Outernatia Song Contest 73

From escforumwiki
(Redirected from OSC 73)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 73
Scream in the Void
OSC 73.png
Dates
Semi-final date 13 August 2020
Final date 24 August 2020
Host
Host city Kaministiquia Ojibwe Creek, Kaministiquia
Host broadcaster Mărium KGM
Participants
Number of entries 31
Returning   DPR Jindalea
 Grolskira
 Percheron
Withdrawing   Dagon-Azuria
 Gaulia
 Kaeros Islands
 Polland
Vote
Voting system 10 favourites were awarded 12, 10, then 8 through 1 points by all participants.
Winning song Daǔlska "Mektoub"
Outernatia Song Contest
◄72 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 74►

The Outernatia Song Contest 73 was the 73rd edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Ojibwe Creek, Kaministiquia, following their 3rd victory in the 71st edition with the song "Scream" by Dreamcatcher.

Participants[edit]

Semi final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kimmystan Hanna Ferm Sweet Temptation 1 94
2  Gandhara Jane Zhang Exeed 4 69
3  Lost Islands Red Army Choir The Partisan Song 10 53
4  Percheron Elsa Esnoult Androgyne 2 89
5  Enot'ebia BLACKPINK How You Like That 5 66
6  Luzze Şamyrat Orazow, Vepa Sariyev Şäheriň Yşyklary 7 62
7  Grolskira Milky Chance We Didn't Make It to the Moon 13 36
8  EdvinOla Laura Pausini It's Not Goodbye 14 28
9  Bartlett The Black Eyed Peas Bebot 15 20
10  Kosma Irama Mediterranea 3 84
11  Thorway Medina Til den lyse morgen 9 54
12  DPR Jindalea Pak Mi-Kyong, Kim Sol-Mi, Ryu Jina, Jo Guk-Hyang, Song Yong Wishing You Well 11 51
13  Solais X 3LOGY The Banjo 8 58
14  Asankon Nova Miller Mi Amor 6 65
15  Saónas Fe Pier Bi-2 Peklo 12 41

Semi final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Pönö Huora Sori siitä 13 44
2  Lettuce Koda Kumi Real Emotion 12 47
3  Mărium Basshunter Angels Ain't Listening 9 56
4  Kharó Ariana Grande feat. Zedd Break Free 5 68
5  Daǔlska Mauvais Œil Mektoub 7 65
6  Oalia Masayoshi Soken Revenge of the Horde 14 20
7  Laranjeiras Allie X Life of The Party 11 50
8  Folkloria BÍCH PHƯƠNG Nói Thương Nhau Thì Đừng Làm Trái Tim Em Đau 4 79
9  Levië SiiNA Broken 15 18
10  Halleloo Blake Lewis Heartbreak on Vinyl 6 66
11  Limnoupolitana SF9 Summer Breeze 3 80
12  Nickymania Robin Schulz & Wes Alane 10 50
13  Koalatopolous Eimear Quinn Hibernia 2 83
14  Oravania Sou Penguin's Detour 8 58
15  Ladoga Folkbeat Vinograd 1 86

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Enot'ebia BLACKPINK How You Like That 8 82
2  Folkloria BÍCH PHƯƠNG Nói Thương Nhau Thì Đừng Làm Trái Tim Em Đau 9 80
3  Koalatopolous Eimear Quinn Hibernia 6 99
4  Luzze Şamyrat Orazow, Vepa Sariyev Şäheriň Yşyklary 13 73
5  Nickymania Robin Schulz & Wes Alane 18 62
6  Ladoga Folkbeat Vinograd 3 105
7  Oravania Sou Penguin's Detour 19 55
8  Gandhara Jane Zhang Exeed 17 65
9  Thorway Medina Til den lyse morgen 15 72
10  Percheron Elsa Esnoult Androgyne 4 104
11  Daǔlska Mauvais Œil Mektoub 1 127
12  Solais X 3LOGY The Banjo 10 76
13  Halleloo Blake Lewis Heartbreak on Vinyl 16 70
14  EdvinOla Laura Pausini It's Not Goodbye 21 37
15  Kaministiquia Sara Evans I Could Not Ask For More 12 73
16  Kharó Ariana Grande feat. Zedd Break Free 7 99
17  Asankon Nova Miller Mi Amor 14 72
18  Limnoupolitana SF9 Summer Breeze 5 101
19  Kimmystan Hanna Ferm Sweet Temptation 2 115
20  Mărium Basshunter Angels Ain't Listening 20 40
21  Kosma Irama Mediterranea 11 75

Scoreboards[edit]

Semi Final 1[edit]

Country Place Total Kimmystan Gandhara Lost Islands Percheron Enot'ebia Luzze Grolskira EdvinOla Bartlett Kosma Thorway DPR Jindalea Solais X Asankon Saónas Fe Pier
 
 Kimmystan 1 94 4 1 12 7 4 6 6 10 5 7 6 8 10 8
 Gandhara 4 69 7 5 6 12 5 3 6 5 8 3 6 3
 Lost Islands 10 53 10 8 7 6 6 12 2 2
 Percheron 2 89 8 1 10 5 10 10 4 12 10 4 8 7
 Enot'ebia 5 66 6 5 4 2 3 2 12 8 12 12
 Luzze 7 62 12 7 3 1 3 4 10 10 5 3 4
 Grolskira 13 36 3 2 5 8 1 5 2 10
 EdvinOla 14 28 2 3 6 2 1 2 1 1 3 1 1 5
 Bartlett 15 20 3 6 1 10
 Kosma 3 84 12 1 6 12 4 8 3 12 7 6 7 6
 Thorway 9 54 5 7 4 3 7 5 7 3 4 4 5
 DPR Jindalea 11 51 1 8 8 7 2 7 7 10 1
 Solais X 8 58 4 6 10 10 2 3 4 5 2 12
 Asankon 6 65 10 2 8 5 12 8 2 8 2 7 1
 Saónas Fe Pier 12 41 12 4 8 12 4 1
International jury vote
Place Country Total Lettuce Pönö Ladoga Daǔlska Kaministiquia Mărium Levië Kharó
 
1  Thorway 51 5 8 3 12 3 10 10
2  EdvinOla 45 6 7 12 5 4 7 4
3  Kimmystan 44 10 10 8 8 2 5 1
4  Percheron 43 10 6 1 10 5 4 7
5  Solais X 41 12 7 10 8 4
6  Kosma 37 4 7 2 6 8 3 7
7  Luzze 35 4 5 8 1 6 6 5
8  Enot'ebia 30 2 3 5 12 8
9  Gandhara 26 7 2 4 3 2 5 1 2
10  Asankon 25 6 6 10 1 2
11  Lost Islands 24 12 2 4 3 3
12  DPR Jindalea 21 8 1 12
13  Saónas Fe Pier 19 7 12
14  Grolskira 14 1 1 12
15  Bartlett 0

Semi Final 2[edit]

Country Place Total Pönö Lettuce Mărium Kharó Daǔlska Oalia Laranjeiras Folkloria Levië Halleloo Limnoupolitana Nickymania Koalatopolous Oravania Ladoga
 
 Pönö 13 44 4 1 5 8 3 10 5 6 2
 Lettuce 12 47 2 6 6 6 6 10 7 1 3
 Mărium 9 56 6 1 1 5 12 3 8 6 8 2 4
 Kharó 5 68 2 3 12 2 1 12 6 10 8 12
 Daǔlska 7 65 12 3 12 4 7 4 2 6 4 2 2 1 6
 Oalia 14 20 8 3 3 1 5
 Laranjeiras 11 50 7 4 12 10 4 3 3 6 1
 Folkloria 4 79 8 3 5 5 8 3 8 7 5 4 10 5 8
 Levië 15 18 5 6 7
 Halleloo 6 66 10 1 1 4 7 2 1 10 12 7 4 7
 Limnoupolitana 3 80 5 2 10 8 7 8 4 7 4 3 12 10
 Nickymania 10 50 3 7 7 2 3 5 8 5 7 3
 Koalatopolous 2 83 4 8 12 7 10 2 1 5 12 1 12 4 5
 Oravania 8 58 1 10 10 5 12 8 2 2 1 7
 Ladoga 1 86 12 6 4 2 6 10 10 6 8 12 10
International jury vote
Place Country Total Lost Islands Kimmystan Kaministiquia Bartlett Thorway Saónas Fe Pier Luzze Enot'ebia Percheron Kosma Grolskira
 
1  Daǔlska 82 10 10 3 1 8 4 12 2 12 12 8
2  Limnoupolitana 63 2 6 10 10 5 10 7 3 10
3  Kharó 62 12 12 12 7 12 3 4
4  Koalatopolous 56 7 7 8 12 1 10 8 3
5  Ladoga 49 8 4 10 10 10 7
6  Halleloo 48 1 7 10 2 7 8 1 12
7  Nickymania 46 8 7 5 12 6 8
8  Laranjeiras 41 4 4 2 8 8 8 3 4
9  Mărium 37 5 1 2 3 5 2 6 1 7 5
10  Oalia 36 6 5 6 7 1 5 6
11  Folkloria 28 5 3 1 5 5 4 5
12  Pönö 27 12 1 7 3 4
13  Levië 22 2 6 6 2 2 2 2
14  Oravania 21 1 4 3 6 6 1
15  Lettuce 20 3 3 4 4 6

Final[edit]

Country Place Total Enot'ebia Folkloria Koalatopolous Luzze Nickymania Ladoga Oravania Gandhara Thorway Percheron Daǔlska Solais X Halleloo EdvinOla Kaministiquia Kharó Asankon Limnoupolitana Kimmystan Mărium Kosma Bartlett DPR Jindalea Grolskira Laranjeiras Lettuce Levië Lost Islands Pönö
 
 Enot'ebia 8 82 3 1 4 4 7 10 12 5 10 4 3 12 7
 Folkloria 9 80 8 5 4 5 6 7 2 2 3 2 2 8 10 8 5 3
 Koalatopolous 6 99 5 3 12 4 10 1 8 4 3 6 12 5 6 12 8
 Luzze 13 73 10 5 12 8 5 8 12 7 2 3 1
 Nickymania 18 62 4 3 12 10 5 4 3 4 3 10 2 2
 Ladoga 3 105 10 12 10 3 8 7 3 1 4 3 4 1 7 12 4 10 6
 Oravania 19 55 12 6 2 7 1 10 1 12 4
 Gandhara 17 65 12 8 7 5 1 1 1 10 5 6 7 2
 Thorway 15 72 6 8 12 2 7 5 3 3 2 6 4 10 4
 Percheron 4 104 2 8 1 10 4 10 3 1 2 6 8 2 12 10 1 5 6 6 7
 Daǔlska 1 127 1 12 8 1 3 8 10 8 10 12 8 7 7 6 4 10 12
 Solais X 10 76 10 5 4 8 5 6 2 8 6 5 7 10
 Halleloo 16 70 3 4 2 10 6 1 2 2 1 4 12 3 8 12
 EdvinOla 21 37 4 8 10 4 6 5
 Kaministiquia 12 73 7 1 7 12 6 4 12 1 10 5 7 1
 Kharó 7 99 8 10 7 7 7 2 6 12 7 10 3 1 6 10 3
 Asankon 14 72 6 2 1 3 3 5 5 5 8 7 10 1 6 2 8
 Limnoupolitana 5 101 7 6 6 12 1 6 3 4 3 8 12 10 8 5 5 5
 Kimmystan 2 115 5 6 4 5 12 2 2 12 6 3 7 6 7 7 8 2 7 3 2 1 8
 Mărium 20 40 1 5 2 3 1 8 4 4 8 3 1
 Kosma 11 75 2 7 2 2 6 5 12 6 4 5 12 7 4 1
Country Place Total Enot'ebia Folkloria Koalatopolous Luzze Nickymania Ladoga Oravania Gandhara Thorway Percheron Daǔlska Solais X Halleloo EdvinOla Kaministiquia Kharó Asankon Limnoupolitana Kimmystan Mărium Kosma Bartlett DPR Jindalea Grolskira Laranjeiras Lettuce Levië Lost Islands Pönö

Number of votes / 12 points[edit]

Number of votes received
Number Contestant
21  Kimmystan
19  Percheron
17  Daǔlska
 Ladoga
16  Limnoupolitana
 Folkloria
15  Koalatopolous
 Kharó
 Asankon
14  Kosma
 Halleloo
13  Enot'ebia
 Thorway
12  Solais X
 Kaministiquia
 Gandhara
 Nickymania
11  Luzze
 Mărium
9  Oravania
6  EdvinOla
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
3  Daǔlska Kharó, Luzze, Lost Islands
 Koalatopolous Mărium, Nickymania, Levië
2  Kimmystan Ladoga, Percheron
 Ladoga Koalatopolous, Laranjeiras
 Limnoupolitana Asankon, Oravania
 Enot'ebia Kaministiquia, Bartlett
 Kosma EdvinOla, Kimmystan
 Kaministiquia Limnoupolitana, Solais X
 Luzze Gandhara, DPR Jindalea
 Halleloo Grolskira, Pönö
 Oravania Folkloria, Lettuce
1  Percheron Kosma
 Kharó Halleloo
 Thorway Daǔlska
 Gandhara Enot'ebia
 Nickymania Thorway

The podium[edit]

Winner Second Third
 Daǔlska  Kimmystan  Ladoga