I Outernatia Cup of Nations qualification: Difference between revisions
No edit summary |
|||
(38 intermediate revisions by 3 users not shown) | |||
Line 12: | Line 12: | ||
!Legend | !Legend | ||
|-bgcolor=#ccffcc | |-bgcolor=#ccffcc | ||
| Group winners and runners-up directly | | Group winners and runners-up directly qualified for the [[I Outernatia Cup of Nations|finals]] | ||
|-bgcolor=#ccccff | |-bgcolor=#ccccff | ||
| Third-placed teams | | Third-placed teams advanced to the play-offs | ||
|} | |} | ||
Line 32: | Line 32: | ||
!width=25{{!}}{{Tooltip|GD|Goal Difference}} | !width=25{{!}}{{Tooltip|GD|Goal Difference}} | ||
!width=25|{{Tooltip|Pts|Points}} | !width=25|{{Tooltip|Pts|Points}} | ||
|- | |- bgcolor=#ccffcc | ||
|align="left"|[[ | |align="left"|{{flagicon|Alma Livre}} [[Alma Livre national football team|Alma Livre]] | ||
| | |8 {{!!}} 5 {{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 18 {{!!}} 12 {{!!}} +6 || '''17''' | ||
|- | |- bgcolor=#ccffcc | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Lettuce}} [[Lettuce national football team|Lettuce]] | ||
| | |8 {{!!}} 5 {{!!}} 1 {{!!}} 2 {{!!}} 11 {{!!}} 6 {{!!}} +5 || '''16''' | ||
|- | |- bgcolor=#ccccff | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Zeme Kūku}} [[Zeme Kūku national football team|Zeme Kūku]] | ||
| | |8 {{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 4 {{!!}} 14 {{!!}} 13 {{!!}} +1 || '''10''' | ||
|- | |||
|align="left"|{{flagicon|St Gustav}} [[St Gustav national football team|St Gustav]] | |||
|8 {{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 4 {{!!}} 9 {{!!}} 14 {{!!}} −5 || '''6''' | |||
|- | |- | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Noxus}} [[Noxus national football team|Noxus]] | ||
| | |8 {{!!}} 1 {{!!}} 3 {{!!}} 4 {{!!}} 7 {{!!}} 13 {{!!}} −6 || '''6''' | ||
|} | |} | ||
|<!-- FIXTURES TABLE --> | |<!-- FIXTURES TABLE --> | ||
Line 52: | Line 52: | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
!width=165{{!}} | !width=165{{!}} | ||
! | !{{flagicon|Alma Livre}} | ||
! | !{{flagicon|Lettuce}} | ||
! | !{{flagicon|Noxus}} | ||
! | !{{flagicon|St Gustav}} | ||
! | !{{flagicon|Zeme Kūku}} | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Alma Livre national football team|Alma Livre]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Alma Livre national football team|Alma Livre]] {{flagicon|Alma Livre}} | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 0–2 | ||
{{!}} | {{!}} 2–0 | ||
{{!}} | {{!}} 1–0 | ||
{{!}} | {{!}} 2–0 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Lettuce national football team|Lettuce]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Lettuce national football team|Lettuce]] {{flagicon|Lettuce}} | ||
{{!}} | {{!}} 1–2 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 1–2 | ||
{{!}} | {{!}} 2–0 | ||
{{!}} | {{!}} 2–1 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Noxus national football team|Noxus]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Noxus national football team|Noxus]] {{flagicon|Noxus}} | ||
{{!}} | {{!}} 2–2 | ||
{{!}} | {{!}} 0–0 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 1–3 | ||
{{!}} | {{!}} 2–4 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[St Gustav national football team|St Gustav]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[St Gustav national football team|St Gustav]] {{flagicon|St Gustav}} | ||
{{!}} | {{!}} 5–5 | ||
{{!}} | {{!}} 0–1 | ||
{{!}} | {{!}} 0–0 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 0–3 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Zeme Kūku national football team|Zeme Kūku]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Zeme Kūku national football team|Zeme Kūku]] {{flagicon|Zeme Kūku}} | ||
{{!}} | {{!}} 2–4 | ||
{{!}} | {{!}} 1–2 | ||
{{!}} | {{!}} 1–0 | ||
{{!}} | {{!}} 1–1 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}}} | {{!}}} | ||
Line 110: | Line 110: | ||
!width=25{{!}}{{Tooltip|GD|Goal Difference}} | !width=25{{!}}{{Tooltip|GD|Goal Difference}} | ||
!width=25|{{Tooltip|Pts|Points}} | !width=25|{{Tooltip|Pts|Points}} | ||
|- | |- bgcolor=#ccffcc | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Almarania}} [[Almarania national football team|Almarania]] | ||
| | |8 {{!!}} 6 {{!!}} 1 {{!!}} 1 {{!!}} 17 {{!!}} 9 {{!!}} +8 || '''19''' | ||
|- | |- bgcolor=#ccffcc | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Gebze}} [[Gebze national football team|Gebze]] | ||
| | |8 {{!!}} 5 {{!!}} 2 {{!!}} 1 {{!!}} 19 {{!!}} 9 {{!!}} +10 || '''17''' | ||
|- | |- bgcolor=#ccccff | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Roseau}} [[Roseau national football team|Roseau]] | ||
| | |8 {{!!}} 4 {{!!}} 3 {{!!}} 1 {{!!}} 24 {{!!}} 8 {{!!}} +16 || '''15''' | ||
|- | |- | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|RC Laranjeiras|2015}} [[RC Laranjeiras national football team|RC Laranjeiras]] | ||
| | |8 {{!!}} 1 {{!!}} 0 {{!!}} 7 {{!!}} 12 {{!!}} 25 {{!!}} −13 || '''3''' | ||
|- | |- | ||
|align="left"| | |align="left"|{{flagicon|Sanlyona}} [[Sanlyona national football team|Sanlyona]] | ||
| | |8 {{!!}} 1 {{!!}} 0 {{!!}} 7 {{!!}} 9 {{!!}} 30 {{!!}} −21 || '''3''' | ||
|} | |} | ||
|<!-- FIXTURES TABLE --> | |<!-- FIXTURES TABLE --> | ||
Line 130: | Line 130: | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
!width=165{{!}} | !width=165{{!}} | ||
! | !{{flagicon|Almarania}} | ||
! | !{{flagicon|Gebze}} | ||
! | !{{flagicon|RC Laranjeiras|2015}} | ||
! | !{{flagicon|Roseau}} | ||
! | !{{flagicon|Sanlyona}} | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Almarania national football team|Almarania]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Almarania national football team|Almarania]] {{flagicon|Almarania}} | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 3–1 | ||
{{!}} | {{!}} 2–1 | ||
{{!}} | {{!}} 4–1 | ||
{{!}} | {{!}} 3–1 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Gebze national football team|Gebze]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Gebze national football team|Gebze]] {{flagicon|Gebze}} | ||
{{!}} | {{!}} 3–0 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 2–1 | ||
{{!}} | {{!}} 0–0 | ||
{{!}} | {{!}} 3–1 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[RC Laranjeiras national football team|RC Laranjeiras]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[RC Laranjeiras national football team|RC Laranjeiras]] {{flagicon|RC Laranjeiras|2015}} | ||
{{!}} | {{!}} 1–3 | ||
{{!}} | {{!}} 2–3 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 2–8 | ||
{{!}} | {{!}} 4–2 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Roseau national football team|Roseau]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Roseau national football team|Roseau]] {{flagicon|Roseau}} | ||
{{!}} | {{!}} 0–0 | ||
{{!}} | {{!}} 1–1 | ||
{{!}} | {{!}} 3–0 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}} | {{!}} 8–1 | ||
{{!}}- | {{!}}- | ||
{{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Sanlyona national football team|Sanlyona]] | {{!}} style="text-align:right;"{{!}}[[Sanlyona national football team|Sanlyona]] {{flagicon|Sanlyona}} | ||
{{!}} | {{!}} 1–2 | ||
{{!}} | {{!}} 1–6 | ||
{{!}} | {{!}} 2–1 | ||
{{!}} | {{!}} 0–3 | ||
{{!}} — | {{!}} — | ||
{{!}}} | {{!}}} | ||
|} | |} | ||
==Play-offs== | |||
The teams would play against each other on a home-and-away basis. The winner would qualify. | |||
{{football box | {{football box | ||
|date= | |date= 24 November 2014 | ||
|time= 18:00 | |time= 18:00 | ||
|team1= [[ | |team1= [[Roseau national football team|Roseau]] {{flagicon|Roseau}} | ||
|score= | |score= 2–1 | ||
|report= | |report= | ||
|team2= | |team2= {{flagicon|Zeme Kūku}} [[Zeme Kūku national football team|Zeme Kūku]] | ||
|goals1= {{goal| | |goals1= Nielsen {{goal|45}}<br>Lindhardt {{goal|88}} | ||
|goals2= Alusvēders {{goal|64}} | |||
|stadium= | |stadium= Keljda | ||
|attendance= | |attendance= 10,000 | ||
|referee= | |referee= Victor Ramsés (RC Laranjeiras) | ||
}} | }} | ||
---- | ---- | ||
{{football box | {{football box | ||
|date= | |date= 27 November 2014 | ||
|time= | |time= 20:30 | ||
|team1= [[ | |team1= [[Zeme Kūku national football team|Zeme Kūku]] {{flagicon|Zeme Kūku}} | ||
|score= | |score= 0–2 | ||
|report= | |report= | ||
|team2= | |team2= {{flagicon|Roseau}} [[Roseau national football team|Roseau]] | ||
|goals1= | |||
|goals2= Mikkelsen {{goal|7||51}} | |||
| | |stadium= Cherry-On-Top | ||
|attendance= 16,500 | |||
|referee= Servet Reihan (Gebze) | |||
}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|stadium= | |||
|attendance= | |||
|referee= | |||
}} | }} | ||
'''[[Roseau national football team|Roseau]]''' qualified for the finals by an aggregate score of 4–1. | |||
==Qualified teams== | ==Qualified teams== | ||
[[Image:I_Outernatia_Cup_of_Nations_qualification.png|thumb|500px|center|Final qualification status {{legend|#0000FF|Country qualified for Outernatia Cup of Nations}} {{legend|#FFD42A|Country failed to qualify}} {{legend|#BFBFBF|Country not an OCAF member}}]] | |||
{| class="wikitable sortable" | {| class="wikitable sortable" | ||
Line 221: | Line 213: | ||
! Country !!Qualified as | ! Country !!Qualified as | ||
|- | |- | ||
| | |{{flagicon|Gandhara}} [[Gandhara national football team|Gandhara]] | ||
|Host | |Host | ||
|- | |||
|{{flagicon|Alma Livre}} [[Alma Livre national football team|Alma Livre]] | |||
|Group 1 winner | |||
|- | |||
|{{flagicon|Almarania}} [[Almarania national football team|Almarania]] | |||
|Group 2 winner | |||
|- | |||
|{{flagicon|Lettuce}} [[Lettuce national football team|Lettuce]] | |||
|Group 1 runner-up | |||
|- | |||
|{{flagicon|Gebze}} [[Gebze national football team|Gebze]] | |||
|Group 2 runner-up | |||
|- | |||
|{{flagicon|Roseau}} [[Roseau national football team|Roseau]] | |||
|Play-offs | |||
|} | |} | ||
Latest revision as of 22:33, 26 August 2016
This page details the process of qualifying for the I Outernatia Cup of Nations. This time, a total of 11 teams entered the competition, and the OCAF organized qualification rounds to reduce the field to 6 teams for the final tournament. Gandhara qualified automatically as the host country, leaving 5 spots open for the remaining 10 countries.
Format
Two groups of five teams competed for qualification for the I Outernatia Cup of Nations. The teams played home and away matches against the other teams in their group. The four teams that acquired the first or second place of their respective group qualified directly for the main tournament. The third placed teams of both groups would play against each other in a play-off on a home-and-away basis and the winner would qualify as the fifth nation for the finals.
Qualifying tournament
Groups
Legend |
---|
Group winners and runners-up directly qualified for the finals |
Third-placed teams advanced to the play-offs |
Group 1
|
|
Group 2
|
|
Play-offs
The teams would play against each other on a home-and-away basis. The winner would qualify.
24 November 2014 18:00 |
Roseau | 2–1 | Zeme Kūku | Keljda Attendance: 10,000 Referee: Victor Ramsés (RC Laranjeiras) |
---|---|---|---|---|
Nielsen 45' Lindhardt 88' |
Alusvēders 64' |
27 November 2014 20:30 |
Zeme Kūku | 0–2 | Roseau | Cherry-On-Top Attendance: 16,500 Referee: Servet Reihan (Gebze) |
---|---|---|---|---|
Mikkelsen 7', 51' |
Roseau qualified for the finals by an aggregate score of 4–1.
Qualified teams
Country | Qualified as |
---|---|
Gandhara | Host |
Alma Livre | Group 1 winner |
Almarania | Group 2 winner |
Lettuce | Group 1 runner-up |
Gebze | Group 2 runner-up |
Roseau | Play-offs |