Internatia Song Contest 116

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 116
Minimalism
ISC 116.jpg
Dates
Semi-finalFebruary 2022
FinalFebruary 2022
Host
VenueOtherworldly Dimension Centre, Kharó
Host broadcasterKharó KATV2
Participants
Number of entries55
Vote
Voting systemEach country's 10 favorite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.

The Internatia Song Contest 116 is the 116th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest is held in Otherworldly Dimension Centre, Kharó, thanks to their second win in the Internatia Song Contest's 114th edition that was achieved with the song "ONDA" by by Jambinai.

Pots[edit | edit source]

All of the participating countries were split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as was possible) competed in the first semi-final. The other half in that particular pot competed in the second semi-final.

The host nation,  Kharó (Pot 1) was exempt from the semifinal draw.

The pots were drawn by the broadcaster of  Enot'ebia, RME, and are as follows:

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit | edit source]

Semifinal 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Amsteris Yurina Hirate "Kakegae no nai sekai" 16 55
2  Evergreen Lands BLOW "The Way We Do" 3 86
3  Spitzenbergen JoJo "Too Little Too Late" 1 94
4  Asankon morgendie "Dlya tebe" 7 78
5  Zephyrus Esther Chungu "Cikangabwe" 21 45
6  Lacrea Vaundy "Hadaka no Yuusha" 18 51
7  Nicolas' Neighbour S10 "Maria" 22 44
8  Ladoga Daria Viardo "I kem by ty ne byl" 9 66
9  Ħanei Čaravāz Mariya Takeuchi "Plastic Love" 5 80
10  Oravania The Chemical Brothers "We've Got to Try" 19 49
11  Fervorosia Hollywood Undead "Levitate" 23 39
12  Pen Island Gjon's Tears "Silhouette" 2 87
13  Enot'ebia Triple7 "Presente" 11 63
14  Isbseiro WJSN Chocome "Super Yuppers!" 24 34
15  Kaledonii Christine and the Queens "Christine" 13 58
16  Trešlend Eria "MAVKA" 4 83
17  Aurävaan Grouper "Pale Interior" 25 27
18  Aevis Liekki "Rajan piirsin taa" 8 74
19  Bartlett An-Marlen "Sinust lahti ei saa" 17 55
20  Halleloo Sanna Nielsen "Inatt" 12 60
21  Uubell Fox Amoore "Waltz of the Spirits" 14 56
22  Alma Livre Jenevieve "Division" 15 56
23  Kimmystan Freedom Fry "Corde sensible" 6 78
24  Tashkveny Manjola Nallbani "Kur e humba nje dashuri" 26 25
25  Tikata Kwiat Jabloni "Dziś późno pójdę spać" 27 10
26  Levië Arp Frique "Ecoutez" 10 65
27  Grolskira Värttinä "Liigua" 20 48

Semifinal 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Eriod Hamid El Shaeri "Ayonha" 23 41
2  Mărium SINNOI "Song of the East" 22 42
3  Men̈́sa Kareem Lotfy "Fr3sh" 11 61
4  Rata Sum Kep1er "WA DA DA" 17 52
5  Kosma Sarek "Som om inget annat fanns" 4 80
6  Solais X Brendan Peyper "Klim jou Everest" 2 94
7  Pinnipedia Honeybeast "Cirkusz" 6 78
8  Blomsterhaven Karl X Johan "Flames" 19 44
9  Faĺvarak Ochman "Gdzie iść?" 27 17
10  Pönö gugudan "Chococo" 18 50
11  Sunetti Polarkreis 18 "Allein Alene (Allein Allein Reworked by Carsten Heller & Nephew)" 9 71
12  Bubblique Eye of Melian "Vita nova" 3 88
13  Kaministiquia Dara Ekimova "Posleden dah" 16 52
14  Saónas Fe Pier Floating Sofa Quartet "Skånebitar" 15 52
15  Koalatopolous Madeline Juno "99 Probleme" 20 43
16  Leshia Amaia "Yamaguchi" 10 70
17  Luzze The BearFox "To Brighter Days" 5 78
18  Dulcet Ebullience Juice Newton "Angel of the Morning" 13 54
19  Valdron Emma Tricca ft. Judy Collins "Solomon Said" 25 33
20  Territrius Stromae "L'enfer" 1 101
21  Tonallán Sebastián Yatra "Dos oruguitas" 24 38
22  Bitland Yellow Magic Orchestra "Rydeen" 8 75
23  Riya-Sampetrina Robert Miles "Children (Dream Version)" 7 75
24  Lahna Sungazer "Cytherean" 12 55
25  Irdminia Spice Girls "Viva Forever" 21 43
26  Saint Eva & Lepland Lebo M "He Lives in You" 26 26
27  Percheron La Zarra "Fille de joie" 14 53

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Levië Arp Frique "Ecoutez" 27 70
2  Evergreen Lands BLOW "The Way We Do" 19 113
3  Irdminia Spice Girls "Viva Forever" 17 114
4  Kimmystan Freedom Fry "Corde sensible" 7 139
5  Leshia Amaia "Yamaguchi" 26 76
6  Kharó Anna von Hausswolff "Ugly and Vengeful" 15 118
7  Enot'ebia Triple7 "Presente" 11 123
8  Kosma Sarek "Som om inget annat fanns" 18 114
9  Ladoga Daria Viardo "I kem by ty ne byl" 10 131
10  Sunetti Polarkreis 18 "Allein Alene (Allein Allein Reworked by Carsten Heller & Nephew)" 9 131
11  Halleloo Sanna Nielsen "Inatt" 14 118
12  Pen Island Gjon's Tears "Silhouette" 2 157
13  Ħanei Čaravāz Mariya Takeuchi "Plastic Love" 8 136
14  Oravania The Chemical Brothers "We've Got to Try" 23 98
15  Solais X Brendan Peyper "Klim jou Everest" 1 161
16  Bubblique Eye of Melian "Vita nova" 20 108
17  Territrius Stromae "L'enfer" 3 153
18  Riya-Sampetrina Robert Miles "Children (Dream Version)" 4 149
19  Bitland Yellow Magic Orchestra "Rydeen" 12 120
20  Luzze The BearFox "To Brighter Days" 16 114
21  Pinnipedia Honeybeast "Cirkusz" 22 99
22  Asankon morgendie "Dlya tebe" 25 93
23  Men̈́sa Kareem Lotfy "Fr3sh" 21 106
24  Aevis Liekki "Rajan piirsin taa" 13 119
25  Trešlend Eria "MAVKA" 5 147
26  Spitzenbergen JoJo "Too Little Too Late" 6 146
27  Lahna Sungazer "Cytherean" 24 95

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Amsteris Evergreen Lands Spitzenbergen Asankon Zephyrus Lacrea Nicolas' Neighbour Ladoga Ħanei Čaravāz Oravania Fervorosia Pen Island Enot'ebia Isbseiro Kaledonii Trešlend Aurävaan Aevis Bartlett Halleloo Uubell Alma Livre Kimmystan Tashkveny Tikata Levië Grolskira
 
 Amsteris 16 55 2 4 5 12 7 2 7 3 3 2 8
 Evergreen Lands 3 86 10 3 10 2 4 8 2 7 5 6 10 1 10 8
 Spitzenbergen 1 94 10 8 1 4 4 10 7 5 5 3 1 4 12 10 10
 Asankon 7 78 12 8 7 6 3 8 1 3 1 7 10 6 6
 Zephyrus 21 45 4 1 6 8 5 12 6 3
 Lacrea 18 51 5 2 4 7 2 5 6 10 10
 Nicolas' Neighbour 22 44 6 1 2 1 6 5 3 1 7 12
 Ladoga 9 66 1 1 10 12 8 6 7 7 7 5 2
 Ħanei Čaravāz 5 80 8 6 6 1 10 10 12 5 8 2 6 5 1
 Oravania 19 49 4 10 7 12 2 12 1 1
 Fervorosia 23 39 6 10 2 12 4 5
 Pen Island 2 87 4 12 12 7 5 12 5 8 6 4 5 7
 Enot'ebia 11 63 7 10 8 2 12 4 7 7 6
 Isbseiro 24 34 7 12 1 5 3 1 3 2
 Kaledonii 13 58 7 5 2 4 1 1 6 1 5 8 1 1 5 4 7
 Trešlend 4 83 7 6 12 12 7 10 2 10 4 8 5
 Aurävaan 25 27 3 6 3 12 3
 Aevis 8 74 5 4 5 4 6 4 12 10 12 12
 Bartlett 17 55 3 5 2 1 8 6 8 10 12
 Halleloo 12 60 8 8 12 3 10 7 4 8
 Uubell 14 56 5 2 8 1 12 6 4 8 6 4
 Alma Livre 15 56 5 3 8 8 10 7 2 3 8 2
 Kimmystan 6 78 12 2 3 5 1 3 4 10 7 2 6 12 8 3
 Tashkveny 26 25 1 4 3 1 4 8 4
 Tikata 27 10 2 2 4 2
 Levië 10 65 3 3 10 3 12 10 2 10 5 4 3
 Grolskira 20 48 6 7 3 6 8 6 3 2 7
International jury vote
Place Country Total Kharó Bitland Blomsterhaven Dulcet Ebullience Faĺvarak Irdminia Kosma Lahna Luzze Mărium Men̈́sa Percheron Pönö Saint Eva & Lepland Solais X Sunetti Territrius Tonallán
 
1  Pen Island 65 2 6 7 3 12 8 12 7 1 7
2  Oravania 65 12 10 5 8 6 12 12
3  Uubell 63 6 8 5 7 3 10 4 8 12
4  Ladoga 59 10 5 10 4 5 2 6 6 5 6
5  Halleloo 53 4 12 10 10 8 8 1
6  Aevis 51 6 1 4 1 12 6 10 8 3
7  Grolskira 51 1 12 6 7 4 5 10 6
8  Trešlend 49 3 7 1 3 5 12 3 7 8
9  Kaledonii 45 12 2 5 3 7 1 4 10 1
10  Evergreen Lands 45 10 3 10 5 2 10 5
11  Zephyrus 44 8 7 2 7 6 3 7 4
12  Amsteris 43 7 8 8 5 3 12
13  Enot'ebia 42 1 6 6 8 12 4 5
14  Kimmystan 39 8 2 10 12 1 6
15  Ħanei Čaravāz 37 8 2 12 3 5 4 3
16  Isbseiro 37 4 8 3 7 7 8
17  Tikata 34 4 6 2 12 10
18  Bartlett 33 1 10 2 3 10 2 1 4
19  Asankon 33 5 7 4 4 6 2 5
20  Aurävaan 31 4 12 1 7 3 4
21  Levië 25 7 7 1 2 3 4 1
22  Fervorosia 22 3 12 2 5
23  Spitzenbergen 21 2 6 1 2 10
24  Alma Livre 20 10 8 2
25  Tashkveny 17 5 4 6 2
26  Lacrea 10 5 3 1 1
27  Nicolas' Neighbour 10 8 2

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Eriod Mărium Men̈́sa Rata Sum Kosma Solais X Pinnipedia Blomsterhaven Faĺvarak Pönö Sunetti Bubblique Kaministiquia Saónas Fe Pier Koalatopolous Leshia Luzze Dulcet Ebullience Valdron Territrius Tonallán Bitland Riya-Sampetrina Lahna Irdminia Saint Eva & Lepland Percheron
 
 Eriod 23 41 10 2 4 5 2 8 2 8
 Mărium 22 42 4 7 3 7 2 4 7 8
 Men̈́sa 11 61 8 6 10 6 10 10 10 1
 Rata Sum 17 52 12 6 4 2 10 10 8
 Kosma 4 80 7 10 8 5 6 4 3 12 1 5 12 7
 Solais X 2 94 6 12 10 2 1 7 12 8 2 8 8 2 1 4 5 4 2
 Pinnipedia 6 78 10 5 5 1 8 12 7 5 7 3 5 10
 Blomsterhaven 19 44 1 5 7 10 6 4 1 4 1 3 2
 Faĺvarak 27 17 1 3 3 8 1 1
 Pönö 18 50 8 10 2 3 6 5 4 12
 Sunetti 9 71 5 1 5 10 5 4 1 7 12 6 2 7 6
 Bubblique 3 88 2 6 6 5 8 12 6 12 3 7 8 8 5
 Kaministiquia 16 52 8 7 3 10 2 7 6 6 3
 Saónas Fe Pier 15 52 2 2 1 10 5 10 3 12 7
 Koalatopolous 20 43 4 6 12 6 2 10 3
 Leshia 10 70 3 4 12 4 1 7 12 8 6 6 6 1
 Luzze 5 78 12 4 3 3 12 2 4 7 6 10 8 1 6
 Dulcet Ebullience 13 54 2 5 8 8 4 3 7 4 10 3
 Valdron 25 33 3 8 5 5 7 5
 Territrius 1 101 12 5 7 12 5 8 12 12 4 12 12
 Tonallán 24 38 1 7 3 2 5 5 2 5 4 4
 Bitland 8 75 10 6 4 10 6 2 1 10 5 2 3 10 6
 Riya-Sampetrina 7 75 6 4 7 8 1 10 4 3 3 1 3 1 8 4 12
 Lahna 12 55 7 3 12 7 3 1 10 12
 Irdminia 21 43 12 8 8 2 8 3 2
 Saint Eva & Lepland 26 26 1 3 1 7 2 10 2
 Percheron 14 53 4 1 6 1 7 5 6 7 12 4
International jury vote
Place Country Total Kharó Amsteris Bartlett Enot'ebia Grolskira Isbseiro Kimmystan Lacrea Ladoga Levië Pen Island Tikata
 
1  Solais X 47 7 8 6 1 12 12 1
2  Men̈́sa 44 5 8 5 8 8 10
3  Sunetti 43 4 3 2 10 4 12 7 1
4  Bitland 41 1 5 5 3 8 1 12 4 2
5  Irdminia 41 10 5 7 7 12
6  Riya-Sampetrina 38 8 4 12 12 2
7  Mărium 38 10 12 7 3 6
8  Kosma 32 1 3 2 10 10 6
9  Eriod 32 6 10 4 10 2
10  Rata Sum 31 2 3 6 12 6 2
11  Blomsterhaven 30 8 6 2 1 5 8
12  Kaministiquia 29 12 7 6 4
13  Luzze 28 3 1 5 1 7 4 7
14  Territrius 28 1 6 8 1 12
15  Pönö 25 10 7 5 3
16  Valdron 24 12 7 3 2
17  Lahna 24 7 4 10 3
18  Faĺvarak 21 2 3 6 10
19  Percheron 17 4 8 2 3
20  Dulcet Ebullience 17 7 5 5
21  Saint Eva & Lepland 16 2 10 4
22  Pinnipedia 14 3 6 5
23  Koalatopolous 12 4 8
23  Leshia 12 4 8
25  Bubblique 7 6 1
26  Saónas Fe Pier 5 5
27  Tonallán 0

Final[edit | edit source]

Country Place Total Levië Evergreen Lands Irdminia Kimmystan Leshia Kharó Enot'ebia Kosma Ladoga Sunetti Halleloo Pen Island Ħanei Čaravāz Oravania Solais X Bubblique Territrius Riya-Sampetrina Bitland Luzze Pinnipedia Asankon Men̈́sa Aevis Trešlend Spitzenbergen Lahna Alma Livre Amsteris Aurävaan Bartlett Blomsterhaven Dulcet Ebullience Eriod Faĺvarak Fervorosia Grolskira Isbseiro Kaledonii Kaministiquia Koalatopolous Lacrea Mărium Nicolas' Neighbour Percheron Pönö Rata Sum Saónas Fe Pier Saint Eva & Lepland Tashkveny Tikata Tonallán Uubell Valdron Zephyrus WL
 
 Levië 27 70 3 6 4 1 3 6 4 3 4 7 4 1 1 7 7 4 5
 Evergreen Lands 19 113 5 7 7 8 8 4 5 1 5 1 1 12 10 7 6 7 10 3 5 1
 Irdminia 17 114 7 4 5 10 4 12 1 7 10 1 6 5 7 2 6 1 2 4 12 8
 Kimmystan 7 139 6 10 10 2 2 1 7 5 5 7 3 1 2 7 3 3 7 8 10 2 1 6 1 2 4 1 12 1 10
 Leshia 26 76 8 4 4 7 4 6 2 2 8 5 4 1 8 3 10
 Kharó 15 118 8 2 7 4 5 5 8 10 8 10 7 8 5 7 12 12
 Enot'ebia 11 123 6 6 6 7 7 5 12 8 10 7 3 3 4 3 1 12 6 10 7
 Kosma 18 114 8 2 7 8 6 2 8 8 10 7 8 3 5 5 3 1 10 6 6 1
 Ladoga 10 131 2 8 5 8 10 3 2 7 8 12 6 4 6 2 5 8 1 12 6 5 3 8
 Sunetti 9 131 10 4 5 12 1 1 2 1 6 5 3 2 10 2 10 10 2 5 8 7 12 1 12
 Halleloo 14 118 4 3 7 12 1 3 5 3 8 8 10 1 10 6 8 1 8 10 10
 Pen Island 2 157 6 2 3 3 5 8 12 3 10 8 6 12 5 5 3 5 3 8 4 8 6 10 7 2 6 7
 Ħanei Čaravāz 8 136 2 7 10 6 2 4 5 1 10 12 6 6 12 5 4 10 4 12 3 2 4 7 2
 Oravania 23 98 12 12 3 6 4 3 6 10 12 2 4 7 5 3 3 6
 Solais X 1 161 3 12 8 12 12 10 8 8 2 10 7 7 4 12 2 6 4 4 10 7 2 5 6
 Bubblique 20 108 5 10 10 12 12 5 7 1 8 12 12 2 7 5
 Territrius 3 153 12 1 6 7 12 8 12 7 12 1 4 1 3 10 4 8 12 7 10 1 6 2 4 3
 Riya-Sampetrina 4 149 12 4 6 2 1 1 5 12 2 1 4 3 7 3 5 8 12 5 5 3 4 8 3 8 8 5 12
 Bitland 12 120 1 1 1 2 3 10 4 6 1 7 3 2 4 1 4 8 12 2 1 8 10 5 6 5 10 3
 Luzze 16 114 7 1 6 1 3 1 10 8 4 12 6 3 8 12 1 2 7 12 6 4
 Pinnipedia 22 99 2 3 4 2 5 1 4 6 6 10 7 3 12 4 8 10 4 5 1 2
 Asankon 25 93 4 5 6 6 5 2 2 5 6 3 1 6 2 10 2 5 5 6 2 2 8
 Men̈́sa 21 106 2 3 10 4 2 7 7 10 5 2 4 10 6 6 6 8 7 4 3
 Aevis 13 119 12 5 6 3 6 4 2 4 8 12 12 1 6 12 4 2 6 8 6
 Trešlend 5 147 4 1 6 3 5 10 3 10 10 8 1 7 7 4 2 12 5 7 12 7 1 1 4 10 3 4
 Spitzenbergen 6 146 7 10 8 5 8 10 12 12 3 8 10 5 12 3 3 3 10 8 2 2 1 4
 Lahna 24 95 3 10 5 2 12 12 7 8 7 12 2 3 7 5
Country Place Total Levië Evergreen Lands Irdminia Kimmystan Leshia Kharó Enot'ebia Kosma Ladoga Sunetti Halleloo Pen Island Ħanei Čaravāz Oravania Solais X Bubblique Territrius Riya-Sampetrina Bitland Luzze Pinnipedia Asankon Men̈́sa Aevis Trešlend Spitzenbergen Lahna Alma Livre Amsteris Aurävaan Bartlett Blomsterhaven Dulcet Ebullience Eriod Faĺvarak Fervorosia Grolskira Isbseiro Kaledonii Kaministiquia Koalatopolous Lacrea Mărium Nicolas' Neighbour Percheron Pönö Rata Sum Saónas Fe Pier Saint Eva & Lepland Tashkveny Tikata Tonallán Uubell Valdron Zephyrus WL
Waiting List voters
Place Country Total Gredst Celestia Alardon Pat-Pat Thorway Raingate
 
1  Sunetti 29 8 5 12 4
2  Kimmystan 25 3 7 8 6 1
3  Asankon 25 8 10 7
4  Pen Island 24 12 12
5  Solais X 23 8 3 12
6  Bubblique 21 7 6 8
7  Spitzenbergen 18 7 1 10
8  Territrius 18 6 7 5
9  Pinnipedia 18 10 8
10  Kosma 17 10 3 4
11  Halleloo 14 12 2
12  Kharó 13 1 12
13  Lahna 12 5 3 4
14  Ħanei Čaravāz 12 10 2
15  Evergreen Lands 11 5 6
16  Riya-Sampetrina 10 10
17  Enot'ebia 8 2 4 2
18  Levië 7 1 6
19  Leshia 7 2 5
19  Ladoga 7 5 2
21  Oravania 7 4 3
22  Luzze 7 7
23  Aevis 6 6
24  Trešlend 5 4 1
25  Men̈́sa 3 3
26  Irdminia 1 1
27  Bitland 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for the number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
29  Kimmystan
27  Riya-Sampetrina
26  Pen Island
 Trešlend
 Bitland
24  Territrius
23  Solais X
 Ħanei Čaravāz
 Sunetti
22  Spitzenbergen
 Ladoga
21  Asankon
20  Luzze
 Irdminia
 Kosma
 Evergreen Lands
 Pinnipedia
19  Enot'ebia
 Aevis
 Halleloo
 Men̈́sa
17  Levië
16  Kharó
 Oravania
15  Leshia
14  Bubblique
 Lahna
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Territrius Evergreen Lands, Pen Island, Bubblique, Luzze, Kaministiquia
4  Solais X Kimmystan, Enot'ebia, Kosma, Fervorosia
 Riya-Sampetrina Irdminia, Aevis, Isbseiro, Zephyrus
 Aevis Levië, Lahna, Aurävaan, Grolskira
 Bubblique Territrius, Trešlend, Saónas Fe Pier, Saint Eva & Lepland
3  Spitzenbergen Ħanei Čaravāz, Solais X, Bartlett
 Ħanei Čaravāz Amsteris, Dulcet Ebullience, Rata Sum
 Sunetti Leshia, Pönö, WL
 Luzze Riya-Sampetrina, Eriod, Tonallán
 Oravania Kharó, Sunetti, Alma Livre
 Lahna Bitland, Men̈́sa, Lacrea
2  Pen Island Oravania, Spitzenbergen
 Trešlend Kaledonii, Nicolas' Neighbour
 Ladoga Asankon, Koalatopolous
 Enot'ebia Pinnipedia, Mărium
 Kharó Uubell, Valdron
 Irdminia Halleloo, Tikata
1  Kimmystan Tashkveny
 Bitland Faĺvarak
 Halleloo Ladoga
 Evergreen Lands Blomsterhaven
 Pinnipedia Percheron

The podium[edit | edit source]

Winner Second Third
 Solais X  Pen Island  Territrius

Returning Artists[edit | edit source]