Gymnastics at the 2014 Internatian Games

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Gymnastics
at the 2014 Internatian Games
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
VenueRoy Gymnastics Stadium
DatesAugust 2 – August 15
Gymnastics at the
2014 Internatian Games
Artistic
Gymnastics (artistic) pictogram.svg

Team all-around   men   women
Individual all-around men women
Vault men women
Floor men women
Pommel horse men
Rings men
Parallel bars men
Horizontal bar men
Uneven bars women
Balance beam women
Rhythmic
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg
Individual all-around women
Ball women
Club women
Hoop women
Ribbon women
Group all-around women
Group 5 balls women
Group 3 ribbons + 2 hoops women
Trampoline
Gymnastics (trampoline) pictogram.svg
Individual men women

At the 2014 Internatian Games in Madakia, three different gymnastics disciplines will be contested: artistic gymnastics, rhythmic gymnastics and trampoline. All three events will be held at the Roy Gymnastics Stadium.

Results[edit]

Medal Table[edit]

1 Host nation
 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Bubblique 5 4 1 10
 Leshia 5 4 1 10
3  Sunetti 3 3 3 9
4  Evergreen Lands 3 1 1 5
5  Tjärsklanjska 1 3 3 7
6  Alma Livre 1 2 2 5
7  Stylé 1 2 1 4
8  Pebbleland 1 1 1 3
9  Tikata 1 1 1 3
10  DimkaRUS 1 0 0 1
11  Haven 0 1 0 1
 Tashkveny 0 1 0 1
13  Carpathia 0 0 1 1
 DPR Jindalea 0 0 1 1
 Fierce 0 0 1 1
 H Kim Jong Il's AD Hangug 0 0 1 1
 Ova Anova 0 0 1 1
 Saint Eva & Lepland 0 0 1 1
Total 24 24 24 72

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Artistic gymnastics[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around
details
Pebbleland Kaledonii Tjärsklanjska
Team all-around
details
Bubblique Otto McCune
Coty Breitbarth
Jeremiah Van Houttum
Brandon Rooijakker
Nicolas Rennell
Stylé Tjärsklanjska
Floor
details
Leshia Bubblique Jeremiah Van Houttum Ova Anova
Horizontal bar
details
DimkaRUS Leshia Stylé
Parallel bars
details
Sunetti Bubblique Otto McCune Kaledonii
Pommel horse
details
Kaledonii Evergreen Lands Gusto Idasson Carpathia
Rings
details
Bubblique Jeremiah Van Houttum Tjärsklanjska Alma Livre
Vault
details
Bubblique Brandon Rooijakker Kaledonii Fierce

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around
details
Leshia Bubblique Linnéa Wirner Sunetti
Team all-around
details
Stylé Bubblique Linnéa Wirner
Angelina Stilo
Gabriella Schwarz
Kristina Wilkins
Ashley Kasimir
Tikata
Balance beam
details
Leshia Pebbleland Alma Livre
Floor
details
Bubblique Linnéa Wirner Alma Livre Leshia
Uneven bars
details
Evergreen Lands Janiinná Löfgren Alma Livre Sunetti
Vault
details
Alma Livre Leshia Bubblique Angelina Stilo

Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg Rhythmic gymnastics[edit]

Individual[edit]

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around
details
Sunetti Sally Sprinkle Tjärsklanjska Sesjäla Dobrov Kaledonii Lana Berger
Ball
details
Sunetti Tjärsklanjska Sesjäla Dobrov Kaledonii
Club
details
Kaledonii Leshia Tikata
Hoop
details
Tjärsklanjska Sesjäla Dobrov Sunetti Evergreen Lands Eileen Saari
Ribbon
details
Leshia Sunetti Tjärsklanjska Sesjäla Dobrov

Group[edit]

Event Gold Silver Bronze
Group all-around
details
 Evergreen Lands
Eileen Saari
Anja Holsen
Alva Sigurdsson
Inga Christensen
Hanna Dahlen
Helga Järvi
 Tashkveny  DPR Jindalea
5 balls
details
 Evergreen Lands
Eileen Saari
Anja Holsen
Myrna Johnsson
Áslaug Ihle
Hanna Dahlen
Eva Gunnarsdóttir
 Sunetti  Pebbleland
Daisy Griffiths
Sara Kelly
Freya Lewis
Chloe Kristiansen
Dina Roberts
Holly Morgan
3 ribbons + 2 hoops
details
 Leshia  Haven  Sunetti

Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Trampoline[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men's individual
details
Tikata Leshia H Kim Jong Il's AD Hangug
Women's individual
details
Bubblique Isadora LeStrange Stylé Saint Eva & Lepland Regina Christensen

Schedule[edit]

All times are Central Daylight Time (UTC-5).

Day Date Start Finish Event Phase
Day 2 Saturday August 2, 2014 16:00 19:45 Women's rhythmic apparatuses Qualification
Women's rhythmic individual all-around Finals
Day 3 Sunday August 3, 2014 16:00 17:30 Women's rhythmic group all-around Finals
Day 4 Monday August 4, 2014 17:00 19:45 Women's rhythmic individual ball and hoop Finals
19:00 19:45 Women's rhythmic group 5 balls Finals
Day 5 Tuesday August 5, 2014 16:00 17:05 Women's rhythmic individual club and ribbon Finals
17:15 17:55 Men's/Women's individual trampoline Finals
18:00 18:20 Women's rhythmic group 3 ribbons + 2 hoops Finals
Day 11 Monday August 11, 2014 13:00 19:00 Women's artistic apparatuses Qualification
Women's artistic team all-around Finals
Day 12 Tuesday August 12, 2014 13:00 19:00 Men's artistic apparatuses Qualification
Men's artistic team all-around Finals
Day 13 Wednesday August 13, 2014 13:00 15:15 Women's artistic individual all-around Finals
17:30 20:15 Men's artistic individual all-around Finals
Day 14 Thursday August 14, 2014 13:00 13:30 Men's artistic individual floor Finals
13:40 14:10 Men's artistic individual pommel horse/Women's vault Finals
15:00 15:30 Men's artistic individual rings/Women's uneven bars Finals
Day 15 Friday August 15, 2014 13:00 13:30 Men's artistic individual vault/Women's balance beam Finals
14:10 14:40 Men's artistic individual parallel bars/Women's floor Finals
14:40 15:10 Men's artistic individual horizontal bars Finals