Internatia Song Contest 117

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 117
Television Game
ISC 117.jpg
Dates
Semi-finalMarch 2022
Final31 March 2022
Host
VenueVuitemezame, Dulcet Ebullience
Host broadcasterDulcet Ebullience DEBC
Participants
Debuting Gredst
Withdrawing Ladoga
 Saónas Fe Pier
 Tonallán
Vote
Voting systemEach country's 10 favorite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 117 is the 117th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is held in Vuitemezame, Dulcet Ebullience, thanks to the fact that the winner of the 115th edition, Aevis with the song "Resurrection" by PPK, has declined hosting.

This edition saw the debut of Gredst after Ladoga announced their withdrawal before ISC 116 results.

Pots[edit | edit source]

All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

The host nation  Dulcet Ebullience (Pot 1) and the automatic finalist  Aevis (Pot 1) were exempt from the semifinal draw.

The pots were drawn by the broadcaster of  Enot'ebia, RME, and are as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

When it was realized that  Saónas Fe Pier was striked out of ISC for having 3 strikes in the past 12 editions, the pots were redrawn, however, a Waiting List country hasn't replaced them in the roster yet, because the strikes were noted too late.

Results[edit | edit source]

Semifinal 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Isbseiro Gang Gang Dance "Egowar" 10 59
2  Valdron Antony and the Johnsons "Fistful of Love" 17 51
3  Ħanei Čaravāz Lee Jung Hyun "Wa" 1 104
4  Tikata Monika Brodka "Granda" 22 43
5  Grolskira Marika Hackman "Cinnamon" 24 36
6  Levië Jungle "Keep Moving" 8 62
7  Asankon Hatchie "Quicksand" 4 80
8  Lahna Iiro Rantala "Tears for Esbjörn" 13 56
9  Percheron Eugénie "Vents contraires" 3 85
10  Kharó Sheena Ringo & Neko Saito "Yume no Ato" 6 66
11  Bartlett Up Dharma Down "Turn It Well" 21 43
12  Saint Eva & Lepland Spin Doctors "Two Princes" 25 26
13  Riya-Sampetrina Gillian Attard "Quddiem L-Inkwatru Tal-Madonna" 20 44
14  Rata Sum Opposite Ways ft. John M "Do Yourself" 19 49
15  Sunetti ODESZA ft. Bettye LaVette "The Last Goodbye" 16 52
16  Kosma Malena Ernman & Helen Sjöholm "Sankta Klara klocka" 23 39
17  Lacrea La Rappresentante di Lista "Siamo ospiti" 14 53
18  Halleloo The Avalanches "Since I Left You" 9 59
19  Pinnipedia Nerea Rodríguez "Señales" 12 57
20  Fervorosia The Smiths "Please, Please, Please, Let Me Get What I Want" 18 49
21  Blomsterhaven Ve & Fasa "Juli" 15 53
22  Alma Livre Lady Gaga "Alice" 11 57
23  Amsteris Dana Al Fardan "Indigo" 2 87
24  Koalatopolous Moldir Auyelbekova "Tugan el" 5 77
25  Mărium Árstíðir "Endatafl" 7 63

Semifinal 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Evergreen Lands Vanishing Twin "You Are Not an Island" 8 72
2  Solais X Maarja Nuut & Ruum "Kuud kuulama (NOËP Remix)" 5 88
3  Aurävaan Low "Sunflower" 25 19
4  Pen Island Pomme "à perte de vue" 6 80
5  Kimmystan Salóme Katrín "The Other Side" 17 51
6  Kaministiquia Sigala "Melody" 2 96
7  Oravania Giorgio Poi "I pomeriggi" 20 40
8  Spitzenbergen Rita Ora "Poison" 23 22
9  Zephyrus Janet Jackson "Together Again" 22 35
10  Luzze Otyken "Fashion Day (Remake)" 18 48
11  Enot'ebia Miranda Cosgrove "Kissin U" 10 67
12  Bitland Suyeong & cacophony "volero.com" 3 91
13  Uubell Melina Johnsen "Bitch, hør her!" 16 54
14  Territrius TRAG "Vrbice vrbo zelena" 1 103
15  Trešlend Hurricane "'Ajde bre" 7 74
16  Bubblique Miss Li "Förlåt" 12 61
17  Eriod Brooke Combe "Are You With Me" 4 89
18  Nicolas' Neighbour LP "Cling on Me" 19 46
19  Pönö Electric Callboy "Pump It" 21 39
20  Leshia Yeah But No "Run Run Run" 10 67
21  Kaledonii Jon McLaughlin "Beautiful Disaster" 24 21
22  Irdminia Night Club "Die in the Disco" 11 62
23  Gredst AREA "Angelu moj" 26 13
24  Men̈́sa Bill Wurtz "I'm Scared" 13 61
25  Faĺvarak The Hardkiss "Kokhantsi" 14 55
26  Tashkveny Deux "Paris / Orly" 15 54

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Enot'ebia Miranda Cosgrove "Kissin U" 8 133
2  Spitzenbergen Rita Ora "Poison" 28 39
3  Sunetti ODESZA ft. Bettye LaVette "The Last Goodbye" 6 135
4  Evergreen Lands Vanishing Twin "You Are Not an Island" 7 134
5  Pen Island Pomme "à perte de vue" 23 89
6  Solais X Maarja Nuut & Ruum "Kuud kuulama (NOËP Remix)" 24 89
7  Asankon Hatchie "Quicksand" 20 98
8  Kaministiquia Sigala "Melody" 16 111
9  Percheron Eugénie "Vents contraires" 3 145
10  Kharó Sheena Ringo & Neko Saito "Yume no Ato" 13 118
11  Pinnipedia Nerea Rodríguez "Señales" 21 97
12  Mărium Árstíðir "Endatafl" 12 121
13  Territrius TRAG "Vrbice vrbo zelena" 4 144
14  Levië Jungle "Keep Moving" 18 107
15  Trešlend Hurricane "'Ajde bre" 10 126
16  Bubblique Miss Li "Förlåt" 27 69
17  Bitland Suyeong & cacophony "volero.com" 1 182
18  Halleloo The Avalanches "Since I Left You" 26 80
19  Leshia Yeah But No "Run Run Run" 11 122
20  Alma Livre Lady Gaga "Alice" 14 112
21  Ħanei Čaravāz Lee Jung Hyun "Wa" 2 180
22  Irdminia Night Club "Die in the Disco" 19 98
23  Dulcet Ebullience The Corrs "Summer Sunshine" 22 90
24  Isbseiro Gang Gang Dance "Egowar" 17 108
25  Amsteris Dana Al Fardan "Indigo" 5 140
26  Koalatopolous Moldir Auyelbekova "Tugan el" 15 112
27  Aevis Omar Rodriguez-Lopez "Oremos" 25 83
28  Eriod Brooke Combe "Are You With Me" 9 126

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Isbseiro Valdron Ħanei Čaravāz Tikata Grolskira Levië Asankon Lahna Percheron Kharó Bartlett Saint Eva & Lepland Riya-Sampetrina Rata Sum Sunetti Kosma Lacrea Halleloo Pinnipedia Fervorosia  Blomsterhaven  Alma Livre Amsteris Koalatopolous Mărium
 
 Isbseiro 10 59 4 8 12 12 12 1 7 3
 Valdron 17 51 6 12 8 2 2 6 7 6 2
 Ħanei Čaravāz 1 104 12 3 5 6 5 3 7 12 5 12 5 12 5 12
 Tikata 22 43 7 2 6 7 6 8 6 1
 Grolskira 24 36 5 8 1 8 1 3 1 1 8
 Levië 8 62 1 3 5 10 5 5 8 12 1 2 8 2
 Asankon 4 80 2 10 2 4 8 12 6 5 7 1 7 4 12
 Lahna 13 56 8 8 7 6 3 2 12 10
 Percheron 3 85 4 1 12 12 2 10 8 8 10 2 5 2 5 4
 Kharó 6 66 7 6 7 10 5 3 4 10 7 6 1
 Bartlett 21 43 10 4 4 1 5 2 7 10
 Saint Eva & Lepland 25 26 4 2 3 6 4 4 3
 Riya-Sampetrina 20 44 7 4 6 3 12 5 7
 Rata Sum 19 49 8 12 7 10 12
 Sunetti 16 52 5 7 3 2 7 4 5 10 8 1
 Kosma 23 39 12 7 10 3 2 5
 Lacrea 14 53 1 10 12 3 1 4 1 1 3 4 1 6 6
 Halleloo 9 59 12 5 10 4 3 4 8 3 10
 Pinnipedia 12 57 3 6 8 4 8 5 6 10 4 3
 Fervorosia 18 49 6 8 2 1 10 8 2 7 5
 Blomsterhaven 15 53 6 3 1 1 2 2 10 5 3 6 6 8
 Alma Livre 11 57 4 1 5 7 1 5 10 4 12 8
 Amsteris 2 87 3 12 5 8 7 2 6 1 6 8 3 3 12 3 2 6
 Koalatopolous 5 77 10 2 4 10 2 1 10 7 10 6 4 3 8
 Mărium 7 63 7 10 2 12 7 4 4 10 7
International jury vote
Place Country Total Dulcet Ebullience Tonallán Thorway Pen Island Men̈́sa Kimmystan Irdminia Solais X Luzze Enot'ebia Territrius Pönö Aevis Faĺvarak
 
1  Amsteris 75 10 12 12 10 10 6 10 3 2
2  Sunetti 60 10 5 1 12 7 4 7 2 12
3  Mărium 56 8 12 8 8 5 8 7
4  Pinnipedia 54 4 1 1 10 12 8 10 8
5  Levië 50 7 7 2 8 8 6 4 8
6  Blomsterhaven 48 6 3 10 2 6 4 5 3 1 5 3
7  Koalatopolous 42 8 4 4 2 8 4 12
8  Percheron 40 5 6 4 6 3 7 6 3
9  Rata Sum 40 2 12 1 5 10 10
10  Ħanei Čaravāz 38 12 4 12 4 2 4
11  Asankon 37 4 3 7 7 6 10
12  Saint Eva & Lepland 30 3 8 2 5 5 7
13  Alma Livre 28 10 5 3 3 3 4
14  Isbseiro 27 5 10 12
15  Grolskira 26 2 3 7 1 7 1 5
16  Tikata 26 2 12 12
17  Bartlett 24 1 7 4 3 2 1 6
18  Kharó 23 6 12 5
19  Lahna 22 6 3 6 7
20  Kosma 20 5 7 8
21  Lacrea 15 1 8 6
22  Fervorosia 14 1 2 10 1
23  Valdron 9 6 2 1
24  Halleloo 6 5 1
25  Riya-Sampetrina 2 2

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Evergreen Lands Solais X Aurävaan Pen Island Kimmystan Kaministiquia Oravania Spitzenbergen Zephyrus Luzze Enot'ebia Bitland Uubell Territrius Trešlend Bubblique Eriod Nicolas' Neighbour Pönö Leshia Kaledonii Irdminia Gredst Men̈́sa Faĺvarak Tashkveny
 
 Evergreen Lands 8 72 12 10 3 7 12 12 6 10
 Solais X 5 88 7 10 12 7 2 4 7 5 6 5 6 6 4 7
 Aurävaan 25 19 5 1 2 6 2 3
 Pen Island 6 80 10 7 8 8 10 1 12 10 1 1 4 8
 Kimmystan 17 51 3 2 2 3 1 3 12 12 2 4 2 5
 Kaministiquia 2 96 6 4 10 10 10 1 8 12 8 10 6 3 8
 Oravania 20 40 6 5 4 2 2 3 4 3 5 6
 Spitzenbergen 23 22 2 10 5 5
 Zephyrus 22 35 2 8 7 4 1 1 12
 Luzze 18 48 7 3 1 4 4 8 4 1 5 5 4 2
 Enot'ebia 10 67 10 6 12 8 4 7 8 12
 Bitland 3 91 12 7 4 4 3 8 10 7 7 5 7 6 7 4
 Uubell 16 54 12 2 12 12 2 6 8
 Territrius 1 103 4 5 1 8 6 6 12 6 5 5 12 10 5 3 12 3
 Trešlend 7 74 12 8 5 8 6 2 2 4 10 10 7
 Bubblique 12 61 4 5 10 12 6 1 3 2 7 4 5 2
 Eriod 4 89 8 6 7 3 1 1 6 4 10 12 8 2 6 5 10
 Nicolas' Neighbour 19 46 1 5 1 7 5 4 3 10 4 6
 Pönö 21 39 3 7 6 7 4 12
 Leshia 9 67 3 3 10 12 6 5 7 8 7 6
 Kaledonii 24 21 2 2 4 7 2 1 3
 Irdminia 11 62 1 3 8 6 8 8 5 8 2 12 1
 Gredst 26 13 3 10
 Men̈́sa 13 61 6 12 2 8 10 2 3 10 8
 Faĺvarak 14 55 3 5 1 7 3 1 7 7 5 3 10 3
 Tashkveny 15 54 4 1 1 5 8 10 1 1 8 2 12 1
International jury vote
Place Country Total Dulcet Ebullience Tonallán Thorway Nickymania Isbseiro Mărium Ħanei Čaravāz Sunetti Saint Eva & Lepland Bartlett Percheron Tikata  Blomsterhaven  Kharó Grolskira Kosma Lacrea
 
1  Bitland 68 7 12 12 4 2 8 1 10 12
2  Trešlend 58 3 8 12 3 4 3 10 5 10
3  Spitzenbergen 57 10 7 8 1 5 6 6 7 7
4  Kimmystan 55 1 3 6 4 3 10 5 12 8 3
5  Leshia 51 1 1 5 7 12 1 12 7 5
6  Luzze 46 10 10 5 3 2 5 5 6
7  Zephyrus 45 5 2 10 8 10 6 4
8  Eriod 44 12 2 5 8 3 12 2
9  Nicolas' Neighbour 44 8 3 4 1 12 10 6
10  Enot'ebia 44 10 10 12 4 8
11  Irdminia 43 6 12 1 6 2 4 10 2
12  Solais X 42 4 3 3 2 6 8 1 7 1 7
13  Kaministiquia 42 6 12 1 10 8 5
14  Evergreen Lands 41 12 7 12 10
15  Territrius 37 2 8 6 5 4 12
16  Kaledonii 36 5 12 2 4 10 3
17  Oravania 34 5 4 8 1 8 1 6 1
18  Aurävaan 30 8 6 8 8
19  Faĺvarak 29 4 2 7 2 7 3 4
20  Bubblique 26 6 4 7 5 4
21  Tashkveny 24 6 5 8 3 2
22  Pen Island 24 7 2 7 2 6
23  Pönö 24 7 7 7 3
24  Uubell 19 10 6 1 2
25  Men̈́sa 14 1 2 3 3 1 4
26  Gredst 9 4 5

Final[edit | edit source]

Country Place Total Enot'ebia Spitzenbergen Sunetti Evergreen Lands Pen Island Solais X Asankon Kaministiquia Percheron Kharó Pinnipedia Mărium Territrius Levië Trešlend Bubblique Bitland Halleloo Leshia Alma Livre Ħanei Čaravāz Irdminia Dulcet Ebullience Isbseiro Amsteris Koalatopolous Aevis Eriod Valdron Tikata Grolskira Lahna Bartlett Saint Eva & Lepland Riya-Sampetrina Rata Sum Kosma Lacrea Fervorosia Blomsterhaven Aurävaan Kimmystan Oravania Zephyrus Uubell Nicolas' Neighbour Pönö Kaledonii Gredst Men̈́sa Faĺvarak Tashkveny Tonallán Celestia WL
 
 Enot'ebia 8 133 12 4 10 12 4 5 4 8 3 2 10 12 10 12 5 4 8 8
 Spitzenbergen 28 39 3 1 2 3 8 4 3 4 3 8
 Sunetti 6 135 3 7 6 6 7 1 10 7 5 10 3 8 3 12 8 1 7 5 2 12 8 4
 Evergreen Lands 7 134 1 10 12 6 8 12 3 10 12 6 8 6 5 12 3 10 10
 Pen Island 24 89 8 2 4 12 3 7 8 10 1 10 2 3 1 7 1 5 5
 Solais X 23 89 6 2 5 4 4 5 2 6 5 4 5 6 2 6 7 5 4 7 4
 Asankon 20 98 7 5 4 4 1 1 1 4 8 2 12 10 5 8 1 6 4 12 1 2
 Kaministiquia 16 111 10 6 5 8 8 12 1 3 2 2 4 6 6 4 3 8 8 6 2 7
 Percheron 3 145 5 10 5 12 2 8 4 5 7 12 5 1 3 3 8 1 8 8 2 10 3 1 1 7 3 1 10
 Kharó 13 118 3 7 12 5 6 6 7 7 1 5 10 6 4 12 4 10 1 12
 Pinnipedia 21 97 6 12 10 1 7 8 10 2 5 7 7 2 6 8 6
 Mărium 12 121 6 7 3 1 5 7 8 8 7 8 12 10 4 8 5 7 5 7 3
 Territrius 4 144 8 5 6 3 7 8 2 5 1 12 6 6 1 8 4 5 6 7 2 7 6 3 12 6 6 2
 Levië 18 107 12 10 2 5 2 1 1 5 8 4 1 5 4 10 7 5 3 5 7 4 6
 Trešlend 10 126 2 6 10 12 6 3 8 3 7 6 4 2 10 5 2 1 8 12 8 6 5
 Bubblique 27 69 8 5 7 7 2 2 6 2 1 7 4 2 2 2 5 1 6
 Bitland 1 182 5 12 1 7 3 10 10 5 2 5 6 12 3 6 8 7 6 12 3 10 5 10 4 6 4 7 3 10
 Halleloo 26 80 3 3 4 7 2 4 3 12 12 5 5 5 1 2 2 3 7
 Leshia 11 122 10 6 8 7 3 4 10 1 1 5 2 1 5 7 3 12 1 6 12 6 5 4 3
 Alma Livre 14 114 1 4 6 1 4 3 10 7 12 4 4 6 3 1 10 2 5 7 2 10 12
 Ħanei Čaravāz 2 180 12 3 4 12 12 4 12 12 12 5 6 7 12 1 7 12 1 6 6 12 4 8 10
 Irdminia 19 98 8 4 2 3 6 5 3 10 8 3 1 6 7 7 2 3 2 10 2 1 5
 Dulcet Ebullience 22 90 4 3 2 8 3 10 3 4 2 12 10 12 10 4 2 1
 Isbseiro 17 108 8 10 12 7 1 2 12 2 7 7 8 12 4 8 8
 Amsteris 5 140 2 4 1 8 7 8 5 6 6 3 10 12 10 3 2 3 5 8 4 3 4 10 4 12
 Koalatopolous 15 112 1 7 4 10 1 10 7 5 2 10 1 7 8 2 7 2 8 1 6 1 12
 Aevis 25 83 7 10 2 10 4 3 8 10 1 7 3 6 12
 Eriod 9 126 2 12 1 5 8 1 2 8 6 4 6 8 10 10 4 1 3 10 10 3 12
Country Place Total Enot'ebia Spitzenbergen Sunetti Evergreen Lands Pen Island Solais X Asankon Kaministiquia Percheron Kharó Pinnipedia Mărium Territrius Levië Trešlend Bubblique Bitland Halleloo Leshia Alma Livre Ħanei Čaravāz Irdminia Dulcet Ebullience Isbseiro Amsteris Koalatopolous Aevis Eriod Valdron Tikata Grolskira Lahna Bartlett Saint Eva & Lepland Riya-Sampetrina Rata Sum Kosma Lacrea Fervorosia Blomsterhaven Aurävaan Kimmystan Oravania Zephyrus Uubell Nicolas' Neighbour Pönö Kaledonii Gredst Men̈́sa Faĺvarak Tashkveny Tonallán Celestia WL
Waiting List voters
Place Country Total Alardon Pat-Pat Raingate Thorway Xifkia
 
1  Alma Livre 35 1 10 5 7 12
2  Percheron 31 12 7 2 10
3  Spitzenbergen 28 5 12 5 6
4  Kaministiquia 24 10 2 2 10
5  Bubblique 23 4 6 6 4 3
6  Trešlend 18 12 6
7  Solais X 18 10 8
8  Mărium 15 7 8
9  Territrius 14 6 8
10  Dulcet Ebullience 13 1 12
11  Pinnipedia 13 8 5
12  Eriod 9 3 3 3
13  Levië 8 1 7
14  Ħanei Čaravāz 8 4 4
15  Enot'ebia 8 8
16  Irdminia 7 7
17  Asankon 6 5 1
18  Pen Island 6 2 4
19  Leshia 4 3 1
20  Evergreen Lands 2 2
21  Sunetti 0
21  Kharó 0
21  Bitland 0
21  Halleloo 0
21  Isbseiro 0
21  Amsteris 0
21  Koalatopolous 0
21  Aevis 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for the number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
28  Bitland
27  Percheron
26  Territrius
24  Amsteris
23  Ħanei Čaravāz
 Leshia
22  Sunetti
21  Eriod
 Trešlend
 Alma Livre
 Koalatopolous
 Levië
 Irdminia
20  Kaministiquia
 Asankon
19  Mărium
 Solais X
18  Enot'ebia
 Kharó
17  Evergreen Lands
 Pen Island
 Halleloo
 Bubblique
16  Dulcet Ebullience
15  Isbseiro
 Pinnipedia
13  Aevis
10  Spitzenbergen
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
9  Ħanei Čaravāz Enot'ebia, Pinnipedia, Mărium, Alma Livre, Dulcet Ebullience, Isbseiro, Grolskira, Rata Sum, Zephyrus
4  Evergreen Lands Kharó, Ħanei Čaravāz, Eriod, Aurävaan
 Enot'ebia Spitzenbergen, Kaministiquia, Saint Eva & Lepland, Fervorosia
3  Bitland Evergreen Lands, Amsteris, Riya-Sampetrina
 Kharó Levië, Lacrea, Men̈́sa
 Isbseiro Bitland, Aevis, Uubell
2  Percheron Asankon, Leshia
 Territrius Trešlend, Kaledonii
 Amsteris Irdminia, Tonallán
 Sunetti Kimmystan, Faĺvarak
 Eriod Pen Island, Tashkveny
 Trešlend Percheron, Gredst
 Leshia Blomsterhaven, Oravania
 Alma Livre Halleloo, WL
 Asankon Koalatopolous, Nicolas' Neighbour
 Dulcet Ebullience Bartlett, Kosma
 Halleloo Valdron, Tikata
1  Mărium Lahna
 Koalatopolous Pönö
 Kaministiquia Bubblique
 Levië Sunetti
 Pinnipedia Solais X
 Pen Island Territrius
 Aevis Celestia

The podium[edit | edit source]

Winner Second Third
 Bitland  Ħanei Čaravāz  Percheron

Returning Artists[edit | edit source]