Outernatia Song Contest 43

From escforumwiki
(Redirected from OSC 43)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 43
Bunny Hugs
300px
Host
Host city Kosma Timmins, Kosma
Host broadcaster Kosma KBC
Participants
Number of entries 39
Debuting   Aevis
Returning   Hanzyuki
 Land of Jhe Freeh
 Lettuce
 Timivar
 Trolofloppia
Withdrawing   Baabutia
 Ekotruka
 Laranjeiras
 Republica Libera
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Mărium
"Blind and Frozen"
Outernatia Song Contest
◄42 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 44►

The Outernatia Song Contest 43 will be the 43rd edition of the Outernatia Song Contest. The contest will take place in Timmins, Kosma due to their victory in the 41st edition with the song "You're Still the One" by Shania Twain.

Results[edit]

Semifinal 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kimmystan One Bit & Noah Cyrus "My Way" 7 71
2  Dagon-Azuria MAX ft. gnash "Lights Down Low" 5 74
3  Thorway Vök "Waiting" 10 60
4  Bartlett Boys Like Girls "Love Drunk" 4 75
5  Rialwe Filteria "The Snuggling Snail" 19 17
6  Levië Moon Taxi "Two High" 13 54
7  Timivar Seven Lions "Without You My Love (Trivecta Remix)" 8 67
8  Raingate Christopher "Free Fall" 9 62
9  Gandhara Priscilla Abby "I Love the Sky" 14 40
10  Unovah Will Sparks ft. Wiley & Elen Levon "Ah Yeah So What" 16 35
11  Oalia Kylie Minogue "Million Miles" 6 71
12  Land of Jhe Freeh Babek Bodien "Step by Step" 18 28
13  Ponásikwa Inova "Disowned" 11 59
14  Kaministiquia LOONA/Chuu "Heart Attack" 15 37
15  Alteus Kygo ft. OneRepublic "Stranger Things" 2 86
16  Hanzyuki Mariah Carey "Fantasy" 17 33
17  Auspikitan Walk the Moon "One Foot" 1 94
18  Asankon Faky "Suga Sweet" 3 81
19  Grolskira Caramell "Caramelldansen" 12 55

Semifinal 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Shoux Flad Neon Trees "Animal" 9 55
2  Daǔlska Ask Embla "I Fell in Love" 13 40
3  Pinnipedia Baby V.O.X "Coincidence" 15 35
4  Pönö Dren Gashi "E nxone hapin" 17 25
5  Ladoga Artem Soroka "Mne tak legko" 12 49
6  Uubell Studiya-80 "Sneg za oknom" 5 64
7  Riya-Sampetrina Pharao "There Is a Star" 2 71
8  Trolofloppia SIRMA "Dancing Into Life" 16 31
9  Limnoupolitana santia "santian... na" 6 62
10  Folkloria Miwa "Hikari e (ヒカリヘ)" 10 53
11  Mărium Beast in Black "Blind and Frozen" 1 120
12  Huania Sweet California "Vuelvo a ser la rara" 3 71
13  Spinachia I.AM.WILLOW "Colourless" 8 56
14  Lost Islands Shocking Blue "Venus" 7 57
15  Aevis Garbanotas Bosistas "Long Ago Far Away" 11 52
16  Lettuce Vitas "The 7th Element" 19 79
17  Enot'ebia Semargl "Discolove" 4 70
18  Saónas Fe Pier Isac Elliot "I Wrote a Song for You" 18 17
19  Easterosia Goth Babe "Wasted Time" 14 37

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Spinachia I.AM.WILLOW "Colourless" 22 44
2  Mărium Beast in Black "Blind and Frozen" 1 144
3  Daǔlska Ask Embla "I Fell in Love" 10 80
4  Oalia Kylie Minogue "Million Miles" 18 55
5  Folkloria Miwa "Hikari e (ヒカリヘ)" 20 52
6  Raingate Christopher "Free Fall" 16 60
7  Auspikitan Walk the Moon "One Foot" 5 99
8  Lost Islands Shocking Blue "Venus" 6 99
9  Shoux Flad Neon Trees "Animal" 12 78
10  Timivar Seven Lions "Without You My Love (Trivecta Remix)" 13 74
11  Huania Sweet California "Vuelvo a ser la rara" 8 81
12  Grolskira Caramell "Caramelldansen" 4 101
13  Alteus Kygo ft. OneRepublic "Stranger Things" 11 79
14  Riya-Sampetrina Pharao "There Is a Star" 15 62
15  Bartlett Boys Like Girls "Love Drunk" 2 119
16  Kimmystan One Bit & Noah Cyrus "My Way" 17 55
17  Dagon-Azuria MAX ft. gnash "Lights Down Low" 14 66
18  Thorway Vök "Waiting" 24 29
19  Kosma (host) Shania Twain "Ka-Ching" 7 91
20  Limnoupolitana santia "santian... na" 23 42
21  Enot'ebia Semargl "Discolove" 3 106
22  Asankon Faky "Suga Sweet" 9 81
23  Uubell Studiya-80 "Sneg za oknom" 19 55
24  Ponásikwa Inova "Disowned" 21 46

Scoreboards[edit]

Semi final 1[edit]

Country Place Total Kimmystan Dagon-Azuria Thorway Bartlett Rialwe Levië Timivar Raingate Gandhara Unovah Oalia Land of Jhe Freeh Ponásikwa Kaministiquia Alteus Ħanei Čaravāz Auspikitan Asankon Grolskira
 
 Kimmystan 7 71 4 8 6 7 8 2 5 6 7 4 2 8 4
 Dagon-Azuria 5 74 8 7 10 2 8 6 6 6 3 6 12
 Thorway 10 60 1 8 3 10 12 10 1 2 10 1 2
 Bartlett 4 75 6 5 6 12 2 8 4 12 3 10 1 6
 Rialwe 19 17 5 1 10 1
 Levië 13 54 2 6 6 7 5 4 1 6 10 7
 Timivar 8 67 3 2 4 1 12 10 12 4 12 7
 Raingate 9 62 7 12 12 5 7 4 1 5 5 4
 Gandhara 14 40 4 3 1 5 6 1 8 2 7 3
 Unovah 17 35 8 5 10 5 7
 Oalia 6 71 7 4 4 8 5 10 2 2 3 8 8 2 8
 Land of Jhe Freeh 18 28 10 3 12 3
 Ponásikwa 11 59 3 12 3 1 6 12 10 7 5
 Kaministiquia 15 37 3 2 2 10 3 3 4 6 4
 Alteus 2 86 10 1 7 12 4 7 4 1 1 10 2 12 5 10
 Ħanei Čaravāz 16 36 5 6 3 5 3 12 1 1
 Auspikitan 1 94 5 10 1 12 1 7 3 12 4 2 7 3 6 4 12 5
 Asankon 3 81 12 2 10 8 4 2 6 7 8 7 8 5 2
 Grolskira 12 55 10 6 8 5 7 8 3 8

Semi final 2[edit]

Country Place Total Shoux Flad Daǔlska Pinnipedia Pönö Ladoga Uubell Riya-Sampetrina Trolofloppia Limnoupolitana Folkloria Mărium Huania Spinachia Lost Islands Aevis Lettuce Enot'ebia Saónas Fe Pier Easterosia
 
 Shoux Flad 9 55 6 8 10 1 8 2 2 10 8
 Daǔlska 13 40 8 3 12 2 2 1 3 5 4
 Pinnipedia 15 35 3 1 2 5 10 10 4
 Pönö 17 25 1 3 12 1 6 2
 Ladoga 12 49 10 1 8 2 2 5 1 2 8 5 5
 Uubell 5 64 4 3 6 8 7 3 7 6 8 10 1 1
 Riya-Sampetrina 2 71 7 4 5 8 6 3 12 7 3 6 10
 Trolofloppia 16 31 2 2 2 4 3 10 2 6
 Limnoupolitana 6 62 2 5 7 4 10 8 4 4 8 3 7
 Folkloria 10 53 10 4 1 12 7 1 4 7 7
 Mărium 1 120 5 2 10 7 10 8 7 7 12 12 8 12 5 12 3
 Huania 3 71 6 12 12 6 2 8 5 10 10
 Spinachia 8 56 10 1 4 10 5 10 4 12
 Lost Islands 7 57 12 5 12 3 6 5 3 4 6 1
 Aevis 11 52 7 6 12 4 1 5 8 3 6
 Lettuce 19 79 8 7 12 3 7 12 6 1 4 DQ 12 7
 Enot'ebia 4 70 1 6 5 3 6 1 10 3 8 6 7 5 7 2
 Saónas Fe Pier 18 17 4 3 4 4 2
 Easterosia 14 37 1 5 5 6 12 8

Final[edit]

Country Place Total Spinachia Mărium Daǔlska Oalia Folkloria Raingate Auspikitan Lost Islands Shoux Flad Timivar Huania Grolskira Alteus Riya-Sampetrina Bartlett Kimmystan Dagon-Azuria Thorway Kosma Limnoupolitana Enot'ebia Asankon Uubell Ponásikwa Kaministiquia Pönö Levië Gandhara Unovah Ladoga Pinnipedia
 
 Spinachia 22 44 10 3 5 2 4 2 2 2 2 8 3 1
 Mărium 1 144 10 10 12 12 1 8 3 3 6 6 10 12 1 10 10 1 2 12 6 3 5 1
 Daǔlska 10 80 1 6 2 1 4 2 8 7 10 8 2 4 4 8 1 12
 Oalia 17 55 2 10 1 2 4 7 3 3 5 6 2 1 6 3
 Folkloria 20 52 6 8 5 4 6 4 7 12
 Raingate 16 60 5 6 2 7 5 1 5 7 12 5 5
 Auspikitan 5 99 2 4 4 7 12 12 8 5 8 3 6 12 4 1 6 5
 Lost Islands 6 99 3 3 7 10 12 7 4 12 7 12 12 10
 Shoux Flad 12 78 8 5 12 10 6 12 4 5 1 4 2 3 6
 Timivar 13 74 3 8 3 1 6 12 1 4 12 12 8 4
 Huania 8 81 12 5 12 2 2 2 3 5 8 3 5 12 10
 Grolskira 4 101 7 3 5 4 4 3 6 4 10 3 8 8 8 10 10 8
 Alteus 11 79 6 4 10 6 8 1 6 6 8 2 2 2 10 1 7
 Riya-Sampetrina 15 62 12 10 3 4 7 3 8 3 2 8 2
 Bartlett 2 119 1 12 6 8 5 8 12 5 4 4 7 10 3 7 6 7 10 4
 Kimmystan 18 55 4 7 6 2 1 7 2 7 6 12 1
 Dagon-Azuria 14 66 5 1 1 7 7 3 10 7 6 10 2 5 2
 Thorway 24 29 8 1 6 6 8
 Kosma 7 91 4 4 8 8 4 7 1 5 7 1 5 12 10 7 8
 Limnoupolitana 23 42 2 5 7 12 4 5 2 5
 Enot'ebia 3 106 7 10 7 10 10 3 1 1 10 2 1 1 12 5 3 7 6 3 7
 Asankon 9 81 7 3 10 5 12 10 8 6 5 4 4 7
 Uubell 19 55 8 6 1 6 5 8 8 3 6 4
 Ponásikwa 21 46 3 5 2 12 10 1 10 3
Country Place Total Spinachia Mărium Daǔlska Oalia Folkloria Raingate Auspikitan Lost Islands Shoux Flad Timivar Huania Grolskira Alteus Riya-Sampetrina Bartlett Kimmystan Dagon-Azuria Thorway Kosma Limnoupolitana Enot'ebia Asankon Uubell Ponásikwa Kaministiquia Pönö Levië Gandhara Unovah Ladoga Pinnipedia

12 points/Number of votes[edit]

Number of votes received
Number Contestant
22  Mărium
19  Enot'ebia
18  Bartlett
16  Grolskira
 Auspikitan
 Daǔlska
15  Kosma
 Alteus
14  Oalia
13  Huania
 Shoux Flad
 Dagon-Azuria
12  Lost Islands
 Asankon
 Timivar
 Spinachia
11  Riya-Sampetrina
 Raingate
 Kimmystan
10  Uubell
8  Folkloria
 Ponásikwa
 Limnoupolitana
5  Thorway
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
4  Mărium Lost Islands, Kosma, Folkloria, Pönö
 Lost Islands Grolskira, Dagon-Azuria, Uubell, Levië
3  Auspikitan Asankon, Shoux Flad, Raingate
 Huania Daǔlska, Spinachia, Gandhara
 Timivar Enot'ebia, Alteus, Ponásikwa
2  Bartlett Huania, Oalia
 Shoux Flad Bartlett, Auspikitan
1  Enot'ebia Limnoupolitana
 Kosma Kaministiquia
 Asankon Kimmystan
 Daǔlska Ladoga
 Riya-Sampetrina Mărium
 Raingate Thorway
 Kimmystan Unovah
 Folkloria Pinnipedia
 Ponásikwa Timivar
 Limnoupolitana Riya-Sampetrina

The podium[edit]

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
gnash (with MAX)  Dagon-Azuria OSC 20 (with Olivia O'Brien)  Harmony
Kygo (with OneRepublic)  Alteus OSC 20 (with Maty Noyes), OSC 32 (with Selena Gomez), OSC 41 (with Justin Jesso)  Angidimia,  Kimmystan
Kylie Minogue  Oalia OSC 34  Hanzyuki
OneRepublic (with Kygo)  Alteus OSC 39, OSC 42  Gaulia,  Grolskira
Shania Twain  Kosma OSC 41  Kosma