Internatia Song Contest 121

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 121
Abstraction Attraction
ISC 121 logo.png
Dates
Semi-finalTBD July 2022
FinalTBD July 2022
Host
VenueWolfrim, Irdminia
Host broadcasterIrdminia Irdminian Television and Radio (ITVR)
Participants
Number of entries55
Returning Fervorosia
 Kox-Zoeteweij
Withdrawing Amsteris
Vote
Voting systemEach country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 121 was the 121st monthly edition of Internatia Song Contest. The contest was held in Wolfrim, Irdminia, following their victory in the 118th edition with S10 and her song "Adem Je In". It was first Internatia Song Contest hosted by Irdminia, after the nation sought an ISC win for so many participations.

This edition saw one of the longest-participating ISC nations Amsteris leave the roster due to getting three strikes. However, the nation immediately rejoined the Waiting List.

Pots[edit | edit source]

All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

The host nation,  Irdminia (Pot 3) was exempt from the semifinal draw.

The pots were drawn by the broadcaster of  Enot'ebia, RME, and are as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit | edit source]

Semifinal 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Isbseiro Mitsuko Horie "Golden Queen Galaxia" 14 56
2  Nicolas' Neighbour Highasakite "God Don't Leave Me" 5 73
3  Rata Sum REBRN "Do De Te (Original Mix)" 24 36
4  Men̈́sa IMERUAT "Imeruat" 9 65
5  Tikata Gabi Tóth "Az én szívem" 20 46
6  Kaministiquia Ado "Odo" 8 68
7  Lahna ILON "tobacco" 3 75
8  Evergreen Lands Anna Majidson ft. November Ultra "Echo" 2 77
9  Bitland The Octopus Project "Royal Trumpet" 12 64
10  Blomsterhaven Covered in Snow "Miljonprogrammet (Man Without Country Remix)" 26 19
11  Gredst K.K. Slider "Welcome Horizons" 23 42
12  Fervorosia Sunloverz ft. Rosette "Fire" 17 52
13  Dulcet Ebullience Felicia Takman "Dunka dumma hjärta dunka" 16 53
14  Oravania Konstrakta "Mekano" 18 48
15  Eriod Via Iveria "Chemo gogona" 19 48
16  Levië Mélissa Laveaux "Kouzen" 10 65
17  Asankon The Wanted "Glad You Came" 22 43
18  Kox-Zoeteweij Iva Sativa "Kosa" 6 69
19  Solais X Ghost "He Is" 25 33
20  Bartlett Miss Li "X" 1 82
21  Leshia Javiera Mena "La isla de Lesbos" 15 55
22  Mărium Maija Kauhanen "Käärme" 13 62
23  Saint Eva & Lepland Stefan "Miraaž" 11 64
24  Pinnipedia Movie Music "Stars de la pub" 7 69
25  Luzze Kiki "Rodeo" 21 46
26  Pen Island MIKA "Yo Yo" 4 73
27  Enot'ebia "I Want You" 27 25

Semifinal 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Sunetti ViVii "And Tragic" 8 73
2  Valdron Perfume Genius "Hellbent" 21 41
3  Bubblique Camille "Vuurwerk" 4 85
4  Aevis Grupa Sigma "Sazaroto taku dārzs" 14 60
5  Tonallán Meli G "Entre la niebla" 18 45
6  Percheron Izïa "Mon coeur" 1 103
7  Zephyrus Alexis Jordan "Happiness" 5 85
8  Alardon Sofi Tukker ft. Betta Lemme "Awoo" 11 63
9  Kharó Lamb "Gorecki" 9 67
10  Ħanei Čaravāz Ichon "911" 27 19
11  Tashkveny Eftalya Yağcı "Masum değil" 16 55
12  Riya-Sampetrina Dr. Beat "Iskola" 26 19
13  Grolskira Marek Grechuta "Dni, których nie znamy" 6 83
14  Kaledonii Foster the People "Helena Beat" 22 37
15  Faĺvarak Indila "Ainsi bas la vida" 7 74
16  Uubell Karpatt "Valpo" 3 86
17  Kosma Anna Bergendahl "Demons and Dreams" 15 60
18  Alma Livre Evelina "Sydän sulaa" 19 43
19  Pönö GYE0M "Drown" 20 43
20  Trešlend Cruz Rock, Amara La Negra, Future Fambo, JonFX "Toa Toa" 23 36
21  Lacrea Nicole Dollanganger "You're So Cool" 13 61
22  Halleloo Sufjan Stevens "Chicago" 12 61
23  Koalatopolous Madame "MAREA" 17 53
24  Aurävaan Long Beard "Sweetheart" 24 35
25  Spitzenbergen Nightly "Twenty Something" 25 25
26  Kimmystan Anna Valsk "Le jour des lilas" 2 89
27  Territrius Delaporte "Se va" 10 65

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kaministiquia Ado "Odo" 4 157
2  Lahna ILON "tobacco" 22 95
3  Uubell Karpatt "Valpo" 23 92
4  Saint Eva & Lepland Stefan "Miraaž" 17 112
5  Halleloo Sufjan Stevens "Chicago" 25 85
6  Kox-Zoeteweij Iva Sativa "Kosa" 14 114
7  Oravania Konstrakta "Mekano" 9 126
8  Kharó Lamb "Gorecki" 10 123
9  Men̈́sa IMERUAT "Imeruat" 8 130
10  Alardon Sofi Tukker ft. Betta Lemme "Awoo" 20 106
11  Irdminia Within Temptation "Memories" 11 118
12  Territrius Delaporte "Se va" 15 113
13  Percheron Izïa "Mon coeur" 2 160
14  Levië Mélissa Laveaux "Kouzen" 27 83
15  Pinnipedia Movie Music "Stars de la pub" 18 111
16  Bitland The Octopus Project "Royal Trumpet" 26 85
17  Bartlett Miss Li "X" 1 164
18  Sunetti ViVii "And Tragic" 3 157
19  Faĺvarak Indila "Ainsi bas la vida" 16 112
20  Nicolas' Neighbour Highasakite "God Don't Leave Me" 12 116
21  Pen Island MIKA "Yo Yo" 13 115
22  Evergreen Lands Anna Majidson ft. November Ultra "Echo" 24 88
23  Valdron Perfume Genius "Hellbent" 21 100
24  Kimmystan Anna Valsk "Le jour des lilas" 7 134
25  Zephyrus Alexis Jordan "Happiness" 6 134
26  Grolskira Marek Grechuta "Dni, których nie znamy" 19 108
27  Bubblique Camille "Vuurwerk" 5 152

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Isbseiro Nicolas' Neighbour Rata Sum Men̈́sa Tikata Kaministiquia Lahna Evergreen Lands Bitland Blomsterhaven Gredst Fervorosia Dulcet Ebullience Oravania Eriod Levië Asankon Kox-Zoeteweij Solais X Bartlett Leshia Mărium Saint Eva & Lepland Pinnipedia Luzze Pen Island Enot'ebia
 
 Isbseiro 14 56 2 7 1 1 12 4 12 12 5
 Nicolas' Neighbour 5 73 7 12 12 5 7 12 8 10
 Rata Sum 24 36 2 2 5 2 7 10 6 2
 Men̈́sa 10 65 6 4 8 8 4 6 7 1 5 7 6 3
 Tikata 20 46 12 3 10 2 10 2 4 2 1
 Kaministiquia 8 68 10 8 8 10 2 8 4 8 3 7
 Lahna 3 75 6 7 2 12 3 12 3 12 8 10
 Evergreen Lands 2 77 8 1 2 5 6 3 2 12 3 7 7 3 12 6
 Bitland 12 64 6 12 4 5 6 6 7 4 4 10
 Blomsterhaven 26 19 10 1 5 3
 Gredst 23 42 5 7 6 12 3 6 3
 Fervorosia 17 52 12 3 5 4 5 8 10 5
 Dulcet Ebullience 16 53 1 10 8 1 6 5 6 1 8 7
 Oravania 18 48 7 12 6 8 4 4 7
 Eriod 19 48 6 12 12 10 3 5
 Levië 9 65 1 3 10 10 4 10 6 5 8 1 3 4
 Asankon 22 43 2 8 6 10 3 1 12 1
 Kox-Zoeteweij 6 69 4 8 4 1 5 5 4 2 2 6 2 4 6 8 8
 Solais X 25 33 3 4 5 4 5 6 6
 Bartlett 1 82 8 7 6 12 1 10 12 10 1 1 12 2
 Leshia 15 55 3 6 1 5 3 1 7 2 7 7 1 2 1 3 2 4
 Mărium 13 62 10 7 3 4 7 4 10 6 4 7
 Saint Eva & Lepland 11 64 5 8 3 3 3 8 1 4 7 10 12
 Pinnipedia 7 69 2 1 10 1 8 12 10 12 5 1 7
 Luzze 21 46 4 2 2 10 3 10 5 8 2
 Pen Island 4 73 7 5 3 8 12 10 8 8 7 5
 Enot'ebia 27 25 4 2 1 2 5 5 6 DQ
International jury vote
Place Country Total Irdminia Thorway Pönö Kimmystan Tonallán Ħanei Čaravāz Faĺvarak Lacrea Sunetti Kosma Percheron Grolskira Territrius Kharó
 
1  Oravania 65 5 10 8 7 6 12 8 2 7
2  Kox-Zoeteweij 52 8 3 8 10 12 2 4 5
3  Pen Island 49 12 12 6 1 4 5 1 8
4  Men̈́sa 48 6 6 12 3 3 6 12
5  Nicolas' Neighbour 46 7 10 1 1 10 10 3 4
6  Mărium 38 12 6 3 2 7 8
7  Tikata 35 7 2 6 4 12 4
8  Luzze 35 10 10 8 7
9  Evergreen Lands 34 4 4 1 8 12 5
10  Dulcet Ebullience 34 8 12 2 2 10
11  Kaministiquia 33 7 1 4 4 7 10
12  Bartlett 32 4 1 8 7 12
13  Levië 30 2 5 12 3 7 1
14  Pinnipedia 29 4 10 8 5 2
15  Lahna 29 3 5 6 5 10
16  Solais X 29 7 8 10 4
17  Saint Eva & Lepland 28 3 1 10 3 2 2 1 6
18  Eriod 25 3 4 1 7 10
19  Rata Sum 23 4 5 8 6
20  Gredst 23 12 8 3
21  Isbseiro 17 5 6 5 1
22  Blomsterhaven 16 1 3 12
23  Enot'ebia 15 5 2 6 2
24  Fervorosia 15 6 2 7
25  Asankon 14 3 6 5
26  Leshia 13 5 7 1
27  Bitland 5 2 3

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Sunetti Valdron Bubblique Aevis Tonallán Percheron Zephyrus Alardon Kharó Ħanei Čaravāz Tashkveny Riya-Sampetrina Grolskira Kaledonii Faĺvarak Uubell Kosma Alma Livre Pönö Trešlend Lacrea Halleloo Koalatopolous Aurävaan Spitzenbergen Kimmystan Territrius
 
 Sunetti 8 73 2 6 4 3 12 2 5 2 8 2 12 12 3
 Valdron 21 41 6 10 10 6 8 1
 Bubblique 4 85 1 4 12 6 6 12 2 10 7 7 4 1 5 3 5
 Aevis 14 60 4 3 2 7 12 4 10 1 4 5 8
 Tonallán 18 45 8 10 2 5 3 8 6 3
 Percheron 1 103 10 8 7 12 8 10 6 12 6 2 10 12
 Zephyrus 5 85 5 12 10 1 1 8 6 5 6 8 12 10 1
 Alardon 11 63 8 1 10 7 4 5 3 3 5 3 8 6
 Kharó 9 67 4 10 12 7 2 12 5 2 7 6
 Ħanei Čaravāz 27 19 5 2 12
 Tashkveny 16 55 3 5 6 5 5 6 8 8 5 4
 Riya-Sampetrina 26 19 7 8 1 3
 Grolskira 6 83 8 7 12 5 12 7 4 10 2 2 4 10
 Kaledonii 22 37 3 6 4 3 7 6 8
 Faĺvarak 7 74 1 8 7 10 6 12 3 4 6 10 7
 Uubell 3 86 1 4 1 2 6 4 3 3 8 10 7 10 5 3 7 12
 Kosma 15 60 6 5 8 7 4 8 4 8 10
 Alma Livre 19 43 3 2 3 1 6 10 1 5 3 7 2
 Pönö 20 43 3 8 4 5 2 1 7 3 10
 Trešlend 23 36 2 10 4 7 7 6
 Lacrea 13 61 12 4 6 2 8 10 12 1 4 2
 Halleloo 12 61 12 7 2 5 1 1 12 1 3 5 1 7 4
 Koalatopolous 17 53 7 8 3 1 5 7 7 1 1 12 1
 Aurävaan 24 35 6 4 8 5 5 6 1
 Spitzenbergen 25 25 1 2 10 1 6 5
 Kimmystan 2 89 10 5 12 10 7 4 4 4 3 12 6 2 2 8
 Territrius 10 65 2 3 12 3 7 2 8 12 2 10 4
International jury vote
Place Country Total Irdminia Men̈́sa Thorway Isbseiro Pen Island Mărium Levië Solais X Blomsterhaven Bartlett Saint Eva & Lepland Luzze Tikata Lahna Bitland
 
1  Valdron 64 12 6 4 12 8 10 12
2  Kharó 55 5 10 8 2 8 6 10 6
3  Alma Livre 52 7 1 2 12 3 10 7 5 5
4  Sunetti 52 3 6 5 10 7 5 4 12
5  Alardon 50 10 7 2 7 10 10 4
6  Koalatopolous 49 8 5 3 2 12 7 12
7  Tashkveny 45 12 8 12 1 12
8  Pönö 42 4 5 7 2 2 7 8 7
9  Tonallán 40 10 10 10 8 2
10  Kosma 40 8 12 8 12
11  Zephyrus 36 6 4 5 12 6 3
12  Bubblique 34 3 12 3 6 10
13  Lacrea 31 7 12 5 4 1 2
14  Kimmystan 29 1 5 1 1 10 3 8
15  Territrius 29 8 8 7 4 2
16  Trešlend 28 1 3 6 7 3 8
17  Uubell 23 1 8 1 1 2 10
18  Grolskira 21 4 7 2 7 1
19  Kaledonii 20 3 6 4 6 1
20  Riya-Sampetrina 20 3 4 6 4 3
21  Aurävaan 18 6 8 4
22  Faĺvarak 16 2 5 2 2 4 1
23  Aevis 16 2 3 6 5
24  Ħanei Čaravāz 16 7 5 4
25  Percheron 15 6 6 3
26  Spitzenbergen 15 10 5
27  Halleloo 14 1 4 1 3 5

Final[edit | edit source]

Country Place Total Kaministiquia Lahna Uubell Saint Eva & Lepland Halleloo Kox-Zoeteweij Oravania Kharó Men̈́sa Alardon Irdminia Territrius Percheron Levië Pinnipedia Bitland Bartlett Sunetti Faĺvarak Nicolas' Neighbour Pen Island Evergreen Lands Valdron Kimmystan Zephyrus Grolskira Bubblique Isbseiro Rata Sum Tikata Blomsterhaven Gredst Fervorosia Dulcet Ebullience Eriod Asankon Solais X Leshia Mărium Luzze Aevis Tonallán Ħanei Čaravāz Tashkveny Riya-Sampetrina Kaledonii Kosma Alma Livre Pönö Trešlend Lacrea Koalatopolous Aurävaan Spitzenbergen WL Country
 
 Kaministiquia 4 157 12 8 8 2 2 2 10 1 8 6 10 8 12 6 7 7 2 1 5 6 10 12 3 6 3 Kaministiquia
 Lahna 22 95 6 10 2 2 3 7 5 1 4 10 4 1 1 8 12 8 10 1 Lahna
 Uubell 23 92 1 10 12 12 7 1 5 1 1 2 1 2 2 6 8 3 1 3 2 3 1 8 Uubell
 Saint Eva & Lepland 17 112 2 7 5 8 6 8 12 8 7 5 10 4 4 8 3 2 3 4 1 5 Saint Eva & Lepland
 Halleloo 25 85 4 4 10 12 1 12 10 10 3 4 2 2 6 5 Halleloo
 Kox-Zoeteweij 14 114 4 7 1 4 3 12 6 8 4 12 5 5 2 1 3 5 7 8 7 7 3 Kox-Zoeteweij
 Oravania 9 126 2 6 7 4 4 4 3 6 7 3 3 7 12 4 8 6 3 5 8 4 10 10 Oravania
 Kharó 10 123 10 10 5 8 5 7 5 6 12 4 4 5 6 12 6 5 2 4 5 2 Kharó
 Men̈́sa 8 130 3 6 6 2 10 6 5 4 10 2 6 6 7 7 4 2 5 5 7 8 12 7 Men̈́sa
 Alardon 20 106 10 5 3 5 10 2 6 4 8 4 8 5 7 4 6 5 2 4 8 Alardon
 Irdminia 11 118 8 8 12 3 1 6 3 3 12 2 2 5 8 4 2 12 5 5 4 2 6 5 Irdminia
 Territrius 15 113 1 7 7 3 2 2 2 1 4 10 3 4 5 1 10 7 3 8 3 10 1 12 6 1 Territrius
 Percheron 2 160 3 4 4 6 12 10 10 6 10 6 8 3 2 7 12 12 12 8 3 6 12 4 Percheron
 Levië 27 83 7 3 3 3 12 8 5 8 4 5 8 7 4 5 1 Levië
 Pinnipedia 18 111 1 12 1 1 5 3 8 8 3 6 2 12 12 10 12 7 8 Pinnipedia
 Bitland 26 85 5 12 5 2 12 1 1 10 6 5 6 10 10 Bitland
 Bartlett 1 164 12 3 8 8 8 1 10 5 12 5 7 3 8 4 2 12 6 3 10 6 12 5 7 7 Bartlett
 Sunetti 3 157 12 1 2 7 4 2 10 5 2 5 10 12 10 3 10 10 6 6 4 6 1 2 6 1 12 8 Sunetti
 Faĺvarak 16 112 1 10 4 10 6 4 7 1 3 4 3 5 2 7 10 4 7 10 5 3 6 Faĺvarak
 Nicolas' Neighbour 12 116 6 5 8 8 6 10 3 2 8 12 3 5 8 1 1 12 4 10 4 Nicolas' Neighbour
 Pen Island 13 115 7 6 10 4 12 7 3 7 1 8 7 2 7 8 3 1 4 1 4 1 8 2 2 Pen Island
 Evergreen Lands 24 88 3 3 6 3 7 4 4 7 1 1 2 2 12 3 8 1 10 3 2 2 4 Evergreen Lands
 Valdron 21 100 7 1 6 10 12 12 7 3 7 7 10 2 6 7 3 Valdron
 Kimmystan 7 134 2 5 1 4 8 2 7 8 10 6 4 6 10 12 10 10 1 5 12 6 1 4 Kimmystan
 Zephyrus 6 134 5 7 12 12 5 12 4 5 1 1 1 2 1 1 1 12 5 5 7 7 8 8 12 Zephyrus
 Grolskira 19 108 6 8 3 4 10 8 6 2 7 6 1 7 6 12 10 3 7 2 Grolskira
 Bubblique 5 152 8 5 7 3 5 6 7 2 12 5 12 3 7 10 6 12 4 8 8 10 2 10 Bubblique
Country Place Total Kaministiquia Lahna Uubell Saint Eva & Lepland Halleloo Kox-Zoeteweij Oravania Kharó Men̈́sa Alardon Irdminia Territrius Percheron Levië Pinnipedia Bitland Bartlett Sunetti Faĺvarak Nicolas' Neighbour Pen Island Evergreen Lands Valdron Kimmystan Zephyrus Grolskira Bubblique Isbseiro Rata Sum Tikata Blomsterhaven Gredst Fervorosia Dulcet Ebullience Eriod Asankon Solais X Leshia Mărium Luzze Aevis Tonallán Ħanei Čaravāz Tashkveny Riya-Sampetrina Kaledonii Kosma Alma Livre Pönö Trešlend Lacrea Koalatopolous Aurävaan Spitzenbergen WL Country
Waiting List voters
Place Country Total Darkria Thorway Polland Raingate Amsteris
 
1  Zephyrus 25 1 12 12
2  Oravania 24 10 6 8
3  Sunetti 22 2 6 10 4
4  Men̈́sa 22 12 10
5  Faĺvarak 21 5 4 12
6  Irdminia 21 8 8 5
7  Kimmystan 18 10 2 6
8  Kaministiquia 18 4 7 7
9  Pen Island 17 5 12
10  Territrius 15 10 4 1
11  Kox-Zoeteweij 14 7 7
12  Lahna 12 7 5
13  Nicolas' Neighbour 11 6 5
14  Kharó 8 8
14  Levië 8 8
16  Saint Eva & Lepland 7 1 6
17  Uubell 6 3 3
18  Bubblique 4 2 2
19  Halleloo 4 4
20  Valdron 3 1 2
21  Alardon 3 3
21  Evergreen Lands 3 3
21  Grolskira 3 3
24  Bitland 1 1
25  Percheron 0
25  Pinnipedia 0
25  Bartlett 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Number of votes received
Number Contestant
26  Sunetti
25  Kaministiquia
24  Bartlett
 Territrius
23  Zephyrus
 Pen Island
22  Percheron
 Bubblique
 Kimmystan
 Men̈́sa
 Oravania
 Irdminia
 Uubell
21  Kox-Zoeteweij
 Faĺvarak
 Evergreen Lands
20  Kharó
 Saint Eva & Lepland
19  Nicolas' Neighbour
 Alardon
18  Grolskira
 Lahna
17  Pinnipedia
15  Valdron
 Levië
14  Halleloo
13  Bitland
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Percheron Pinnipedia, Tonallán, Ħanei Čaravāz, Tashkveny, Koalatopolous
 Zephyrus Bartlett, Alardon, Halleloo, Dulcet Ebullience, WL
4  Bartlett Kaministiquia, Nicolas' Neighbour, Asankon, Kosma
 Pinnipedia Oravania, Tikata, Fervorosia, Riya-Sampetrina
3  Sunetti Grolskira, Lahna, Spitzenbergen
 Kaministiquia Kox-Zoeteweij, Gredst, Trešlend
 Bubblique Zephyrus, Isbseiro, Leshia
 Irdminia Kimmystan, Saint Eva & Lepland, Mărium
2  Kimmystan Luzze, Lacrea
 Kharó Valdron, Aevis
 Nicolas' Neighbour Blomsterhaven, Pönö
 Kox-Zoeteweij Bubblique, Faĺvarak
 Valdron Bitland, Levië
 Uubell Percheron, Territrius
 Halleloo Sunetti, Kharó
 Bitland Men̈́sa, Uubell
1  Men̈́sa Aurävaan
 Oravania Rata Sum
 Pen Island Irdminia
 Territrius Alma Livre
 Saint Eva & Lepland Pen Island
 Grolskira Kaledonii
 Lahna Solais X
 Evergreen Lands Eriod
 Levië Evergreen Lands

The podium[edit | edit source]

Returning Artists[edit | edit source]

References[edit | edit source]