Outernatia Song Contest 53

From escforumwiki
(Redirected from OSC 53)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 53
Be Like a Panda
OSC 53 logo.jpg
Dates
Semi-final date 10 November 2018
Final date 25 November 2018
Host
Host city Auspikitan Arody, Auspikitan
Host broadcaster Auspikitan ABC
Participants
Number of entries 35
Debuting   Koalatopolous
Returning   Nickymania
 Timivar
Withdrawing   Dinokratys & Shrikidai
 Gaulia
 Green Apple
 Laranjeiras
 Ponásikwa
 Saónas Fe Pier
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Kosma
"Never Know"
Outernatia Song Contest
◄52 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 54►

The Outernatia Song Contest 53 will be the 53rd edition of the Outernatia Song Contest. The contest will take place in Arody, Auspikitan following their victory in the 51st edition with the song "Disturbia" by Rihanna.

Participants[edit]

Semi-Final 1[edit]

  •  Folkloria forgot to vote in time and was therefore disqualified. They would've qualified if they voted.
Draw Country Artist Song Place Points
1  Grolskira Britney Spears "Criminal" 4 64
2  DimkaRUS MALFA "So Long" 11 54
3  Mărium Nightwish "Élan" 8 61
4  Asankon Dua Lipa & BLACKPINK "Kiss and Make Up" 9 60
5  Gandhara 100% "Heart" 16 26
6  Alardon Cazzi Opeia & Jin X Jin "Batman & Robin" 13 37
7  Celestiana Nashville String Machine "Over The Horizon" 15 31
8  Daǔlska Seca Aleksić "Aspirin" 3 71
9  Raingate Nick Jonas & Robin Schulz "Right Now" 6 62
10  Folkloria Edis ft. Emina "Güzelliğine" 17 66
11  Ladoga Evgeny Grinko "Once Upon A Time" 2 72
12  Kaministiquia Nico Santos "Safe" 1 73
13  Dagon-Azuria Sogdiana "Ya Vybirayu Tebya" 10 55
14  Levië Steps "Tragedy" 7 61
15  Sunetti Ivan Gough & Feenixpawl ft. Georgi Kay "In My Mind (Axwell Mix)" 5 63
16  Lost Islands Koichi Sugiyama "Dragon Quest IV Menuet" 14 32
17  Timivar Robin Hustin x TobiMorrow ft. Jex "Light It Up" 12 40

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lahna Stella "Lumottu" 7 57
2  Enot'ebia Dove Cameron ft. Christina Grimmie & Baby Kaely "What A Girl Is" 10 53
3  Bartlett Allison Iraheta "Friday I'll Be Over U" 3 67
4  Limnoupolitana Diamante "Black Heart" 11 51
5  Lettuce IZ*ONE "La Vie En Rose" 14 47
6  Kimmystan Rita Ora "Let You Love Me" 16 33
7  Alteus Remady & Manu-L "L.I.F.E." 9 55
8  Dulcet Ebullience Linda Fäh "Augen Wie Feuer" 2 85
9  Kannel Quincy Wilson ft. Delany "Het Voelt Zo Goed" 17 28
10  Riya-Sampetrina First Aid Kit "Fireworks" 5 66
11  Koalatopolous The Heathers "November" 13 48
12  Pönö AiM, Ayumi Miyazaki, Kōji Wada & co. "Butter Fly (~tri. Version~)" 4 67
13  Unovah New Kids ft. DJ Paul Elstak "Turbo" 15 36
14  Nickymania Mattis "Loverboy" 6 64
15  Kosma Ward Thomas "Never Know" 1 122
16  Jungalero Valaire "Golden Rule (Do The Oobopopop)" 8 56
17  Thorway Stine Bramsen & Patrick Dorgan "Can't Let It Go" 12 51

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lahna Stella "Lumottu" 8 95
2  Timivar Robin Hustin x TobiMorrow ft. Jex "Light It Up" 13 91
3  Raingate Nick Jonas & Robin Schulz "Right Now" 21 71
4  Kimmystan Rita Ora "Let You Love Me" 9 94
5  Jungalero Valaire "Golden Rule (Do The Oobopopop)" 20 74
6  Mărium Nightwish "Élan" 10 93
7  Asankon Dua Lipa & BLACKPINK "Kiss and Make Up" 6 101
8  Kaministiquia Nico Santos "Safe" 3 120
9  Bartlett Allison Iraheta "Friday I'll Be Over U" 16 87
10  Alteus Remady & Manu-L "L.I.F.E." 19 78
11  Auspikitan (host) James Smith "Little Love" 11 92
12  Grolskira Britney Spears "Criminal" 2 133
13  Nickymania Mattis "Loverboy" 17 85
14  Pönö AiM, Ayumi Miyazaki, Kōji Wada & co. "Butter Fly (~tri. Version~)" 18 78
15  Kosma Ward Thomas "Never Know" 1 150
16  Levië Steps "Tragedy" 14 89
17  Sunetti Ivan Gough & Feenixpawl ft. Georgi Kay "In My Mind (Axwell Mix)" 4 112
18  Ladoga Evgeny Grinko "Once Upon A Time" 12 91
19  Daǔlska Seca Aleksić "Aspirin" 5 107
20  Dulcet Ebullience Linda Fäh "Augen Wie Feuer" 15 88
21  Riya-Sampetrina First Aid Kit "Fireworks" 7 101

Scoreboards[edit]

Semi final 1[edit]

Country Place Total Grolskira DimkaRUS Mărium Asankon Gandhara Alardon Celestiana Daǔlska Raingate Folkloria Ladoga Kaministiquia Dagon-Azuria Levië Sunetti Lost Islands Timivar
 
 Grolskira 4 64 7 3 2 5 12 6 10 5 10 4
 DimkaRUS 11 54 4 1 5 12 8 3 12 8 1
 Mărium 7 61 7 8 5 1 5 8 4 4 12 7
 Asankon 9 60 5 5 6 7 3 8 12 12 2
 Gandhara 16 26 1 6 1 1 5 2 10
 Alardon 13 37 1 4 4 1 7 4 6 2 8
 Celestiana 15 31 2 8 6 6 3 1 5
 Daǔlska 3 71 4 2 10 2 1 10 10 2 7 10 12 1
 Raingate 6 62 12 10 3 2 2 5 8 12 2 6
 Folkloria 17 66 8 3 5 12 4 7 DQ 8 7 4 7 1
 Ladoga 2 72 10 6 7 10 10 3 10 3 5 8
 Kaministiquia 1 73 12 10 12 2 8 4 6 8 6 5
 Dagon-Azuria 10 55 3 5 7 5 6 10 4 3 10 2
 Levië 8 61 3 12 3 4 12 7 1 7 12
 Sunetti 5 63 6 4 6 12 7 4 2 1 6 5 6 4
 Lost Islands 14 32 8 2 7 8 3 1 3
 Timivar 12 40 1 8 10 6 2 3 7 3

Semi final 2[edit]

Country Place Total Lahna Enot'ebia Bartlett Limnoupolitana Lettuce Kimmystan Alteus Dulcet Ebullience Kannel Riya-Sampetrina Koalatopolous Pönö Unovah Nickymania Kosma Jungalero Thorway
 
 Lahna 7 57 3 5 6 2 1 1 4 7 8 12 3 3 2
 Enot'ebia 10 53 10 1 10 3 10 2 2 8 7
 Bartlett 4 67 7 8 12 12 8 2 1 10 5 2
 Limnoupolitana 12 51 12 7 6 1 4 5 6 6 4
 Lettuce 14 47 6 12 4 8 2 1 5 4 5
 Kimmystan 16 33 1 8 2 1 10 1 1 3 4 1 1
 Alteus 9 55 12 3 3 5 12 10 6 3 1
 Dulcet Ebullience 2 85 2 2 7 10 7 6 7 6 2 6 7 10 5 8
 Kannel 17 28 8 8 4 8
 Riya-Sampetrina 5 66 4 7 7 6 3 12 8 1 12 6
 Koalatopolous 13 48 5 1 6 3 6 10 2 5 7 3
 Pönö 3 67 6 4 3 12 4 6 3 2 6 4 10 7
 Unovah 15 36 10 2 10 10 4
 Nickymania 6 64 4 7 12 4 5 7 3 12 10
 Kosma 1 122 3 5 10 8 5 5 12 12 8 12 10 3 1 8 8 12
 Jungalero 8 56 8 10 5 8 7 12 6
 Thorway 11 51 1 2 5 4 4 5 7 3 5 7 4 2 2

Final[edit]

Country Place Total Lahna Timivar Raingate Kimmystan Jungalero Mărium Asankon Kaministiquia Bartlett Alteus Auspikitan Grolskira Nickymania Pönö Kosma Levië Sunetti Ladoga Daǔlska Dulcet Ebullience Riya-Sampetrina Alardon Celestiana Koalatopolous Folkloria Thorway DimkaRUS Unovah Enot'ebia Gandhara Lost Islands Kannel Limnoupolitana Dagon-Azuria IJ
 
 Lahna 8 95 3 8 2 4 7 3 7 4 4 10 2 7 2 5 12 5 6 4
 Timivar 13 91 10 6 3 12 4 7 8 8 12 1 10 10
 Raingate 21 71 3 12 8 3 7 3 1 8 1 12 2 1 10
 Kimmystan 9 94 10 10 12 6 7 6 1 5 2 5 12 1 3 7 4 3
 Jungalero 20 74 8 2 12 5 7 5 5 7 7 8 1 7
 Mărium 10 93 12 1 1 3 2 6 1 10 6 7 6 3 5 10 12 3 5
 Asankon 6 101 10 8 10 10 12 2 5 3 1 8 1 6 5 12 7 1
 Kaministiquia 3 120 2 2 5 12 1 10 8 10 7 7 3 6 2 4 4 3 8 4 3 8 5 6
 Bartlett 16 87 6 7 8 1 2 8 3 1 8 2 1 8 6 6 2 10 8
 Alteus 18 78 12 6 4 2 4 10 10 1 4 7 4 6 8
 Auspikitan 11 92 10 4 4 1 4 8 8 10 6 2 6 8 5 2 12 2
 Grolskira 2 133 12 3 8 10 4 6 12 2 7 7 5 3 5 10 1 3 10 8 7 10
 Nickymania 17 85 5 12 3 12 4 12 3 6 1 4 3 4 1 8 7
 Pönö 19 78 7 5 8 7 4 3 7 5 3 8 10 4 7
 Kosma 1 150 3 6 7 7 7 1 7 6 7 6 3 2 7 5 4 12 10 6 10 2 10 5 4 2 6 5
 Levië 14 89 1 6 12 5 5 2 1 2 12 3 8 8 6 3 2 12 1
 Sunetti 4 112 8 5 5 7 8 5 12 6 6 1 2 12 10 4 12 7 2
 Ladoga 12 91 5 5 5 2 3 12 10 12 2 2 6 12 7 8
 Daǔlska 5 107 2 3 1 10 4 1 4 4 8 12 8 10 10 5 6 2 2 1 3 4 4 3
 Dulcet Ebullience 15 88 1 1 6 3 6 2 5 5 10 6 7 1 3 4 6 4 5 12 1
 Riya-Sampetrina 7 101 4 2 4 3 4 10 8 12 8 5 12 10 1 6 12
Country Place Total Lahna Timivar Raingate Kimmystan Jungalero Mărium Asankon Kaministiquia Bartlett Alteus Auspikitan Grolskira Nickymania Pönö Kosma Levië Sunetti Ladoga Daǔlska Dulcet Ebullience Riya-Sampetrina Alardon Celestiana Koalatopolous Folkloria Thorway DimkaRUS Unovah Enot'ebia Gandhara Lost Islands Kannel Limnoupolitana Dagon-Azuria IJ

International Jury was composed of  Saónas Fe Pier

12 points/Number of votes[edit]

Number of votes received
Number Contestant
26  Kosma
22  Kaministiquia
 Daǔlska
20  Grolskira
19  Dulcet Ebullience
18  Lahna
17  Sunetti
 Mărium
 Levië
 Bartlett
16  Asankon
 Kimmystan
 Auspikitan
15  Riya-Sampetrina
 Nickymania
14  Ladoga
13  Alteus
 Pönö
 Raingate
12  Timivar
 Jungalero
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
3  Sunetti Auspikitan, Alardon, Unovah
 Riya-Sampetrina Levië, Koalatopolous, IJ
 Ladoga Riya-Sampetrina, Celestiana, Gandhara
 Levië Mărium, Daǔlska, Kannel
 Nickymania Jungalero, Grolskira, Sunetti
2  Grolskira Raingate, Pönö
 Asankon Bartlett, Enot'ebia
 Kimmystan Kaministiquia, Ladoga
 Mărium Lahna, Lost Islands
 Timivar Alteus, Thorway
 Raingate Kimmystan, DimkaRUS
1  Kosma Dulcet Ebullience
 Kaministiquia Asankon
 Daǔlska Kosma
 Lahna Folkloria
 Auspikitan Dagon-Azuria
 Dulcet Ebullience Limnoupolitana
 Alteus Timivar
 Jungalero Nickymania

The podium[edit]

Winner Second Third
 Kosma  Grolskira  Kaministiquia

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Ayumi Miyazaki (with AIM and Koji Wada)  Pönö OSC 15  Pönö
BLACKPINK (with Dua Lipa)  Asankon OSC 29  Gandhara
Britney Spears  Grolskira OSC 22 (with Iggy Azalea)  DimkaRUS
Dua Lipa (with BLACKPINK)  Asankon OSC 23, OSC 33 (with Martin Garrix), OSC 39, OSC 48  Victoria,  Enot'ebia,  Bartlett,  Daǔlska
Nico Santos  Kaministiquia OSC 44  Asankon
Rita Ora  Kimmystan OSC 15, OSC 17 (with Sigma), OSC 41  Raingate,  Pönö,  Bartlett
Sogdiana  Dagon-Azuria OSC 20  Grolskira
Steps  Levië OSC 41, OSC 50  Mărium,  Jungalero
Ward Thomas  Kosma OSC 30  Kimmystan

Other countries[edit]

Eligibility for potential participation in the Outernatia Song Contest requires a national broadcaster with a membership in the Outernatian Broadcasting Union or the Internatia Broadcasting Union.

Debuting countries[edit]

Returning countries[edit]

Withdrawing countries[edit]

  •  Ponásikwa and  Saónas Fe Pier are confirmed to withdraw due to strikes for not voting. Originally they were due to compete this edition during the reservation period but due to not voting in the finals of OSC 52 they were forced to withdraw.
  •  Dinokratys & Shrikidai,  Gaulia,  Green Apple and  Laranjeiras did not send a song due to a busy schedule.
  •  Mergina initially announced their intentions to return but was later withdrawn due to not sending an entry to the host.