Internatia Song Contest 115

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 115
My World
ISC115LOGO.png
Dates
Semi-finalJanuary 2022
Final30 January 2022
Host
VenueCedar Falls, Kaministiquia
Host broadcasterKaministiquia KGM
Participants
Number of entries55
Debuting Isbseiro
 Solais X
Returning Leshia
Withdrawing Fierce
 Noxus
 Ova Anova
Vote
Voting systemEach country's 10 favorite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 115 is the 115th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is held in Cedar Falls, Kaministiquia, thanks to their fifth win in the Internatia Song Contest's 113th edition that was achieved with the song "Burning Bridges" by Sigrid.

Ova Anova and Noxus decided to leave ISC sort of together, one of them citing the reason being that voting in ISC has become a chore. Fierce also announced a withdrawal at the end of ISC 114 semifinal results show. Therefore this allowed two new nations - Solais X and Isbseiro - and a returnee - Leshia - to join ISC 115 in their place.

Pots[edit | edit source]

All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

The host nation,  Kaministiquia (Pot 5) was exempt from the semifinal draw.

The pots were drawn by the broadcaster of  Enot'ebia, RME, and are as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit | edit source]

Semifinal 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Riya-Sampetrina Fyr og Flamme "112" 14 52
2  Dulcet Ebullience Björk "Pagan Poetry" 4 75
3  Amsteris Eartheater "Faith Consuming Hope" 19 46
4  Enot'ebia DreamNote "Ghost" 17 47
5  Pen Island MEAU "Dat heb jij gedaan" 9 62
6  Mărium Lůn "Chamanes" 15 50
7  Lahna Tiisu "Suomi on poliisivaltio" 20 44
8  Bartlett Regina Spektor "Samson" 6 70
9  Eriod Fred Åkerström "Den trettionde i första sjuttiotvå" 24 35
10  Tikata Electric Youth "We Are the Youth" 26 33
11  Uubell John Foxx & Harold Budd "Raindust" 8 67
12  Kimmystan Marja Mortensson ft. The Norwegian Radio Orchestra, Daniel Herskedal & Jakop Janssønn "Johtelohke - The Migratory Route" 3 76
13  Rata Sum Monolink "Harlem River" 23 37
14  Grolskira Maggie Szabo "Rebuild" 2 79
15  Kharó Anima Sound System "Csángó" 21 43
16  Saint Eva & Lepland Billow Wood ft. Séamus Ó Flatharta "If You Come Back" 10 62
17  Trešlend Ninh Dương Lan Ngọc X Trúc Nhân "Tết Hà Há Ha" 22 41
18  Bubblique Aitana "11 RAZONES" 13 56
19  Men̈́sa Schtüng "Doon the Dummy" 18 47
20  Pinnipedia RIKI "SCUSA" 11 61
21  Luzze Kim Petras "Future Starts Now" 25 34
22  Blomsterhaven Lastlings & RÜFÜS DU SOL "No Time" 7 70
23  Ladoga Manizha "Nedoslavyanka" 5 71
24  Pönö Martti Vainaa & Sallitut Aineet "Pelimies" 12 57
25  Fervorosia Abel "Onderweg" 16 49
26  Aevis PPK "Resurrection" 1 81
27  Saónas Fe Pier Frida Johansson & Henrik Oja "Halling efter Per Loof" 27 63

Semifinal 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Isbseiro Fairies "Metropolis" 25 20
2  Solais X Joan Baez "Diamonds and Rust" 2 101
3  Bitland Sona Jobarteh "Saya" 3 97
4  Kosma Ilta "Taivas maan päällä" 22 40
5  Koalatopolous Irma & Eranda Libohova "Apokalipsi" 13 58
6  Oravania JANNABI "I Know Where the Rainbow Has Fallen" 26 14
7  Evergreen Lands Yasemin Mori "Uçurumlar" 16 51
8  Valdron Oklou "god's chariots" 6 73
9  Alma Livre Madonna "To Have and Not to Hold" 18 49
10  Percheron Najoua Belyzel "Curiosa" 9 70
11  Zephyrus Denise Rosenthal "Lucha en equilibrio" 12 62
12  Ħanei Čaravāz Exilia "Stop Playing God" 27 11
13  Halleloo Uxu Kalhus "Horage" 23 39
14  Lacrea polnalyubvi "Gde ty?" 4 85
15  Kaledonii Tony Tape & Veilumuth Chitralekha "Katti Kalandal" 14 56
16  Asankon TWICE "Fancy" 19 48
17  Sunetti Tame Impala "Let It Happen" 10 65
18  Faĺvarak Alexandrina "Second Bliss" 24 35
19  Leshia Chela "Delivery" 17 50
20  Aurävaan Mojave 3 "My Life in Art" 7 72
21  Levië Kate Bush "Wuthering Heights" 1 122
22  Nicolas' Neighbour Moyka "When" 5 78
23  Territrius Pongo "Wegue wegue" 11 62
24  Irdminia Apashe ft. Alina Pash "Witch" 8 72
25  Spitzenbergen Giorgia "Pregherò" 15 53
26  Tashkveny Priyanka ft. Lemon "Come Through" 21 41
27  Tonallán Ximena Sariñana "Different" 20 42

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Kimmystan Marja Mortensson ft. The Norwegian Radio Orchestra, Daniel Herskedal & Jakop Janssønn "Johtelohke - The Migratory Route" 13 115
2  Dulcet Ebullience Björk "Pagan Poetry" 2 153
3  Pen Island MEAU "Dat heb jij gedaan" 8 137
4  Irdminia Apashe ft. Alina Pash "Witch" 17 112
5  Aurävaan Mojave 3 "My Life in Art" 27 101
6  Saint Eva & Lepland Billow Wood ft. Séamus Ó Flatharta "If You Come Back" 16 112
7  Mărium Lůn "Chamanes" 24 82
8  Nicolas' Neighbour Moyka "When" 11 123
9  Bartlett Regina Spektor "Samson" 10 123
10  Blomsterhaven Lastlings & RÜFÜS DU SOL "No Time" 15 113
11  Pönö Martti Vainaa & Sallitut Aineet "Pelimies" 23 84
12  Uubell John Foxx & Harold Budd "Raindust" 20 106
13  Asankon TWICE "Fancy" 5 142
14  Kaministiquia Taylor Swift "Wildest Dreams (Taylor's Version)" 14 114
15  Levië Kate Bush "Wuthering Heights" 3 149
16  Pinnipedia RIKI "SCUSA" 25 70
17  Bitland Sona Jobarteh "Saya" 7 137
18  Zephyrus Denise Rosenthal "Lucha en equilibrio" 22 101
19  Lacrea polnalyubvi "Gde ty?" 19 107
20  Percheron Najoua Belyzel "Curiosa" 4 146
21  Territrius Pongo "Wegue wegue" 21 103
22  Valdron Oklou "god's chariots" 26 70
23  Aevis PPK "Resurrection" 1 186
24  Solais X Joan Baez "Diamonds and Rust" 12 120
25  Grolskira Maggie Szabo "Rebuild" 18 109
26  Sunetti Tame Impala "Let It Happen" 6 139
27  Ladoga Manizha "Nedoslavyanka" 9 136

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Riya-Sampetrina Dulcet Ebullience Amsteris Enot'ebia Pen Island Mărium Lahna Bartlett Eriod Tikata Uubell Kimmystan Rata Sum Grolskira Kharó Saint Eva & Lepland Trešlend Bubblique Men̈́sa Pinnipedia Luzze Blomsterhaven Ladoga Pönö Fervorosia Aevis Saónas Fe Pier
 
 Riya-Sampetrina 14 52 10 1 10 4 2 4 8 3 5 1 4
 Dulcet Ebullience 4 75 7 7 6 12 2 12 12 1 8 3 5
 Amsteris 19 46 3 10 6 5 2 4 8 5 3
 Enot'ebia 17 47 7 2 7 7 2 7 8 3 4
 Pen Island 10 62 10 3 8 12 6 3 10 10
 Mărium 15 50 4 8 2 7 2 7 6 3 6 5
 Lahna 20 44 5 6 1 8 2 3 5 6 8
 Bartlett 7 70 5 6 1 4 12 10 1 10 2 6 6 7
 Eriod 24 35 8 10 5 3 1 8
 Tikata 26 33 4 8 5 1 4 10 1
 Uubell 8 67 3 12 8 1 12 2 6 6 7 10
 Kimmystan 3 76 12 4 2 7 8 5 4 5 12 1 10 6
 Rata Sum 23 37 3 1 3 6 4 7 7 2 4
 Grolskira 2 79 8 12 4 6 6 8 8 2 12 1 12
 Kharó 21 43 1 5 10 10 5 5 7
 Saint Eva & Lepland 9 62 5 1 10 2 3 6 7 5 3 7 7 6
 Trešlend 22 41 12 5 1 7 5 3 8
 Bubblique 13 56 8 5 3 4 12 1 10 3 2 8
 Men̈́sa 18 47 2 6 7 12 8 12
 Pinnipedia 11 61 3 3 8 12 12 6 2 2 8 4 1
 Luzze 25 34 4 7 4 3 2 7 1 1 2 3
 Blomsterhaven 6 70 1 5 6 2 12 4 8 6 10 2 4 10
 Ladoga 5 71 10 12 10 10 7 12 2 8
 Pönö 12 57 10 6 3 10 5 7 10 4 2
 Fervorosia 16 49 12 1 5 2 4 10 4 4 6 1
 Aevis 1 81 6 4 7 3 8 1 7 4 12 12 12 5
 Saónas Fe Pier 27 63 8 2 6 1 3 5 3 7 10 12 5 1 DQ
International jury vote
Place Country Total Kox-Zoeteweij Solais X Irdminia Tonallán Kaministiquia Levië Sunetti Isbseiro Lacrea Percheron Territrius Kosma
 
1  Aevis 73 12 1 10 10 8 12 5 5 10
2  Dulcet Ebullience 59 10 5 4 10 12 12 4 2
3  Mărium 53 10 7 7 3 8 3 5 10
4  Blomsterhaven 37 12 7 4 12 1 1
5  Ladoga 36 8 5 7 2 7 7
6  Saónas Fe Pier 35 3 5 5 2 7 12 1
7  Enot'ebia 32 6 8 8 10
8  Saint Eva & Lepland 31 1 5 6 12 3 4
9  Pen Island 29 7 8 2 12
10  Eriod 27 3 7 6 8 3
11  Pönö 26 12 2 12
12  Amsteris 24 1 3 7 10 3
13  Luzze 24 3 2 10 3 6
14  Kimmystan 23 4 6 7 6
15  Tikata 22 4 4 6 2 6
16  Bubblique 21 4 7 1 4 4 1
17  Grolskira 21 5 12 4
18  Trešlend 20 2 2 8 8
19  Rata Sum 19 3 6 10
20  Riya-Sampetrina 14 8 1 5
21  Men̈́sa 14 8 6
22  Uubell 12 2 1 1 8
23  Lahna 10 6 4
24  Fervorosia 10 10
25  Bartlett 9 5 3 1
26  Kharó 9 2 2 5
27  Pinnipedia 6 6

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Isbseiro Solais X Bitland Kosma Koalatopolous Oravania Valdron Evergreen Lands Alma Livre Percheron Zephyrus Ħanei Čaravāz Halleloo Lacrea Kaledonii Asankon Sunetti Faĺvarak Leshia Aurävaan Levië Nicolas' Neighbour Territrius Irdminia Spitzenbergen Tashkveny Tonallán
 
 Isbseiro 25 20 10 2 2 3 3
 Solais X 2 101 2 8 6 5 6 6 6 10 4 8 4 7 1 8 12 8
 Bitland 3 97 7 3 12 5 4 12 2 5 12 5 8 10 12
 Kosma 22 40 7 5 2 7 1 7 7 4
 Koalatopolous 13 58 10 1 10 3 12 10 3 1 2 6
 Oravania 26 14 2 2 10
 Valdron 6 73 1 7 10 6 10 3 3 10 3 12 5 3
 Evergreen Lands 16 51 12 3 6 1 7 1 4 8 3 6
 Alma Livre 18 49 5 4 7 4 1 5 8 6 4 3 2
 Percheron 9 70 6 3 8 8 5 2 2 12 2 1 8 12 1
 Zephyrus 12 62 3 5 12 8 7 2 4 5 7 7 2
 Ħanei Čaravāz 27 11 7 4
 Halleloo 23 39 8 1 7 10 1 2 4 1 5
 Lacrea 4 85 2 3 4 7 3 7 8 6 4 5 2 10 7 6 4 7
 Kaledonii 14 56 1 8 3 6 1 3 8 6 12 8
 Asankon 19 48 12 12 5 4 3 1 6 5
 Sunetti 10 65 10 8 10 4 7 6 1 12 2 5
 Faĺvarak 24 35 10 2 2 6 10 3 2
 Leshia 17 50 2 6 4 1 10 5 5 4 10 3
 Aurävaan 8 72 5 8 10 8 12 7 5 7 10
 Levië 1 122 4 4 1 5 12 12 7 12 1 6 6 12 8 3 2 6 6 7 3 5
 Nicolas' Neighbour 5 78 4 2 8 7 10 7 12 10 8 1 1 8
 Territrius 11 62 10 6 7 1 4 12 2 6 3 6 5
 Irdminia 7 72 8 4 2 1 2 12 8 1 8 10 10 6
 Spitzenbergen 15 53 12 5 4 10 8 10 4
 Tashkveny 21 41 6 7 4 12 12
 Tonallán 20 42 3 5 1 5 12 5 1 3 4 3
International jury vote
Place Country Total Kox-Zoeteweij Ladoga Men̈́sa Kimmystan Pen Island Saint Eva & Lepland Nickymania Mărium Kharó Kaministiquia Bartlett Bubblique Enot'ebia Gredst Luzze Blomsterhaven Pönö Tikata Amsteris Grolskira
 
1  Asankon 81 6 6 3 5 1 10 12 8 10 8 12
2  Koalatopolous 64 1 7 4 12 8 4 1 12 5 8 2
3  Sunetti 60 12 1 6 7 12 12 10
4  Nicolas' Neighbour 56 8 1 3 4 6 10 5 3 7 6 3
5  Isbseiro 56 7 6 12 12 2 12 4 1
6  Spitzenbergen 55 1 2 7 10 2 8 4 10 1 10
7  Percheron 52 3 2 4 3 7 6 7 6 4 2 2 6
8  Alma Livre 52 12 8 6 10 5 1 3 7
9  Bitland 52 6 6 10 2 5 7 12 4
10  Irdminia 51 10 4 12 3 4 6 12
11  Territrius 46 2 5 1 10 10 1 12 5
12  Levië 45 8 1 12 12 1 1 2 8
13  Kosma 43 5 10 7 6 3 2 5 2 3
14  Solais X 43 8 2 8 4 5 6 10
15  Valdron 40 12 6 7 4 1 10
16  Evergreen Lands 40 10 12 8 3 7
17  Kaledonii 39 5 3 10 3 10 2 5 1
18  Leshia 39 4 12 5 7 3 8
19  Ħanei Čaravāz 39 4 8 8 4 8 7
20  Lacrea 38 5 5 8 6 8 6
21  Tashkveny 29 10 3 1 4 7 4
22  Tonallán 29 7 2 8 6 1 5
23  Zephyrus 29 7 7 3 7 5
24  Halleloo 27 7 3 3 6 8
25  Oravania 24 2 5 3 4 10
26  Faĺvarak 18 4 4 2 3 5
27  Aurävaan 13 2 1 5 2 1 2

Final[edit | edit source]

Country Place Total Kimmystan Dulcet Ebullience Pen Island Irdminia Aurävaan Saint Eva & Lepland Mărium Nicolas' Neighbour Bartlett Blomsterhaven Pönö Uubell Asankon Kaministiquia Levië Pinnipedia Bitland Zephyrus Lacrea Percheron Territrius Valdron Aevis Solais X Grolskira Sunetti Ladoga Alma Livre Amsteris Bubblique Enot'ebia Eriod Evergreen Lands Faĺvarak Fervorosia Halleloo Ħanei Čaravāz Isbseiro Kaledonii Kharó Koalatopolous Kosma Lahna Leshia Luzze Men̈́sa Oravania Rata Sum Riya-Sampetrina Saónas Fe Pier Spitzenbergen Tashkveny Tikata Tonallán Trešlend WL
 
 Kimmystan 13 115 2 5 3 3 4 1 12 5 2 8 10 2 3 7 7 8 10 12 8 3
 Dulcet Ebullience 2 153 5 1 2 7 12 12 3 12 6 12 4 1 7 7 7 10 5 7 3 5 7 10 8
 Pen Island 8 137 8 10 4 10 4 1 6 12 5 3 2 6 6 10 12 7 3 10 6 4 4 4
 Irdminia 17 112 7 5 12 4 7 1 4 8 7 12 10 10 6 4 5 5 5
 Aurävaan 27 101 DQ 10 6 3 10 8 1 4 5 8 10 6 5 8 1 7 6 3
 Saint Eva & Lepland 16 112 6 4 12 7 6 5 7 6 2 5 4 3 12 5 2 6 8 2 10
 Mărium 24 82 1 8 4 2 7 3 2 8 12 1 3 4 4 10 7 4 2
 Nicolas' Neighbour 11 123 6 8 7 5 6 3 8 8 7 12 10 6 2 8 6 7 3 1 7 3
 Bartlett 10 123 10 3 10 2 4 5 8 3 7 1 2 2 4 7 5 5 4 3 10 12 2 4 10
 Blomsterhaven 15 113 7 10 8 3 8 4 8 1 1 12 2 4 4 3 7 8 2 8 3 10
 Pönö 23 84 1 8 10 2 4 12 1 8 8 2 1 4 8 2 4 8 1
 Uubell 20 106 1 1 6 12 3 3 10 7 3 10 1 12 7 12 7 4 7
 Asankon 5 143 3 10 2 12 12 8 7 2 10 10 3 5 7 12 1 10 12 1 10 4 2
 Kaministiquia 14 114 2 4 12 10 10 6 3 4 10 7 8 8 6 12 12
 Levië 3 148 8 12 3 5 6 5 2 2 2 1 5 10 3 8 6 1 12 7 4 1 12 1 2 6 12 3 5 2 1 1
 Pinnipedia 25 70 12 8 2 2 3 7 6 2 7 6 2 6 7
 Bitland 7 137 5 6 2 7 4 1 2 12 3 3 1 10 1 7 2 3 4 6 12 5 1 1 7 5 4 2 4 2 12 3
 Zephyrus 22 101 7 7 3 4 12 10 5 6 5 4 4 3 12 3 3 7 6
 Lacrea 19 107 6 3 7 8 4 5 7 5 5 1 6 8 2 5 2 2 8 4 6 3 1 1 1 1 6
 Percheron 4 146 4 8 1 4 12 1 1 2 1 7 7 8 4 5 3 5 4 10 7 2 8 5 2 5 8 4 10 8
 Territrius 21 103 2 1 6 5 6 12 6 8 8 2 10 1 5 5 8 6 12
 Valdron 26 70 5 10 5 4 7 1 3 7 10 12 6
 Aevis 1 186 10 10 1 7 10 7 8 2 5 8 8 6 2 2 3 10 12 1 6 5 12 1 2 8 1 6 3 12 12 6
 Solais X 12 120 5 12 5 2 5 6 8 6 1 6 6 12 4 6 1 5 6 7 3 8 1 3 2
 Grolskira 18 109 7 6 4 5 10 10 7 10 10 12 8 10 5 5
 Sunetti 6 139 3 12 12 12 6 12 8 10 2 3 8 4 1 3 3 6 12 10 5 7
 Ladoga 9 136 6 6 8 3 4 4 4 3 10 1 4 5 3 12 5 6 1 2 10 5 10 12 4 8
Country Place Total Kimmystan Dulcet Ebullience Pen Island Irdminia Aurävaan Saint Eva & Lepland Mărium Nicolas' Neighbour Bartlett Blomsterhaven Pönö Uubell Asankon Kaministiquia Levië Pinnipedia Bitland Zephyrus Lacrea Percheron Territrius Valdron Aevis Solais X Grolskira Sunetti Ladoga Alma Livre Amsteris Bubblique Enot'ebia Eriod Evergreen Lands Faĺvarak Fervorosia Halleloo Ħanei Čaravāz Isbseiro Kaledonii Kharó Koalatopolous Kosma Lahna Leshia Luzze Men̈́sa Oravania Rata Sum Riya-Sampetrina Saónas Fe Pier Spitzenbergen Tashkveny Tikata Tonallán Trešlend WL
Waiting List voters
Place Country Total Kox-Zoeteweij Alardon Nickymania Xifkia Celestia Gredst
 
1  Kaministiquia 41 7 12 12 10
2  Bartlett 32 7 12 7 6
3  Percheron 25 10 8 7
4  Sunetti 19 2 6 8 3
5  Aevis 18 8 10
6  Irdminia 17 5 8 4
7  Pen Island 17 12 5
8  Nicolas' Neighbour 16 4 2 10
9  Levië 15 10 2 2 1
10  Asankon 15 1 8 6
11  Blomsterhaven 14 3 6 5
12  Kimmystan 14 4 10
13  Mărium 13 1 12
14  Dulcet Ebullience 12 5 7
15  Aurävaan 12 12
16  Lacrea 11 1 3 7
17  Bitland 9 1 8
18  Territrius 9 3 6
19  Zephyrus 7 4 3
20  Valdron 6 1 5
21  Solais X 6 2 4
22  Saint Eva & Lepland 6 6
23  Ladoga 5 3 2
24  Pinnipedia 5 5
25  Grolskira 4 4
26  Pönö 0
26  Uubell 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for the number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
30  Aevis
 Levië
 Bitland
28  Percheron
25  Lacrea
24  Ladoga
23  Dulcet Ebullience
 Bartlett
 Solais X
22  Pen Island
21  Asankon
20  Sunetti
 Nicolas' Neighbour
 Kimmystan
 Blomsterhaven
19  Saint Eva & Lepland
17  Irdminia
 Uubell
 Territrius
 Zephyrus
 Pönö
 Mărium
 Aurävaan
15  Kaministiquia
14  Grolskira
13  Pinnipedia
11  Valdron
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Sunetti Blomsterhaven, Uubell, Levië, Aevis, Luzze
4  Aevis Alma Livre, Isbseiro, Tashkveny, Trešlend
 Dulcet Ebullience Lacrea, Percheron, Valdron, Grolskira
 Levië Dulcet Ebullience, Halleloo, Kharó, Oravania
 Asankon Bartlett, Kaministiquia, Enot'ebia, Rata Sum
3  Bitland Asankon, Evergreen Lands, Tonallán
 Kaministiquia Saint Eva & Lepland, Spitzenbergen, WL
 Uubell Mărium, Eriod, Lahna
2  Pen Island Ladoga, Koalatopolous
 Ladoga Ħanei Čaravāz, Saónas Fe Pier
 Solais X Pen Island, Territrius
 Kimmystan Bitland, Riya-Sampetrina
 Saint Eva & Lepland Irdminia, Kaledonii
 Irdminia Pönö, Bubblique
 Territrius Zephyrus, Tikata
 Zephyrus Pinnipedia, Kosma
1  Percheron Nicolas' Neighbour
 Bartlett Leshia
 Nicolas' Neighbour Faĺvarak
 Blomsterhaven Sunetti
 Grolskira Fervorosia
 Pönö Solais X
 Mărium Amsteris
 Pinnipedia Kimmystan
 Valdron Men̈́sa

The podium[edit | edit source]

Winner Second Third
 Aevis  Dulcet Ebullience  Levië

Returning Artists[edit | edit source]