Difference between revisions of "Internatia Song Contest 94"

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Line 623: Line 623:
 
|}
 
|}
  
==Returning Artists==
+
== Scoreboards ==
 +
=== Semi Final 1 ===
 +
=== Semi Final 2 ===
 +
=== Final ===
 +
=== Number of votes / 12 points ===
 +
 
 +
== The podium ==
 +
 
 +
== Returning Artists ==
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
 
|-
 
|-

Revision as of 05:57, 1 May 2020

Internatia Song Contest 94
Slut It Up!
ISC 94 logo.png
Dates
Semi-finalApril 2020
FinalApril 2020
Host
VenueTlahuico, Tonallán
Host broadcasterTonallán Tevellán
Tonallán Tonávision
Participants
Vote
Voting systemEach country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 94 is the 94th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is held in Tlahuico, Tonallán, after their 2nd win in ISC 92 with the song "everything i wanted" performed by Billie Eilish.

Results

Semi-final 1

Draw Country Artist Song Place Points
1  Valdron Yves Tumor ft. Diana Gordon "Kerosene!" 17 46
2  Luzze Hermanos Inglesos ft. I Am Harlequin "Side Effects" 14 56
3  Bartlett Ladyfriend "Cool" 15 53
4  Pinnipedia Abel Korzeniowski "Dance for Me Wallis"
5  Aevis Chromatics "Light as a Feather"
6  Bubblique Bomba Estéreo "Soy yo"
7  Zephyrus Betta Lemme "Play"
8  Bitland Dijf Sanders "Santoshi Mata" 16 50
9  Kaledonii Ash King & Monali Thakur "Ho jaa awaara"
10  Kosma KEiiNO ft. Charlotte Qamaniq "Black Leather"
11  Amsteris Manelyk "Odisa" 24 22
12  Riya-Sampetrina Light in Babylon "Canım benim"
13  Grolskira Eagle-Eye Cherry "Save Tonight" 27 12
14  Ħanei Čaravāz Corona "The Rhythm of the Night"
15  Pen Island Via Dacă "Papurada"
16  Rata Sum BTS "Louder than Bombs" 25 19
17  Saint Eva & Lepland Twice Música "Tengo un fuego" 19 44
18  Percheron Cécile Corbel "Neige"
19  Pönö Aretuza Lovi, Pabllo Vittar, Gloria Groove "Joga Bunda" 22 28
20  Asankon Yin Que Shi Ting & Zhao Fang Jing "Mang Chủng (Grain in Ear)"
21  Faĺvarak TAYANNA "Ochi"
22  Lacrea Rebecca Sugar "Love Live You"
23  Thorway Chief 1 "Bygger på en drøm" 23 27
24  Kimmystan KÅRP "Left Handed" 18 45
25  Spitzenbergen Angèle "Oui où non" 13 59
26  Uubell AKA THESAUR "Prelude no. 2 - Blue" 20 35
27  Saónas Fe Pier Kiharakolmio "Olut-marssi" 21 33

Semi-final 2

Draw Country Artist Song Place Points
1  Eriod Mixophyrgian "The Love" 18 50
2  Irdminia SHANGUY "Désolée (Paris, Paname)"
3  Nicolas' Neighbour The Killers "Caution" 21 49
4  Kharó Chak.Ra & Tripura "Stand Up" 23 41
5  Tashkveny Agar Agar "You're High" 19 50
6  Ladoga Fabrika "Mama molodaya"
7  Mărium Lady Antebellum "Need You Now"
8  Waticania Artan Lili "D.E.P.R.A." 22 44
9  Caprika Tamara "Abrázame" 16 51
10  Enot'ebia Shanadoo "Think About" 13 58
11  Limnoupolitana WE ARE AVA "into you" 26 27
12  Aurävaan Sun Kil Moon "Carry Me, Ohio" 24 41
13  Sunetti Gjon's Tears "Babi"
14  Fierce sanah "Szampan" 15 58
15  Dulcet Ebullience The Bangles "Eternal Flame"
16  Aonach Tove Lo "I'm Coming"
17  Noxus Olivier Deriviere "Beyond the Horizon" 25 37
18  Territrius Katarína Máliková "Kolo nás"
19  Lost Islands Taeko Ohnuki "4:00 A.M."
20  Kaministiquia Klara Hammarström "You Should Know Me Better"
21  Chruno Swansi "Now and Forever" 20 50
22  Alma Livre LIZ "Lost U 2 the Boys"
23  Men̈́sa Eskaton "Écoute"
24  Trešlend Djomla KS & DJ Dyx ft. Cira & Zorana Bantić "Majka balkanska" 17 51
25  Ova Anova NK "Obicjaju"
26  Tikata Chambao "Papeles mojados" 27 19
27  Levië Olivia Rodrigo "All I Want"

Final

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti GJon's Tears "Babi"
2  Zephyrus Betta Lemme "Play"
3  Irdminia SHANGUY "Désolée (Paris/Paname)"
4  Faĺvarak Tayanna "Ochi"
5  Levië Olivia Rodrigo "All I Want"
6  Pen Island Via Dacă "Paparuda"
7  Ova Anova NK "Obicjaju"
8  Lacrea Rebecca Sugar "Love Like You"
9  Mărium Lady Antebellum "Need You Now"
10  Kaledonii Ash King & Monali Thakur "Ho jaa awaara"
11  Ladoga Fabrika "Mama molodaya"
12  Ħanei Čaravāz Corona "The Rhythm of the Night"
13  Kaministiquia Klara Hammarström "You Should Know Me Better"
14  Aevis Chromatics "Light As A Feather"
15  Men̈́sa Eskaton "Écoute"
16  Asankon Yin Que Shi Ting & Zhao Fang Jing "Mang Chủng (Grain in Ear)"
17  Territrius Katarína Máliková "Koko nás"
18  Kosma KEiiNO feat. Charlotte Qamaniq "Black Leather"
19  Dulcet Ebullience The Bangles "Eternal Flame"
20  Pinnipedia Abel Korzeniowski "Dance For Me, Wallis"
21  Lost Islands Taeko Ohnuki "4:00 A.M."
22  Tonallán Yari Mejía "Pose Que Posa"
23  Percheron Cécile Corbel "Neige"
24  Aonach Tove Lo "I'm Coming"
25  Bubblique Bomba Estéreo "Soy yo"
26  Alma Livre LIZ "Lost U 2 The Boys"
27  Riya-Sampetrina Light in Babylon "Canım benim"

Scoreboards

Semi Final 1

Semi Final 2

Final

Number of votes / 12 points

The podium

Returning Artists

Artist Country Previous edition Previous country represented
Angèle  Spitzenbergen ISC 69, ISC 84  Tashkveny,  Percheron
Betta Lemme  Zephyrus ISC 67  Chruno
Bomba Estéreo  Bubblique ISC 48  Fierce
BTS  Rata Sum ISC 57  Rata Sum
Cécile Corbel  Percheron ISC 18, ISC 34, ISC 47, ISC 64, ISC 72 (with Pomme), ISC 82  Chruno,  Territrius,  Percheron
Gloria Groove (with Aretuza Lovi & Pabllo Vittar)  Pönö ISC 69  Ponásikwa
KEiiNO (with Charlotte Qamaniq)  Kosma ISC 89  Oalia
SHANGUY  Irdminia ISC 83  Amsteris
Tayanna  Faĺvarak ISC 77  Asankon
The Bangles  Dulcet Ebullience ISC 73  Dulcet Ebullience
The Killers  Nicolas' Neighbour ISC 13, ISC 34  Nicolas' Neighbour,  Grolskira
Tove Lo  Aonach ISC 26, ISC 32, ISC 34 (with Alesso), ISC 37, ISC 52 (with Flume), ISC 86, ISC 90  Kaeros Islands,  Alteus,  Spitzenbergen,  Ova Anova,  Tikata,  Sunetti,  Trešlend