The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Outernatia Song Contest 67 Crack the code Dates Semi-final 3 February 2020 Final 28 February 2020 Host Venue Coralia City, OaliaHost broadcaster Oalian Life Adventures (OLA) Participants Number of entries 34 Returning Dinokratys & Shrikidai Folkloria Kannel Withdrawing Alardon Atsoumpalia Pönö Saónas Fe Pier Vote Voting system Each country awards 12, 10, 8–1 points to their 10 favourite songs. Winning song Solentoya "Little Braveheart"
The Outernatia Song Contest 67 was the 67th edition of the Outernatia Song Contest . The contest took place in Coralia City, Oalia.
Participants
First Semifinal
Draw
Country
Artist
Song
Place
Pts
01
Kosma
Lapsus Band
"Budalo"
3
73
02
Dulcet Ebullience
Diona Fona
"Bella Vita"
8
56
03
Kaministiquia
Niall Horan
"Nice To Meet Ya"
11
43
04
Mărium
Battle Beast
"Eden"
4
70
05
Levië
Staygold
"Wallpaper"
14
28
06
Limnoupolitana
Danny Smoke
"Jou Lippe"
12
33
07
Luzze
Saga Back
"Heaven's Not Ready"
10
51
08
Radamede
Idina Menzel & AURORA
"Into the Unknown"
16
51
09
Asankon
SKAAR
"Five Times"
7
61
10
Nickymania
Blackbird
"Tell Your Mama"
9
55
11
Koalatopolous
Saulės Kliošas
"Mėlynos gatvelės"
5
67
12
Lost Islands
Ellý Vilhjálms
"Ég veit þú kemur"
15
19
13
Polland
Golec uOrkiestra
"Dzieje się"
2
79
14
Solentoya
Charlotte Perrelli ft. Kate Ryan
"Little Braveheart"
6
63
15
EdvinOla
Avril Lavigne
"Sk8er Boi"
1
93
16
Thorway
Alphabeat
"Back Of My Bike"
13
28
Second Semifinal
Draw
Country
Artist
Song
Place
Pts
01
Halleloo
Matt Davis
"Life"
11
44
02
Bartlett
Sarah Geronimo
"Tala"
4
65
03
Kharó
Sevak Amroyan
"Yarkhushta"
1
99
04
Kimmystan
TIX
"JÆVLIG"
8
56
05
Dagon-Azuria
Ruja Kumari
"I Did It"
13
37
06
Unovah
Snollebollekes
"Bobbelen"
15
23
07
Ladoga
VIA "Zdravstvyi Pesnya"
"Sinyaya Pesnya"
6
59
08
Oravania
iamamiwhoami
"chasing kites"
5
61
09
Daǔlska
Jenni Vartiainen
"Duran Duran"
3
81
10
Dinokratys & Shrikidai
ÄNN
"Circles"
17
69
11
Gandhara
Gryffin & Zohara
"Remember"
2
96
12
Solais X
Satin Circus
"Come Back"
7
59
13
Percheron
Claudio Capéo
"C'est une chanson"
14
25
14
Lettuce
Nogizaka46
"Seifuku no Mannequin"
9
49
15
Folkloria
Angela Zhang
"Me"
12
39
16
Lahna
Janelle Monáe
"Locked Inside"
16
18
17
Kannel
HyuN ft. LyuU
"Cross†Revolution"
10
48
Final
Draw
Country
Artist
Song
Place
Pts
01
Solentoya
Charlotte Perrelli ft. Kate Ryan
"Little Braveheart"
1
149
02
Lettuce
Nogizaka46
"Seifuku no Mannequin"
11
82
03
Asankon
SKAAR
"Five Times"
18
63
04
Nickymania
Blackbird
"Tell Your Mama"
21
45
05
EdvinOla
Avril Lavigne
"Sk8er Boi"
8
101
06
Oravania
iamamiwhoami
"chasing kites"
6
105
07
Dulcet Ebullience
Diona Fona
"Bella Vita"
20
56
08
Ladoga
VIA "Zdravstvyi Pesnya"
"Sinyaya Pesnya"
17
65
09
Solais X
Satin Circus
"Come Back"
13
76
10
Kosma
Lapsus Band
"Budalo"
14
72
11
Oalia
Smith & Thell
"Super DJ"
9
93
12
Kaministiquia
Niall Horan
"Nice To Meet Ya"
12
78
13
Mărium
Battle Beast
"Eden"
7
101
14
Kannel
HyuN ft. LyuU
"Cross†Revolution"
16
68
15
Gandhara
Gryffin & Zohara
"Remember"
2
143
16
Koalatopolous
Saulės Kliošas
"Mėlynos gatvelės"
19
60
17
Kharó
Sevak Amroyan
"Yarkhushta"
3
120
18
Daǔlska
Jenni Vartiainen
"Duran Duran"
5
110
19
Kimmystan
TIX
"JÆVLIG"
4
111
20
Polland
Golec uOrkiestra
"Dzieje się"
10
86
21
Bartlett
Sarah Geronimo
"Tala"
15
72
Scoreboards
Semi Final 1
Semi Final 2
Final
Country
Place
Total
Solentoya
1
149
1
10
3
5
12
3
7
5
10
5
12
7
12
12
7
4
10
5
2
2
12
3
Lettuce
11
82
2
4
7
12
1
4
2
10
7
7
10
3
8
4
1
Asankon
18
63
1
5
2
12
8
5
2
8
2
1
2
5
5
2
3
Nickymania
21
45
3
4
2
1
1
3
7
7
7
10
EdvinOla
8
101
1
10
1
5
1
12
5
12
10
4
4
4
5
8
12
7
Oravania
6
105
8
7
8
6
10
3
7
12
2
5
10
6
10
3
3
5
Dulcet Ebullience
20
56
6
8
10
4
2
4
3
5
6
8
Ladoga
17
65
1
10
6
8
7
1
8
5
1
7
4
1
6
Solais X
13
76
3
2
3
8
4
7
6
4
2
5
8
1
7
8
8
Kosma
14
72
7
4
5
5
12
3
10
6
2
6
1
1
2
6
2
Oalia
9
93
5
10
8
2
6
2
8
3
8
1
5
12
3
6
5
2
7
Kaministiquia
12
78
8
1
6
4
2
7
3
8
12
6
6
7
1
7
Mărium
7
101
4
3
12
5
2
7
1
7
1
4
4
4
8
12
3
12
12
Kannel
16
68
6
1
3
12
1
2
10
5
4
6
8
10
Gandhara
2
143
12
7
7
7
3
8
8
10
12
8
12
5
10
4
7
2
3
1
10
5
2
Koalatopolous
19
60
2
6
10
5
2
2
1
8
3
12
4
1
4
Kharó
3
120
8
12
2
2
5
6
6
1
6
4
4
12
10
4
3
10
10
4
5
6
Daǔlska
5
110
6
12
4
5
6
7
3
3
6
10
6
6
12
1
4
6
1
12
Kimmystan
4
111
10
5
3
8
10
3
10
12
7
6
3
5
7
2
12
8
Polland
10
86
1
12
6
10
6
3
8
8
8
10
4
10
Bartlett
15
72
4
7
4
7
12
3
5
10
1
2
8
6
3
Country
Place
Total
Number of votes / 12 points
Number of 12 points received
Number
Contestant
Nation(s) giving 12 points
5
Solentoya
Ladoga, Kannel, Daǔlska, Kimmystan, Dagon-Azuria
4
Mărium
Nickymania, Lahna, Limnoupolitana, Lost Islands
3
Gandhara
Solentoya, Kaministiquia, Kharó
Daǔlska
Oravania, Luzze, Folkloria
EdvinOla
Koalatopolous, Polland, Halleloo
2
Kharó
Lettuce, Gandhara
Kimmystan
Kosma, Unovah
1
Oravania
Bartlett
Oalia
Thorway
Polland
Asankon
Lettuce
Dulcet Ebullience
Kaministiquia
Percheron
Kosma
EdvinOla
Bartlett
Solais X
Kannel
Mărium
Asankon
Oalia
Koalatopolous
Levië
The podium
1–10
Wyverncliff
Toboggan
Suacareus
Apsolękh
Zaun
Tihum
Krákow
Lilitanisua
Rhea
Anibal
11–20
Ivory
Hugo Chávez City
Pomar
Zanartano
Mirabella
Suacaerus
Nordfjord
Gorigrad
Fettevika
Wyverncliff
21-30
Basnarke
Nordfjord
Criplulbury
Adeulia
Paramucué
Suacareus
Uff Da
Wyverncliff
Rhea
Cwm
31-40
Arakhor
Fettevika
Akmoytra
Zanartano
Zanartano
Rosebud
Coralia City
Ojibwe Creek
Olivepolis
Suacaerus
41-50
Jokkmokk
Wyverncliff
Timmins
Zhovaka
Xayyagar
Wyverncliff
Veflinge
Nordfjord
Fettevika
Velfornia
51-60
Wyverncliff
Bresten
Arody
Sadzaghlo
Apollo / Anapa
Mayamea
Pönölä
Agghar
New Lev
Myoxocephaliquenje
61-70
Originalia
Marimea
Quezzay
Gliwice
Hugo Chávez City
Luna
Coralia City
Xayyagar
Fhloh
Xayyagar
71-80
Hvor
ʘ
Ojibve Creek
Samaha
Mir
Avelós
Aurorin
Lavia
Sanggumdang / Marimea
Manas
81-90
Safiria
Kazmi
Alatar
Amār