Outernatia Song Contest 22

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 22
Here We Come
OSC22new.png
Dates
Semi-final date 9 May 2016
Final date 6 June 2016
Host
Host city Kimmystan Nordfjord, Kimmystan
Presenter(s) Josef Salvat and Sergey Lazarev
Host broadcaster KTV
Participants
Number of entries 33
Debuting   Castopova
Returning   Almarania
 Aurävaan
 Carpatina
 Easterosia
 Folkloria
 Trolofloppia
Withdrawing   Angidimia
 Dulcet Ebullience
 Grolskira
 Noxus
 Putistan
 Republica Libera
 Trešlend
 Whorehornie
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song
Outernatia Song Contest
◄21 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 23►

The Outernatia Song Contest 22 was the 22nd edition of the Outernatia Song Contest and took place in Nordfjord, Kimmystan, as the winning country of the 20th edition Republica Libera turned down hosting. This was the third time that Kimmystan hosted the contest.

Hosting Information[edit]

Location[edit]

Location of the host city in Kimmystan.
Nordfjord
Nordfjord
Location of the host city in Kimmystan.


On 6 April 2016, Kimmystanian Broadcaster announced that it had chosen Nordfjord as the host city for the contest. The contest will be held held at the Nordfjord Opera House, which hosted several editions of the Kimmystanian national preselection Kimmystan NF. It has an overall capacity of approximately 18,500 people.

Nordfjord[edit]

Nordfjord is the capital city of Kimmystan and is located in the Fjorden-region in the northern part of Kimmystan. Nordfjord is an important global city and financial centre with an urban population of 2.1 million. Most of the country's embassies can be found in this city. Both the region and the city is known for it's beautiful fjords and breathtaking landscape, and in the city you can eat traditional Kimmystanian food like bacalao, fish & chips and whale meat, of which the latter is a real Kimmystanian delicatesse.

This is the second time that the city is hosting the Outernatia Song Contest, but it has previously hosted the Junior Internatia Song Contest 18 and the Outernatia Song Contest 17.


Presenters[edit]

Script error: No such module "Multiple image".

On 9 April 2016, the Kimmystanian Broadcaster announced that Josef Salvat and Sergey Lazarev would be the hosts of the contest. Both Josef and Sergey has competed for Kimmystan in previous editions of OSC, finishing 2nd in the 18th edition and 20th edition respectively. This is the first time there will be only male hosts when Kimmystan is hosting the contest.

Participating Countries[edit]

First Semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Hanzyuki Amanda Mair "House" 6 52
02  Alteus TheMooCows "You Know What They Say" 4 59
03  Almarania Tangerine Dream "Tyger" 12 26
04  Timivar Henrique & Juliano "Cuida Bem Dela" 8 48
05  Ponásikwa SERVED "La Meg Være Ung" 3 75
06  Arcorar CocoRosie "Gallows" 11 27
07  Aurävaan Lexy Panterra "Lit" 5 55
08  DimkaRUS Britney Spears & Iggy Azalea "Pretty Girls" 13 22
09  Equatoria AronChupa "Little Swing" (ft. Little Sis Nora) 10 32
10  Auspikitan Lilly Ahlberg "Fade" 2 76
11  Victoria Yasude Rei "Love" 9 44
12  Waticania Sundara Karma "Flame" 7 50
13  Carpatina Inna "Rendez Vous" 15 95
14  Castopova Dana "Paint" 16 31
15  Easterosia Jesper Munk "Courage For Love" 14 20
16  Sunetti Otto Knows "Next To Me" 1 100

Second Semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Laranjeiras Venior "Na Na Na" 13 40
02  Pen Island Galantis "No Money" 8 61
03  Darkria Vremya and Steklo "Pesnya 404" 3 75
04  Huania Dolly Style "Cherry Gum" 6 66
05  Harmony Lorenzo Fragola "Luce Che Entra" 11 56
06  Limnoupolitana Evridiki "Pagos" 10 57
07  Gandhara The5 "Bel Gharam" 1 102
08  Raingate Brendan Peyper "Stop Wag Bly Nog 'N Bietjie" 7 62
09  Folkloria Shohruhxon "Men Seni Sevaman" 4 72
10  Trolofloppia Ida Corr "Down" 5 68
11  Pönö Keep Awake "100 Monkeys" 14 31
12  V The Acid "Veda" 12 46
13  DPR Jindalea Moranbong Chorus
of the Pochonbo Electronic Ensemble
"Cutting-Edge Breakthroughs" 15 28
14  Lost Islands Snoop Doggy Dogg "Gin and Juice" 16 24
15  Lettuce Gawxartas "Kazagim-ay" 2 81
16  Frostfall Jacynthe "Don't Touch Those Faders" 9 59

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Raingate Brendan Peyper "Stop Wag Bly Nog 'N Bietjie" 11 79
02  Sunetti Otto Knows "Next To Me" 1 124
03  Lettuce Gawxartas "Kazagim-ay" 2 112
04  Alteus TheMooCows "You Know What They Say" 4 98
05  Trolofloppia Ida Corr "Down" 7 97
06  Aurävaan Lexy Panterra "Lit" 17 71
07  Harmony Lorenzo Fragola "Luce Che Entra" 12 78
08  Ponásikwa SERVED "La Meg Være Ung" 3 98
09  Darkria Vremya and Steklo "Pesnya 404" 9 89
10  Kimmystan Adelén "Wild Like Me" 8 91
11  Timivar Henrique & Juliano "Cuida Bem Dela" 21 40
12  Gandhara The5 "Bel Gharam" 16 72
13  Huania Dolly Style "Cherry Gum" 6 97
14  Pen Island Galantis "No Money" 13 78
15  Victoria Yasude Rei "Love" 5 98
16  Equatoria AronChupa "Little Swing" (ft. Little Sis Nora) 10 84
17  Auspikitan Lilly Ahlberg "Fade" 19 63
18  Hanzyuki Amanda Mair "House" 15 76
19  Frostfall Jacynthe "Don't Touch Those Faders" 18 68
20  Folkloria Shohruhxon "Men Seni Sevaman" 20 50
21  Waticania Sundara Karma "Flame" 14 77

Scoreboards[edit]

First Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCHanzyuki.png OSCAlteus.png OSCAlmarania.png OSCTimivar.png OSCPonásikwa.png OSCArcorar.png OSCAurävaan.png OSCDimkaRUS.png OSCEquatoria.png OSCAuspikitan.png OSCVictoria.png OSCWaticania.png OSCCarpatina.png OSCCastopova.png OSCEasterosia.png OSCSunetti.png
OSCContestants.png
Hanzyuki 52 5 2 2 2 10 3 6 1 10 5 6
Alteus 59 12 5 7 3 12 2 6 12
Almarania 26 3 7 2 5 4 5
Timivar 48 12 7 3 3 8 4 7 4
Ponásikwa 75 10 8 3 8 8 10 1 10 1 1 8 7
Arcorar 27 6 1 1 2 10 7
Aurävaan 55 2 10 12 12 4 2 5 8
DimkaRUS 22 10 6 6
Equatoria 32 3 3 8 7 8 3
Auspikitan 76 8 6 4 8 3 6 4 7 2 8 10 4 6
Victoria 44 12 1 7 1 5 6 8 2 2
Waticania 50 5 5 6 1 5 7 6 12 3
Carpatina DQ 7 7 12 5 10 12 5 5 7 12 3 10
Castopova DQ 1 4 4 4 4 1 1 4 3 3 1 1
Easterosia 20 4 2 2 12
Sunetti 100 2 8 6 10 6 12 10 4 12 5 7 8 10

Second Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCLaranjeiras.png OSCPen Island.png OSCDarkria.png OSCHuania.png OSCHarmony.png OSCLimnoupolitana.png OSCGandhara.png OSCRaingate.png OSCFolkloria.png OSCTrolofloppia.png OSCPönö.png OSCV.png OSCDPR Jindalea.png OSCLost Islands.png OSCLettuce.png OSCFrostfall.png
OSCContestants.png
Laranjeiras 40 1 12 1 1 7 5 8 2 3
Pen Island 61 10 12 2 5 5 1 2 3 10 5 1 5
Darkria 75 10 5 3 2 3 4 6 10 6 4 3 7 5 7
Huania 66 1 8 5 7 6 10 6 10 4 8 1
Harmony 56 8 6 10 3 6 8 4 1 6 4
Limnoupolitana 57 5 8 5 8 12 3 2 12 2
Gandhara 102 12 4 10 10 8 12 2 7 1 8 4 12 12
Raingate 62 6 4 3 4 12 7 7 1 6 2 10
Folkloria 72 2 7 8 6 8 8 12 3 10 8
Trolofloppia 68 7 5 7 3 2 4 10 1 7 4 7 5 6
Pönö 31 12 1 4 1 10 1 2
V 46 3 8 2 10 2 12 6 3
DPR Jindalea 28 4 2 5 10 7
Lost Islands 24 2 8 4 3 3 4
Lettuce 81 4 6 7 10 12 3 12 1 6 12 8
Frostfall 59 3 1 2 6 6 12 5 7 5 5 7

Final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCRaingate.png OSCSunetti.png OSCLettuce.png OSCAlteus.png OSCTrolofloppia.png OSCAurävaan.png OSCHarmony.png OSCPonásikwa.png OSCDarkria.png OSCKimmystan.png OSCTimivar.png OSCGandhara.png OSCHuania.png OSCPen Island.png OSCVictoria.png OSCEquatoria.png OSCAuspikitan.png OSCHanzyuki.png OSCFrostfall.png OSCFolkloria.png OSCWaticania.png OSCPönö.png OSCLimnoupolitana.png OSCLaranjeiras.png OSCV.png OSCLost Islands.png OSCAlmarania.png OSCArcorar.png OSCEasterosia.png OSCIJ.png
OSCContestants.png
Raingate 79 4 10 10 3 10 4 2 12 10 1 4 4 1 4
Sunetti 124 2 6 8 6 5 12 10 10 6 10 5 1 8 10 1 1 10 3 10
Lettuce 112 6 12 5 7 12 8 10 3 3 12 7 7 12 8
Alteus 98 12 1 7 1 3 3 12 1 12 4 7 3 1 3 10 10 8
Trolofloppia 97 4 10 5 1 7 7 6 4 1 8 12 8 12 2 5 5
Aurävaan 71 8 12 7 4 6 5 5 6 8 2 8
Harmony 78 3 2 5 1 4 12 6 12 8 5 7 1 4 7 1
Ponásikwa 98 4 5 2 7 10 12 3 1 5 3 8 2 1 10 2 3 4 5 1 10
Darkria 86 4 8 6 8 1 1 7 3 2 4 6 12 7 5 3 4 3 2
Kimmystan 91 12 4 5 2 2 2 5 10 5 1 7 3 7 6 3 3 2 6 6
Timivar 40 1 8 1 8 10 2 3 7
Gandhara 72 10 8 2 2 12 7 12 5 1 8 5
Huania 97 8 6 10 7 10 5 6 6 2 12 12 2 4 7
Pen Island 78 10 12 4 6 8 3 7 3 7 6 6 6
Victoria 98 5 12 3 5 8 8 4 10 4 10 2 8 7 4 8
Equatoria 84 1 6 7 2 6 3 8 2 10 2 10 5 2 3 5 12
Auspikitan 63 3 3 3 8 5 5 4 12 2 6 5 7
Hanzyuki 76 3 2 12 8 10 7 4 10 12 6 2
Frostfall 68 7 0 4 4 2 1 4 7 4 7 1 12 8 4 3
Folkloria 50 1 7 4 5 8 3 4 1 12 5
Waticania 77 6 10 6 2 2 6 8 1 5 6 6 6 1 12

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another in the Final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4 Lettuce Folkloria, Gandhara, Lost Islands, Ponásikwa
3 Alteus Auspikitan, Sunetti, Timivar
2 Gandhara Harmony, Huania
Hanzyuki Arcorar, Pen Island
Harmony Darkria, Equatoria
Huania Hanzyuki, Pönö
Trolofloppia Almarania, Laranjeiras
1 Aurävaan Trolofloppia
Auspikitan Waticania
Darkria Frostfall
Equatoria International Jury
Folkloria V
Frostfall Limnoupolitana
Kimmystan Raingate
Pen Island Alteus
Ponásikwa Aurävaan
Raingate Victoria
Sunetti Kimmystan
Victoria Lettuce
Waticania Easterosia

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Moranbong Chorus of the Pochonbo Electronic Ensemble  DPR Jindalea OSC 21 (part of Pochonbo Electronic Ensemble)  DPR Jindalea