Outernatia Song Contest 18

From escforumwiki
(Redirected from OSC 18)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 18
You Better Play
frameless}}
Dates
Final date 9 February 2016
Host
Host city Trešlend Gorigrad, Trešlend
Presenter(s) Ceca Ražnatović
Host broadcaster NTT
Participants
Number of entries 26
Returning 
Withdrawing 
Vote
Voting system Each country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song
Outernatia Song Contest
◄17 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 19►

The Outernatia Song Contest 18 is the 18th and current edition of the Outernatia Song Contest. The contest take place in Trešlend, the winning country of the 16th edition. Because the lack of participating countries, this will be the second time since the introduction of Semi-finals that the contest will consist in one show only.

Results[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Noxus Galin "S mene da varvish" (ft. Dzhena) 19 45
02  Republica Libera Ilja Aksionov "Greitkelyje" 11 60
03  Porielana Francesca Michielin "Battito di ciglia" 3 95
04  Auspikitan Seafret "Oceans" 14 52
05  Huania Backstreet Boys "I Want It That Way" 15 50
06  DimkaRUS SADO OPERA "Kissing the Gay Guy" 24 29
07  Sunetti Louane "Jour 1" 7 63
08  Timivar GEØRGE "Nimeni nu-i perfect" (ft. JO) 8 62
09  V Sevdaliza "Valley" 5 77
10  Kimmystan Sergey Lazarev "7 Wonders" 2 128
11  Ponásikwa Bad Lip Reading "Bushes of Love" 20 43
12  Trešlend (host) Sam and the Womp "Zeppelin" 6 71
13  Alteus Lindsey Stirling "Take Flight" 1 148
14  Waticania Imagine Dragons "Monster" 13 56
15  Pen Island AURORA "Conqueror" 12 57
16  Jhe Freeh Laure Milan "Si Tu Dois Partir" 21 40
17  Hanzyuki Hitomi Shimatani "Neva Eva" 4 85
18  Lost Islands Michael Crawford "Music of the Night" 25 19
19  Frostfall Caitlyn Shadbolt "Shoot Out The Lights" 10 62
20  Lettuce 2PM "GO CRAZY!" 17 45
21  DPR Jindalea Nadine "Skildery" 18 45
22  Grolskira Muse "Hysteria" 22 40
23  Raingate Benjamin "Young and Restless" 16 49
24  Gandhara Indira Edilbaeva "Zharygym" 9 62
25  Pönö Justimus "On Erection" 23 31
26  Easterosia Coheed and Cambria "Here to Mars" 26 52

Scoreboard[edit]

Results
OSCTotal.png OSCNoxus.png OSCRepublica Libera.png OSCPorielana.png OSCAuspikitan.png OSCHuania.png OSCDimkaRUS.png OSCSunetti.png OSCTimivar.png OSCV.png OSCKimmystan.png OSCPonásikwa.png OSCTreslend.png OSCAlteus.png OSCWaticania.png OSCPen Island.png OSCJhe Freeh.png OSCHanzyuki.png OSCLost Islands.png OSCFrostfall.png OSCLettuce.png OSCDPR Jindalea.png OSCGrolskira.png OSCRaingate.png OSCGandhara.png OSCPönö.png OSCEasterosia.png OSCThorway.png OSCIJ.png
OSCContestants.png
Noxus 45 12 10 3 3 6 5 6
Republica Libera 60 1 8 4 1 8 6 1 8 6 7 4 3 3
Porielana 95 8 4 1 3 8 4 3 7 7 12 8 2 8 10 10
Auspikitan 52 10 7 6 10 6 2 1 2 8
Huania 50 2 5 1 2 12 6 10 7 1 4
DimkaRUS 29 3 10 8 1 1 6
Sunetti 63 1 2 3 5 6 2 8 5 10 10 4 7
Timivar 62 7 4 6 1 12 7 4 7 5 2 3 2 2
V 77 10 6 8 1 5 2 12 1 12 12 8
Kimmystan 128 7 4 10 8 2 12 3 8 10 5 6 7 2 12 7 7 12 6
Ponásikwa 43 6 1 12 10 3 4 4 3
Trešlend 71 12 8 2 12 10 1 2 5 4 1 5 4 5
Alteus 148 10 12 6 10 12 12 3 10 8 3 3 8 4 2 7 8 8 10 12
Waticania 56 5 5 12 6 5 3 12 3 5
Pen Island 57 6 7 5 7 1 2 7 2 7 6 7
Jhe Freeh 40 3 1 4 5 6 7 1 10 3
Hanzyuki 85 12 7 3 3 10 5 2 7 6 12 5 3 10
Lost Islands 19 7 4 8
Frostfall 57 3 12 4 6 10 8 12 2
Lettuce 45 5 4 4 5 12 5 4 6
DPR Jindalea 45 1 6 1 8 7 10 10 2
Grolskira 40 2 8 2 5 8 4 10 1
Raingate 49 10 6 10 6 2 12 3
Gandhara 62 4 8 6 3 4 4 8 8 12 2 1 1 1
Pönö 31 2 5 6 1 5 7 5
Easterosia DQ 7 7 2 4 5 4 12 3 4 1 3

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another in the Final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4 Alteus DimkaRUS, Huania, International Jury, Republica Libera
3 Kimmystan Ponásikwa, Raingate, Thorway
V Grolskira, Lost Islands, Pönö
2 Frostfall Gandhara, Kimmystan
Hanzyuki Lettuce, Porielana
Trešlend Noxus, V
Waticania Alteus, Auspikitan
1 Easterosia Waticania
Gandhara DPR Jindalea
Huania Pen Island
Lettuce Hanzyuki
Noxus Sunetti
Porielana Jhe Freeh
Raingate Frostfall
Timivar Trešlend

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Galin (with Dzhena)  Noxus OSC 13  Zelmerlöwia
Imagine Dragons  Waticania OSC 10  Auspikitan
Lindsey Stirling  Alteus OSC 6 (with Kurt Hugo Schneider)  Polland
Louane  Sunetti OSC 12  Victoria