Outernatia Song Contest 74

From escforumwiki
(Redirected from OSC 74)
Jump to navigation Jump to search
Outernatia Song Contest 74
“Graceful”
OSC74logo.png
Dates
Semi-final date 6 September 2020
Final date 20 September 2020
Host
Host city Asankon Samaha, Asankon
Host broadcaster Asankon ARTVC
Participants
Number of entries 34
Debuting   Blomsterhaven
Returning   Dinokratys & Shrikidai
 Dulcet Ebullience
 Lahna
 Pinnipedia
 Solentoya
Withdrawing   Limnoupolitana
 Percheron
 Saónas Fe Pier
Vote
Voting system ESC Style
Winning song  Pinnipedia
Love is Energy
Outernatia Song Contest
◄73 Wiki Eurovision Heart (Infobox).svg 75►

The Outernatia Song Contest 74 is the 74th edition of the Outernatia Song Contest. The contest took place in Asankon Samaha, Asankon following their victory in the 72nd edition with the song "Secret Story of the Swan" by IZ*ONE.
The slogan of the edition was “Graceful” as swans are on water, a reference, with the logo, to the winning song.

Participants[edit]

Semi-Final 1[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Gandhara Faouzia Tears of Gold 2 72
2  Mărium Ask Embla Northern Light (Ida's Dans) 16 34
3  Nickymania Michalis Hatzigiannis Horevo 14 38
4  Kimmystan Davina Michelle Purpose 13 46
5  Blomsterhaven NØVE Feat BRAVES Taboo 17 31
6  Kharó Chung Ha ft. Changmo Play 6 67
7  Luzze LLLL feat. Yeule Memories 5 68
8  Pönö Erika Vikman Syntisten pöytä 7 67
9  Lost Islands Joan Baez Diamonds and Rust 3 70
10  Folkloria Rayhon Alda 12 57
11  Oravania Troye Sivan Easy 10 62
12  Laranjeiras iamamiwhoami Tap Your Glass 11 58
13  Lahna IZ EDEN 8 65
14  Bartlett Agnes Fingers Crossed 1 84
15  Lettuce JO1 GO 15 36
16  Grolskira Vanessa Amorosi Absolutely Everybody 9 63
17  Dinokratys & Shrikidai Jaguar Jonze Kill Me With Your Love 4 68

Semi-Final 2[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Levië Monique Smit Dans 2 87
2  Dulcet Ebullience Rouge Não Dá Pra Resistir 12 41
3  Koalatopolous Jamala Kryla 11 45
4  Kosma Tinze feat. Teflon Brothers & F Bakara 15 31
5  Thorway Liberty Paradise on fire 16 30
6  Enot'ebia Nature Girls 6 70
7  Daǔlska ABIR Yallah 8 60
8  Solais X Smith & Thell Year of the Young 3 83
9  EdvinOla Cardi B feat. Megan Thee Stallion WAP 14 32
10  Oalia Drömhus Hålla dig nära 9 57
11  Ladoga O.Torvald #nashilyudivsi 10 45
12  DPR Jindalea Altyn Girls Хочу Стать Звездой 5 73
13  Solentoya Ruelle ft. Fleurie Carry You 7 66
14  Halleloo Ha*Ash Código Postal 13 38
15  Pinnipedia CHI CHI Love is Energy 1 95
16  Kaministiquia KAZKA Pisnja Smilyvikh Divchat 4 75

Final[edit]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Pönö Erika Vikman Syntisten pöytä 2 115
2  Daǔlska ABIR Yallah 17 63
3  Oalia Drömhus Hålla dig nära 18 60
4  Koalatopolous Jamala Kryla 19 57
5  Solais X Smith & Thell Year of the Young 4 103
6  Dinokratys & Shrikidai Jaguar Jonze Kill Me With Your Love 13 79
7  Luzze LLLL feat. Yeule Memories 12 80
8  Enot'ebia Nature Girls 16 69
9  Lost Islands Joan Baez Diamonds and Rust 21 95
10  Gandhara Faouzia Tears of Gold 3 104
11  Kaministiquia KAZKA Pisnja Smilyvikh Divchat 10 86
12  Levië Monique Smit Dans 15 77
13  Kharó Chung Ha ft. Changmo Play 8 94
14  Pinnipedia CHI CHI Love is Energy 1 119
15  Solentoya Ruelle ft. Fleurie Carry You 14 77
16  Lahna IZ EDEN 20 48
17  Asankon Dua Lipa Hallucinate 11 84
18  Folkloria Rayhon Alda 5 100
19  Grolskira Vanessa Amorosi Absolutely Everybody 7 95
20  Bartlett Agnes Fingers Crossed 6 100
21  DPR Jindalea Altyn Girls Хочу Стать Звездой 9 93

Scoreboards[edit]

Semi final 1[edit]

Country Place Total Gandhara Mărium Nickymania Kimmystan Blomsterhaven Kharó Luzze Pönö Lost Islands Folkloria Oravania Laranjeiras Lahna Bartlett Lettuce Grolskira Dinokratys & Shrikidai
 
 Gandhara 2 72 5 3 10 6 1 4 10 5 12 12 3 1
 Mărium 16 34 7 3 5 4 8 3 2 2
 Nickymania 14 38 8 4 3 3 6 7 7
 Kimmystan 13 46 4 2 8 7 5 1 8 3 4 4
 Blomsterhaven 17 31 1 2 2 4 4 2 1 12 3
 Kharó 6 67 10 5 8 7 10 5 2 2 3 1 8 6
 Luzze 5 68 2 12 5 12 12 4 10 1 10
 Pönö 7 67 3 12 10 3 2 12 1 7 7 2 8
 Lost Islands 3 70 8 4 7 6 12 8 12 7 2 4
 Folkloria 12 57 7 7 4 6 2 6 3 8 7 7
 Oravania 10 62 5 5 8 12 8 4 10 10
 Laranjeiras 11 58 2 1 1 3 5 8 5 10 5 8 10
 Lahna 8 65 6 1 10 10 6 12 2 5 6 5 2
 Bartlett 1 84 12 1 6 12 10 8 3 4 6 5 12 5
 Lettuce 15 36 10 1 7 5 3 6 1 3
 Grolskira 9 63 6 3 12 6 7 2 1 10 4 12
 Dinokratys & Shrikidai 4 68 4 7 10 1 7 8 6 6 8 1 4 6
International jury vote
Place Country Total Asankon Daǔlska Ladoga Thorway Solentoya Halleloo Kaministiquia Solais X Enot'ebia Kosma
 
1  Pönö 64 4 8 7 7 12 5 1 8 12
2  Kharó 63 12 2 4 10 12 10 12 1
3  Folkloria 52 5 10 2 8 4 7 2 10 4
4  Nickymania 51 3 12 7 10 4 8 7
5  Bartlett 50 10 4 4 1 7 10 5 4 5
6  Gandhara 49 8 3 8 12 6 5 2 4 1
7  Grolskira 47 7 4 12 3 6 5 10
8  Kimmystan 41 6 3 5 6 8 7 6
9  Mărium 36 3 5 2 8 7 3 8
10  Lost Islands 29 10 1 3 3 12
11  Dinokratys & Shrikidai 20 2 7 2 6 1 2
12  Luzze 19 1 5 6 1 3 3
13  Oravania 19 12 5 2
14  Blomsterhaven 17 6 10 1
15  Lahna 10 8 2
16  Laranjeiras 7 1 6
17  Lettuce 6 6

Semi final 2[edit]

Country Place Total Levië Dulcet Ebullience Koalatopolous Kosma Thorway Enot'ebia Daǔlska Solais X EdvinOla Oalia Ladoga DPR Jindalea Solentoya Halleloo Pinnipedia Kaministiquia
 
 Levië 2 87 7 2 12 12 7 4 10 4 7 12 4 6
 Dulcet Ebullience 12 41 7 7 8 3 2 12 2
 Koalatopolous 11 45 2 10 12 8 6 2 5
 Kosma 15 31 4 4 8 2 7 1 5
 Thorway 16 30 12 5 5 8
 Enot'ebia 6 70 3 10 4 6 6 6 6 3 8 8 10
 Daǔlska 8 60 1 7 6 3 3 5 7 1 7 3 6 2 6 3
 Solais X 3 83 6 5 10 10 5 3 1 12 4 8 10 2 7
 EdvinOla 14 32 4 3 1 12 12
 Oalia 9 57 8 6 5 5 8 7 1 8 5 2 1 1
 Ladoga 10 45 5 3 10 2 10 10 4 1
 DPR Jindalea 5 73 3 6 8 2 10 4 6 12 4 10 8
 Solentoya 7 66 10 2 8 7 1 1 7 4 3 5 10 3 5
 Halleloo 13 38 4 8 1 1 5 2 3 2 1 1 3 7
 Pinnipedia 1 95 1 12 2 12 8 12 8 7 12 10 7 4
 Kaministiquia 4 75 12 4 2 6 12 5 4 10 6 5 6 3
International jury vote
Place Country Total Asankon Kimmystan Pönö Blomsterhaven Bartlett Mărium Luzze Kharó Lahna Grolskira Dinokratys & Shrikidai
 
1  DPR Jindalea 59 4 4 10 6 7 4 4 12 8
2  Enot'ebia 58 10 7 3 5 10 6 1 1 10 5
3  Koalatopolous 57 7 8 7 1 10 5 7 2 10
4  Solais X 55 5 12 2 8 5 4 7 5 7
5  Kaministiquia 54 12 2 6 12 2 10 6 4
6  Solentoya 53 6 6 4 12 3 7 12 3
7  Ladoga 53 3 7 6 10 12 8 7
8  Pinnipedia 45 8 5 6 1 3 12 2 5 3
9  Levië 33 1 10 7 10 4 1
10  Daǔlska 31 2 8 1 10 1 2 6 1
11  Thorway 29 3 4 3 8 8 3
12  Kosma 27 2 12 5 8
13  EdvinOla 25 3 12 8 2
14  Oalia 23 5 8 5 1 4
15  Dulcet Ebullience 18 1 2 3 12
16  Halleloo 18 4 2 6 6

Final[edit]

Country Place Total Pönö Daǔlska Oalia Koalatopolous Solais X Dinokratys & Shrikidai Luzze Enot'ebia Lost Islands Gandhara Kaministiquia Levië Kharó Pinnipedia Solentoya Lahna Asankon Folkloria Grolskira Bartlett DPR Jindalea Nickymania Mărium Thorway Laranjeiras Blomsterhaven Kimmystan Halleloo Oravania Kosma Lettuce Ladoga
 
 Pönö 2 115 6 4 12 6 5 4 8 10 1 3 8 10 7 10 1 8 12
 Daǔlska 17 63 2 2 5 7 3 3 1 1 1 12 5 4 6 6 5
 Oalia 18 60 6 4 1 7 1 1 7 2 1 4 6 6 4 10
 Koalatopolous 19 57 1 8 8 6 6 6 5 8 2 6 1
 Solais X 4 103 12 10 1 5 5 10 8 8 2 2 5 5 3 7 8 5 7
 Dinokratys & Shrikidai 13 79 5 4 10 8 8 6 4 7 5 5 7 7 3
 Luzze 12 80 8 3 6 12 12 12 12 2 5 1 7
 Enot'ebia 16 69 1 5 1 7 7 8 7 4 10 3 4 3 4 4 1
 Lost Islands 21 95 12 10 3 12 7 3 DQ 8 6 12 2 3 3 10 4
 Gandhara 3 104 7 5 3 2 2 5 10 7 7 10 5 8 6 8 12 7
 Kaministiquia 10 86 12 12 7 3 3 7 2 12 6 6 1 3 3 1 8
 Levië 15 77 4 8 5 4 7 7 12 7 7 10 6
 Kharó 8 94 7 5 7 5 10 2 12 5 5 6 8 8 2 1 6 5
 Pinnipedia 1 119 5 7 1 10 12 12 12 7 5 3 3 12 4 12 4 10
 Solentoya 14 77 10 8 6 2 2 10 10 8 6 1 4 2 4 4
 Lahna 20 48 2 1 10 4 2 1 4 8 2 12 2
 Asankon 11 84 2 4 2 6 1 3 12 12 7 10 10 6 6 3
 Folkloria 5 100 2 4 6 6 8 4 2 5 1 4 3 6 10 2 6 3 3 1 2 10 12
 Grolskira 7 95 10 4 12 4 6 4 7 4 1 2 12 8 1 12 8
 Bartlett 6 100 2 3 7 3 3 8 10 10 3 10 5 8 10 12 2 2 2
 DPR Jindalea 9 93 3 8 1 1 10 3 8 12 6 4 1 10 3 5 5 5 8
Country Place Total Pönö Daǔlska Oalia Koalatopolous Solais X Dinokratys & Shrikidai Luzze Enot'ebia Lost Islands Gandhara Kaministiquia Levië Kharó Pinnipedia Solentoya Lahna Asankon Folkloria Grolskira Bartlett DPR Jindalea Nickymania Mărium Thorway Laranjeiras Blomsterhaven Kimmystan Halleloo Oravania Kosma Lettuce Ladoga

12 points/Number of votes[edit]

Number of votes received
Number Contestant
21  Folkloria
17  Pönö
 Solais X
 Bartlett
 DPR Jindalea
16  Pinnipedia
 Gandhara
 Kharó
15  Grolskira
 Kaministiquia
 Enot'ebia
 Daǔlska
14  Asankon
 Solentoya
 Oalia
 Lost Islands
13  Dinokratys & Shrikidai
11  Luzze
 Levië
 Koalatopolous
 Lahna
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Pinnipedia Enot'ebia, Gandhara, Solentoya, DPR Jindalea, Mărium
4  Luzze Levië, Kharó, Folkloria, Laranjeiras
3  Grolskira Dinokratys & Shrikidai, Nickymania, Halleloo
 Kaministiquia Daǔlska, Koalatopolous, Asankon
 Lost Islands Pönö, Solais X, Lahna
2  Pönö Luzze, Kosma
 Asankon Grolskira, Bartlett
1  Gandhara Lettuce
 Solais X Oalia
 Folkloria Ladoga
 Bartlett Kimmystan
 Kharó Kaministiquia
 DPR Jindalea Pinnipedia
 Levië Thorway
 Daǔlska Blomsterhaven
 Lahna Oravania

The podium[edit]

Winner Second Third
 Pinnipedia  Pönö  Gandhara

Returning artists[edit]