Internatia Song Contest 8

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 8
Where Every Neighbor Is a Friend
ISC8 logo.png
Dates
Semi-final 28 January 2013
Final 14 February 2013
Host
Venue Coliseum, Violetta, Symphony Isles
Presenter(s) Anderson Cooper and
Ellen DeGeneres
Host broadcaster Symphony Isles SRT
Participants
Number of entries 35
Debuting  Canedonia
 Carpathia
 Kwonia
 Lacrea
 Marvelia
 Puntíkov
 San Remo
Returning  Luzze
 Swelatie
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Bitland
"Love Letter to Japan"


The Internatia Song Contest 8 was the eight annual edition of Internatia Song Contest. The contest toke place in Violetta, Symphony Isles, following Magazin's win in the 6th Contest with the song "Sijamski blizanci". Due big number of participants it was the first edition of ISC with two semi finals. Winner of this edition will host 10th edition of contest.

The contest was won by The Bird and the Bee from Bitland, with the song "Love Letter to Japan" which earned a total of 177 points (record in contest history until 17th edition). Host country, Symphony Isles finished in second place, with Territrius finishing in third. They were followed by Spirevo which reached the 4th place and DPR Jindalea which finished 5th.

Location[edit]

Location of the host city in Symphony Isles.
Violetta
Violetta
Location of the host city in Symphony Isles.


Symphony Isles first Internatia appearance was in 2nd edition, and the nation has participated in the contest every edition since. On 16 December 2012, Symphony Isles won the 6th contest with "Sijamski blizanci" song by Magazin, bringing the hosting of the contest to the island nation of Symphony Isles, and its city Violetta.

Violetta is the capital and largest city of Symphony Isles, as well as one of the largest cities on the West Cordvernian Sea. It is located in West part of the Symph Island on Symphony Channel.

On 19 January 2013 it was announced that Anderson Cooper and Ellen DeGeneres will host the show and Coliseum will be the contest venue.

Participants[edit]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

On 18 January 2013, the IBU announced that record number of thirty-five countries would take part in the 8th edition. Contents saw the return of Swelatie and Luzze, also a debut of 7 countries: Canedonia, Carpathia, Kwonia, Lacrea, Marvelia, Puntíkov, San Remo which is the biggest number of debuting nations since 2nd edition. All nations that participated in previous edition decided to participate in this edition as well. Draw and Semi allocations was also decided on 18 January 2013.

Results[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lacrea Bandana "Guapas" 16 23
2  Tonallán Jesse & Joy "¿Con quién se queda el perro?" 5 70
3  Bitland The Bird and the Bee "Love Letter to Japan" 3 83
4  Kwonia AOA "Elvis" 13 43
5  Spirevo Myahri "Öňe, Diňe Öňe" 8 56
6  Rötenrod Savage Garden "To The Moon and Back" 4 71
7  Puntíkov Natalia Oreiro "Cambio dolor" 2 94
8  DimkaRUS Vanilla Ninja "Don't Go Too Fast" 7 57
9  Swelatie Renan Luce "La Lettre" 17 44
10  Territrius Hooverphonic "Vinegar & Salt" 1 97
11  Dulcet Ebullience Nianell "Wense" 14 43
12  Canedonia Area "Frekfencija na Ljubovta" 11 48
13  Nicolas' Neighbour Despina Vandi "Girismata" 12 47
14  Sibinia Fox Lima "Livre" 15 39
15  Anselmsuusonia Cœur De Pirate "Golden Baby" 6 68
16  Volnytaria Rob Thomas "Her Diamonds" 9 55
17  San Monique Zara Larsson "Uncover" 10 48

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tikata Ewa Farna "Ewakuacja" 2 76
2  Tashkveny Mànran "Oran na Cloiche" 17 75
3  Kosma La Oreja de Van Gogh "Cuídate" 10 54
4  Carpathia Anúna "Heia Viri" 5 65
5  Sunetti Nightwish "Meadows of Heaven" 9 57
6  Luzze Honey "Sabotaż" 6 64
7  Irlandia The Pearls "You Came, You Saw, You Conquered" 11 43
8  Yazminia Rozalla "Are You Ready to Fly?" 12 41
9  Grolskira Vlatko Lozanoski "Nema Den, Nema Nokj" 14 40
10  San Remo Beth "La Luz" 16 33
11  Oalia Kalafina "Kagayaku Sora no Shijima ni wa" 3 74
12  Irdminia Kelly Sweet "Ready For Love" 4 69
13  DPR Jindalea Malena Ernman "Sempre Libera" 1 95
14  Dinokratys & Shrikidai Alina Orlova "Vaiduokliai" 7 64
15  Saint Eva & Lepland Sieneke "Amore fantastico" 13 41
16  Marvelia Dido "Everything To Lose" 15 35
17  Novatlantida Utada Hikaru "Passion" 8 60

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Puntíkov Natalia Oreiro "Cambio dolor" 9 96
2  Tikata Ewa Farna "Ewakuacja" 11 85
3  Tonallán Jesse & Joy "¿Con quién se queda el perro?" 10 93
4  Anselmsuusonia Cœur De Pirate "Golden Baby" 12 83
5  Dinokratys & Shrikidai Alina Orlova "Vaiduokliai" 8 99
6  Spirevo Myahri "Öňe, Diňe Öňe" 4 113
7  Carpathia Anúna "Heia Viri" 13 78
8  San Monique Zara Larsson "Uncover" 7 102
9  Bitland The Bird and the Bee "Love Letter to Japan" 1 177
10  Symphony Isles Mumford & Sons "Broken Crown" 2 135
11  DimkaRUS Vanilla Ninja "Don't Go Too Fast" 15 75
12  Rötenrod Savage Garden "To The Moon and Back" 20 53
13  Irdminia Kelly Sweet "Ready For Love" 17 64
14  Oalia Kalafina "Kagayaku Sora no Shijima ni wa" 6 104
15  Territrius Hooverphonic "Vinegar & Salt" 3 130
16  Luzze Honey "Sabotaż" 18 63
17  Sunetti Nightwish "Meadows of Heaven" 21 48
18  Novatlantida Utada Hikaru "Passion" 19 58
19  Kosma La Oreja de Van Gogh "Cuídate" 16 71
20  DPR Jindalea Malena Ernman "Sempre Libera" 5 111
21  Volnytaria Rob Thomas "Her Diamonds" 14 76

Scoreboards[edit]

Semi-Final 1[edit]

Country Place Total Lacrea Tonallán Bitland Kwonia Spirevo Rötenrod Puntíkov DimkaRUS Swelatie Territrius Dulcet Ebullience Canedonia Nicolas' Neighbour Sibinia Anselmsuusonia Volnytaria San Monique Jury
 
 Lacrea 16 23 5 2 8 1 4 2 1
 Tonallán 5 70 3 10 3 4 8 8 12 5 1 5 3 8
 Bitland 3 83 6 12 5 7 1 10 8 8 2 3 1 8 2 10
 Kwonia 13 43 2 3 2 4 10 2 12 8
 Spirevo 8 56 5 2 3 7 7 10 4 7 10 1
 Rötenrod 4 71 8 7 7 6 4 10 2 7 10 6 4
 Puntíkov 2 94 12 7 3 8 1 12 1 10 10 12 12 2 4
 DimkaRUS 7 57 5 10 3 7 6 4 4 2 3 4 3 6
 Swelatie 17 44 7 8 1 5 10 DQ 5 1 3 3 1
 Territrius 1 97 10 10 3 1 12 3 8 12 6 4 10 6 12
 Dulcet Ebullience 14 43 4 2 12 6 6 8 5
 Canedonia 11 48 8 6 6 6 6 8 5 3
 Nicolas' Neighbour 12 47 1 4 5 12 2 6 7 10
 Sibinia 15 39 4 8 7 7 1 12
 Anselmsuusonia 6 68 4 6 12 10 5 3 4 5 7 5 7
 Volnytaria 9 55 2 12 2 5 12 5 8 7 2
 San Monique 10 48 1 1 4 7 2 3 6 1 12 6 5

Semi-Final 2[edit]

Country Place Total Tikata Tashkveny Kosma Carpathia Sunetti Luzze Irlandia Yazminia Grolskira San Remo Oalia Irdminia DPR Jindalea Dinokratys & Shrikidai Saint Eva & Lepland Marvelia Novatlantida Jury
 
 Tikata 2 76 6 7 3 8 10 10 4 10 2 4 7 5
 Tashkveny 17 75 3 DQ 10 12 2 5 12 12 5 8 6
 Kosma 10 54 7 7 1 5 7 2 5 8 4 4 2 2
 Carpathia 5 65 10 3 4 8 10 7 3 7 1 5 7
 Sunetti 9 57 4 10 3 4 3 7 2 2 8 10 3 1
 Luzze 6 64 6 2 10 1 8 10 8 1 8 1 6 3
 Irlandia 11 43 5 6 8 6 12 1 5
 Yazminia 12 41 2 1 4 1 2 10 5 12 4
 Grolskira 14 40 5 4 5 6 1 7 3 2 7
 San Remo 16 33 8 3 6 5 1 7 3
 Oalia 3 74 4 12 7 4 5 6 6 12 10 3 1 4
 Irdminia 4 69 5 12 4 12 6 12 6 12
 DPR Jindalea 1 95 1 7 10 8 12 8 2 1 6 7 8 7 8 10
 Dinokratys & Shrikidai 7 64 12 2 8 1 5 6 7 1 4 10 8
 Saint Eva & Lepland 13 41 8 1 3 12 10 5 2
 Marvelia 15 35 2 4 12 2 4 5 3 3
 Novatlantida 8 60 6 2 3 3 10 6 12 6 12

Final[edit]

Country Place Total Puntíkov Tikata Tonallán Anselmsuusonia Dinokratys & Shrikidai Spirevo Carpathia San Monique Bitland Symphony Isles DimkaRUS Rötenrod Irdminia Oalia Territrius Luzze Sunetti Novatlantida Kosma DPR Jindalea Volnytaria Lacrea Kwonia Swelatie Dulcet Ebullience Canedonia Nicolas' Neighbour Grolskira Saint Eva & Lepland Chruno Pebbleland Sockistan Thorway
 
 Puntíkov 9 96 8 10 3 1 12 3 7 7 5 8 12 8 10 2
 Tikata 11 85 5 5 12 5 6 7 10 4 5 2 3 3 3 1 2 12
 Tonallán 10 93 7 5 6 3 7 4 1 7 2 2 12 8 2 6 6 6 4 5
 Anselmsuusonia 12 83 1 2 4 6 3 10 5 7 2 1 8 10 6 1 12 5
 Dinokratys & Shrikidai 8 99 10 6 12 5 12 2 6 12 3 12 7 2 10
 Spirevo 4 113 12 12 2 10 12 2 10 1 3 1 3 12 7 5 10 10 1
 Carpathia 13 78 7 10 5 2 8 6 5 3 8 5 5 4 3 7
 San Monique 7 102 3 7 7 7 4 7 8 2 10 12 6 7 10 8 3 1
 Bitland 1 177 8 10 8 12 8 8 6 8 1 10 2 3 10 8 7 2 5 12 12 6 4 7 2 5 5 8
 Symphony Isles 2 135 10 1 8 1 5 8 8 8 10 8 5 10 8 1 10 4 2 12 6 10
 DimkaRUS 15 75 6 7 4 2 4 3 4 4 1 12 5 6 3 3 5 2 4
 Rötenrod 20 53 3 6 1 10 10 3 4 10 4 2
 Irdminia 17 64 8 2 12 8 4 4 5 6 12 3
 Oalia 6 104 2 3 4 10 1 4 4 2 3 3 7 7 6 10 4 2 7 6 10 7 2
 Territrius 3 130 2 7 2 3 1 12 12 4 1 6 2 3 7 10 8 12 5 7 8 12 6
 Luzze 18 63 3 1 4 6 5 5 8 4 1 6 2 4 1 10 3
 Sunetti 21 48 4 8 5 12 7 1 1 2 8
 Novatlantida 19 58 4 7 6 12 7 6 8 3 4 1
 Kosma 16 71 6 12 1 2 3 5 1 5 4 1 5 1 6 4 7 8
 DPR Jindalea 5 111 5 7 5 1 3 8 10 6 4 12 6 3 7 10 4 7 1 12
 Volnytaria 14 76 12 5 6 10 6 2 6 1 12 1 8 3 4

Number of votes / 12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for this number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
26  Bitland
21  Territrius
 Oalia
20  Symphony Isles
18  DPR Jindalea
 Tonallán
17  Spirevo
 DimkaRUS
16  San Monique
 Tikata
 Anselmsuusonia
 Kosma
15  Luzze
14  Puntíkov
 Carpathia
13  Dinokratys & Shrikidai
 Volnytaria
10  Irdminia
 Novatlantida
 Rötenrod
9  Sunetti
Number of "12 points" received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
4  Dinokratys & Shrikidai Bitland, Carpathia, Lacrea, Novatlantida
 Spirevo Anselmsuusonia, DPR Jindalea, San Monique, Tikata
 Territrius DimkaRUS, Nicolas' Neighbour, Sockistan, Symphony Isles
3  Bitland Dinokratys & Shrikidai, Dulcet Ebullience, Swelatie
2  DPR Jindalea Luzze, Thorway
 Irdminia Oalia, Saint Eva & Lepland
 Puntíkov Canedonia, Rötenrod
 Tikata Chruno, Spirevo
 Volnytaria Kwonia, Puntíkov
1  Anselmsuusonia Pebbleland
 DimkaRUS Sunetti
 Kosma Tonallán
 Novatlantida Irdminia
 San Monique Volnytaria
 Sunetti Territrius
 Symphony Isles Grolskira
 Tonallán Kosma

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Cœur de Pirate  Anselmsuusonia ISC 4  Tashkveny
Nightwish  Sunetti ISC 2  Sibinia

Recaps[edit]

Recaps
Semi-final 1 Link
Semi-final 2 Link
Final Link