblique Dulcet Ebullience Kosma Kaeros Islands Keohretcha Porielana Huania Gebze Chruno Hanzyuki Alma Livre Tonallán Amsteris Ruthsina Auspikitan Caprika Edoriada Eriod Evergreen Lands Háttųka Haven H Kim Jong Il's AD Hangug Irdminia Kaministiquia Leshia Men̈́sa Monteverde Nicolas' Neighbour Noxus Ova Anova Pebbleland Pen Island Rata Sum RC Laranjeiras Sanlyona Saint Eva & Lepland Tashkveny Territrius Tikata Tjärsklanjska WL
Contestants
Sunetti 17 108 3 2 12 2 4 2 4 8 12 12 8 3 10 2 2 3 4 5 3 3 4
Kaledonii 16 110 4 10 12 2 10 1 8 6 5 5 6 3 4 10 3 3 4 10 4
Alteus 1 194 4 3 1 7 10 8 5 12 3 10 6 7 5 4 8 1 10 12 8 5 12 4 8 2 10 8 2 8 6 5
Dvipantara 11 134 10 1 1 2 7 6 3 8 10 10 5 2 4 6 5 12 6 3 6 10 5 12
Grolskira 4 163 5 7 10 5 3 5 10 5 5 6 6 6 1 10 2 10 6 12 7 8 1 3 8 6 7 2 2 5
Lost Islands 27 32 4 4 4 3 2 12 3
Zephyrus 9 136 10 1 2 10 3 7 7 12 7 4 2 7 3 6 8 10 4 12 3 8 10
Yazminia 15 113 7 3 8 6 8 12 5 1 8 2 6 3 8 6 7 8 3 12
Aonach 8 136 1 6 3 5 7 8 5 2 1 7 12 8 8 8 10 1 6 4 4 7 10 6 3 4
Luzze 21 96 5 7 10 7 5 1 10 10 7 8 6 7 6 1 6
Spitzenbergen 26 46 2 6 2 2 4 2 10 6 5 6 1
Lacrea 19 98 8 6 7 12 2 7 2 2 5 7 7 5 2 12 1 3 10
Valdron 10 136 1 8 6 12 12 12 3 12 5 3 8 8 1 12 3 3 5 10 4 8
Bubblique 25 51 8 1 10 4 4 1 12 2 3 1 4 1
Dulcet Ebullience 2 173 6 8 5 7 8 12 2 1 12 8 1 3 4 6 1 6 5 3 10 3 7 5 8 7 10 12 5 1 7
Kosma 14 121 4 7 5 5 8 3 4 10 1 12 10 6 5 2 5 2 1 8 5 1 4 12 1
Kaeros Islands 5 150 12 5 3 3 6 3 3 10 4 12 6 1 7 12 7 4 4 10 6 10 1 2 2 10 7
Keohretcha 22 92 12 3 10 6 8 1 7 7 4 1 5 2 7 12 6 1
Porielana 13 123 8 6 7 1 10 2 3 5 5 3 7 7 5 8 5 1 8 5 12 1 1 5 5 3
Huania 12 131 2 12 7 12 10 4 4 6 7 2 12 4 10 2 7 2 10 8 8 2
Gebze 24 61 4 1 8 10 2 2 10 4 4 5 3 8
Chruno 3 168 3 8 6 6 1 4 2 7 12 5 4 3 6 12 4 1 3 3 5 1 10 6 12 2 7 6 7 6 4 4 6 2
Hanzyuki 20 97 12 12 4 1 4 3 6 4 2 1 5 3 12 2 7 12 7
Alma Livre 23 75 6 1 2 6 8 4 1 12 1 6 2 7 10 2 5 2
Tonallán 7 141 2 5 8 5 7 8 10 3 7 5 4 2 4 4 5 3 12 10 5 12 6 1 3 8 2
Amsteris 6 142 7 10 3 3 4 12 10 4 1 6 12 1 8 1 8 6 1 12 12 8 7 6
Ruthsina 18 105 10 10 2 8 1 7 8 7 12 4 12 7 7 10

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another.
marks the best result reached so far by this country, for this number of "12 points" received in final.

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Valdron Keohretcha, HKJIADH, Luzze, Huania, Yazminia
4 Amsteris Pen Island, Edoriada, Dulcet Ebullience, RC Laranjeiras
Hanzyuki Kaledonii, Eriod, Sunetti, Territrius
3 Huania Lost Islands, Ruthsina, Dvipantara
Chruno Monteverde, Auspikitan, Kaeros Islands
Kaeros Islands Gebze, Caprika, Alteus
Alteus Kosma, Haven, Kaministiquia
Dulcet Ebullience Aonach, Saint Eva & Lepland, Bubblique
Sunetti Hanzyuki, Grolskira, Alma Livre
2 Dvipantara Waiting List, Nicolas‘ Neighbour
Ruthsina Men̈́sa, Evergreen Lands
Zephyrus Sanlyona, Porielana
Yazminia Lacrea, Tjärsklanjska
Keohretcha Tashkveny, Zephyrus
Tonallán Ova Anova, Leshia
Lacrea Valdron, Pebbleland
Kosma Tonallán, Tikata
1 Grolskira Irdminia
Bubblique Háttųka
Lost Islands Rata Sum
Porielana Noxus
Kaledonii Spitzenbergen
Alma Livre Amsteris
Aonach Chruno

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Cœur de Pirate  Kaeros Islands ISC 4, ISC 8, ISC 25  Tashkveny,  Anselmsuusonia,  Territrius
Dotter  Chruno ISC 29  Luzze
Girls' Generation  Rata Sum ISC 7  Grolskira
Jari Sillanpää  Spitzenbergen ISC 32 (as part of Live Aid Uusi Lastensairaala 2017)  Kosma
Kalafina  Huania ISC 8, ISC 17, ISC 24  Oalia,  Nicolas' Neighbour,  Lacrea
Kate Havnevik  Grolskira ISC 33  Pebbleland
Lana Jurčević  Leshia ISC 6 (with Luka Nizetić), ISC 26  Sunetti,  Leshia
Nate Ruess  Yutuland ISC 17 (as part of fun.)  Angellandia
Tove Lo  Ova Anova ISC 26, ISC 32, ISC 34 (with Alesso)  Kaeros Islands,  Alteus,  Spitzenbergen