Internatia Song Contest 64

From escforumwiki
Jump to: navigation, search
Internatia Song Contest 64
Do You Feel the Fire?
ISC 64.png
Dates
Semi-final 14 October 2017
Final 29 October 2017
Host
Host broadcaster Bubblique BBB
Participants
Number of entries 55
Returning  Victoria
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Kimmystan
"Devil"

The Internatia Song Contest 64 is the 64th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is taking place in Bubblique after their victory in Internatia Song Contest 62 with the song "Aulë und Yavanna", performed by Oonagh.

Pots[edit]

The host nation,  Bubblique (Pot 3), was exempt from the draw.

The pots were calculated by the Alteusian broadcaster BovineTV and are as following:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Timivar Nevena Tsoneva "Naricha se jivot" 5 82
2  Pönö Egor Kreed "Budilnik" 8 74
3  Keohretcha Glee "Paradise by the Dashboard Light" 27 16
4  Noxus Austieja "Kels" 22 35
5  Bitland Rei Kondoh "Don't Speak Her Name" 12 67
6  Spitzenbergen Helene Fischer "Nur mit Dir" 3 90
7  Kosma Midnight Red "Take Me Home" 19 46
8  Auspikitan Christina Perri "One Night" 26 20
9  Ova Anova Juanita du Plessis "Hambamba" 11 69
10  Tashkveny Urban Trad "Devant toi" 20 45
11  Nicolas' Neighbour Betsy "Little White Lies" 9 72
12  Valdron Chelsea Wolfe "Flatlands" 17 54
13  Monteverde Kælan Mikla "Kalt" 10 70
14  Oalia Fireflight "Stay Close" 23 35
15  Lost Islands Steve Perry "Oh Sherrie" 24 31
16  Dulcet Ebullience M2M "Don't Say You Love Me" 13 67
17  Pen Island NAVIBAND "Biažy" 1 93
18  Leshia Helmut Lotti "Shosholoza" 21 39
19  Grolskira Marijonas Mikutavičius ft. Jazzu "Bent valandai grįžkim atgal" 18 47
20  Lacrea Ella Fence "Unknown Water" 4 83
21  Tonallán Hitomi "Continued Story" 7 74
22  Sunetti John Denver "Take Me Home, Country Roads" 2 90
23  Hanzyuki Deeper Upper "No Regrets" 14 57
24  Haven Taylor Davis "Fairy Tail Theme" 15 55
25  Porielana Franziska Wiese "Sinfonie der Träume" 6 74
26  Thorway Ria Mae "Bend" 16 55
27  Amsteris LIV "Vendez nous du rêve" 25 26

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Rata Sum Jessi "Gucci" 19 47
2  Tikata Pentatonix "Hallelujah" 23 32
3  Alma Livre Yuval Dayan "Ad shetachazor" 7 72
4  Eriod Roe Deers "You Can't Vote for Yourself" 15 54
5  Aurävaan LOOΠΔ 1/3 "Sonatine" 22 35
6  Caprika Charlotte Gainsbourg "L'un part, l'autre reste" 11 65
7  Spinachia Francesca Michielin "Vulcano" 2 111
8  Waticania Colours of Bubbles "Flags" 27 8
9  Men̈́sa Saulius Petreikis & World Orchestra "Malda" 14 57
10  Ponásikwa Enter Shikari "The Sights" 25 28
11  Trešlend Severina "Kuda za vikend" 20 45
12  Kimmystan The Wandering Hearts "Devil" 1 123
13  Chruno Hurts "Beautiful Ones" 5 76
14  Raingate CNCO & Little Mix "Reggaetón Lento" 10 69
15  Kaledonii Vishtèn "Corandina" 6 73
16  Luzze Flo Morrissey "Pages of Gold" 12 63
17  Percheron Cécile Corbel "Garden District" 18 47
18  Huania Alina Orlova "Lovesong" 13 60
19  Victoria Rachel Platten "Broken Glass" 17 48
20  Gandhara Burak Yeter "Happy" 8 71
21  Zephyrus Chunky feat. Chiara & Muxu "Believe (We Are One)" 26 17
22  Kaministiquia Vigiland "Friday Night" 9 71
23  Aonach Wild Youth "Lose Control" 24 29
24  Saint Eva & Lepland Birds of Tokyo "I'd Go with You Anywhere" 3 90
25  Alteus Sofia Karlberg "Bad Omen" 16 49
26  Fierce Ana Carolina & Seu Jorge "É isso aí (The Blower's Daughter)" 21 38
27  Territrius KOKIA "Road to Glory" 4 87

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Alma Livre Yuval Dayan "Ad shetachazor" 14 111
2  Timivar Nevena Tsoneva "Naricha se jivot" 21 88
3  Spitzenbergen Helene Fischer "Nur mit Dir" 5 145
4  Porielana Franziska Wiese "Sinfonie der Träume" 12 121
5  Ova Anova Juanita du Plessis "Hambamba" 27 63
6  Pen Island NAVIBAND "Biažy" 7 138
7  Caprika Charlotte Gainsbourg "L'un part, l'autre reste" 23 82
8  Chruno Hurts "Beautiful Ones" 10 125
9  Kaministiquia Vigiland "Friday Night" 16 108
10  Raingate CNCO & Little Mix "Reggaetón Lento" 20 95
11  Lacrea Ella Fence "Unknown Water" 11 122
12  Monteverde Kælan Mikla "Kalt" 9 135
13  Spinachia Francesca Michielin "Vulcano" 3 161
14  Nicolas' Neighbour Betsy "Little White Lies" 19 95
15  Saint Eva & Lepland Birds of Tokyo "I'd Go with You Anywhere" 4 152
16  Kaledonii Vishtèn "Corandina" 25 79
17  Kosma Midnight Red "Take Me Home" 15 109
18  Bubblique Laïs "7 steken" 18 99
19  Gandhara Burak Yeter "Happy" 26 73
20  Tonallán Hitomi "Continued Story" 22 86
21  Men̈́sa Saulius Petreikis & World Orchestra "Malda" 13 118
22  Territrius KOKIA "Road to Glory" 6 144
23  Luzze Flo Morrissey "Pages of Gold" 24 80
24  Bitland Rei Kondoh "Don't Speak Her Name" 8 138
25  Kimmystan The Wandering Hearts "Devil" 1 193
26  Pönö Egor Kreed "Budilnik" 2 169
27  Sunetti John Denver "Take Me Home, Country Roads" 17 103

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Results
Place Total Timivar Pönö Keohretcha Noxus Bitland Spitzenbergen Kosma Auspikitan  Ova Anova  Tashkveny Nicolas' Neighbour Valdron Monteverde Oalia Lost Islands Dulcet Ebullience Pen Island Leshia Grolskira Lacrea Tonallán Sunetti Hanzyuki Haven Porielana Thorway Amsteris
Contestants
 Timivar 5 82 6 8 8 1 6 3 7 10 2 5 4 8 4 3 2 5
 Pönö 8 74 12 12 12 1 10 12 6 6 3
 Keohretcha 27 16 5 5 5 1
 Noxus 22 35 5 1 4 6 3 6 8 2
 Bitland 12 67 2 3 6 7 2 1 3 10 7 10 2 5 4 1 4
 Spitzenbergen 3 90 5 12 5 4 12 10 8 10 12 12
 Kosma 19 46 7 3 5 7 5 3 10 6
 Auspikitan 26 20 2 6 2 3 7
 Ova Anova 11 69 10 4 7 2 10 4 3 12 12 5
 Tashkveny 20 45 3 2 3 2 2 3 4 7 5 1 10 2 1
 Nicolas' Neighbour 9 72 4 12 1 10 2 12 8 7 1 5 10
 Valdron 17 54 1 8 5 12 8 6 2 12
 Monteverde 10 70 10 12 12 6 8 3 6 3 10
 Oalia 23 35 10 8 2 10 5
 Lost Islands 24 31 7 10 1 1 1 5 6
 Dulcet Ebullience 13 67 5 8 3 12 12 4 8 4 3 8
 Pen Island 1 93 8 4 3 4 2 6 5 6 8 5 7 3 10 7 8 7
 Leshia 21 39 3 7 4 5 6 7 7
 Grolskira 18 47 2 2 1 5 2 8 1 3 7 10 6
 Lacrea 4 83 1 6 3 12 8 2 2 6 4 12 8 1 12 6
 Tonallán 7 74 6 10 6 3 10 7 8 12 5 7
 Sunetti 2 90 7 10 7 4 6 10 8 7 7 12 6 1 2 3
 Hanzyuki 14 57 2 6 5 12 10 4 4 6 8
 Haven 15 55 1 4 7 8 2 3 1 5 4 2 1 12 1 4
 Porielana 6 74 12 8 10 8 7 8 4 5 3 1 8
 Thorway 16 55 1 1 12 7 10 7 10 4 2 1
 Amsteris 25 26 6 4 4 5 4 3

Semi-Final 2[edit]

Results
Place Total Rata Sum Tikata Alma Livre  Eriod  Aurävaan Caprika Spinachia Waticania Men̈́sa Ponásikwa Trešlend Kimmystan Chruno Raingate Kaledonii Luzze Percheron Huania Victoria Gandhara Zephyrus Kaministiquia Aonach Saint Eva & Lepland Alteus Fierce Territrius
Contestants
 Rata Sum 19 47 8 8 12 4 5 10
 Tikata 23 32 12 3 2 7 8
 Alma Livre 7 72 6 3 7 2 12 10 3 3 3 5 4 6 8
 Eriod 15 54 4 12 3 2 12 8 10 3
 Aurävaan 22 35 5 4 2 3 8 5 8
 Caprika 11 65 2 7 3 8 7 10 7 7 7 7
 Spinachia 2 111 7 6 10 4 10 6 6 1 3 1 10 4 8 8 7 8 12
 Waticania 27 8 4 4
 Men̈́sa 14 57 8 4 1 6 1 6 6 12 3 10
 Ponásikwa 25 28 3 10 6 5 2 2
 Trešlend 20 45 8 5 10 7 3 1 5 6
 Kimmystan 1 124 5 3 6 2 1 8 12 8 8 10 10 6 7 10 12 10 4 2
 Chruno 5 76 10 12 12 1 5 12 10 1 2 3 3 5
 Raingate 10 69 2 5 10 12 7 1 7 4 2 2 7 10
 Kaledonii 6 73 8 1 1 7 7 7 6 1 4 1 5 8 2 1 3 6 5
 Luzze 12 63 12 8 1 8 1 5 7 6 12 3
 Percheron 18 47 2 7 4 5 5 8 6 3 5 2
 Huania 13 60 7 6 12 4 1 10 12 3 1 4
 Victoria 17 48 1 2 7 4 6 4 10 6 4 4
 Gandhara 8 71 5 6 4 5 3 1 10 4 12 2 8 5 1 3 2
 Zephyrus 26 17 3 2 12
 Kaministiquia 9 71 4 1 12 12 8 7 2 8 4 12 1
 Aonach 24 29 1 2 12 7 2 4 1
 Saint Eva & Lepland 3 90 10 3 5 4 10 5 4 10 6 5 6 2 12 8
 Alteus 16 49 10 2 8 3 3 12 6 5
 Fierce 21 38 6 7 3 6 6 2 5 2 1
 Territrius 4 87 7 5 10 8 6 7 5 12 12 4 1 10

Final[edit]

Results
Place Total Alma Livre Timivar Spitzenbergen Porielana Ova Anova Pen Island Caprika Chruno Kaministiquia Raingate Lacrea Monteverde Spinachia Nicolas' Neighbour Saint Eva & Lepland Kaledonii Kosma Bubblique Gandhara Tonallán Men̈́sa Territrius Luzze Bitland Kimmystan Pönö Sunetti Alteus Amsteris Aonach Aurävaan Auspikitan Dulcet Ebullience Eriod Fierce Grolskira Hanzyuki Haven Huania Leshia Lost Islands Noxus Oalia Percheron Ponásikwa Rata Sum Tashkveny Thorway Tikata Trešlend Valdron Victoria Waticania Zephyrus WL
Contestants
Alma Livre 14 111 12 12 3 5 4 10 8 4 2 2 4 3 4 8 12 3 5 5 2 2 1
Timivar 21 88 6 6 6 1 5 2 8 6 3 8 6 5 6 4 1 8 5 2
Spitzenbergen 5 145 5 3 12 5 2 3 3 12 1 5 12 4 10 8 12 7 8 1 10 1 7 5 4 5
Porielana 12 121 12 1 6 6 2 10 3 1 8 5 1 7 7 6 7 2 8 12 10 7
Ova Anova 27 63 8 1 8 7 2 8 2 10 4 5 2 6
Pen Island 7 138 6 6 8 2 7 10 3 1 2 6 10 5 7 4 6 10 1 4 1 8 2 6 2 8 7 3 3
Caprika 23 82 12 10 5 5 8 3 8 1 8 6 3 8 3 2
Chruno 10 125 12 4 2 12 10 1 1 5 4 12 1 5 8 12 12 12 2 10
Kaministiquia 16 108 4 4 2 2 5 1 6 6 12 1 12 4 6 12 4 12 1 10 4
Raingate 20 95 7 7 5 3 5 7 4 10 3 12 4 2 10 2 10 4
Lacrea 11 122 4 10 12 4 12 6 7 4 2 10 3 1 3 8 3 5 2 8 10 1 7
Monteverde 9 135 1 10 5 12 12 12 7 8 12 2 12 7 2 2 12 12 7
Spinachia 3 161 10 7 1 5 8 6 10 2 8 12 6 12 4 6 7 8 3 7 7 1 10 6 3 12
Nicolas' Neighbour 19 95 1 10 2 10 1 3 7 8 7 1 3 4 12 2 6 3 4 8 3
SEAL 4 152 2 2 3 4 12 10 3 5 10 6 5 3 3 3 6 4 8 2 10 3 10 3 7 7 10 6 5
Kaledonii 25 79 5 8 6 2 4 2 4 2 5 2 7 6 1 10 7 3 5
Kosma 15 109 5 8 12 1 10 10 10 7 3 5 1 12 3 3 6 6 7
Bubblique 18 99 8 4 7 4 4 1 1 4 10 8 3 10 12 6 4 2 10 1
Gandhara 26 73 2 3 2 4 5 4 4 5 8 1 12 4 5 2 12
Tonallán 22 86 3 7 3 7 2 4 1 5 7 10 5 4 5 1 6 3 8 1 4
Men̈́sa 13 118 3 3 8 7 1 10 2 10 2 12 5 7 7 4 5 7 1 6 6 12
Territrius 6 144 6 2 6 8 8 12 8 12 6 3 6 8 2 10 4 1 10 8 1 3 10 5 4 1
Luzze 24 80 1 7 8 8 4 3 4 1 5 7 4 10 2 1 7 8
Bitland 8 138 8 1 1 4 12 1 7 5 10 3 7 7 5 6 1 8 2 7 6 4 5 5 12 5 4 2
Kimmystan 1 193 10 6 10 7 5 3 7 6 12 12 4 8 6 8 7 10 10 12 2 6 6 8 3 4 3 4 5 3 6
Pönö 2 169 3 7 12 6 1 7 6 7 5 8 6 5 2 10 12 5 3 12 10 7 8 2 10 7 8
Sunetti 17 103 8 10 12 2 6 5 5 1 6 3 1 7 1 12 10 6 8

12 points[edit]

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
7 Monteverde Aurävaan, Eriod, Valdron, Waticania, Bitland, Luzze, Men̈́sa
6 Chruno Hanzyuki, Rata Sum, Thorway, Tikata, Spinachia, Spitzenbergen
4 Kaministiquia Alteus, Auspikitan, Oalia, Ponásikwa
Spitzenbergen Haven, Kosma, Pönö, Porielana
3 Pönö Grolskira, Noxus, Ova Anova
Alma Livre Amsteris, Caprika, Pen Island
Kimmystan Aonach, Nicolas' Neighbour, Saint Eva & Lepland
Spinachia Waiting List, Bubblique, Territrius
2 Gandhara Percheron, Victoria
Territrius Gandhara, Kaledonii
Sunetti Lost Islands, Kaministiquia
Bitland Tashkveny, Lacrea
Kosma Huania, Raingate
Men̈́sa Zephyrus, Sunetti
Porielana Trešlend, Timivar
Lacrea Monteverde, Tonallán
1 Nicolas' Neighbour Dulcet Ebullience
Bubblique Leshia
Caprika Alma Livre
Saint Eva & Lepland Chruno
Raingate Kimmystan

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Alina Orlova  Huania ISC 8, ISC 48  Dinokratys & Shrikidai,  Grolskira
Betsy  Nicolas' Neighbour ISC 52  Tashkveny
Burak Yeter  Gandhara ISC 54 (with Danelle Sandoval)  Pönö
Charlotte Gainsbourg  Caprika ISC 40 (with Emile Haynie, Devonté Hynes & Sampha)  Lacrea
Cécile Corbel  Percheron ISC 18, ISC 34, ISC 47  Chruno,  Territrius
Egor Kreed  Pönö ISC 41  Kaeros Islands
Enter Shikari  Ponásikwa ISC 41  Háttųka
Francesca Michielin  Spinachia ISC 47  Pebbleland
Franziska Wiese  Porielana ISC 53  Kosma
Helene Fischer  Spitzenbergen ISC 24, ISC 55  Hanzyuki,  Ova Anova
Hurts  Chruno ISC 6, ISC 39, ISC 56  Tikata,  Kaledonii
Jazzu (with Marijonas Mikutavičius)  Grolskira ISC 39 (with Leon Somov)  Huania
Kokia  Territrius ISC 7, ISC 20, ISC 33  Nicolas' Neighbour,  Dvipantara
Laïs  Bubblique ISC 28, ISC 40, ISC 52  Bubblique
Lea Michele (as part of Glee)  Keohretcha ISC 22 (with Jonathan Groff), ISC 23  Caprika
Little Mix (with CNCO)  Raingate ISC 31, ISC 39, ISC 57, ISC 63 (with Jason Derülo)  Alteus,  Zephyrus,  Ova Anova,  Kosma
Nevena Tsoneva  Timivar ISC 18 (as Nevena)  Ova Anova
Rachel Platten  Victoria ISC 9, ISC 32, ISC 48, ISC 62  Symphony Isles,  Bubblique,  Saint Eva & Lepland,  Victoria
Rei Kondoh  Bitland ISC 46  Bitland
Saulius Petreikis (with World Orchestra)  Men̈́sa ISC 48 (as part of MaLituanie)  Bitland
Severina  Trešlend ISC 22  Symphony Isles
Steve Perry  Lost Islands ISC 14 (as part of Journey)  Lost Islands