Outernatia Song Contest 21

From escforumwiki
(Redirected from OSC 21)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 21
Music Makes the World Go
Full logo OSC 21.png
Dates
Semi-final date 7 April 2016
Final date 14 May 2016
Host
Host city Grolskira Basnarke, Grolskira
Host broadcaster
  • GLTV
  • GrolSat
Participants
Number of entries 34
Debuting   Arcorar
 Limnoupolitana
 Putistan
 Whorehornie
Returning   Dulcet Ebullience
 Huania
Withdrawing   Folkloria
 Land of Jhe Freeh
 Thorway
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song
Outernatia Song Contest
◄20 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 22►

The Outernatia Song Contest 21 will be the 21st edition of the Outernatia Song Contest. The contest will take place in Basnarke, Grolskira, following the victory of The Green Children in the 19th edition with their song "Norwegian Dream". This is the first time that Grolskira hosts Outernatia Song Contest and their third hosted event after Internatia Song Contest -1 9 and Internatia Song Contest 41.

Participants[edit]

First Semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Lost Islands Divine "You Think You're a Man" 14 36
02  Pönö Max Linder ft. Elin "On y va à la plage" 15 34
03  Frostfall Stereo Kicks "Love Me So" 13 40
04 RC Laranjeiras Laranjeiras Krista Siegfrids "On & Off" 4 71
05  Ponásikwa Alessia Cara "Wild Things" 12 44
06  Alteus Markus Feehily "Butterfly" 6 65
07  Victoria Antonia "Gresesc" 8 63
08  Hanzyuki Leslie Clio "Twist The Knife" 11 49
09  Sunetti Brandon Flowers "Can't Deny My Love" 5 66
10  Raingate 5 Seconds of Summer "Jet Black Heart" 16 22
11  Timivar Katia ft. Wildboyz "Boom Sem Parar" 7 64
12  Equatoria Janet Devlin "Suantraí Meisciuil" 9 56
13  Noxus Dream Evil "The Chosen Ones" 3 72
14  Pen Island Willy William "Ego" 1 107
15  Waticania Amber Run "I Found" 2 89
16  Arcorar Eluveite "Omnos" 10 50

Second Semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Lettuce Kanako Ito "F.D.D." 12 46
02  Kimmystan Nilufar Usmonova "Dona" 9 53
03  DimkaRUS Sasha Holiday "Chameleon" 3 79
04  Auspikitan Mud Flow "The Sense of Me" 16 17
05  Trešlend Alistair Griffin ft. Kimberley Walsh "The Road" 15 29
06  Putistan Kate Miller-Heidke "Last Day On Earth" 5 61
07  Darkria Stephen "Crossfire" 17 58
08  Limnoupolitana Vegas "Ego to thialexa" 13 36
09  DPR Jindalea Pochonbo Electronic Ensemble "The Advent of Spring on Jong-Il Peak" 14 32
10  Dulcet Ebullience Crystal Kay "Koi ni Ochitara" 10 53
11  Angidimia Astrid S "2AM" 7 62
12  Republica Libera Sia "Cheap Thrills" 6 65
13  Whorehornie Sonia Stein "Baggage" 11 50
14  Huania Vilma Alina ft. Teflon Brothers "Juha88" 2 79
15  Gandhara Jane Zhang "Dream It Possible" 1 84
16  V YOMBE "Vulkaan" 8 55
17  Harmony Joel Adams "Please Don't Go" 4 65

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Republica Libera Sia "Cheap Thrills" 3 92
02  Kimmystan Nilufar Usmonova "Dona" 8 77
03  Victoria Antonia "Gresesc" 15 54
04  Auspikitan Mud Flow "The Sense Of me" 11 70
05  Gandhara Jane Zhang "Dream It Possible" 7 77
06  Harmony Joel Adams "Please Don't Go" 10 74
07  Timivar Katia ft. Wildboyz "Boom Sem Parar" 20 41
08  Equatoria Janet Devlin "Suantraí Meisciúil" 12 67
09  V Yombe "Vulkaan" 6 78
10  DimkaRUS Sasha Holiday "Chameleon" 9 75
11  Waticania Amber Run "I Found" 2 94
12  Pen Island Willy William "Ego" 13 64
13  Huania Vilma Alina ft. Teflon Brothers "Juha88" 19 47
14  Noxus Dream Evil "The Chosen Ones" 1 104
15  Angidimia Astrid S "2AM" 16 51
16  Arcorar Eluveitie "Omnos" 18 49
17  Alteus Markus Feehily "Butterfly" 4 85
18  Sunetti Brandon Flowers "Can't Deny My Love" 14 56
19  Laranjeiras Krista Siegfrids "On & Off" 5 83
20  Grolskira Hard-Fi "Suburban Knights" 17 51
21  Putistan Kate Miller-Heidke "The Last Day on Earth" 21 61

Scoreboards[edit]

First Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCLost Islands.png OSCPönö.png OSCFrostfall.png OSCLaranjeiras.png OSCPonásikwa.png OSCAlteus.png OSCVictoria.png OSCHanzyuki.png OSCSunetti.png OSCRaingate.png OSCTimivar.png OSCEquatoria.png OSCNoxus.png OSCPen Island.png OSCWaticania.png OSCArcorar.png
OSCContestants.png
Lost Islands 36 1 8 4 1 10 12
Pönö 34 8 7 7 6 2 4
Frostfall 40 8 12 8 4 5 1 2
Laranjeiras 71 6 7 8 6 8 8 7 3 1 2 12 3
Ponásikwa 44 4 2 3 10 2 2 10 3 4 4
Alteus 65 7 6 3 8 10 7 3 5 10 2 4
Victoria 63 5 3 12 5 5 10 6 5 5 7
Hanzyuki 49 6 1 6 4 5 5 1 6 1 3 10 1
Sunetti 66 3 8 10 4 2 4 10 5 1 6 8 5
Raingate 22 1 12 1 3 1 1 3
Timivar 64 2 5 6 5 2 2 7 6 12 4 7 6
Equatoria 56 4 4 2 7 7 7 2 3 8 5 7
Noxus 72 10 10 10 4 1 3 2 8 2 12 10
Pen Island 107 7 12 5 12 10 10 6 6 4 7 10 6 12
Waticania 89 3 8 12 12 12 4 12 12 6 8
Arcorar 50 12 2 3 5 1 3 8 8 1 7

Second Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCLettuce.png OSCKimmystan.png OSCDimkaRUS.png OSCAuspikitan.png OSCTreslend.png OSCPutistan.png OSCDarkria.png OSCLimnoupolitana.png OSCDPR Jindalea.png OSCDulcet Ebullience.png OSCAngidimia.png OSCRepublica Libera.png OSCWhorehornie.png OSCHuania.png OSCGandhara.png OSCV.png OSCHarmony.png
OSCContestants.png
Lettuce 46 6 10 8 3 7 7 5
Kimmystan 53 8 1 12 7 1 7 4 12 1
DimkaRUS 79 5 4 8 8 10 6 10 8 10 1 5 4
Auspikitan 17 1 6 10
Trešlend 29 7 5 8 1 4 2 2
Putistan 65 1 6 12 12 6 5 1 2 12 2 3 3
Darkria
58
10 2 2 12 1 5 8 3 7 8
Limnoupolitana 36 3 8 10 2 2 7 3 1
DPR Jindalea 32 12 3 1 8 8
Dulcet Ebullience 53 10 2 12 3 12 10 2 2
Angidimia 62 5 7 2 5 8 4 10 6 8 1 6
Republica Libera 65 2 6 10 7 3 8 10 12 7
Whorehornie 50 1 5 3 1 12 6 5 12 5
Huania 79 4 7 4 12 7 6 5 4 10 4 6 10
Gandhara 84 7 12 3 4 2 6 5 7 12 7 3 4 12
V 55 6 10 2 4 4 1 4 4 5 4 5 6
Harmony 65 3 8 1 5 3 7 3 3 6 8 6 10 2

Final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCRepublica Libera.png OSCKimmystan.png OSCVictoria.png OSCAuspikitan.png OSCGandhara.png OSCHarmony.png OSCTimivar.png OSCEquatoria.png OSCV.png OSCDimkaRUS.png OSCWaticania.png OSCPen Island.png OSCHuania.png OSCNoxus.png OSCAngidimia.png OSCArcorar.png OSCAlteus.png OSCSunetti.png OSCLaranjeiras.png OSCGrolskira.png OSCPutistan.png OSCPönö.png OSCLimnoupolitana.png OSCLost Islands.png OSCRaingate.png OSCFrostfall.png
OSCContestants.png
Republica Libera 92 7 7 6 6 7 12 12 5 7 12 4 7
Kimmystan 77 12 12 10 1 5 4 8 5 10 8 2
Victoria 54 8 12 5 1 1 3 8 7 5 4
Auspikitan 70 5 10 12 8 6 3 12 1 4 7 2
Gandhara 77 2 12 8 1 10 5 3 8 8 7 8 5
Harmony 74 6 7 3 2 7 1 7 10 4 7 10 10
Timivar 41 8 7 6 2 1 5 3 8 1
Equatoria 67 10 10 3 12 3 2 12 4 6 1 4
V 78 6 6 5 7 8 2 4 12 2 3 10 4 5 4
DimkaRUS 75 1 2 8 4 5 5 2 10 4 1 2 2 10 2 7 10
Waticania 94 4 4 5 7 12 8 8 5 4 10 12 1 5 3 6
Pen Island 64 10 7 5 10 3 6 5 4 8 6
Huania 47 3 5 1 2 4 4 5 4 3 10 6
Noxus 104 3 3 2 2 6 12 6 12 10 7 6 12 12 1 10
Angidimia 51 5 2 4 4 1 8 2 7 2 6 2 8
Arcorar 49 1 6 7 1 3 6 7 6 12
Alteus 85 4 6 8 7 6 5 3 8 1 6 3 3 1 12 12
Sunetti 56 6 1 10 3 8 7 2 1 7 8 3
Laranjeiras 85 10 2 8 3 4 10 4 10 5 8 2 3 2 12
Grolskira 51 6 4 3 10 10 1 8 3 1 5
Putistan
61
7 3 1 12 1 12 2 12 6 5

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another in the Final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4 Noxus Grolskira, Huania, Pönö, Waticania
3 Putistan Auspikitan, Equatoria, DimkaRUS
Republica Libera Angidimia, Laranjeiras, Noxus
2 Alteus Limnoupolitana, Raingate
Auspikitan Alteus, V
Equatoria Arcorar, Harmony
Kimmystan Republica Libera, Victoria
Waticania Sunetti, Timivar
1 Arcorar Lost Islands
Gandhara Kimmystan
Laranjeiras Frostfall
V Pen Island
Victoria Gandhara

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Brandon Flowers  Sunetti OSC 14 (part of The Killers)  Grolskira
Sia  Republica Libera OSC 10 (with Giorgio Moroder)  Laranjeiras