Internatia Song Contest 52

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 52
Release Your Inner Animal
ISC53Logo.png
Dates
Semi-final 16 October 2016
Final 30 October 2016
Host
Venue Suacaerus, Auspikitan
Host broadcaster Auspikitan ABC
Participants
Number of entries 55
Debuting  Percheron
Returning  Lost Islands
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Sunetti
"Abîmée"

The Internatia Song Contest 52 was the 52nd monthly edition of Internatia Song Contest. The contest was held in Suacaerus, Auspikitan, after their victory in Internatia Song Contest 50 with the song "Creatures of the Sun" performed by Dotter.

Pots[edit]

The pots were calculated by the Sunettian broadcaster CSI and are as following:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 No pot yet

Results[edit]

Semifinal 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Haven Family of the Year "Hero" 3 84
2  Timivar Daughter "Medicine" 17 49
3  Keohretcha Tyra Banks & ANTM22 "Bootyful" 24 26
4  H Kim Jong Il's AD Hangug Crowder "Run Devil Run" 27 59
5  Alteus Röyksopp ft. Susanne Sundfør "Never Ever" 5 69
6  Ruthsina Alue Azhuo "My Childhood" 18 48
7  Noxus Nikita "Avocado" 23 30
8  Spitzenbergen Alessandra Amoroso "Comunque Andare" 14 55
9  Land of Jhe Freeh Traci Braxton "Holding On" 26 23
10  Kaledonii Bhupen Hazarika "Dil Hoom Hoom Kare" (दिल हूम हूम करे) 15 50
11  Aonach Getter Jaani "Kullaväljade tuul" 11 57
12  Bitland Rockettothesky "Grizzly Man" 6 67
13  Lacrea Akiko Shikata "Kata Tsubasa no Tori" 12 57
14  Percheron OK Go "I Won't Let You Down" 19 43
15  Aurävaan Taeyeon "Why" 20 43
16  Pönö Kuha. "Opi tuntemaan sienet" 16 50
17  Sunetti Léa Castel "Abîmée" 8 65
18  Huania HIT "Nebenoriu kentėt" 25 25
19  Tonallán Lissie "Further Away" 4 78
20  Luzze Aino Venna "Murder Island" 21 37
21  Kosma Ellinoora "Elefantin paino" 2 91
22  Raingate Shane Harper "Like I Did" 7 66
23  Saint Eva & Lepland Five Finger Death Punch "Bad Company" 13 56
24  Chruno Ben Hazlewood & Mali Koa Hood "Paint Me Black" 1 117
25  Rata Sum BLACKPINK "Boombayah" 10 65
26  Trolofloppia Lenny "Lover" 22 33
27  Grolskira Lawson "Roads" 9 65

Semifinal 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tikata Flume ft. Tove Lo "Say It" 21 39
2  Zephyrus Javiera Mena "Luz de Piedra de Luna" 1 134
3  Ponásikwa Crywolf "Slow Burn" 20 40
4  Thorway Rosenstolz "Willkommen" 25 26
5  Porielana Brighi "Invizibila" 16 49
6  Amsteris That Poppy "Altar" 23 36
7  Valdron Young Magic "Lucien" 12 59
8  Lost Islands Lindsey Stirling "Anti Gravity" 13 57
9  Alma Livre Bia "Sou de uma Ilha" 4 90
10  Pen Island Ricky Martin ft. Maluma "Vente Pa' Ca" 24 33
11  Bubblique Laïs "Kalima Kadara" 2 114
12  Victoria Albina Dzhanabaeva "New Earth" 22 37
13  Men̈́sa Yoko Ono "Kurushi" 26 20
14  Ova Anova Iveta Mukuchyan & Serjo "Hars" 6 73
15  Monteverde xxanaxx "Garden" 19 43
16  Eriod Sarah Blasko "We Won't Run" 14 51
17  Territrius Tula "River" 3 91
18  Trešlend Debi Gogochurebi "Mtielta Tamashobani" 15 50
19  Leshia Lianie May & Jay "NaweekLyfie" 7 72
20  Tashkveny Betsy "Lost & Found" 5 81
21  Fierce Anouk "Nobody's Wife" 10 61
22  Gandhara Marlisa "Forever Young" 11 60
23  Hanzyuki Rhian Sheehan "Little Sines" 17 49
24  Kimmystan DJ Snake ft. Justin Bieber "Let Me Love You" 9 69
25  Nicolas' Neighbour Ingrid Michaelson "Light Me Up" 18 46
26  Caprika Sportfruende Stiller "Das Geschenk" 27 17
27  Kaministiquia Todrick Hall ft. Nicole Scherzinger "Papi" 8 69

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tashkveny Betsy "Lost & Found" 6 136
2  Timivar Daughter "Medicine" 21 90
3  Lacrea Akiko Shikata "Kata Tsubasa no Tori" 15 105
4  Raingate Shane Harper "Like I Did" 25 65
5  Rata Sum BLACKPINK "Boombayah" 8 129
6  Alma Livre Bia "Sou de uma Ilha" 12 112
7  Zephyrus Javiera Mena "Luz de Piedra de Luna" 3 150
8  Grolskira Lawson "Roads" 17 102
9  Lost Islands Lindsey Stirling "Anti Gravity" 22 90
10  Chruno Ben Hazlewood & Mali Koa Hood "Paint Me Black" 5 138
11  Territrius Tula "River" 9 127
12  Valdron Young Magic "Lucien" 20 93
13  Fierce Anouk "Nobody's Wife" 23 82
14  Kaministiquia Todrick Hall ft. Nicole Scherzinger "Papi" 14 108
15  Leshia Lianie May & Jay "NaweekLyfie" 18 102
16  Ova Anova Iveta Mukuchyan & Serjo "Hars" 13 110
17  Sunetti Léa Castel "Abîmée" 1 168
18  Auspikitan Medina "We Survive" 24 70
19  Bitland Rockettothesky "Grizzly Man" 7 135
20  Aonach Getter Jaani "Kullaväljade tuul" 19 95
21  Haven Family of the Year "Hero" 10 120
22  Alteus Röyksopp ft. Susanne Sundfør "Never Ever" 2 157
23  Gandhara Marlisa "Forever Young" 26 56
24  Kimmystan DJ Snake ft. Justin Bieber "Let Me Love You" 16 103
25  Kosma Ellinoora "Elefantin paino" 11 120
26  Tonallán Lissie "Further Away" 27 109
27  Bubblique Laïs "Kalima Kadara" 4 144

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Haven Timivar Keohretcha H Kim Jong Il's AD Hangug Alteus Ruthsina Noxus Spitzenbergen Land of Jhe Freeh Kaledonii Aonach Bitland Lacrea Percheron Aurävaan Pönö Sunetti Huania Tonallán Luzze Kosma Raingate Saint Eva & Lepland Chruno Rata Sum Trolofloppia Grolskira
Contestants
 Haven 3 84 12 3 6 3 3 7 10 12 2 5 1 12 8
 Timivar 17 49 5 6 4 5 5 5 7 1 1 10
 Keohretcha 24 26 2 5 5 7 5 2
 H Kim Jong Il's AD Hangug 27 59 12 8 DQ 1 6 5 5 1 5 4 12
 Alteus 5 69 8 8 8 4 2 10 2 6 8 6 7
 Ruthsina 18 48 10 10 7 7 10 4
 Noxus 23 30 12 1 6 2 8 1
 Spitzenbergen 14 55 3 2 4 2 7 3 7 5 4 4 2 12
 Land of Jhe Freeh 26 23 4 5 6 3 2 3
 Kaledonii 15 50 5 3 12 10 7 3 10
 Aonach 11 57 7 1 4 2 7 1 7 2 1 6 6 3 4 5 1
 Bitland 6 67 12 8 6 8 4 7 8 8 1 5
 Lacrea 12 57 2 7 12 10 5 7 12 2
 Percheron 19 43 2 6 2 4 3 3 1 2 10 6 4
 Aurävaan 20 43 6 7 4 3 10 3 3 7
 Pönö 16 50 7 12 12 1 6 12
 Sunetti 8 65 10 3 8 1 3 1 12 5 10 3 3 3 3
 Huania 25 25 8 4 3 1 8 1
 Tonallán 4 78 6 7 8 2 8 8 4 6 2 6 3 8 10
 Luzze 21 37 7 8 6 10 6
 Kosma 2 91 7 5 8 12 8 2 4 5 12 8 12 7 1
 Raingate 7 66 4 6 1 4 10 4 10 6 3 4 7 7
 Saint Eva & Lepland 13 56 3 10 3 12 1 6 6 6 7 2
 Chruno 1 117 8 2 10 10 6 10 8 12 12 10 12 12 5
 Rata Sum 10 65 5 10 1 12 12 1 4 8 8 4
 Trolofloppia 22 33 10 5 2 2 1 2 6 5
 Grolskira 9 65 1 5 12 1 4 4 5 2 10 4 7 10

Semi-final 2[edit]

Results
Place Total Tikata Zephyrus Ponásikwa Thorway Porielana Amsteris Valdron Lost Islands Alma Livre Pen Island Bubblique Victoria Men̈́sa  Ova Anova  Monteverde  Eriod  Territrius Trešlend Leshia Tashkveny Fierce Gandhara Hanzyuki Kimmystan Nicolas' Neighbour Caprika Kaministiquia
Contestants
 Tikata 21 39 12 2 8 7 5 5
 Zephyrus 1 134 12 12 10 12 6 12 5 7 5 7 6 10 12 7 10 1
 Ponásikwa 20 40 4 8 1 2 12 12 1
 Thorway 25 26 6 1 5 10 4
 Porielana 16 49 7 7 4 12 3 2 1 3 8 2
 Amsteris 23 36 8 1 4 12 1 2 8
 Valdron 12 59 1 4 10 12 12 10 6 4
 Lost Islands 13 57 2 3 6 3 3 4 3 1 2 8 4 6 12
 Alma Livre 4 90 10 10 1 8 7 6 6 6 8 4 5 6 1 12
 Pen Island 24 33 8 8 10 2 5
 Bubblique 2 114 5 6 4 5 6 5 6 12 6 10 7 12 10 7 3 3 7
 Victoria 22 37 12 3 2 5 6 2 6 1
 Men̈́sa 26 20 1 4 3 8 4
 Ova Anova 6 73 10 4 8 8 5 12 3 2 12 1 3 5
 Monteverde 19 43 3 2 8 5 1 5 7 6 4 1 1
 Eriod 14 51 4 6 12 1 4 3 1 3 7 10
 Territrius 3 91 7 1 5 10 4 2 3 5 10 4 12 12 6 4 6
 Trešlend 15 50 3 7 5 3 8 6 6 4 8
 Leshia 7 72 7 6 10 7 2 10 10 1 5 4 10
 Tashkveny 5 81 8 2 2 5 4 3 10 1 6 8 5 12 12 3
 Fierce 10 61 6 12 10 10 3 2 2 2 3 4 7
 Gandhara 11 60 1 5 8 8 1 7 8 7 5 2 8
 Hanzyuki 17 49 3 2 4 7 5 4 8 7 2 7
 Kimmystan 9 69 5 7 7 12 8 10 10 10
 Nicolas' Neighbour 18 46 12 2 1 3 1 7 5 6 2 7
 Caprika 27 17 3 5 1 8
 Kaministiquia 8 69 4 10 2 6 2 2 8 3 4 10 7 8 3

Final[edit]

Results
Place Total Tashkveny Timivar Lacrea Raingate Rata Sum Alma Livre Zephyrus Grolskira Lost Islands Chruno Territrius Valdron Fierce Kaministiquia Leshia Ova Anova Sunetti Auspikitan Bitland Aonach Haven Alteus Gandhara Kimmystan Kosma Tonallán Bubblique Keohretcha Noxus Spitzenbergen Land of Jhe Freeh Kaledonii Percheron Aurävaan Pönö Huania Luzze Saint Eva & Lepland Trolofloppia Tikata Ponásikwa Thorway Porielana Amsteris Pen Island Victoria Men̈́sa Monteverde Eriod Trešlend Hanzyuki Nicolas' Neighbour WL
Contestants
Tashkveny 6 136 3 1 12 6 6 8 1 5 8 7 2 4 5 3 7 10 7 2 5 5 6 1 12 10
Timivar 21 90 5 2 8 10 5 3 4 7 6 6 2 12 3 2 5 10
Lacrea 15 105 5 4 10 5 4 8 3 10 10 2 5 8 3 3 4 2 8 7 4
Raingate 25 65 4 10 7 2 4 10 1 12 4 8 1 1 1
Rata Sum 8 129 2 8 7 1 4 2 3 6 6 6 10 4 8 12 12 7 7 8 1 10 5
Alma Livre 12 112 6 5 6 2 3 3 4 5 10 10 8 10 10 7 3 6 4 7 3
Zephyrus 3 150 12 10 6 8 5 12 5 3 6 5 8 7 12 10 12 7 3 6 10 3
Grolskira 17 102 5 10 7 10 6 4 1 7 4 1 4 4 1 5 6 6 3 8 10
Lost Islands 22 90 4 3 2 10 7 4 3 10 7 8 6 12 6 3 5
Chruno 5 138 5 7 1 2 5 1 7 10 12 8 10 6 12 6 6 10 12 2 12 2 1 1
Territrius 9 127 4 3 4 8 4 10 7 8 3 4 1 2 2 5 7 4 12 5 6 10 5 7 4 2
Valdron 20 93 12 12 6 6 3 12 8 4 12 12 6
Fierce 23 82 2 1 1 7 8 8 1 5 2 12 8 2 4 8 2 7 4
Kaministiquia 14 108 10 7 6 4 8 10 8 2 12 8 5 5 2 8 1 6 2 4
Leshia 18 102 12 7 8 4 7 2 7 12 2 4 8 1 1 8 5 4 10
Ova Anova 13 110 3 1 12 5 12 5 3 1 1 12 2 3 6 4 10 5 10 2 12 1
Sunetti 1 168 8 2 6 6 1 12 12 2 10 10 6 10 2 5 2 12 4 2 3 7 7 5 12 5 3 6 8
Auspikitan 24 70 7 2 1 6 1 6 6 12 8 7 1 3 3 3 1 3
Bitland 7 135 10 10 4 10 12 2 1 12 5 6 10 2 1 10 8 4 4 12 12
Aonach 19 95 1 3 2 7 4 2 1 3 1 8 8 4 10 7 1 1 4 6 12 2 8
Haven 10 120 2 12 6 2 4 3 4 7 8 3 1 12 7 5 1 5 2 8 8 1 12 2 5
Alteus 2 157 1 6 4 10 1 5 2 3 7 12 12 12 5 5 12 1 3 10 7 5 4 12 7 1 2 2 6
Gandhara 26 56 6 8 3 2 3 6 5 10 4 8 1
Kimmystan 16 103 10 8 5 4 8 5 7 5 10 7 6 2 4 3 6 6 7
Kosma 11 120 8 3 7 3 3 4 5 7 10 3 6 12 12 6 3 8 5 10 5
Tonallán 27 109 7 3 12 5 10 3 7 7 4 2 8 3 DQ 3 8 3 4 6 6 4 3 1
Bubblique 4 144 7 8 1 6 12 12 8 2 10 5 6 1 1 2 7 10 3 1 7 7 8 7 8 5

12 points[edit]

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Valdron Timivar, Lacrea, Bitland, Men̈́sa, Monteverde
Alteus Kaministiquia, Sunetti, Auspikitan, Kimmystan, Ponásikwa
4 Zephyrus Tashvkeny, Ova Anova, Porielana, Victoria
Chruno Aonach, Kosma, Kaledonii, Tikata
Ova Anova Rata Sum, Zephyrus, Gandhara, Trešlend
Sunetti Fierce, Leshia, Jhe Freeh, Pen Island
Bitland Valdron, Noxus, Hanzyuki, Waiting List
3 Haven Grolskira, Percheron, Eriod
2 Tashkveny Chruno, Nicolas' Neighbour
Rata Sum Aurävaan, Pönö
Leshia Raingate, Bubblique
Kosma Huania, Luzze
Bubblique Lost Islands, Territrius
1 Timivar Amsteris
Raingate Spitzenbergen
Lost Islands Saint Eva & Lepland
Territrius Trolofloppia
Fierce Keohretcha
Kaministiquia Alteus
Auspikitan Haven
Aonach Thorway
Tonallán Alma Livre

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Akiko Shikata  Lacrea ISC 11, ISC 19, ISC 27  Spirevo
Alessandra Amoroso  Spitzenbergen ISC 39  Sanlyona
Alue Azhuo  Ruthsina ISC 9 (as A Lu A Zhuo), ISC 18 (as Alu Azhuo), ISC 20  DPR Jindalea,  Stylé
Anouk  Fierce ISC 2, ISC 42  Territrius,  Laranjeiras
Daughter  Timivar ISC 10  Lacrea
DJ Snake (with Justin Bieber)  Kimmystan ISC 35 (with Major Lazer and MØ)  Yutuland
Ellinoora  Kosma ISC 43  Kosma
Getter Jaani  Aonach ISC 32, ISC 47 (both times with Koit Toome)  Rata Sum,  Laranjeiras
Ingrid Michaelson  Nicolas' Neighbour ISC 25, ISC 34, ISC 39  Chruno,  Auspikitan,  Sunetti
Iveta Mukuchyan (with Serjo)  Ova Anova ISC 25  Valdron
Javiera Mena  Zephyrus ISC 42  Fierce
Justin Bieber (with DJ Snake)  Kimmystan ISC 15 (with Nicki Minaj)  Volnytaria
Laïs  Bubblique ISC 28, ISC 40  Bubblique
Lawson  Grolskira ISC 38  Aonach
Lianie May & Jay  Leshia ISC 14 (as Jay & Lianie)  DPR Jindalea
Lindsey Stirling  Lost Islands ISC 24 (with Lzzy Hale), ISC 28, ISC 45 (with Otto Knows & Alex Aris)  Kaministiquia,  Valdron,  Haven
Lissie  Tonallán ISC 35  Chruno
Nicole Scherzinger (with Todrick Hall)  Kaministiquia ISC 12  Chruno
Röyksopp (with Susanne Sundfør)  Alteus ISC 9 (with Susanne Sundfør), ISC 21, ISC 51 (both times with Robyn)  Sunetti,  Tashkveny,  Noxus
Röyksopp & Susanne Sundfør  Alteus ISC 9  Sunetti
Susanne Sundfør (with Röyksopp)  Alteus ISC 9 (with Röyksopp), ISC 13, ISC 31, ISC 38, ISC 47 (with M83)  Sunetti,  Territrius,  Pebbleland,  Ova Anova
Taeyeon  Aurävaan ISC 7, ISC 37 (both times as part of Girls' Generation)  Grolskira,  Rata Sum
Tove Lo (with Flume)  Tikata ISC 26, ISC 32, ISC 34 (with Alesso), ISC 37  Kaeros Islands,  Alteus,  Spitzenbergen,  Ova Anova