Outernatia Song Contest 41

From escforumwiki
(Redirected from OSC 41)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 41
Stargazing
OSC41Logo.png
Host
Host city Kimmystan Jokkmokk, Kimmystan
Presenter(s) Cody
Venue Jokkmokk Teater
Host broadcaster KTV
Participants
Number of entries 41
Debuting   Ladoga
 Mergina
Returning   Equatoria
 Hanzyuki
Withdrawing   Kernow
 Nickymania
 Republica Libera
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Outernatia Song Contest
◄40 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 42►

The Outernatia Song Contest 41 was the 41st edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Jokkmokk, Kimmystan, following Avicii and Sandro Cavazza's win in the 39th edition with the song "Without You". This is the first time that Jokkmokk hosted the contest, and it is the eigth time the contest took place in the Kimmystan.


Hosting Information[edit]

Location[edit]

Location of the host city in Kimmystan.
Jokkmokk
Jokkmokk
Location of the host city in Kimmystan.

On 13 October 2017, Kimmystanian Broadcaster announced that it had chosen Jokkmokk as the host city for the contest. The contest will be held held at the Jokkmokk Teater which has a capacity of approximately 7500 people. Jokkmokk has previously hosted the 17th edition of Internatia Song Contest –1

Jokkmokk Teater

Jokkmokk[edit]

Jokkmokk is the 2nd largest town of the Kimmi region and the 2016 census reported a population of 128,135 in Jokkmokk. Jokkmokk is famous for the beautiful valleys, rivers and green nature like the rest of Kimmystan. Most of the people in this region work with forestry or reindeer husbandry like in the capital city of Kimmi, which is also called Kimmi.

Presenters[edit]

The host of the evening Cody

On 14 October 2017, the Kimmystanian Broadcaster announced that Cody will have the honor of hosting the contest.

Participating countries[edit]

Semi Final 1[edit]

  •  Equatoria forgot to vote and were therefore disqualified. They would've qualified if they voted.
Draw Country Artist Song Place Points
1  Auspikitan Frenship 1000 Nights 3 86
2  Hanzyuki Patrick James Message 12 45
3  Bartlett Rita Ora Anywhere 2 95
4  Shoux Flad The Overslept Stolen Car 10 50
5  Oalia Page Four Bedre End Din Ex 15 35
6  Polland My3 Mammaje 19 24
7  Huania TheFatRat ft. Anjulie Fly Away 11 48
8  Levië Mark Knopfler What It Is 16 35
9  Kaministiquia Saara ft. Jillionaire All The Love 8 55
10  Raingate Jorge Blanco Summer Soul 7 58
11  Kosma Shania Twain You're Still The One 1 112
12  Mărium Steps Story of a Heart 4 74
13  Equatoria Sirusho Huh-hah 20 71
14  Alteus KSHMR & Crossnaders ft. Micky Blue Back To Me 5 65
15  Gandhara Helly Luv Risk It All 9 53
16  Ladoga Artik & Asti Nedelimi 17 30
17  Islas Wadonias Nathan Goshen Thinking about it (Let it go) (KVR Remix) 13 41
18  Lettuce Shiori Tomita feat. LADYBEARD Valentine Kiss 14 36
19  Daǔlska Olya Polyakova O Bozhe Kak Bol'no 6 62
20  Pönö Artjola Toska ft. Bruno Mirmengjes Dashni 18 27

Semi Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Pinnipedia Lali Una Na 16 42
2  Uubell Idir & Karen Matheson A Vava Inouva 13 53
3  Rialwe Dir en Grey Embryo 19 30
4  Ponásikwa Tarynn Manning GLTCHLFE (KDrew Radio Edit) 6 70
5  Limnoupolitana Zuzana Smatanová Zo Zásady 9 63
6  Bitland YMCK You Can Be a Star 7 65
7  Saónas Fe Pier Potap & Nastya ft. Byanka Stil sobachki 17 36
8  Laranjeiras Haloo Helsinki! Pulp Fiction 4 75
9  Mergina YVA Kaukės 8 64
10  Folkloria Lena Katina Wish On a Star 1 102
11  Unovah Macklemore & Ryan Lewis ft. Wanz Thrift Shop 12 54
12  Grolskira Linkin Park Leave Out All the Rest 3 77
13  Riya-Sampetrina Courtney Barnett & Kurt Vile Over Everything 18 36
14  Lost Islands Real Life Send Me an Angel 11 58
15  Spinachia Mustii Feed Me 2 87
16  Enot'ebia Kaimo K & Sarah Russell Be My Guide (Arisen Flame Remix) 15 43
17  Baabutia Hedningarna Pornopolka 5 73
18  Asankon Naïka Ride 10 60
19  Thorway Sofia Carson Ins and Outs 20 23
20  Dulcet Ebullience TJ Davis Super Sonic Racing 14 49

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Mărium Steps Story of a Heart 5 121
2  Raingate Jorge Blanco Summer Soul 18 75
3  Grolskira Linkin Park Leave Out All the Rest 3 138
4  Ponásikwa Tarynn Manning GLTCHLFE (KDrew Radio Edit) 13 85
5  Alteus KSHMR & Crossnaders ft. Micky Blue Back To Me 8 106
6  Gandhara Helly Luv Risk It All 6 119
7  Lettuce Shiori Tomita feat. LADYBEARD Valentine Kiss 19 72
8  Auspikitan Frenship 1000 Nights 12 88
9  Kosma Shania Twain You're Still The One 1 146
10  Bitland YMCK You Can Be a Star 22 51
11  Laranjeiras Haloo Helsinki! Pulp Fiction 15 84
12  Folkloria Lena Katina Wish On a Star 11 90
13  Limnoupolitana Zuzana Smatanová Zo Zásady 20 62
14  Mergina YVA Kaukės 21 55
15  Asankon Naïka Ride 14 84
16  Pinnipedia Lali Una Na 16 79
17  Shoux Flad The Overslept Stolen Car 23 34
18  Kimmystan Kygo ft. Justin Jesso Stargazing 7 114
19  Daǔlska Olya Polyakova O Bozhe Kak Bol'no 4 125
20  Kaministiquia Saara ft. Jillionaire All The Love 17 78
21  Baabutia Hedningarna Pornopolka 9 103
22  Bartlett Rita Ora Anywhere 2 138
23  Spinachia Mustii Feed Me 10 96

Results[edit]

Semi Final 1[edit]

Draw Country Place Points Auspikitan Hanzyuki Bartlett Shoux Flad Oalia Polland Huania Levië Kaministiquia Raingate Kosma Mărium Equatoria Alteus Gandhara Ladoga Islas Wadonias Lettuce Daǔlska Pönö
1  Auspikitan 3 86 x 6 12 12 1 2 6 12 3 10 2 8 12
2  Hanzyuki 12 45 x 8 8 4 7 3 6 7 2
3  Bartlett 2 95 2 x 7 7 8 6 4 5 7 8 3 5 6 12 6 2 7
4  Shoux Flad 10 50 5 2 3 x 2 2 8 10 2 3 6 7
5  Oalia 15 35 1 3 1 x 7 1 2 8 8 4
6  Polland 19 24 4 x 7 6 7
7  Huania 11 48 6 1 2 1 4 x 3 8 10 5 6 2
8  Levië 16 35 5 10 x 5 8 1 6
9  Kaministiquia 8 55 8 10 12 1 x 4 1 10 2 4 3
10  Raingate 7 58 7 4 8 5 x 7 7 12 5 3
11  Kosma 1 112 10 8 12 6 5 10 10 12 6 x 12 3 5 5 8
12  Mărium 4 74 7 3 2 12 2 12 12 x 4 10 1 3 1 5
13  Equatoria 20 71 10 3 6 7 x 12 5 10 10 8
14  Alteus 5 65 12 2 10 5 10 3 x 4 4 5 10
15  Gandhara 9 53 7 3 6 7 5 3 1 x 1 7 12 1
16  Ladoga 17 30 3 6 5 3 2 4 4 x 3
17  Islas Wadonias 13 41 5 5 6 6 8 1 10 x
18  Lettuce 14 36 12 4 8 8 x 4
19  Daǔlska 6 62 10 12 4 10 1 7 12 x 6
20  Pönö 18 27 4 1 1 4 1 4 2 8 2 x

Semi Final 1 International Jury[edit]

Place Country Points Baabutia Thorway Kimmystan Asankon Rialwe Enot'ebia Unovah Lost Islands Grolskira Bitland
1  Equatoria 56 2 10 3 12 5 5 10 4 5
2  Lettuce 51 3 2 8 12 4 12 10
3  Alteus 48 5 5 8 3 10 10 7
4  Daǔlska 38 12 8 2 1 2 6 7
5  Huania 35 12 2 8 7 2 4
6  Gandhara 34 8 10 5 4 4 2 1
7  Bartlett 34 12 12 4 6
8  Mărium 33 10 6 7 3 6 1
9  Levië 30 6 4 12 8
10  Raingate 26 6 7 3 10
11  Kaministiquia 25 4 3 8 7 3
12  Auspikitan 24 1 4 7 1 8 3
13  Polland 23 1 7 1 6 6 2
14  Kosma 22 3 5 8 6
15  Pönö 21 6 1 10 1 3
16  Islas Wadonias 21 2 12 7
17  Oalia 19 7 4 5 1 2
18  Ladoga 18 10 8
19  Hanzyuki 17 5 12
20  Shoux Flad 5 5
Information

 Lettuce qualified as the IJ winner

Semi Final 2[edit]

Draw Country Place Points Pinnipedia Uubell Rialwe Ponásikwa Limnoupolitana Bitland Saónas Fe Pier Laranjeiras Mergina Folkloria Unovah Grolskira Riya-Sampetrina Lost Islands Spinachia Enot'ebia Baabutia Asankon Thorway Dulcet Ebullience
1  Pinnipedia 16 42 x 7 1 5 2 2 2 2 4 7 4 6
2  Uubell 13 53 6 x 10 10 10 5 6 1 5
3  Rialwe 19 30 x 6 7 1 8 8
4  Ponásikwa 6 70 x 7 2 3 12 7 7 12 7 12 1
5  Limnoupolitana 9 63 8 7 2 x 3 5 6 12 10 10
6  Bitland 7 65 10 2 1 8 x 6 6 2 10 6 2 12
7  Saónas Fe Pier 17 36 4 3 6 x 7 4 7 1 4
8  Laranjeiras 4 75 5 10 5 3 3 x 12 1 7 12 3 2 3 3 6
9  Mergina 8 64 12 5 3 4 5 2 10 x 1 4 5 10 3
10  Folkloria 1 102 8 7 6 4 2 8 3 10 x 12 7 4 8 3 8 5 7
11  Unovah 12 54 7 4 6 1 4 8 x 10 3 1 10
12  Grolskira 3 77 1 1 8 10 1 6 8 x 5 12 7 4 10 4
13  Riya-Sampetrina 18 36 8 8 10 x 1 5 2 2
14  Lost Islands 11 58 12 4 5 1 7 7 3 10 x 6 3
15  Spinachia 2 87 2 6 8 2 12 4 5 4 8 3 8 3 x 8 6 8
16  Enot'ebia 15 43 1 5 2 12 6 x 5 12
17  Baabutia 5 73 3 3 12 12 12 1 3 10 4 8 2 x 2 1
18  Asankon 10 60 12 6 5 6 6 8 x 7 10
19  Thorway 20 23 10 4 4 5 x
20  Dulcet Ebullience 14 49 7 12 2 1 5 4 5 12 1 x

Semi Final 2 International Jury[edit]

Place Country Points Pönö Mărium Kimmystan Bartlett Shoux Flad Ladoga Levië Alteus Auspikitan
1  Spinachia 54 7 6 8 7 5 12 3 6
2  Grolskira 54 1 12 12 7 10 12
3  Pinnipedia 51 8 12 10 2 10 3 4 2
4  Unovah 45 5 7 7 6 4 10 6
5  Asankon 39 7 5 6 4 8 5 4
6  Thorway 34 8 1 1 6 8 10
7  Mergina 34 4 6 4 8 7 5
8  Enot'ebia 34 8 12 7 7
9  Laranjeiras 27 6 4 10 6 1
10  Lost Islands 26 12 4 3 5 2
11  Ponásikwa 25 3 1 3 3 12 3
12  Saónas Fe Pier 24 2 10 12
13  Baabutia 21 10 10 1
14  Riya-Sampetrina 16 1 2 5 8
15  Folkloria 13 3 2 8
16  Bitland 11 2 5 2 1 1
17  Dulcet Ebullience 8 5 3
18  Uubell 6 2 4
19  Rialwe 0
19  Limnoupolitana 0
Information

 Pinnipedia qualified as the IJ winner

Final[edit]

Draw Country Place Points Mărium Raingate Grolskira Ponásikwa Alteus Gandhara Lettuce Auspikitan Kosma Bitland Laranjeiras Folkloria Limnoupolitana Mergina Asankon Pinnipedia Shoux Flad Kimmystan Daǔlska Kaministiquia Baabutia Bartlett Spinachia Dulcet Ebullience Enot'ebia Huania Ladoga Levië Lost Islands Oalia Polland Pönö Rialwe Riya-Sampetrina Saónas Fe Pier Thorway Unovah
1  Mărium 5 121 x 8 1 10 2 12 12 2 6 8 2 2 6 2 8 2 12 1 6 5 8 6
2  Raingate 18 75 x 10 2 5 6 10 1 3 8 7 2 6 2 3 4 2 4
3  Grolskira 3 138 6 x 5 12 1 6 6 8 7 5 3 12 5 12 12 3 7 5 10 5 6 2
4  Ponásikwa 13 88 x 8 8 1 12 12 6 4 7 12 4 7 1 1 5
5  Alteus 8 106 10 x 12 6 5 3 7 8 8 7 8 1 8 10 7 6
6  Gandhara 6 119 2 5 2 1 x 10 4 1 3 10 6 2 2 12 5 10 5 6 5 8 10 10
7  Lettuce 19 72 7 x 10 4 5 1 10 8 10 4 6 7
8  Auspikitan 12 88 5 7 7 1 x 4 2 5 10 1 10 3 5 10 3 12 3
9  Kosma 1 146 10 1 5 2 8 7 x 10 12 8 6 5 12 10 6 8 10 8 3 7 4 4
10  Bitland 22 51 7 10 x 5 4 1 1 1 10 3 8 1
11  Laranjeiras 15 84 4 8 2 x 1 4 10 1 5 7 3 5 5 7 1 7 12 2
12  Folkloria 11 90 8 4 7 5 8 x 2 7 3 6 7 1 8 8 7 7 2
13  Limnoupolitana 20 62 3 4 x 6 10 7 4 12 4 2 10
14  Mergina 21 55 3 6 1 7 1 x 10 5 8 3 3 3 5
15  Asankon 14 84 4 2 7 4 7 8 x 1 4 3 1 4 5 5 4 5 3 5 12
16  Pinnipedia 16 79 6 3 3 5 10 7 x 10 6 8 8 6 2 2 1 2
17  Shoux Flad 23 34 7 2 3 x 1 6 6 4 5
18  Kimmystan 7 114 10 6 10 12 3 6 4 10 x 1 10 4 2 2 6 7 2 6 12 1
19  Daǔlska 4 125 8 12 3 12 3 1 3 12 x 7 12 1 10 2 10 7 6 8 8
20  Kaministiquia 17 78 4 8 6 4 5 2 2 8 x 2 5 4 6 3 12 2 4 1
21  Baabutia 9 103 12 1 5 12 7 3 7 3 x 4 1 6 8 12 10 12
22  Bartlett 2 138 1 12 2 3 8 3 7 4 12 6 8 12 4 6 x 12 7 12 3 12 3 1
23  Spinachia 10 96 12 4 6 5 5 8 4 4 3 3 7 x 12 4 10 2 3 4

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Bruno (with Artjola Toska)  Pönö OSC 36  Pönö
Jillionaire (with Saara)  Kaministiquia OSC 17 (with Ariana Grande), OSC 37 (with Anitta & Pabllo Vittar) (both times as part of Major Lazer)  Noxus,  Laranjeiras
Jorge Blanco  Raingate OSC 27  Raingate
Kygo (with Justin Jesso)  Kimmystan OSC 20 (with Maty Noyes), OSC 32 (with Selena Gomez)  Angidimia,  Kimmystan
Linkin Park  Grolskira OSC 16  Grolskira
Natalija Bunkė (as part of YVA)  Mergina OSC 3 (part of YVA), OSC 33  Irlandia
Olya Polyakova  Daǔlska OSC 13, OSC 40  DimkaRUS,  Lettuce
Rita Ora  Bartlett OSC 15, OSC 17 (with Sigma)  Raingate,  Pönö
Sirusho  Equatoria OSC 27  Ivanotia
Sofia Carson  Thorway OSC 40 (with Alan Walker)  Alteus
TheFatRat (with Anjulie)  Huania OSC 32 (with Laura Brehm)  Timivar
YVA  Mergina OSC 3  Irlandia