Ladoga in the Outernatia Song Contest

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Ladoga
Flag
Member stationTVL
National selection eventsInternal selection (41-42, 44-48, 50-53)
National final (43, 48)
Participation summary
Appearances29
First appearanceOSC 41
Last appearanceOSC 77
Best result2nd: OSC 66
Worst result18th SF: OSC 56

Ladoga made their debut in the 41st edition of the Outernatia Song Contest.

Contestants[edit]

  Winner   Second place   Third place   Last place   Disqualified

Edition Artist Title Place Points Semi Points
Kimmystan 41th Artik & Asti Nedelimi Did not qualify 17 30
Alteus 42th Zlata Ognevich Zapali vogon' 14 74 4 75
Kosma 43th Artem Soroka Mne tak legko Did not qualify 12 49
Asankon 44th Oligarkh Forgive us Did not qualify 13 54
Mărium 45th Animal Jazz Tri Poloski 9 73 2 92
Alteus 46th LOBODA Leti 15 74 3 76
Unovah 47th Sergey Lazarev & Kseniya Larina Nash Zvezdniy Chas 19 61 11 43
Kimmystan 48th Artem Pivovarov Moya Nich 9 92 8 62
Kimmystan 49th Monetochka Zaporozhets 10 87 4 78
Mărium 50th t.A.T.u. Malchik-gay Did not qualify 16 41
Alteus 51th Po-ma-da Cherry Cherry Lady Did not qualify 11 41
Daǔlska 52th KAZKA Plakala 9 82 5 66
Auspikitan 53th Evgeny Grinko Once upon a time 12 91 2 72
Enot'ebia 54th Anya Sharkunova Vse chto ya zagadayu 18 74 5 65
KosmaDaǔlska 55th Pelageya Pod Rakitoyu Did not qualify 10 44
Mărium 56th Lizer Pachka Sigaret Did not qualify 18 26
Did not participate between 57th and 61th editions
Mărium 62th Nastya Zadorozhnaya Nichego Net Silneye Luibvi Did not qualify 10 49
Mărium 63th Mohito Ya ne mogu bez tebya 15 78 7 59
Polland 64th Sirin Ensemble Kogda Molod Byl Did not qualify 13 39
Lettuce 65th Reflex Tantsy 12 84 9 57
Kosma 66th OYME Vaya 2 131 4 85
Oalia 67th VIA "Zdravstvyi Pesnya" Sinyaya Pesnya 17 65 6 59
Mărium 68th Taverna Wunschpunsch Did not qualify 12 45
Did not participate between 69th and 71th editions
Mărium 72th ESHU Dead Flowers 10 76 7 63
Kaministiquia 73th Folkbeat Vinograd 3 105 1 86
Asankon 74th O.Torvald #nashilyudivsi Did not qualify 10 45
Daǔlska 75th MakSim Trudniy Vozrast 16 67 8 49
Pinnipedia 76th Yin-Yang Sohrani Menya Did not qualify 13 36
Grolskira 77th Alina Orlova Bezdelnica Did not qualify 14 37