Internatia Song Contest 82

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 82
Make Waves
ISC 82 logo.png
Dates
Semi-final 15 April 2019
Final 28 April 2019
Host
Venue Burbuja, Bubblique
Host broadcaster Bubblique BBB
Participants
Number of entries 55
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song  Alteus
"Heal Me"

The Internatia Song Contest 82 will be the 82nd monthly edition of Internatia Song Contest. The contest will be held in Burbuja, Bubblique after they achieved their 3rd win in ISC 80 with the song "Tsunami" performed by TARABAROVA.

Results[edit]

Semi-final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lost Islands Within Temptation ft. Keith Caputo "What Have You Done" 6 78
2  Amsteris CHAMELEO ft. Jan "Carne" 14 59
3  Enot'ebia Dove Cameron "If Only" 17 56
4  Kox-Zoeteweij LVNDSCAPE ft. Alida "Riot (Lo lo loco)" 18 52
5  Kosma Lidija Bačić "Viski" 13 63
6  Tonallán Daphné "Flores negras" 5 81
7  Rata Sum SHAUN "Bad Habits" 20 43
8  Zephyrus Geri Halliwell "Mi chico latino" 21 43
9  Ova Anova Eleni Foureira "Tómame" 1 89
10  Noxus Floricienta "Mi vestido azul" 27 25
11  Thorway Alphabeat "Shadows" 26 27
12  Tashkveny Hamsa "Chayav lamut alay" 19 44
13  Alma Livre PingPong "Burgeranch" 8 66
14  Eriod French 79 "Between the Buttons" 9 66
15  Oalia Ilse DeLange "Lay Your Weapons Down" 7 72
16  EdvinOla Jordin Sparks "Tattoo" 23 34
17  Aurävaan Grouper "Disengaged" 22 41
18  Nicolas' Neighbour Yola "Faraway Look" 15 58
19  Waticania Alex Vargas "Wear Your Demons Out" 12 64
20  Caprika Alle Farben & Ilira "Fading" 3 85
21  Bitland Nils Bech "Waiting" 2 88
22  Auspikitan Eden XO "Have It All" 10 65
23  Luzze Fol Chen "Boys in the Woods" 16 58
24  Bartlett Park Bom ft. Sandara Park "Spring" 25 28
25  Aonach Walking on Cars "Coldest Water" 24 31
26  Sunetti Annie Sumi "Time Is a Dream" 11 65
27  Asankon Kulick "Colors" 4 85

Semi-final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lacrea AViVA "Rabbit Hole" 13 60
2  Mărium The Sidh "N.i_T-R_(O)" 21 38
3  Fierce Ruki Vverh "Pesenka (La la la)" 16 55
4  Trešlend Vendi "Lovator" 23 28
5  Limnoupolitana Raiven "Kralj Babilona" 7 77
6  Saint Eva & Lepland Emily Ann Roberts "Stuck on Me + You" 3 86
7  Chruno Mona Haydar ft. The Niqabi Queens "Hijabi (Wrap My Hijab)" 26 16
8  Men̈́sa Marioverehrer "From 0 to 100000" 24 23
9  Pen Island 2WEI "Toxic" 25 20
10  Pönö Emma Salokoski Ensemble "Veden alla" 4 85
11  Uubell BraAgas "Brodil Janík koně" 15 57
12  Kaministiquia Carly Rae Jepsen "Now That I Found You" 10 65
13  Territrius Utada Hikaru "Face Your Fears" 12 62
14  Gandhara Sindy "Sans rancune" 8 74
15  Kaledonii Edis "Roman" 9 70
16  Tikata La Roux "Bulletproof" 11 65
17  Pinnipedia Rainbow "I Believe" 27 16
18  Percheron Cécile Corbel "Petit fantôme" 14 59
19  Alteus Grace Carter "Heal Me" 1 112
20  Valdron Tamaryn "Love Fade" 6 79
21  Grolskira Noah Kahan "False Confidence" 18 51
22  Ponásikwa Gia Martinelli "Coup de feu" 17 51
23  Raingate September "Can't Get Over" 5 83
24  Kimmystan Molly Sandén "Den som e den" 20 42
25  Spitzenbergen Edith Márquez "Yo lo extraño a morir" 22 35
26  Dulcet Ebullience Natasha Bedingfield "Unwritten" 2 108
27  Hanzyuki The Shin "Potato Story" 19 49

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Saint Eva & Lepland Emily Ann Roberts "Stuck on Me + You" 18 103
2  Ova Anova Eleni Foureira "Tómame" 5 139
3  Bitland Nils Bech "Waiting" 3 155
4  Gandhara Sindy "Sans rancune" 16 112
5  Kaledonii Edis "Roman" 24 82
6  Eriod French 79 "Between the Buttons" 17 106
7  Dulcet Ebullience Natasha Bedingfield "Unwritten" 6 138
8  Waticania Alex Vargas "Wear Your Demons Out" 14 118
9  Auspikitan Eden XO "Have It All" 20 98
10  Pönö Emma Salokoski Ensemble "Veden alla" 19 102
11  Limnoupolitana Raiven "Kralj Babilona" 23 83
12  Sunetti Annie Sumi "Time Is a Dream" 15 115
13  Oalia Ilse DeLange "Lay Your Weapons Down" 7 136
14  Tonallán Daphné "Flores negras" 2 160
15  Mărium The Sidh "N.i_T-R_(O)" 11 129
16  Asankon Kulick "Colors" 9 133
17  Kaministiquia Carly Rae Jepsen "Now That I Found You" 22 85
18  Valdron Tamaryn "Love Fade" 12 123
19  Caprika Alle Farben & Ilira "Fading" 10 132
20  Alma Livre PingPong "Burgeranch" 27 72
21  Territrius Utada Hikaru "Face Your Fears" 25 73
22  Raingate September "Can't Get Over" 4 150
23  Alteus Grace Carter "Heal Me" 1 168
24  Lost Islands Within Temptation ft. Keith Caputo "What Have You Done" 8 136
25  Bubblique Angélina "Maman me dit" 13 121
26  Enot'ebia Dove Cameron "If Only" 21 91
27  Tikata La Roux "Bulletproof" 26 72

Scoreboards[edit]

Semi final 1[edit]

Participant Place Points Lost Islands Amsteris Enot'ebia Kox-Zoeteweij Kosma Tonallán Rata Sum Zephyrus Ova Anova Noxus Thorway Tashkveny Alma Livre Eriod Oalia EdvinOla Aurävaan Nicolas' Neighbour Waticania Caprika Bitland Auspikitan Luzze Bartlett Aonach Sunetti Asankon
 
 Lost Islands 6 78 2 12 7 1 3 5 12 6 6 8 3 2 10 1
 Amsteris 14 59 4 7 6 10 4 12 6 2 8
 Enot'ebia 17 56 5 10 8 12 7 10 4
 Kox-Zoeteweij 18 52 10 5 3 12 4 5 1 2 5 5
 Kosma 13 63 5 1 6 12 12 8 12 1 1 4 1
 Tonallán 5 81 7 7 4 8 8 3 7 2 4 6 5 10 10
 Rata Sum 20 43 4 5 2 5 1 10 4 10 2
 Zephyrus 21 43 1 2 10 6 7 8 2 7
 Ova Anova 1 89 4 12 8 10 12 8 10 8 3 1 3 10
 Noxus 27 25 6 3 3 10 3
 Thorway 26 27 3 3 6 2 3 3 1 6
 Tashkveny 19 44 5 2 3 10 4 7 3 10
 Alma Livre 8 66 1 12 5 4 2 4 5 4 8 2 7 4 8
 Eriod 9 66 8 10 8 2 7 7 7 4 6 7
 Oalia 7 72 1 2 3 8 5 5 7 12 8 5 8 8
 EdvinOla 23 34 1 10 1 4 6 12
 Aurävaan 22 41 10 6 12 2 3 8
 Nicolas' Neighbour 15 58 12 7 4 4 4 3 10 1 2 6 5
 Waticania 12 64 5 6 2 8 6 5 7 1 5 1 12 6
 Caprika 3 85 6 10 1 8 7 7 7 10 5 1 4 3 4 12
 Bitland 2 88 6 8 2 4 10 12 5 4 12 6 1 12 6
 Auspikitan 10 65 8 12 1 6 4 5 5 8 7 2 7
 Luzze 16 58 4 6 8 2 6 10 10 12
 Bartlett 25 28 2 3 12 2 5 4
 Aonach 24 31 6 2 1 1 7 2 2 1 3 3 3
 Sunetti 11 65 3 3 12 7 3 3 5 12 10 7
 Asankon 4 85 7 8 10 1 1 6 5 2 6 8 12 7 12

Semi final 2[edit]

Participant Place Points Lacrea Mărium Fierce Trešlend Limnoupolitana Saint Eva & Lepland Chruno Men̈́sa Pen Island Pönö Uubell Kaministiquia Territrius Gandhara Kaledonii Tikata Pinnipedia Percheron Alteus Valdron Grolskira Ponásikwa Raingate Kimmystan Spitzenbergen Dulcet Ebullience Hanzyuki
 
 Lacrea 13 60 6 8 10 2 12 4 10 8
 Mărium 21 38 7 8 1 2 10 1 3 6
 Fierce 16 55 10 12 5 6 7 3 6 6
 Trešlend 23 28 3 6 3 1 3 6 1 5
 Limnoupolitana 7 77 12 2 12 6 10 6 6 4 3 6 10
 Saint Eva & Lepland 3 86 2 5 4 10 3 7 8 5 2 10 1 3 4 10 12
 Chruno 26 16 6 2 5 3
 Men̈́sa 24 23 5 1 8 2 7
 Pen Island 25 20 1 2 1 4 7 5
 Pönö 4 85 2 8 2 4 7 5 8 8 1 12 12 2 12 2
 Uubell 15 57 3 7 3 6 12 12 6 6 2
 Kaministiquia 10 65 1 7 5 1 1 4 1 7 4 7 5 5 12 5
 Territrius 12 62 10 7 4 8 2 6 12 10 2 1
 Gandhara 8 74 10 6 4 5 2 7 4 3 6 8 7 8 4
 Kaledonii 9 70 7 7 4 6 10 7 12 7 3 7
 Tikata 11 65 1 10 8 7 4 5 2 10 8 2 1 7
 Pinnipedia 27 16 12 2 2
 Percheron 14 59 1 12 6 7 3 1 10 5 10 3 1
 Alteus 1 112 5 12 3 4 10 5 10 2 12 4 10 1 8 10 5 7 4
 Valdron 6 79 8 5 3 10 8 3 12 3 4 1 10 12
 Grolskira 18 51 8 4 6 12 8 4 4 1 4
 Ponásikwa 17 51 3 3 1 3 6 2 2 1 5 12 5 2 6
 Raingate 5 83 6 10 12 6 2 5 1 8 8 3 12 10
 Kimmystan 20 42 4 5 7 2 5 5 5 6 3
 Spitzenbergen 22 35 4 6 2 7 1 3 8 4
 Dulcet Ebullience 2 108 4 8 8 12 12 3 7 10 8 4 3 12 8 1 8
 Hanzyuki 19 49 5 12 7 10 8 7

Final[edit]

Country Place Total Saint Eva & Lepland Ova Anova Bitland Gandhara Kaledonii Eriod Dulcet Ebullience Waticania Auspikitan Pönö Limnoupolitana Sunetti Oalia Tonallán Mărium Asankon Kaministiquia Valdron Caprika Alma Livre Territrius Raingate Alteus Lost Islands Bubblique Enot'ebia Tikata Aonach Amsteris Bartlett Grolskira Kosma Chruno Men̈́sa Kox-Zoeteweij Rata Sum Aurävaan Trešlend Pen Island Spitzenbergen Noxus Thorway Hanzyuki Pinnipedia Zephyrus Nicolas' Neighbour Luzze Uubell Percheron Tashkveny Lacrea Kimmystan Fierce WL
 
 Saint Eva & Lepland 18 103 1 6 4 12 1 7 5 2 7 1 8 3 1 8 1 2 6 2 4 2 6 2 4 2 5 1
 Ova Anova 5 139 4 6 10 3 10 12 8 6 2 10 2 6 10 10 10 12 4 2 6 6
 Bitland 3 155 5 10 8 6 3 6 12 10 5 12 8 12 10 10 12 2 12 10 2
 Gandhara 16 112 10 2 2 2 7 7 3 3 4 2 1 3 8 1 2 3 8 8 1 7 6 10 4 8
 Kaledonii 24 82 8 3 7 5 6 8 12 2 1 2 8 5 5 7 3
 Eriod 17 106 5 12 10 7 7 6 6 7 6 6 7 3 3 8 6 4 3
 Dulcet Ebullience 6 138 3 12 12 3 7 5 12 7 8 1 10 3 6 12 6 8 6 7 6 4
 Waticania 14 118 2 5 12 12 1 5 6 1 1 5 8 4 12 6 1 5 8 10 6 8
 Auspikitan 20 98 8 2 1 8 4 5 10 8 2 8 3 8 7 5 10 2 7
 Pönö 19 102 1 7 1 8 12 10 12 10 3 1 7 7 12 2 5 3 1
 Limnoupolitana 23 83 5 2 2 3 8 5 2 4 4 2 10 12 7 5 3 2 7
 Sunetti 15 115 2 10 2 4 4 7 12 10 12 7 7 1 10 3 1 5 4 7 1 6
 Oalia 7 136 12 3 7 1 12 3 2 7 6 1 6 12 4 1 7 8 5 4 7 12 7 5 4
 Tonallán 2 160 6 8 7 1 7 8 4 4 12 7 5 4 6 3 10 4 8 4 2 8 10 3 7 12 10
 Mărium 11 129 3 1 4 2 8 5 4 8 10 4 3 12 12 4 7 5 10 7 4 8 3 5
 Asankon 9 133 3 5 12 12 2 6 8 5 3 4 7 8 6 10 10 5 3 2 1 12 8 1
 Kaministiquia 22 85 4 6 3 4 2 2 1 1 3 5 5 5 1 12 8 6 2 12 1 1 1
 Valdron 12 123 7 8 6 3 2 3 8 3 1 10 2 5 12 10 6 12 6 10 8 1
 Caprika 10 132 2 1 5 8 1 10 7 6 10 7 2 1 7 5 8 3 7 7 6 1 6 10 2 10
 Alma Livre 27 72 8 6 4 2 1 8 4 8 5 10 3 8 3 2
 Territrius 25 73 1 3 5 10 1 10 12 10 3 2 1 5 5 5
 Raingate 4 150 5 7 2 10 7 6 12 5 6 10 2 6 12 5 4 4 4 8 2 1 3 1 1 6 5 4 12
 Alteus 1 168 7 4 10 6 10 4 6 3 12 8 3 4 3 7 4 3 4 12 6 6 12 10 12 12
 Lost Islands 8 136 6 10 8 12 3 10 12 10 4 5 2 12 5 6 1 4 2 8 1 3 5 7
 Bubblique 13 121 12 8 5 4 5 7 4 2 3 6 5 7 5 7 7 3 12 3 3 5 8
 Enot'ebia 21 91 10 7 4 8 6 10 4 4 6 12 10 4 4 2
 Tikata 26 72 6 4 1 5 3 1 8 2 3 5 10 1 12 7 4
Country Place Total Saint Eva & Lepland Ova Anova Bitland Gandhara Kaledonii Eriod Dulcet Ebullience Waticania Auspikitan Pönö Limnoupolitana Sunetti Oalia Tonallán Mărium Asankon Kaministiquia Valdron Caprika Alma Livre Territrius Raingate Alteus Lost Islands Bubblique Enot'ebia Tikata Aonach Amsteris Bartlett Grolskira Kosma Chruno Men̈́sa Kox-Zoeteweij Rata Sum Aurävaan Trešlend Pen Island Spitzenbergen Noxus Thorway Hanzyuki Pinnipedia Zephyrus Nicolas' Neighbour Luzze Uubell Percheron Tashkveny Lacrea Kimmystan Fierce WL

12 points[edit]

marks the best result reached so far by this country, for this number of "12 points" received in final.

Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5 Alteus Asankon, Pen Island, Nicolas' Neighbour, WL, Fierce
Bitland Alma Livre, Amsteris, Aurävaan, Luzze, Tashkveny
4 Dulcet Ebullience Gandhara, Kaledonii, Raingate, Kosma
Oalia Mărium, Saint Eva & Lepland, Tikata, Uubell
3 Raingate Limnoupolitana, Aonach, Kimmystan
Lost Islands Enot'ebia, Oalia, Waticania
Asankon Auspikitan, Pönö, Percheron
Waticania Eriod, Sunetti, Grolskira
Pönö Lost Islands, Valdron, Pinnipedia
2 Tonallán Territrius, Lacrea
Ova Anova Kaministiquia, Zephyrus
Mărium Kox-Zoeteweij, Trešlend
Valdron Mensa, Hanzyuki
Bubblique Ova Anova, Noxus
Sunetti Caprika, Tonallán
Kaministiquia Bartlett, Spitzenbergen
1 Eriod Bitland
Saint Eva & Lepland Dulcet Ebullience
Enot'ebia Alteus
Limnoupolitana Chruno
Kaledonii Rata Sum
Territrius Bubblique
Tikata Thorway

Returning Artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Alex Vargas  Waticania ISC 46, ISC 58  Pen Island,  Tonallán
Alida (with LVNDSCAPE)  Kox-Zoeteweij ISC 13, ISC 15, ISC 40, ISC 45, ISC 49  H Kim Jong Il's AD Hangug
Alle Farben (with Ilira)  Caprika ISC 54 (with Anna Naklab & YOUNOTUS)  Tikata
Alphabeat  Thorway ISC 10  San Monique
Carly Rae Jepsen  Kaministiquia ISC 4, ISC 34, ISC 50 (with Owl City), ISC 61  Symphony Isles,  Haven,  Aurävaan,  Kaledonii
Cécile Corbel  Percheron ISC 18, ISC 34, ISC 47, ISC 64, ISC 72 (with Pomme)  Chruno,  Territrius,  Percheron
Daphné  Tonallán ISC 24  Sockistan
Edis  Kaledonii ISC 77 (with Emina)  Gandhara
Eleni Foureira  Ova Anova ISC 25, ISC 59, ISC 63, ISC 71  Hanzyuki,  Zephyrus,  Pen Island,  Grolskira
Grouper  Aurävaan ISC 70  Aurävaan
Ilse DeLange  Oalia ISC 19, ISC 20, ISC 25, ISC 41 (latter two as part of The Common Linnets)  Nicolas' Neighbour,  San Remo,  Saint Eva & Lepland,  Porielana
Jordin Sparks  EdvinOla ISC 77  Dulcet Ebullience
Molly Sandén  Kimmystan ISC 26, ISC 32, ISC 38  Spitzenbergen,  Haven,  Auspikitan
Natasha Bedingfield  Dulcet Ebullience ISC 16 (with Daniel Bedingfield), ISC 22 (with Lifehouse)  Saint Eva & Lepland,  Spitzenbergen
Park Bom (with Sandara Park)  Bartlett ISC 35, ISC 51 (both times as part of 2NE1, as Bom)  Rata Sum,  Leshia
Sandara Park (with Park Bom)  Bartlett ISC 35, ISC 51 (both times as part of 2NE1, as Dara)  Rata Sum,  Leshia
September  Raingate ISC 4, ISC 26 (as Petra Marklund), ISC 31, ISC 41 (as Petra Marklund)  San Monique,  Porielana,  Lost Islands,  Gebze
Sharon den Adel (as part of Within Temptation) (with Keith Caputo)  Lost Islands ISC 9 (with Armin van Buuren), ISC 23, ISC 39 (with Piotr Rogucki), ISC 44, ISC 57 (all 4 latter editions - as part of Within Temptation), ISC 66 (as My Indigo)  Sibinia,  Irdminia,  Kaledonii,  Hanzyuki,  Grolskira,  Alteus
Sindy  Gandhara ISC 44  Ponásikwa
Stine Bramsen (as part of Alphabeat)  Thorway ISC 10 (as part of Alphabeat), ISC 23 (with Carpark North), ISC 45  San Monique,  Aonach,  Alteus
Utada Hikaru  Territrius ISC 8  Novatlantida
Walking on Cars  Aonach ISC 13, ISC 49  Beige,  Hanzyuki
Within Temptation (with Keith Caputo)  Lost Islands ISC 23, ISC 39 (with Piotr Rogucki), ISC 44, ISC 57  Irdminia,  Kaledonii,  Hanzyuki,  Grolskira