Internatia Song Contest 81

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 81
Shine a Light
ISC 81 logo.jpg
Dates
Semi-final 15 March 2019
Final 31 March 2019
Host
Venue Niemimaa, Kosma
Host broadcaster Kosma KBC
Participants
Number of entries 55
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Lacrea
"Siren Song"

The Internatia Song Contest 81 will be the 81st monthly edition of Internatia Song Contest. The contest will be held in Niemimaa, Kosma after they achieved their 5th win in ISC 79 with the song "Qanniuguma" performed by Elisapie ft. Beatrice Deer.

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tikata Max Giesinger "80 Millionen" 4 87
2  Gandhara Guy Sebastian "Before I Go" 5 76
3  Kox-Zoeteweij Lizzo "Juice" 19 45
4  Bartlett Larusso "On ne s'aimera plus jamais" 26 7
5  Ova Anova Little Mix "Think About Us" 15 51
6  Percheron Canine "Sweet Sway" 17 48
7  Kaledonii Highasakite "Elastic State of Mind" 8 67
8  Territrius Cosmo Sheldrake "Come Along" 9 65
9  Raingate Karlien van Jaarsveld "Woorde" 27 79
10  Noxus Antikvariniai Kašpirovskio dantys "Į Venesuelą" 16 49
11  Nicolas' Neighbour Malika Ayane "Ricomincio da qui" 13 57
12  Tonallán Esteman "Solo" 22 30
13  Aonach Ruben "Lay by Me" 7 67
14  Trešlend LOBODA "SuperSTAR" 11 61
15  Bubblique Anna Abreu "Music Everywhere" 3 87
16  Bitland Sh'maya "Cocoon" 10 62
17  Mărium Laura Närhi "Hetken tie on kevyt" 6 74
18  Lacrea MARUV "Siren Song" 2 94
19  Pinnipedia Zoltán Bereczki "Kerek egész" 14 53
20  Dulcet Ebullience Sari Kaasinen "Niin korkea oli taivas" 20 41
21  Oalia Tycho "Division" 23 24
22  Spitzenbergen TAL "ADN" 1 98
23  Men̈́sa Tatu Rönkkö ft. Islaja "Tekoäly" 24 24
24  Enot'ebia Miranda Cosgrove "Raining Sunshine" 21 38
25  Grolskira Magdolna Rúzsa "Aduász" 12 58
26  Pönö Netta "Bassa Sababa" 18 47
27  Caprika Namika "Alles was zählt" 25 19

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Hanzyuki Moscow Apartment "Orange" 15 51
2  Uubell Saor "Hearth" 16 51
3  Sunetti Kora x Jimek "Spleen" 8 66
4  Rata Sum ITZY "Dalla Dalla" 25 33
5  Kimmystan LÉON "You and I" 3 90
6  Lost Islands Electric Light Orchestra "Do Ya" 26 29
7  Tashkveny Clementine & The Galaxy "Paradise" 6 72
8  Thorway Catfish and the Bottlemen "Longshot" 21 42
9  Luzze Vesala "Mul ei oo lapsuudensankarii" 1 133
10  Limnoupolitana Laura Marano "Let Me Cry" 24 37
11  Saint Eva & Lepland Dilana Smith "To All Planets" 19 43
12  Valdron Jessie Ware "Adore You" 4 81
13  Alteus Claire Guerreso "Ashes" 10 64
14  Aurävaan Sneaker Pimps "How Do" 7 69
15  Kaministiquia P!nk "Walk Me Home" 9 66
16  Auspikitan Alexiane "A Million on My Soul" 22 42
17  Fierce Fleetwood Mac "Everywhere" 5 78
18  Alma Livre Regev Dahan "Eim" 18 44
19  Waticania Ah! Kosmos ft. Özgür Yılmaz "Wide" 12 56
20  Eriod The Clash Vooar "Lhiggeyder Folley" 13 56
21  Zephyrus Adiemus "Kayama" 11 56
22  Amsteris Coco & Clair Clair "Sims 2" 17 45
23  Chruno Anik Jean "Mes Démons" 20 43
24  Asankon Mabel "Don't Call Me Up" 2 110
25  EdvinOla Rona Nishliu "Zonja vdekje" 27 18
26  Pen Island Noa Kirel "Drum" 14 52
27  Ponásikwa SAMAHTA ft. Willa "Light U Up" 23 39

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti Kora x Jimek "Spleen" 20 99
2  Valdron Jessie Ware "Adore You" 14 115
3  Bitland Sh'maya "Cocoon" 13 116
4  Alteus Claire Guerreso "Ashes" 25 93
5  Asankon Mabel "Don't Call Me Up" 2 179
6  Bubblique Anna Abreu "Music Everywhere" 10 120
7  Aurävaan Sneaker Pimps "How Do" 18 108
8  Alma Livre Regev Dahan "Eim" 11 117
9  Zephyrus Adiemus "Kayama" 26 90
10  Kaledonii Highasakite "Elastic State of Mind" 27 59
11  Lacrea MARUV "Siren Song" 1 191
12  Trešlend LOBODA "SuperSTAR" 9 126
13  Kosma CajsaStina Åkerström "Av längtan till dig" 15 111
14  Mărium Laura Närhi "Hetken tie on kevyt" 7 134
15  Waticania Ah! Kosmos ft. Özgür Yılmaz "Wide" 23 96
16  Grolskira Magdolna Rúzsa "Aduász" 22 97
17  Kaministiquia P!nk "Walk Me Home" 8 128
18  Gandhara Guy Sebastian "Before I Go" 16 109
19  Fierce Fleetwood Mac "Everywhere" 19 100
20  Tashkveny Clementine & The Galaxy "Paradise" 24 95
21  Spitzenbergen TAL "ADN" 4 162
22  Tikata Max Giesinger "80 Millionen" 12 116
23  Territrius Cosmo Sheldrake "Come Along" 6 153
24  Luzze Vesala "Mul ei oo lapsuudensankarii" 3 169
25  Pönö Netta "Bassa Sababa" 17 108
26  Aonach Ruben "Lay by Me" 21 98
27  Kimmystan LÉON "You and I" 5 159

Scoreboards[edit]

Semi final 1[edit]

Country Place Total Tikata Gandhara Kox-Zoeteweij Bartlett  Ova Anova  Percheron Kaledonii Territrius Raingate Noxus Nicolas' Neighbour Tonallán Aonach Trešlend Bubblique Bitland Mărium Lacrea Pinnipedia Dulcet Ebullience Oalia Spitzenbergen Men̈́sa Enot'ebia Grolskira Pönö Caprika
 
 Tikata 4 87 6 4 6 4 7 12 7 7 8 4 2 8 10 2
 Gandhara 5 76 7 5 7 12 7 3 8 10 5 12
 Kox-Zoeteweij 19 45 12 3 2 5 5 2 8 3 3 2
 Bartlett 26 7 6 1
 Ova Anova 15 51 1 10 1 5 5 6 2 7 4 10
 Percheron 17 48 8 4 4 10 7 7 7 1
 Kaledonii 8 67 5 8 4 3 10 3 7 3 7 8 6 3
 Territrius 9 65 2 2 12 7 2 6 10 8 10 6
 Raingate 27 79 4 2 8 DQ 12 1 5 3 3 12 1 12 8 8
 Noxus 16 49 1 3 10 7 7 7 6 8
 Nicolas' Neighbour 13 57 10 3 5 2 4 3 12 10 4 4
 Tonallán 22 30 4 3 8 1 3 4 5 1 1
 Aonach 7 67 8 7 1 10 4 10 2 1 7 5 2 10
 Trešlend 11 61 12 8 10 3 6 1 10 3 4 4
 Bubblique 3 87 7 7 5 3 4 1 10 5 8 2 6 7 12 10
 Bitland 10 62 8 12 1 12 1 12 4 12
 Mărium 6 74 7 4 5 6 12 5 8 3 2 10 12
 Lacrea 2 94 6 3 10 6 1 4 12 12 12 6 4 2 1 8 7
 Pinnipedia 14 53 3 5 8 2 4 12 6 3 6 3 1
 Dulcet Ebullience 20 41 5 2 10 1 4 2 6 1 5 3 2
 Oalia 23 24 2 2 7 8 5
 Spitzenbergen 1 98 6 10 10 6 5 1 8 6 8 10 1 4 10 2 5 6
 Men̈́sa 24 24 6 12 6
 Enot'ebia 21 38 2 6 3 6 12 5 4
 Grolskira 12 58 12 12 1 2 5 4 5 7 5 5
 Pönö 18 47 1 12 1 8 10 8 7
 Caprika 25 19 3 2 8 6

Semi final 2[edit]

Country Place Total Hanzyuki Uubell Sunetti Rata Sum Kimmystan Lost Islands Tashkveny Thorway Luzze Limnoupolitana Saint Eva & Lepland Valdron Alteus Aurävaan Kaministiquia Auspikitan Fierce Alma Livre Waticania Eriod Zephyrus Amsteris Chruno Asankon EdvinOla Pen Island Ponásikwa
 
 Hanzyuki 15 51 3 10 3 6 2 5 1 2 10 1 6 2
 Uubell 16 51 12 5 3 4 2 12 12 1
 Sunetti 8 66 4 4 8 1 6 12 4 10 10 7
 Rata Sum 25 33 10 3 3 4 4 3 6
 Kimmystan 3 90 12 4 7 7 2 8 6 6 8 8 10 12
 Lost Islands 26 29 3 8 4 1 4 7 2
 Tashkveny 6 72 5 8 12 10 6 2 8 4 7 4 5 1
 Thorway 21 42 8 1 7 1 3 1 1 1 8 8 3
 Luzze 1 133 5 6 3 12 6 12 6 2 5 10 6 10 8 6 12 12 12
 Limnoupolitana 24 37 6 7 7 3 7 7
 Saint Eva & Lepland 19 43 7 2 10 2 2 10 1 6 3
 Valdron 4 81 6 8 5 2 1 8 12 12 2 5 6 12 2
 Alteus 10 64 10 5 3 6 3 7 12 6 1 1 10
 Aurävaan 7 69 12 7 8 2 7 7 5 5 6 10
 Kaministiquia 9 66 8 5 3 8 10 5 7 5 8 7
 Auspikitan 22 42 7 1 4 6 1 8 1 6 8
 Fierce 5 78 1 10 4 3 7 7 7 12 12 6 2 7
 Alma Livre 18 44 8 4 12 8 7 2 3
 Waticania 12 56 5 2 12 2 10 8 7 2 5 3
 Eriod 13 56 10 7 1 6 10 4 3 10 5
 Zephyrus 11 56 2 1 3 2 5 12 10 5 7 1 8
 Amsteris 17 45 1 6 3 5 10 1 3 12 4
 Chruno 20 43 4 8 4 4 5 4 4 10
 Asankon 2 110 3 12 6 10 12 12 7 10 4 5 12 4 8 5
 EdvinOla 27 18 5 4 2 1 6
 Pen Island 14 52 2 2 10 2 1 1 6 8 3 5 3 2 3 4
 Ponásikwa 23 39 5 10 4 3 5 8 4

Final[edit]

Country Place Total Sunetti Valdron Bitland Alteus Asankon Bubblique Aurävaan Alma Livre Zephyrus Kaledonii Lacrea Trešlend Kosma Mărium Waticania Grolskira Kaministiquia Gandhara Fierce Tashkveny Spitzenbergen Tikata Territrius Luzze Pönö Aonach Kimmystan Amsteris Auspikitan Bartlett Caprika Chruno Dulcet Ebullience EdvinOla Enot'ebia Eriod Hanzyuki Kox-Zoeteweij Limnoupolitana Lost Islands Men̈́sa Nicolas' Neighbour Noxus Oalia Ova Anova Pen Island Percheron Pinnipedia Ponásikwa Raingate Rata Sum Saint Eva & Lepland Thorway Tonallán Uubell WL
 
 Sunetti 20 99 5 4 10 10 2 7 5 8 8 10 7 10 3 7 3
 Valdron 14 115 6 6 5 1 8 12 6 12 8 7 7 1 6 4 5 10 6 5
 Bitland 13 116 12 3 3 12 12 3 8 12 12 2 2 8 12 10 5
 Alteus 25 93 7 3 1 5 6 10 1 3 10 3 3 12 7 8 6 3 5
 Asankon 2 179 10 6 1 8 12 10 1 2 10 4 7 10 12 5 4 6 8 10 5 10 6 6 3 4 5 7 7
 Bubblique 10 120 2 3 8 12 10 1 2 5 8 1 8 5 1 12 5 3 8 8 7 4 4 3
 Aurävaan 18 108 6 7 8 6 8 6 4 6 1 4 8 6 1 12 12 2 8 3
 Alma Livre 11 117 1 5 12 7 5 6 12 10 4 2 3 3 2 8 4 2 6 3 5 12 3 2
 Zephyrus 26 90 1 7 5 1 10 2 8 8 1 7 12 2 5 4 3 8 6
 Kaledonii 27 59 5 7 4 6 6 1 8 5 5 2 2 1 6 1
 Lacrea 1 191 5 2 12 10 12 10 6 8 5 6 7 6 12 5 3 3 4 2 5 12 1 7 10 10 12 6 10
 Trešlend 9 126 1 6 2 10 4 4 7 3 6 1 2 6 10 3 4 2 1 10 12 8 1 8 1 8 6
 Kosma 15 111 4 2 5 1 4 4 3 2 7 10 4 8 12 2 3 5 2 6 5 10 12
 Mărium 7 134 8 3 4 1 10 5 10 1 5 4 8 5 3 2 12 6 3 1 10 7 2 10 6 8
 Waticania 23 96 10 10 10 5 4 8 4 5 1 6 5 6 4 2 2 2 12
 Grolskira 22 97 2 4 8 12 8 2 12 5 2 6 7 3 12 4 3 7
 Kaministiquia 8 128 4 1 8 5 7 2 7 3 7 6 10 7 7 6 3 6 10 5 4 5 5 4 3 3
 Gandhara 16 109 7 2 2 3 4 2 12 8 10 7 1 4 4 12 3 1 8 8 1 4 5 1
 Fierce 19 100 12 2 5 1 4 1 1 2 2 3 7 4 8 7 10 7 1 4 12 7
 Tashkveny 24 95 2 8 12 6 7 7 3 5 1 5 6 7 2 2 5 5 6 4 1 1
 Spitzenbergen 4 162 5 4 10 7 6 4 2 7 5 5 2 6 8 2 8 10 8 3 7 3 1 2 7 10 5 8 12 1 4
 Tikata 12 116 6 12 3 7 10 3 12 2 1 1 12 3 7 6 4 6 3 10 8
 Territrius 6 153 4 7 8 6 4 12 5 3 7 10 10 4 3 8 12 8 4 7 7 12 12
 Luzze 3 169 3 2 12 7 4 3 8 3 6 1 3 10 12 10 10 4 1 7 4 10 2 7 6 12 6 8 4 4
 Pönö 17 108 3 7 1 2 3 12 6 4 6 12 1 1 10 10 1 8 7 12 2
 Aonach 21 98 8 10 1 4 12 5 3 5 3 5 5 10 1 6 2 4 7 7
 Kimmystan 5 159 1 8 3 6 8 2 4 7 2 8 12 6 12 7 12 5 10 8 1 12 2 1 10 10 2
Participant Place Points Sunetti Valdron Bitland Alteus Asankon Bubblique Aurävaan Alma Livre Zephyrus Kaledonii Lacrea Trešlend Kosma Mărium Waticania Grolskira Kaministiquia Gandhara Fierce Tashkveny Spitzenbergen Tikata Territrius Luzze Pönö Aonach Kimmystan Amsteris Auspikitan Bartlett Caprika Chruno Dulcet Ebullience EdvinOla Enot'ebia Eriod Hanzyuki Kox-Zoeteweij Limnoupolitana Lost Islands Men̈́sa Nicolas' Neighbour Noxus Oalia Ova Anova Pen Island Percheron Pinnipedia Ponásikwa Raingate Rata Sum Saint Eva & Lepland Thorway Tonallán Uubell WL

12 points[edit]

marks the best result reached so far by this country, for this number of "12 points" received in final.

Number Contestant Nation(s) giving 12 points
6 Bitland Sunetti, Lacrea, Waticania, Territrius, Pönö, Pen Island
5 Lacrea Alteus, Bubblique, Amsteris, Noxus, Raingate
4 Kimmystan Aonach, Bartlett, EdvinOla, Oalia
Territrius Aurävaan, Eriod, Percheron, Uubell
3 Luzze Asankon, Kimmystan, Ponásikwa
Alma Livre Zephyrus, Tashkveny, Pinnipedia
Tikata Kaledonii, Spitzenbergen, Hanzyuki
Pönö Trešlend, Luzze, Thorway
Grolskira Gandhara, Tikata, Limnoupolitana
2 Asankon Kaministiquia, Chruno
Bubblique Kosma, Enot'ebia
Valdron Alma Livre, Fierce
Kosma Dulcet Ebullience, Tonallán
Gandhara Mărium, Nicolas' Neighbour
Aurävaan Lost Islands, Mensa
Fierce Valdron, Saint Eva & Lepland
1 Spitzenbergen Rata Sum
Mărium Caprika
Trešlend Ova Anova
Aonach Grolskira
Waticania WL
Tashkveny Bitland
Alteus Auspikitan
Zephyrus Kox-Zoeteweij

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Ah! Kosmos (with Özgür Yılmaz)  Waticania ISC 65  Waticania
Anna Abreu  Bubblique ISC 14, ISC 71  Aonach,  Porielana
Chris Corner (as part of Sneaker Pimps)  Aurävaan ISC 41 (as IAMX)  Grolskira
Cosmo Sheldrake  Territrius ISC 38  Kaeros Islands
Esteman  Tonallán ISC 57 (with Natalia Lafourcade)  Tonallán
Highasakite  Kaledonii ISC 23, ISC 48, ISC 62  Nicolas' Neigbour,  Auspikitan
Karl Jenkins (as part of Adiemus)  Zephyrus ISC 22 (with Miriam Stockley & Mary Carewe)  Pebbleland
Karlien van Jaarsveld  Raingate ISC 59  Raingate
Laura Marano  Limnoupolitana ISC 47  Aonach
Laura Närhi  Mărium ISC 2, ISC 26, ISC 36, ISC 63  Luzze,  Kosma,  Kaledonii
LÉON  Kimmystan ISC 55  Hanzyuki
Little Mix  Ova Anova ISC 31, ISC 39, ISC 57, ISC 63 (with Jason Derülo), ISC 64 (with CNCO)  Alteus,  Zephyrus,  Ova Anova,  Kosma,  Raingate
LOBODA  Trešlend ISC 44  Fierce
Mabel  Asankon ISC 71, ISC 75 (with Jax Jones, Rich the Kid, MNEK & Camille Purcell)  Alma Livre,  Ova Anova
Magdolna Rúzsa  Grolskira ISC 18 (as Magdi Rúzsa)  Tikata
Malika Ayane  Nicolas' Neighbour ISC 22  Keohretcha
MARUV  Lacrea ISC 74 (with BOOSIN)  Tashkveny
Max Giesinger  Tikata ISC 69  Tikata
Miranda Cosgrove  Enot'ebia ISC 69  Enot'ebia
Miriam Stockley (as part of Adiemus)  Zephyrus ISC 11, ISC 22 (with Karl Jenkins & Mary Carewe)  Marvelia,  Pebbleland
Namika  Caprika ISC 40, ISC 72  Porielana,  Caprika
P!nk  Kaministiquia ISC 11, ISC 33, ISC 43 (as part of You + Me), ISC 63  Alexandria,  Porielana,  Laranjeiras,  Oalia
Ruben  Aonach ISC 67  Kaministiquia
TAL  Spitzenbergen ISC 14 (with Matt Pokora), ISC 31  Sunetti,  Bubblique
Vesala  Luzze ISC 22, ISC 32 (both times as Paula Vesala), ISC 42, ISC 58  Luzze,  Porielana