Outernatia Song Contest 36

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 36
Unleashed
OSC36Logo.png
Host
Host city Kimmystan Rosebud, Kimmystan
Host broadcaster KTV
Participants
Number of entries 32
Debuting   Daǔlska
 Symphony Isles
Returning   Easterosia
 Folkloria
 Hanzyuki
Withdrawing   Grolskira
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Kaministiquia
"I'm With You"
Outernatia Song Contest
◄35 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 37►

The Outernatia Song Contest 36 was the 36th edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Rosebud, Kimmystan, following Christiane's win in the 34th edition with the song "Touch Me Like That". This is the first time that Rosebud hosted the contest, and it is the seventh time the contest took place in the Kimmystan.


Participating countries[edit]

First Semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Symphony Isles Božo Vrećo "Elma" 12 39
02  Thorway Levi "Rain" (ft. Giusi) 3 58
03  Xara Khanate Ayree & Aray Aydarhan "Kinama Meni" 15 38
04  Huania Robin "Hollywood Hills" 13 36
05  Timivar Konac "Won't Let Go" (ft. juu) 11 45
06  Limnoupolitana Masha "Over You Now" 10 48
07  Gandhara Alan Dawa Dolma "Chàng Gěi Tiānkōng Tīng" 6 50
08  Enot'ebia Elif Turan "Çık aradan" 7 49
09  Easterosia FT ISLAND "Parade" 14 73
10  Kaministiquia Avril Lavigne "I'm With You" 1 59
11  Pönö Bruno "Ajo" 8 49
12  Equatoria Roo Panes "Lullabye Love" 9 48
13  Daǔlska ONUKA "Vidlik" 2 58
14  Spinachia Loïc Nottet "Mirror" 4 53
15  Lost Islands Cilla Black "Anyone Who Had a Heart" 5 53

Second semi-final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Oalia Awa "Not Ready To Say Goodbye" 6 58
02  Unovah Josh Auer "Something Worth Fighting For" 2 77
03  Raingate Maverick "Princesa Descalza" (ft. Let-Ice) 12 41
04  Ponásikwa Showtek & Brooks "On Our Own" (ft. Natalie Major) 3 69
05  DPR Jindalea Moranbong Band "Song of Advance of Socialism" 10 45
06  Nickymania Birdy "Wild Horses" 16 77
07  Kernow Demi Lovato "Cool for the Summer" 5 68
08  Auspikitan Stephen Swartz "Bullet Train" (ft. Joni Fatora) 8 46
09  Edoriada Maraaya "It's Complicated" (ft. BQL) 7 49
10  Folkloria Asiya Ospanova "MSQ" 15 27
11  Hanzyuki Yseult "La Vague" 11 44
12  Pinnipedia Kratae Rsiam "Tued" 13 39
13  Laranjeiras TDK "Let Me Dance With You" (ft. Robin Stjernberg) 4 69
14  Kosma Laura Voutilainen "Forever Yours" 9 45
15  Baabutia Parov Stelar "Step Two" (ft. Lilja Bloom) 14 38
16  Alteus Krewella "Be There" 1 78

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
01  Auspikitan Stephen Swartz "Bullet Train" (ft. Joni Fatora) 14 50
02  Edoriada Maraaya "It's Complicated" (ft. BQL) 17 40
03  Equatoria Roo Panes "Lullabye Love" 21 39
04  Pinnipedia Kratae Rsiam "Tued" 8 74
05  Unovah Josh Auer "Something Worth Fighting For" 6 77
06  Pönö Bruno "Ajo" 20 35
07  Ponásikwa Showtek & Brooks "On Our Own" (ft. Natalie Major) 4 87
08  Kernow Demi Lovato "Cool for the Summer" 9 71
09  Lost Islands Cilla Black "Anyone Who Had a Heart" 11 62
10  Alteus Krewella "Be There" 3 107
11  Kosma Laura Voutilainen "Forever Yours" 19 37
12  Thorway Levi "Rain" (ft. Giusi) 18 37
13  Kaministiquia Avril Lavigne "I'm With You" 1 123
14  Kimmystan Clean Bandit "Symphony" (ft. Zara Larsson) 2 116
15  Huania Robin "Hollywood Hills" 7 74
16  Spinachia Loïc Nottet "Mirror" 5 81
17  Oalia Awa "Not Ready To Say Goodbye" 12 60
18  Enot'ebia Elif Turan "Çık aradan" 15 49
19  Laranjeiras TDK "Let Me Dance With You" (ft. Robin Stjernberg) 16 45
20  Gandhara Alan Dawa Dolma "Chàng Gěi Tiānkōng Tīng" 13 56
21  Daǔlska ONUKA "Vidlik" 10 71

Scoreboards[edit]

First Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCSymphonyIsles.png OSCThorway.png OSCXaraKhanate.png OSCHuania.png OSCTimivar.png OSCLimnoupolitana.png OSCGandhara.png OSCEnotebia.png OSCEasterosia.png OSCKaministiquia.png OSCPönö.png OSCEquatoria.png OSCDaulska.png OSCSpinachia.png OSCLost Islands.png
OSCContestants.png
Symphony Isles 39 3 10 1 10 5 10
Thorway 58 7 2 10 7 10 10 5 7
Xara Khanate DQ 3 6 2 4 5 6 2 2 3 4 1
Huania 36 1 8 1 7 3 5 6 1 2 2
Timivar 45 1 12 6 8 3 7 5 3
Limnoupolitana 46 5 4 8 5 2 7 3 12
Gandhara 50 7 3 6 8 4 8 6 8
Enot'ebia 49 4 5 5 7 8 1 12 1 6
Easterosia DQ 8 2 10 3 10 12 6 5 12 5
Kaministiquia 59 5 4 7 12 2 12 10 7
Pönö 49 6 6 5 3 6 4 7 10 2
Equatoria 48 12 4 2 2 12 8 8
Daǔlska 58 2 10 1 8 3 12 8 6 4 4
Spinachia 53 10 12 1 4 1 4 10 7 1 3
Lost Islands 53 7 8 12 12 1 3 4 6

Second Semi-final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCOalia.png OSCUnovah.png OSCRaingate.png OSCPonásikwa.png OSCDPR Jindalea.png OSCNickymania.png OSCKernow.png OSCAuspikitan.png OSCEdoriada.png OSCFolkloria.png OSCHanzyuki.png OSCPinnipedia.png OSCLaranjeiras.png OSCKosma.png OSCBaabutia.png OSCAlteus.png
OSCContestants.png
Oalia 58 5 2 1 8 2 8 5 3 5 6 8 5
Unovah 77 7 6 12 6 8 10 1 1 4 8 7 7
Raingate 41 6 5 3 7 3 5 12
Ponásikwa 69 12 12 3 6 1 10 4 2 6 3 10
DPR Jindalea 45 4 3 6 8 1 12 7 4
Nickymania DQ 4 5 10 5 7 7 12 7 8 4 8
Kernow 68 6 7 12 8 5 12 7 7 1 1 2
Auspikitan 46 5 1 4 2 5 10 1 6 12
Edoriada 49 3 8 3 7 3 5 10 2 2 6
Folkloria 27 1 1 4 1 10 6 4
Hanzyuki 44 2 3 8 12 10 8 1
Pinnipedia 39 10 7 4 3 10 5
Laranjeiras 69 10 8 10 5 2 10 4 2 2 12 4
Kosma 45 3 1 7 2 8 6 6 7 2 3
Baabutia 38 2 10 3 6 12 2 3
Alteus 78 8 6 4 12 4 12 12 1 4 5 10

Final[edit]

Results
OSCTotal.png OSCAuspikitan.png OSCEdoriada.png OSCEquatoria.png OSCPinnipedia.png OSCUnovah.png OSCPönö.png OSCPonásikwa.png OSCKernow.png OSCLost Islands.png OSCAlteus.png OSCKosma.png OSCThorway.png OSCKaministiquia.png OSCKimmystan.png OSCHuania.png OSCSpinachia.png OSCOalia.png OSCEnotebia.png OSCLaranjeiras.png OSCGandhara.png OSCDaulska.png OSCTimivar.png OSCRaingate.png OSCFolkloria.png OSCIJ.png
OSCContestants.png
Auspikitan 50 8 10 8 12 12
Edoriada 40 1 1 1 1 2 10 5 5 1 7 3 3
Equatoria DQ 6 8 3 3 12 4 3
Pinnipedia 74 12 6 7 7 10 8 10 5 7 2
Unovah 77 7 10 4 12 5 8 8 2 8 7 6
Pönö 35 2 6 2 8 10 7
Ponásikwa 87 8 10 10 7 2 6 7 3 7 10 3 8 5 1
Kernow 71 1 8 4 3 3 2 4 1 5 6 3 7 6 1 8 4 5
Lost Islands 62 10 3 7 4 1 5 10 10 12
Alteus 107 12 3 1 12 12 7 8 7 2 7 4 12 3 8 2 7
Kosma 37 2 4 5 3 12 5 1 5
Thorway 37 6 3 1 2 2 6 1 7 6 3
Kaministiquia 123 4 12 10 10 8 12 5 3 4 8 12 12 5 10 8
Kimmystan 117 3 5 3 2 8 6 3 12 5 6 4 10 3 4 12 8 6 4 1 12
Huania 74 8 7 5 2 5 12 4 10 2 2 2 2 10 3
Spinachia 81 5 4 6 1 4 10 1 6 8 10 2 1 6 7 10
Oalia 60 1 2 6 4 4 1 3 12 2 5 6 8 6
Enot'ebia 49 12 5 10 1 1 4 12 4
Laranjeiras 45 7 5 7 3 6 5 4 7 1
Gandhara 56 7 5 4 12 5 4 10 1 2 6
Daǔlska 71 2 6 8 10 6 6 7 12 8 4 2

12 points[edit]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another in the Final:

N. Contestant Nation(s) giving 12 points
4 Alteus Auspikitan, Enot'ebia, Kernow, Ponásikwa
Kaministiquia Alteus, Edoriada, Laranjeiras, Oalia
3 Kimmystan Gandhara, International Jury, Thorway
2 Auspikitan Folkloria, Timivar
Enot'ebia Daǔlska, Pinnipedia
1 Daǔlska Kaministiquia
Equatoria Spinachia
Gandhara Lost Islands
Huania Kosma
Kosma Huania
Lost Islands Raingate
Oalia Kimmystan
Pinnipedia Unovah
Unovah Pönö


Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Alan Dawa Dolma  Gandhara OSC 20 (as Alan)  Folkloria
Demi Lovato  Kernow OSC 31, OSC 35 (with Cheat Codes)  Thorway,  Alteus
Moranbong Band  DPR Jindalea OSC 30  DPR Jindalea
Zara Larsson (with Clean Bandit)  Kimmystan OSC 17  Republica Libera