Outernatia Song Contest 10

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 10
Unique Parts of a Whole
OSC10 logo.png
Dates
Final date 26 June 2015
Host
Host city Gebze Anibal, Gebze
Presenter(s)
Host broadcaster GFM
Participants
Number of entries 21
Debuting   Aurävaan
 Jhe Freeh
 DimkaRUS
Returning   Almarania
Withdrawing   Fierce
 Polland
 Rascia
 Tikata
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song
Outernatia Song Contest
◄9 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 11►

The Outernatia Song Contest 10 was the tenth edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Gebze, winner of the eighth edition.

Participants[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Gandhara Sandy "Roho Ololo" 15 47
02  Ponásikwa Francisca Valenzuela "Prenderemos Fuego al Cielo" 5 74
03  Jhe Freeh Shoshana Bean "This War" 16 46
04  Noxus Blonde "I Loved You" (ft. Melissa Steel) 1 89
05  Victoria Atomic Kitten "Eternal Flame" 10 57
06  Auspikitan Imagine Dragons "Demons" 3 81
07  Gebze (host) İrem Derici "Zorun Ne Sevgilim" 4 75
08  Dulcet Ebullience Debelah Morgan "Dance With Me" 13 54
09  Timivar Gabrielle "5 fine frøkner" 7 69
10  Almarania Mihaela Fileva "I az sam tuk" 21 68
11  Thorway Danser med drenge "Viskal nok få gjort en mand ud af dig" 17 33
12  Waticania Every Avenue "Tell Me I'm a Wreck" 6 74
13  RC Laranjeiras Giorgio Moroder "Déjà vu" (ft. Sia) 19 26
14  Kimmystan Sky Ferreira "Lost In My Bedroom" 14 54
15  Aurävaan Jenni Vartainen "Susta Enkelit Pitävät Huolta" 11 55
16  DimkaRUS Escape the Fate "Ungrateful" 12 55
17  Zeme Kūku Cibo Matto "10th Floor Ghost Girl" 20 22
18  Republica Libera Cascada "Night Nurse" 8 66
19  Xara Khanate Hande Yener "Naber" 18 30
20  V iamamiwhoami "vista" 9 62
21  Lettuce Kendi "Aşka inanmaz" 2 81

Scoreboard[edit]

Results
OSCTotal.png OSCGandhara.png OSCPonásikwa.png OSCJhe Freeh.png OSCNoxus.png OSCVictoria.png OSCAuspikitan.png OSCGebze.png OSCDulcet Ebullience.png OSCTimivar.png OSCAlmarania.png OSCThorway.png OSCWaticania.png OSCRC Laranjeiras.png OSCKimmystan.png OSCAurävaan.png OSCDimkaRUS.png OSCZeme Kuku.png OSCRepublica Libera.png OSCXaraKhanate.png OSCV.png OSCLettuce.png OSCIJ.png
OSCContestants.png
Gandhara 47 8 7 3 2 7 7 4 3 3 1 2
Ponásikwa 74 10 6 3 1 12 1 2 4 10 6 6 8 5
Jhe Freeh 46 3 10 5 1 7 1 12 7
Noxus 89 7 6 10 12 5 1 12 4 7 12 6 7
Victoria 57 1 7 1 7 12 1 6 10 5 3 4
Auspikitan 81 5 4 7 5 12 8 12 8 8 12
Gebze 75 5 7 4 10 2 4 1 4 2 10 8 3 1 4 10
Dulcet Ebullience 54 12 2 10 5 4 3 6 4 7 1
Timivar 69 2 10 2 8 12 12 8 1 6 2 4 2
Almarania DQ 1 8 6 10 3 8 1 6 2 4 10
Thorway 33 4 5 4 2 7 1 5 5
Waticania 74 8 2 6 3 4 10 8 7 10 10 6
RC Laranjeiras 26 3 1 2 5 3 12
Kimmystan 54 2 8 7 6 12 3 8 8
Aurävaan 55 6 3 5 10 5 12 3 1 1 6 3
DimkaRUS 55 2 10 12 7 12 12
Zeme Kūku 22 1 6 5 10
Republica Libera 66 3 1 7 6 6 10 5 3 2 5 10 8
Xara Khanate 30 8 6 8 8
V 62 3 4 5 4 3 4 7 8 8 2 2 5 2 5
Lettuce 81 12 12 12 10 8 5 2 6 1 4 7 2

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
3 Auspikitan DimkaRUS, International Jury, Waticania
DimkaRUS Kimmystan, Lettuce, Zeme Kūku
Lettuce Gandhara, Noxus, Ponásikwa
Noxus RC Laranjeiras, Victoria, Xara Khanate
2 Timivar Auspikitan, Gebze
1 Aurävaan Thorway
Dulcet Ebullience Jhe Freeh
Jhe Freeh V
Kimmystan Aurävaan
Ponásikwa Timivar
RC Laranjeiras Republica Libera
Victoria Dulcet Ebullience

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Kendi  Lettuce OSC 8  Gebze