List of sovereign states in Outernatia: Difference between revisions
Juan Lechuga (talk | contribs) |
|||
| Line 26: | Line 26: | ||
| 72,888,000 | | 72,888,000 | ||
| {{sort|01198091|{{convert|1198091|km2|sqmi|0|abbr=on}}}} | | {{sort|01198091|{{convert|1198091|km2|sqmi|0|abbr=on}}}} | ||
|- | |||
| [[File:Flag of Auspikitan.png|border|centre|100px|link=Flag of Auspikitan|alt=Flag of Auspikitan]] | |||
| [[File:Outernatia-Auspikitan.png|border|centre|160px|alt=Map showing Auspikitan]] | |||
| [[Auspikitan]] | |||
| Auspikitan | |||
| Auspikitan | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| [[File:Flag of Fierce.png|border|centre|100px|link=Flag of Fierce|alt=Flag of Fierce]] | | [[File:Flag of Fierce.png|border|centre|100px|link=Flag of Fierce|alt=Flag of Fierce]] | ||
Revision as of 23:25, 8 November 2014
Current states
| Flag | Map | English short name | English formal name | Capital | Population | Area |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Almarania | United States of Almarania | Saída | 72,888,000 | 1,198,091 km2 (462,586 sq mi) | ||
| Auspikitan | Auspikitan | Auspikitan | ||||
| Fierce | The Federate States of Fierce | Sasston | 16,564,389 | 414,840 km2 (160,171 sq mi) | ||
| Gandhara | Arab Republic of Gandhara | Rhea | 32,114,607 | 672,172 km2 (259,527 sq mi) | ||
| Gebze | Republic of Gebze | Anibal | 329,195 | 21,178 km2 (8,177 sq mi) | ||
| Háttųka | Háttųka | Karkkana | 3,500,000 | 183,023 km2 (70,666 sq mi) | ||
| Jinxria | Jinxria | Piltover | 1,001,100 | 461,306 km2 (178,111 sq mi) | ||
| Lettuce | Bolivarian Republic of Lettuce | Hugo Chávez City | 5,232,456 | 30,054 km2 (11,604 sq mi) | ||
| Monteverde | Kingdom of Monteverde | Stettino | 27,159,990 | 2,164,716 km2 (835,802 sq mi) | ||
| Noxus | Noxus | Zaun | 64,970 | 2,246 km2 (867 sq mi) | ||
| Ponásikwa | The Forestland of Ponásikwa | Kapupaha | 542,470 km2 (209,449 sq mi) | |||
| RC Laranjeiras | Confederated Republic of Laranjeiras | Pomar | 20,000 | 961,907 km2 (371,394 sq mi) | ||
| Sanlyona | Republic of Sanlyona | Undayoh City | 2,380,518 | 785,603 km2 (303,323 sq mi) | ||
| Zeme Kūku | Zeme Kūku | Cherry-On-Top | 105,011 km2 (40,545 sq mi) |
Dependent territories
| Flag | Map | English short name | English formal name | Capital | Population | Area |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Roseau | Roseau | Keljda | 393,514 | 6,876 km2 (2,655 sq mi) | ||
| St Gustav | St Gustav | Toboggan | 1,034,397 | 13,487 km2 (5,207 sq mi) |































