Outernatia Song Contest 54

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 54
#CheerfulGathering
OSC 54 logo.png
Dates
Semi-final date 14 December 2018
Final date 31 December 2018
Host
Host city Enot'ebia Sadzaghlo, Enot'ebia
Host broadcaster Enot'ebia RME
Participants
Number of entries 36
Returning   DPR Jindalea
 Easterosia
 Mergina
 Oalia
 Spinachia
Withdrawing   Dulcet Ebullience
 Jungalero
 Riya-Sampetrina
 Sunetti
Vote
Voting system 10 favourites are awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song  Mărium
"Judas"
Outernatia Song Contest
◄53 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 55►

The Outernatia Song Contest 54 is the 54th edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Sadzaghlo, Enot'ebia following their victory in the 52nd edition with the song "Slow Down" by Selena Gomez.

Participants[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Lahna Pentatonix "O Come All Ye Faithful" 13 44
2  Alteus Krewella "Live For The Night" 7 63
3  Auspikitan The Mess "Je T'attendrai Encore" 11 45
4  Raingate Thirty Seconds To Mars "Kings and Queens" 4 71
5  Kannel Shannon Williams "Why Why" 8 59
6  DimkaRUS CYN "Believer" 15 41
7  Asankon Jannine Weigel "Heart Stop" 3 83
8  Limnoupolitana Matteo Markus Bok "In The Middle" 12 44
9  Mergina Giedré "Toutes des putes" 14 41
10  Daǔlska Parade of Planets "Où Est Ton Amour?" 16 36
11  Thorway Anne Linnet "Lille Messias" 10 58
12  Kimmystan Jennifer Lopez ft. Pitbull "On The Floor" 5 70
13  Lettuce Heize "Don't Know You" 17 25
14  Timivar RUNAGROUND "Chase You Down" 6 67
15  Mărium Lady Gaga "Judas" 2 89
16  Kosma Ellinoora "Tällä Kadulla" 1 92
17  Celestiana Bouchra "Blanc ou Noir" 9 58

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Bartlett Hailee Steinfeld "Back to Life" 12 51
2  Ladoga Anya Sharkunova "Vse Chto Ya Zagadayu" 5 65
3  Lost Islands Celtic Woman "Jesu, Joy of Man's Desiring" 8 63
4  Kaministiquia Chiara Grispo ft. Michal Szczygiel "Since You Left Me" 14 48
5  Koalatopolous Kacey Musgraves "Merry Go 'Round" 15 45
6  Unovah Sigala "Easy Love" 10 59
7  Gandhara Móldir Áýelbelkova "Tuǵan el" 1 94
8  Nickymania Parfeny "Haina Evei" 13 49
9  Folkloria Thalía ft. Natti Natasha "No Me Acuerdo" 6 65
10  Oalia Tungevaag & Raaban "Hey Baby" 7 63
11  Grolskira Jungkook "2U (Bambeast Remix)" 9 59
12  DPR Jindalea Gulzada Ryskulova "Aikol Manas" 4 66
13  Easterosia Mk.gee "You" 18 16
14  Pönö Kain Rivers ft. Timelock "Ananda" 16 39
15  Spinachia Marco Mengoni "Voglio" 2 88
16  Alardon Kirin J Callinan ft. Alex Cameron, Molly Lewis, Jimmy Barnes "Big Enough" 17 35
17  Dagon-Azuria Calum Scott "No Matter What" 3 84
18  Levië Gary Fomdeck "I'll Be There This Christmas" 11 55

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Thorway Anne Linnet "Lille Messias" 23 44
2  Kimmystan Jennifer Lopez ft. Pitbull "On The Floor" 3 134
3  Dagon-Azuria Calum Scott "No Matter What" 6 101
4  Enot'ebia Au5 ft. Holly Drummond "The Zero Point" 11 89
5  Ladoga Anya Sharkunova "Vse Chto Ya Zagadayu" 18 74
6  Raingate Thirty Seconds To Mars "Kings And Queens" 4 116
7  Kannel Shannon Williams "Why Why" 12 84
8  Celestiana Bouchra "Blanc Ou Noir" 5 101
9  Unovah Sigala "Easy Love" 7 98
10  Gandhara Moldir Auelbekova "Tugan El" 2 161
11  Asankon Jannine Weigel "Heart Stop" 10 91
12  Alteus Krewella "Live For The Night" 9 94
13  DPR Jindalea Gulzada Ryskulova "Aikol Manas" 8 98
14  Timivar RUNAGROUND "Chase You Down" 20 68
15  Folkloria Thalía feat. Natti Natasha "No Me Acuerdo" 15 78
16  Spinachia Marco Mengoni "Voglio" 14 79
17  Kosma Ellinoora "Tällä Kadulla" 16 77
18  Grolskira Jungkook "2U (Bambeast Remix)" 22 53
19  Nickymania Parfeny "Haina Evei" 21 55
20  Oalia Tungevaag & Raaban "Hey Baby" 17 75
21  Mărium Lady Gaga "Judas" 1 165
22  Lost Islands Celtic Woman "Jesu, Joy Of Man's Desiring" 13 84
23  Daǔlska Parade Of Planets "Où Est Ton Amour?" 19 69

Scoreboards[edit]

Semi Final 1[edit]

Country Place Total Lahna Alteus Auspikitan Raingate Kannel DimkaRUS Asankon Limnoupolitana Mergina Daǔlska Thorway Kimmystan Lettuce Timivar Mărium Kosma Celestiana
 
 Lahna 13 44 4 8 12 7 10 3
 Alteus 7 63 12 3 1 2 12 1 1 8 5 12 6
 Auspikitan 11 45 12 5 1 2 7 4 5 1 8
 Raingate 4 71 12 6 10 6 2 7 3 1 10 3 3 3 5
 Kannel 8 59 2 4 6 4 3 5 3 2 6 12 10 2
 DimkaRUS 15 41 7 4 8 6 10 2 4
 Asankon 3 83 5 5 6 2 10 4 7 10 10 8 6 10
 Limnoupolitana 12 44 6 3 1 3 3 5 8 8 1 1 5
 Mergina 14 41 4 2 12 2 7 8 6
 Daǔlska 16 36 5 1 8 8 6 4 4
 Thorway 10 58 7 1 1 8 2 12 6 5 8 7 1
 Kimmystan 5 70 6 10 5 10 7 6 10 2 2 12
 Lettuce 17 25 2 7 7 5 4
 Timivar 6 67 3 10 7 5 10 1 4 12 8 4 3
 Mărium 2 89 8 3 12 10 12 4 5 7 4 12 12
 Kosma 1 92 10 8 8 3 8 5 3 10 7 3 6 6 1 7 7
 Celestiana 9 58 1 4 4 2 7 6 12 12 2 2 1 5

Semi Final 2[edit]

Country Place Total Bartlett Ladoga Lost Islands Kaministiquia Koalatopolous Unovah Gandhara Nickymania Folkloria Oalia Grolskira DPR Jindalea Easterosia Pönö Spinachia Alardon Dagon-Azuria Levië
 
 Bartlett 12 51 4 2 1 5 8 4 12 4 3 4 2 2
 Ladoga 5 65 12 6 3 3 12 10 1 6 10 1 1
 Lost Islands 8 63 6 7 7 10 6 2 4 7 6 3 5
 Kaministiquia 14 48 1 7 3 2 12 6 4 4 4 5
 Koalatopolous 15 45 3 8 8 8 3 1 1 7 6
 Unovah 10 59 4 8 7 10 2 7 3 8 10
 Gandhara 1 94 6 10 5 12 3 10 8 12 1 12 8 7
 Nickymania 13 49 5 2 4 3 7 2 8 8 7 3
 Folkloria 6 65 12 2 5 2 4 2 10 7 10 5 6
 Oalia 7 63 7 3 10 12 2 1 2 8 4 10 4
 Grolskira 9 59 8 6 6 7 1 3 12 6 2 5 3
 DPR Jindalea 4 66 12 12 8 4 7 1 10 2 10
 Easterosia 18 16 2 1 4 3 4 2
 Pönö 16 39 8 1 10 1 7 2 10
 Spinachia 2 88 5 7 8 5 5 6 12 5 5 6 12 12
 Alardon 17 35 5 1 8 8 12 1
 Dagon-Azuria 3 84 6 10 4 10 4 7 6 1 6 3 7 12 8
 Levië 11 55 10 1 6 5 3 12 3 5 5 5

Final[edit]

Country Place Total Thorway Kimmystan Dagon-Azuria Enot'ebia Ladoga Raingate Kannel Celestiana Unovah Gandhara Asankon Alteus DPR Jindalea Timivar Folkloria Spinachia Kosma Grolskira Nickymania Oalia Mărium Lost Islands Daǔlska Alardon Auspikitan Bartlett DimkaRUS Kaministiquia Koalatopolous Lahna Lettuce Levië Limnoupolitana Mergina Pönö IJ
 
 Thorway 23 44 7 4 10 6 1 8 8
 Kimmystan 3 134 6 3 6 7 10 2 12 6 5 7 1 4 8 4 5 10 8 12 7 1 10
 Dagon-Azuria 6 101 6 5 7 8 7 2 6 8 8 5 7 7 10 4 3 3 5
 Enot'ebia 11 89 8 8 3 3 8 8 5 12 7 3 4 7 6 7
 Ladoga 18 74 6 3 10 7 3 5 1 12 1 12 3 1 6 4
 Raingate 4 116 3 6 4 6 6 1 12 4 3 7 7 12 8 1 12 8 5 5 6
 Kannel 12 84 5 10 1 7 4 2 10 1 12 5 5 2 2 6 2 10
 Celestiana 5 101 1 7 1 6 3 3 10 2 1 6 5 12 2 6 12 5 4 6 6 3
 Unovah 7 98 10 5 10 8 8 10 1 2 3 5 12 10 1 6 1 4 2
 Gandhara 2 161 7 8 2 6 5 8 5 4 12 12 8 12 10 8 10 12 3 10 2 5 12
 Asankon 10 91 2 1 4 6 1 10 2 5 7 2 7 8 6 3 2 5 7 5 4 4
 Alteus 9 94 2 8 5 1 5 10 5 1 10 3 12 4 8 12 8
 DPR Jindalea 8 98 10 8 8 8 2 10 6 8 10 12 8 8
 Timivar 20 68 12 7 8 12 2 1 6 6 2 4 5 1 2
 Folkloria 15 78 5 10 4 3 4 4 4 8 3 6 4 1 3 6 3 3 7
 Spinachia 14 79 4 12 1 12 1 3 7 6 3 4 4 2 3 12 2 3
 Kosma 16 77 4 7 8 1 6 4 5 1 7 3 2 5 4 1 12 6 1
 Grolskira 22 53 7 7 5 5 10 6 10 3
 Nickymania 21 55 2 2 5 2 1 2 7 2 2 7 1 4 2 5 7 4
 Oalia 17 75 7 1 2 10 2 3 10 12 10 2 7 7 1 1
 Mărium 1 165 12 5 12 3 12 12 4 10 10 12 6 7 3 5 8 12 10 1 2 7 12
 Lost Islands 13 84 4 1 3 8 12 4 5 4 10 7 8 8 10
 Daǔlska 19 69 3 12 6 2 3 6 4 3 4 10 6 10
Country Place Total Thorway Kimmystan Dagon-Azuria Enot'ebia Ladoga Raingate Kannel Celestiana Unovah Gandhara Asankon Alteus DPR Jindalea Timivar Folkloria Spinachia Kosma Grolskira Nickymania Oalia Mărium Lost Islands Daǔlska Alardon Auspikitan Bartlett DimkaRUS Kaministiquia Koalatopolous Lahna Lettuce Levië Limnoupolitana Mergina Pönö IJ

International Jury was composed of  Saónas Fe Pier

Number of votes / 12 points[edit]

Number of votes received
Number Contestant
21  Mărium
 Gandhara
 Kimmystan
20  Celestiana
 Asankon
19  Raingate
17  Dagon-Azuria
 Unovah
 Folkloria
 Kosma
16  Kannel
 Spinachia
 Nickymania
15  Alteus
14  Enot'ebia
 Oalia
 Ladoga
13  Lost Islands
 Timivar
12  DPR Jindalea
 Daǔlska
8  Grolskira
7  Thorway
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
7  Mărium Enot'ebia, Kannel, Kosma, Raingate, Thorway, DimkaRUS, Pönö
5  Gandhara Asankon, DPR Jindalea, Spinachia, Koalatopolous, IJ
3  Raingate Folkloria, Lost Islands, Lahna
 Spinachia Dagon-Azuria, Unovah, Levië
2  Kimmystan Celestiana, Kaministiquia
 Celestiana Grolskira, Alardon
 Alteus Auspikitan, Limnoupolitana
 Ladoga Daǔlska, Bartlett
 Timivar Alteus, Kimmystan
1  Unovah Nickymania
 DPR Jindalea Lettuce
 Enot'ebia Oalia
 Kannel Mărium
 Lost Islands Gandhara
 Kosma Mergina
 Oalia Timivar
 Daǔlska Ladoga

The podium[edit]

Winner Second Third
 Mărium  Gandhara  Kimmystan

Returning artists[edit]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Bouchra  Celestiana OSC 32, OSC 51  Castopova,  Kimmystan
Hailee Steinfeld  Bartlett OSC 39 (with Alesso ft. Florida Georgia Line & watt)  Auspikitan
Jennifer Lopez (with Pitbull)  Kimmystan OSC 34  Kaministiquia
Krewella  Alteus OSC 36  Alteus
Lady Gaga  Mărium OSC 28  Equatoria
RUNAGROUND  Timivar OSC 27 (with Disco Fries)  Waticania
Sigala  Unovah OSC 27 (with Imani Williams & Blonde), OSC 46 (with Paloma Faith)  Kaministiquia,  Levië
Tungevaag & Raaban  Oalia OSC 12, OSC 24  Pönö,  Timivar