Internatia Song Contest 119

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 119
Let's go to my star
ISC 119 logo.png
Dates
Semi-final19 May 2022
Final31 May 2022
Host
VenueZula Stadium, Zula, Ħanei Čaravāz
Host broadcasterĦanei Čaravāz UCNOBI
Participants
Number of entries55
Debuting Alardon
Returning Men̈́sa
 Nicolas' Neighbour
 Tashkveny
Withdrawing Celestia
Vote
Voting systemEach country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song Irdminia
"Adem je in"

The Internatia Song Contest 119 is the 119th monthly edition of Internatia Song Contest. The contest will be held in Zula, Ħanei Čaravāz for the 2nd time (the city hosted ISC 51 previously), after Bitland's refusal to host despite winning the 117th edition of the contest.

Pots[edit | edit source]

The semi-final allocation is scheduled to be held on 2 May 2022 in UCNOBI headquarters. All of the participating countries will be split into five pots, based on the voting history of those countries in previous editions. From these pots, half (or as close to half as possible) will compete in the first semi-final. The other half in that particular pot will compete in the second semi-final.

The automatic qualifiers,  Ħanei Čaravāz (Pot 2) and  Bitland (Pot 1), will be exempt from the draw.

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5

Results[edit | edit source]

Semi 1[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Asankon IVE "LOVE DIVE" 3 90
2  Trešlend Alvan "Move On" 18 47
3  Sunetti HÆLOS "Dust" 13 54
4  Evergreen Lands Fleece "Do U Mind? (Leave the Light On)" 14 53
5  Bartlett Bachelor Girl "Buses and Trains" 16 51
6  Territrius Alkonost of Balkan "Lijepo pjeva za lugom djevojka" 17 50
7  Oravania Kakkmaddafakka "Restless" 27 26
8  Riya-Sampetrina Andromache "To feggari" 24 38
9  Pönö Slack Bird "Jouni" 25 29
10  Aevis The Stargazer Lilies "Golden Key" 12 55
11  Spitzenbergen Fifth Harmony "Miss Movin' On" 10 57
12  Bubblique Ava Max "Maybe You're the Problem" 8 71
13  Alma Livre Caroline Loveglow "Patience Etc..." 4 85
14  Kaministiquia MARINA "Happy Loner" 6 77
15  Fervorosia Gordi "Can We Work It Out" 20 46
16  Alardon Sia "Chandelier" 7 76
17  Kimmystan Sondre Lerche "Dead of the Night" 19 47
18  Dulcet Ebullience Julianna Barwick ft. Nosaj Thing "Nod" 21 41
19  Kharó Atlantida Project "Sarva mangalam" 1 112
20  Mărium Mónica Naranjo "Doble corazón" 22 41
21  Koalatopolous Besa "Histori" 26 27
22  Uubell Veri "Častuškat" 2 105
23  Luzze Vesta ft. Biolapset "Kaikki muuttuu" 9 60
24  Enot'ebia Anna Blue "Stummer Schrei" 5 81
25  Men̈́sa Akiko Yano "Tong Poo" 15 52
26  Saint Eva & Lepland OSKA "Come Home" 23 40
27  Blomsterhaven Lizette Lizette "Sorry" 11 55

Semi 2[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Tashkveny Alexe "Comme dans les films" 6 69
2  Tikata Erasure "Always" 3 83
3  Grolskira Elekfantz "The Promise" 22 31
4  Valdron Soleá Morente "Fe ciega" 2 102
5  Leshia Novo Amor "Birthplace" 9 67
6  Eriod Tess Roby "Ideas of Space" 16 58
7  Pinnipedia BaianaSystem & Titica ft. Margareth Menezes "Capim Guiné" 17 58
8  Gredst Marsela Cibukaj "Jon" 25 24
9  Isbseiro Dolley "Chi Sem Chi Lu" 13 60
10  Aurävaan Xiu Xiu ft. Liz Harris "A Bottle of Rum" 23 31
11  Irdminia S10 "Adem je in" 5 78
12  Lahna Imogen Heap "Hide and Seek" 26 24
13  Kaledonii Vishtèn "Vichten" 12 61
14  Lacrea The Amazing Devil "The Calling" 11 64
15  Kosma The Chicks "Travelin' Soldier" 14 59
16  Tonallán Nessa Barrett "dying on the inside" 4 79
17  Percheron CHÉRI "Mira me" 1 107
18  Rata Sum Agents of Time "The Mirage" 8 68
19  Nicolas' Neighbour Dorothy "Black Sheep" 7 68
20  Levië a-ha "The Sun Always Shines on T.V." 21 34
21  Pen Island Sara Jo "Divlja" 19 43
22  Amsteris Stockholm Syndrome "Kalabalik" 10 65
23  Faĺvarak Helene Fischer "Jetzt oder nie" 15 59
24  Zephyrus Faith Callender "Don't Break Yet" 24 25
25  Halleloo Vanessa da Mata ft. Ben Harper "Boa sorte (Good Luck)" 20 38
26  Solais X Sallan ja Miron matka maailman ympäri "Rakastat mua paremmin" 18 53

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Eriod Tess Roby "Ideas of Space" 10 129
2  Alma Livre Caroline Loveglow "Patience Etc..." 14 112
3  Uubell Veri "Častuškat" 2 161
4  Alardon Sia "Chandelier" 26 79
5  Kaledonii Vishtèn "Vichten" 15 110
6  Nicolas' Neighbour Dorothy "Black Sheep" 18 105
7  Bubblique Ava Max "Maybe You're the Problem" 21 101
8  Irdminia S10 "Adem je in" 1 164
9  Lacrea The Amazing Devil "The Calling" 7 138
10  Amsteris Stockholm Syndrome "Kalabalik" 5 143
11  Asankon IVE "LOVE DIVE" 4 145
12  Rata Sum Agents of Time "The Mirage" 16 108
13  Enot'ebia Anna Blue "Stummer Schrei" 22 101
14  Tonallán Nessa Barrett "dying on the inside" 20 103
15  Tashkveny Alexe "Comme dans les films" 25 80
16  Valdron Soleá Morente "Fe ciega" 6 142
17  Ħanei Čaravāz Baiuca "Morriña" 9 130
18  Aevis The Stargazer Lilies "Golden Key" 23 99
19  Leshia Novo Amor "Birthplace" 24 94
20  Blomsterhaven Lizette Lizette "Sorry" 28 57
21  Bitland Fur Voice "Fantasía" 17 106
22  Percheron CHÉRI "Mira me" 12 126
23  Kaministiquia MARINA "Happy Loner" 8 131
24  Tikata Erasure "Always" 11 127
25  Kharó Atlantida Project "Sarva mangalam" 3 159
26  Spitzenbergen Fifth Harmony "Miss Movin' On" 27 79
27  Mărium Mónica Naranjo "Doble corazón" 13 116
28  Luzze Vesta ft. Biolapset "Kaikki muuttuu" 19 103

Scoreboards[edit | edit source]

Semi Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Asankon Trešlend Sunetti Evergreen Lands Bartlett Territrius Oravania Riya-Sampetrina Pönö Aevis Spitzenbergen Bubblique Alma Livre Kaministiquia Fervorosia Alardon Kimmystan Dulcet Ebullience Kharó Mărium Koalatopolous Uubell Luzze Enot'ebia Men̈́sa Saint Eva & Lepland Blomsterhaven
 
 Asankon 3 90 6 3 12 3 2 3 10 12 10 2 7 8 12
 Trešlend 18 47 3 4 8 7 7 1 3 12 2
 Sunetti 13 54 6 5 2 12 4 1 7 5 12
 Evergreen Lands 14 53 6 7 12 10 6 7 5
 Bartlett 16 51 2 5 5 7 2 10 8 12
 Territrius 17 50 2 4 2 3 8 4 4 6 2 10 4 1
 Oravania 27 26 1 6 1 3 2 5 7 1
 Riya-Sampetrina 24 38 5 12 1 2 5 4 6 3
 Pönö 25 29 5 10 4 7 1 2
 Aevis 12 55 4 6 3 3 3 12 7 10 7
 Spitzenbergen 10 57 10 2 6 5 12 7 8 7
 Bubblique 8 71 12 2 2 5 8 8 5 10 1 2 10 6
 Alma Livre 4 85 10 7 6 5 8 4 8 3 2 8 4 10 10
 Kaministiquia 6 77 8 12 4 1 1 6 8 8 4 8 12 5
 Fervorosia 20 46 3 3 6 3 5 7 2 10 2 3 2
 Alardon 7 76 1 10 6 5 3 4 10 6 12 6 3 3 7
 Kimmystan 19 47 12 2 7 8 10 8
 Dulcet Ebullience 21 41 7 4 1 3 10 1 3 4 8
 Kharó 1 112 7 12 8 7 8 5 8 7 4 4 6 6 5 12 1 6 6
 Mărium 22 41 10 7 5 7 2 4 1 1 4
 Koalatopolous 26 27 4 4 12 5 2
 Uubell 2 105 8 10 10 8 1 12 10 12 1 5 3 1 6 5 12 1
 Luzze 9 60 7 7 6 4 12 3 10 1 2 4 4
 Enot'ebia 5 81 2 12 12 7 3 12 7 8 10 8
 Men̈́sa 15 52 10 6 5 8 10 6 1 6
 Saint Eva & Lepland 23 40 8 1 2 1 3 8 5 12
 Blomsterhaven 11 55 1 5 1 2 6 10 5 6 4 4 3 3 5
International jury vote
Place Country Total Tonallán Faĺvarak Solais X Irdminia Isbseiro Kosma Amsteris Tikata Percheron Nicolas' Neighbour Grolskira Lacrea Lahna
 
1  Asankon 56 5 6 8 6 4 6 8 5 8
2  Mărium 56 7 10 7 12 12 8
3  Saint Eva & Lepland 48 6 2 1 12 12 6 5 4
4  Territrius 48 10 7 10 7 2 12
5  Kharó 42 6 10 8 6 12
6  Luzze 39 3 12 12 3 3 6
7  Dulcet Ebullience 37 8 4 10 2 12 1
8  Kaministiquia 37 12 10 10 5
9  Trešlend 35 1 3 1 3 7 10 10
10  Bubblique 34 7 5 5 4 7 4 2
11  Fervorosia 29 4 8 4 3 10
12  Spitzenbergen 28 3 8 12 3 2
13  Alardon 27 1 1 8 5 12
14  Riya-Sampetrina 27 3 6 5 6 7
15  Enot'ebia 23 10 5 2 2 4
16  Evergreen Lands 23 1 8 6 8
17  Uubell 21 5 8 7 1
18  Sunetti 18 2 4 4 8
19  Koalatopolous 18 2 7 2 7
20  Alma Livre 16 4 10 1 1
21  Oravania 16 1 5 4 6
22  Kimmystan 16 3 3 10
23  Pönö 15 12 3
24  Blomsterhaven 14 6 4 1 3
25  Aevis 12 2 1 7 2
26  Bartlett 12 7 5
27  Men̈́sa 7 2 5

Semi Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Tashkveny Tikata Grolskira Valdron Leshia Eriod Pinnipedia Gredst Isbseiro Aurävaan Irdminia Lahna Kaledonii Lacrea Kosma Tonallán Percheron Rata Sum Nicolas' Neighbour Levië Pen Island Amsteris Faĺvarak Zephyrus Halleloo Solais X
 
 Tashkveny 6 69 7 12 8 2 6 6 2 4 8 12 2
 Tikata 3 83 4 5 10 8 10 6 10 2 6 12 3 7
 Grolskira 22 31 2 3 1 3 8 3 4 7
 Valdron 2 102 8 8 12 10 1 8 6 10 3 12 10 4 10
 Leshia 9 67 1 7 8 12 3 4 2 7 5 4 7 7
 Eriod 16 58 1 5 10 6 4 1 3 12 8 8
 Pinnipedia 17 58 1 7 6 10 10 8 12 4
 Gredst 25 24 1 1 10 2 8 2
 Isbseiro 13 60 6 4 2 5 7 1 12 1 10 12
 Aurävaan 23 31 12 8 5 6
 Irdminia 5 78 2 10 1 12 8 12 5 12 5 5 2 4
 Lahna 26 24 2 8 7 1 4 2
 Kaledonii 12 61 6 3 2 4 2 8 4 4 1 7 2 1 7 10
 Lacrea 11 64 12 7 1 10 7 7 10 6 1 3
 Kosma 14 59 1 4 1 2 10 7 4 10 8 12
 Tonallán 4 79 5 6 3 4 12 5 10 10 6 2 8 5 3
 Percheron 1 107 12 4 12 6 12 6 5 12 8 2 3 12 7 6
 Rata Sum 8 68 10 6 10 3 8 3 6 4 10 5 3
 Nicolas' Neighbour 7 68 5 7 10 5 3 5 12 8 4 3 6
 Levië 21 34 7 3 2 3 2 5 3 2 2 5
 Pen Island 19 43 10 4 4 6 10 7 1 1
 Amsteris 10 65 4 2 5 12 4 1 12 6 5 8 1 5
 Faĺvarak 15 59 8 8 5 3 6 4 8 5 4 8
 Zephyrus 24 25 3 6 7 5 3 1
 Halleloo 20 38 7 5 2 1 3 7 1 6 6
 Solais X 18 53 3 7 7 5 12 6 7 2 3 1
International jury vote
Place Country Total Men̈́sa Kimmystan Bartlett Sunetti Mărium Pönö Enot'ebia Saint Eva & Lepland Luzze Kharó Territrius Blomsterhaven
 
1  Lacrea 62 6 12 1 5 3 3 8 12 12
2  Eriod 50 5 8 3 5 4 10 8 7
3  Irdminia 48 7 8 4 7 2 7 5 8
4  Valdron 48 7 5 7 8 12 4 5
5  Tonallán 40 5 10 8 10 2 3 2
6  Lahna 36 4 12 10 6 4
7  Kosma 35 6 4 12 12 1
8  Amsteris 33 4 7 12 7 3
9  Nicolas' Neighbour 33 6 6 5 8 8
10  Rata Sum 32 8 8 6 7 3
11  Isbseiro 32 12 10 4 6
12  Leshia 30 2 1 10 10 1 2 4
13  Aurävaan 28 10 5 1 6 6
14  Levië 28 12 3 1 12
15  Tikata 27 1 12 5 3 1 5
16  Solais X 21 2 2 3 7 7
17  Kaledonii 21 10 1 10
18  Faĺvarak 20 3 3 4 10
19  Grolskira 16 7 6 2 1
20  Pen Island 15 4 6 5
21  Pinnipedia 11 3 2 6
22  Percheron 11 1 10
23  Tashkveny 8 2 2 4
24  Gredst 8 8
25  Zephyrus 3 1 2
26  Halleloo 0

Final[edit | edit source]

Country Place Total Eriod Alma Livre Uubell Alardon Kaledonii Nicolas' Neighbour Bubblique Irdminia Lacrea Amsteris Asankon Rata Sum Enot'ebia Tonallán Tashkveny Valdron Ħanei Čaravāz Aevis Leshia Blomsterhaven Bitland Percheron Kaministiquia Tikata Kharó Spitzenbergen Mărium Luzze Isbseiro Men̈́sa Bartlett Solais X Oravania Pönö Kimmystan Grolskira Evergreen Lands Pen Island Halleloo Pinnipedia Saint Eva & Lepland Sunetti Riya-Sampetrina Aurävaan Levië Kosma Territrius Gredst Zephyrus Faĺvarak Trešlend Dulcet Ebullience Koalatopolous Fervorosia Lahna WL
 
 Eriod 10 129 10 12 10 1 6 5 6 6 10 7 1 1 2 8 8 3 3 3 3 7 1 8 3 5
 Alma Livre 14 112 5 8 7 6 8 8 12 1 2 4 5 5 5 2 5 7 10 6 1 5
 Uubell 2 161 10 4 2 1 7 12 6 3 12 6 2 7 6 12 5 7 12 7 4 5 3 12 7 7 2
 Alardon 26 79 2 6 4 6 12 6 6 1 3 4 4 8 1 8 5 3
 Kaledonii 15 110 5 5 10 7 5 2 4 10 7 5 7 2 5 7 2 10 6 10 1
 Nicolas' Neighbour 18 105 1 5 1 1 6 5 4 3 5 8 4 2 3 1 5 12 8 7 4 12 8
 Bubblique 21 101 10 2 12 3 7 2 8 8 12 4 3 5 7 6 5 7
 Irdminia 1 164 4 7 1 12 8 2 2 4 12 7 5 10 7 12 6 1 6 4 6 7 2 4 5 2 1 3 4 4 12 4
 Lacrea 7 138 7 8 3 4 2 10 4 10 8 4 12 6 12 2 1 7 6 8 6 10 6 2
 Amsteris 5 143 7 6 3 6 12 5 2 12 10 1 5 10 2 8 6 3 4 12 12 10 7
 Asankon 4 145 12 6 7 8 7 10 8 7 4 3 6 7 12 6 1 6 12 1 2 1 5 8 6
 Rata Sum 16 108 3 5 6 4 3 7 4 8 7 10 4 4 10 12 7 10 4
 Enot'ebia 22 101 2 8 8 12 3 2 7 10 10 5 6 1 8 6 3 10
 Tonallán 20 103 7 12 7 12 8 6 8 7 1 5 3 7 4 4 2 2 8
 Tashkveny 25 80 10 10 1 1 10 12 10 4 1 5 12 1 3
 Valdron 6 142 12 3 8 3 4 1 3 12 4 4 1 10 2 10 8 8 1 10 12 4 2 12 8
 Ħanei Čaravāz 9 130 2 6 2 6 1 1 4 2 3 8 8 2 7 7 10 2 3 4 8 12 5 3 1 5 2 10 1 5
 Aevis 23 99 4 5 6 7 10 1 5 12 8 10 3 1 1 3 12 10 1
 Leshia 24 94 6 1 4 2 3 7 5 1 1 1 6 7 2 10 12 2 8 10 6
 Blomsterhaven 28 57 1 6 2 10 7 2 3 7 5 3 3 3 5
 Bitland 17 106 5 1 4 10 8 2 12 2 6 10 8 12 6 2 4 4 8 2
 Percheron 12 126 3 2 10 10 12 12 5 8 3 3 1 3 12 2 1 8 6 3 4 12 6
 Kaministiquia 8 131 12 7 10 1 3 10 4 2 8 12 2 7 3 1 1 10 3 3 5 8 7 12
 Tikata 11 127 8 8 4 8 5 8 1 2 5 3 5 10 3 10 6 10 8 7 2 4 10
 Kharó 3 159 3 12 2 5 3 6 5 6 3 4 3 7 4 4 3 8 6 8 12 7 5 6 7 6 4 1 12 1 2 4
 Spitzenbergen 27 79 4 3 5 6 5 8 5 12 6 12 8 2 3
 Mărium 13 116 5 7 12 5 1 8 12 5 4 12 10 4 8 7 10 6
 Luzze 19 103 10 1 4 10 7 4 2 10 10 3 1 2 8 5 2 5 6 6 7
Country Place Total Eriod Alma Livre Uubell Alardon Kaledonii Nicolas' Neighbour Bubblique Irdminia Lacrea Amsteris Asankon Rata Sum Enot'ebia Tonallán Tashkveny Valdron Ħanei Čaravāz Aevis Leshia Blomsterhaven Bitland Percheron Kaministiquia Tikata Kharó Spitzenbergen Mărium Luzze Isbseiro Men̈́sa Bartlett Solais X Oravania Pönö Kimmystan Grolskira Evergreen Lands Pen Island Halleloo Pinnipedia Saint Eva & Lepland Sunetti Riya-Sampetrina Aurävaan Levië Kosma Territrius Gredst Zephyrus Faĺvarak Trešlend Dulcet Ebullience Koalatopolous Fervorosia Lahna WL
Waiting List voters
Place Country Total Thorway Raingate Xifkia
 
1  Kaministiquia 27 5 12 10
2  Tikata 20 6 6 8
3  Nicolas' Neighbour 19 12 7
4  Bubblique 12 10 2
5  Asankon 12 12
6  Blomsterhaven 10 10
7  Kharó 8 8
7  Spitzenbergen 8 8
9  Uubell 7 2 5
10  Kaledonii 7 7
10  Aevis 7 7
12  Rata Sum 6 6
13  Lacrea 5 5
14  Alardon 4 3 1
15  Irdminia 4 4
15  Amsteris 4 4
15  Tashkveny 4 4
18  Alma Livre 3 3
18  Mărium 3 3
20  Tonallán 2 2
21  Eriod 1 1
21  Percheron 1 1
23  Enot'ebia 0
23  Valdron 0
23  Ħanei Čaravāz 0
23  Leshia 0
23  Bitland 0
23  Luzze 0

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Number of votes received
Number Contestant
30  Irdminia
 Kharó
28  Ħanei Čaravāz
25  Uubell
24  Eriod
23  Asankon
 Valdron
22  Lacrea
 Kaministiquia
21  Amsteris
 Tikata
 Percheron
 Nicolas' Neighbour
20  Alma Livre
19  Kaledonii
 Luzze
 Leshia
18  Bitland
17  Rata Sum
 Tonallán
 Aevis
16  Mărium
 Bubblique
 Enot'ebia
 Alardon
13  Tashkveny
 Spitzenbergen
 Blomsterhaven
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Uubell Rata Sum, Aevis, Men̈́sa, Pen Island, Territrius
4  Irdminia Kaledonii, Leshia, Luzze, Koalatopolous
 Amsteris Enot'ebia, Percheron, Gredst, Zephyrus
 Valdron Eriod, Kharó, Levië, Fervorosia
 Percheron Tonallán, Tashkveny, Grolskira, Faĺvarak
3  Kharó Uubell, Pönö, Trešlend
 Asankon Alma Livre, Bartlett, Pinnipedia
 Kaministiquia Alardon, Solais X, WL
 Mărium Amsteris, Ħanei Čaravāz, Isbseiro
2  Lacrea Tikata, Mărium
 Bitland Valdron, Oravania
 Nicolas' Neighbour Saint Eva & Lepland, Lahna
 Tonallán Nicolas' Neighbour, Irdminia
 Bubblique Asankon, Spitzenbergen
 Aevis Bitland, Aurävaan
 Tashkveny Halleloo, Dulcet Ebullience
 Spitzenbergen Kimmystan, Kosma
1  Ħanei Čaravāz Evergreen Lands
 Eriod Lacrea
 Alma Livre Blomsterhaven
 Rata Sum Riya-Sampetrina
 Enot'ebia Bubblique
 Leshia Sunetti
 Alardon Kaministiquia

The podium[edit | edit source]

Returning Artists[edit | edit source]