Internatia Song Contest 13

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 13
Tonight We Feel Alive
ISC13Logo.png
Dates
Semi-final17 July 2013
Final3 August 2013
Host
VenueHazlet Stadium, Siegeslinde, Spirevo
Host broadcasterSpirevo SNTV
Participants
Number of entries47
Debuting Amsteris
 Beige
 Fervorosia
 Nouvelle-Acadie
 Yutuland
Withdrawing Dulcet Ebullience
 Irlandia
 Karuex and Qargering
 Oalia
 San Monique
 San Remo
 West Bombo
  • Edoriada in the Internatia Song ContestSwelatie in the Internatia Song ContestAnselmsuusonia in the Internatia Song ContestBitland in the Internatia Song ContestKaledonii in the Internatia Song ContestEriod in the Internatia Song ContestCanedonia in the Internatia Song ContestCarpathia in the Internatia Song ContestDimkaRUS in the Internatia Song ContestAonach in the Internatia Song ContestDPR Jindalea in the Internatia Song ContestDulcet Ebullience in the Internatia Song ContestWest Bombo in the Internatia Song ContestMonteverde in the Internatia Song ContestFervorosia in the Internatia Song ContestSpitzenbergen in the Internatia Song ContestNouvelle-Acadie in the Internatia Song ContestOva Anova in the Internatia Song ContestGrolskira in the Internatia Song ContestH Kim Jong Il's AD Hangug in the Internatia Song ContestIrdminia in the Internatia Song ContestIrlandia in the Internatia Song ContestKosma in the Internatia Song ContestBeige in the Internatia Song ContestLacrea in the Internatia Song ContestKeohretcha in the Internatia Song ContestChruno in the Internatia Song ContestRepublic of Lost Islands in the Internatia Song ContestHarlequenia in the Internatia Song ContestLuzze in the Internatia Song ContestMarvelia in the Internatia Song ContestMukaltin in the Internatia Song ContestNicolas' Neighbour in the Internatia Song ContestNovatlantida in the Internatia Song ContestOalia in the Internatia Song ContestPuntíkov in the Internatia Song ContestYutuland in the Internatia Song ContestAmsteris in the Internatia Song ContestSaint Eva & Lepland in the Internatia Song ContestSan Monique in the Internatia Song ContestSan Remo in the Internatia Song ContestSibinia in the Internatia Song ContestSockistan in the Internatia Song ContestSpirevo in the Internatia Song ContestSunetti in the Internatia Song ContestSymphony Isles in the Internatia Song ContestTashkveny in the Internatia Song ContestTerritrius in the Internatia Song ContestTikata in the Internatia song ContestTonallán in the Internatia Song ContestVolnytaria in the Internatia Song ContestAlexandria in the Internatia Song ContestPebbleland in the Internatia Song ContestYazminia in the Internatia Song ContestHanzyuki in the Internatia Song ContestA coloured map of the countries of Internatia
    About this image
         Participating countries     Did not qualify from the semi final     Countries that participated in the past
Vote
Voting systemEach country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song Tikata
"Canção do Mar"


The Internatia Song Contest 13 was the 13th annual edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Siegeslinde, Spirevo, hosted by the national broadcaster SNTV, as winner of the last edition with the song "White Flag" by The Romanovs, Harlequenia, turned down hosting, giving hosting rights to 2nd placed Spirevo. It's the second time when the winner decided to not host (first was in 6th edition, when Sibinia decided to not host second contest in a row and the right to host went to Kosma). This was the third time that Spirevo hosted the contest, the previous being 1st and 2nd editions. The winner was Tikata with the song "Canção do Mar" with 2nd placed Kosma just one point behind. The two were then joined by hosts Spirevo who came third, Chruno and Luzze who were 4th and 5th respectively.

Location[edit | edit source]

Location of the host city in Spirevo
Siegeslinde
Siegeslinde
Location of the host city in Spirevo

The competition was held in the Goldencoggs Castle in Siegeslinde, the capital of Spirevo. Spirevo was one of four countries that participated in every edition of Internatia Song Contest. Spirevo has never won (they were 2nd in ISC 1 and ISC 11), but they hosted the contest before on two occasions, ISC 1 in Sansails and ISC 2 in Zinzolin, which make Spirevo the only country in the history of Internatia Song Contest that hosted contest more than once, and also, along with Kosma, being the only ones to host without actually winning.

Siegeslinde, capital of Spirevo was chosen immediately as host for of ISC 13 after country got the right to host this edition.

Participants[edit | edit source]

47 countries confirmed their participations in 13th contest, which is the same number as in ISC 10 in Bitland. Five countries debuted in the contest: Amsteris, Beige, Fervorosia, Nouvelle-Acadie and Yutuland. On the other hand seven countries left the contest (Dulcet Ebullience, Irlandia, Karuex and Qargering, Oalia, San Monique, San Remo and West Bombo).

Results[edit | edit source]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Finalists

Semi-Final 1[edit | edit source]

Draw Country[1] Artist Song Place Points
1  DPR Jindalea Nelia "Zhok, Zhok" 15 48
2  Canedonia Legija "Zmijo Otrovna" 12 55
3  Spitzenbergen Luxuslärm "Atemlos" 17 39
4  Aonach Tamar Kaprelian "New Day" 7 74
5  Nouvelle-Acadie Les Trois Accords "J'aime ta grand-mère" 19 31
6  Volnytaria Avicii vs Nicky Romero "I Could Be The One" 20 30
7  Anselmsuusonia Alizée "Amélie m'a dit" 5 79
8  Eriod Sibyl Vane "What's My Name" 18 38
9  Marvelia Stromae "Papaoutai" 2 111
10  Keohretcha Yakko Warner "Countries of the World" 6 79
11  Luzze Jannika B "Seuraavaan elämään" 3 102
12  DimkaRUS Verona "Omm" 16 42
13  Nicolas' Neighbour The Killers "Runaways" 11 60
14  Lost Islands Anabantha "Dejá-vu" 22 16
15  Yazminia Pendulum "Witchcraft" 9 63
16  Puntíkov Maroon 5 "Wake Up Call" 21 28
17  Tonallán Maria Daniela y Su Sonido Lasser "Baila Duro!" 14 54
18  Sibinia Aynur Aydın[2] "Ayrılıklar Mevsimi" 13 54
19  Sunetti Avicii "Wake Me Up" 4 90
20  Tikata Dulce Pontes[3] "Canção do Mar" 1 113
21  Monteverde Marina & The Diamonds "Bubblegum Bitch" 10 62
22  Territrius Susanne Sundfør "Night of Noir" 8 66

Semi-Final 2[edit | edit source]

Draw Country[4] Artist Song Place Points
1  Chruno Irish Stew of Sindidun "Lady of New Tomorrow" 3 78
2  Grolskira Bryn Christophen "Smilin'" 22 24
3  H Kim Jong Il's AD Hangug Alida "Feathers" 23 113
4  Kosma Les Enfoires "Attention au depart" 1 111
5  Alexandria Robert Bilbilov & Viktorija Loba "Ti si vinovna" 13 46
6  Swelatie Nova Delai "Just Love" 4 75
7  Edoriada Mando "Ston Aigokero" 2 88
8  Amsteris Sirusho "PreGomesh" 5 75
9  Beige Walking On Cars "Catch Me If You Can" 7 65
10  Sockistan Clara Luzia "No One's Watching" 17 40
11  Yutuland Woodkid "Iron" 6 71
12  Hanzyuki Lorde "Royals" 15 42
13  Novatlantida Sonata Arctica "Paid in Full" 16 41
14  Tashkveny Eimear Quinn "Voice of an Angel" 9 59
15  Ova Anova Hadise[5] "Aşk Kaç Beden Giyer" 20 32
16  Pebbleland Idlewild "American English" 19 32
17  Symphony Isles Nikki Ponte "Remembering the Summer Nights" 10 56
18  Lacrea Yeah Yeah Yeahs "Sacrilege" 21 30
19  Carpathia Maria Isabel "De Que Vas" 18 37
20  Fervorosia The Sound of Arrows "Into The Clouds" 12 53
21  Kaledonii Lisa Gerrard "Now We Are Free" 11 56
22  Irdminia Hollywood Undead "Outside" 14 45
23  Saint Eva & Lepland Het Metropole Orkest & Friends "Wereldwijd orkest" 8 65

Final[edit | edit source]

Draw Country Artist Song Place Points
1  Harlequenia Blaudzun "She's a Gentleman" 26 23
2  Beige Walking On Cars "Catch Me If You Can" 17 87
3  Yutuland Woodkid "Iron" 13 104
4  Saint Eva & Lepland Het Metropole Orkest & Friends "Wereldwijd orkest" 20 67
5  Sunetti Avicii "Wake Me Up" 12 107
6  Tikata Dulce Pontes "Canção do Mar" 1 162
7  Swelatie Nova Delai "Just Love" 10 109
8  Spirevo 77 Bombay Street "Up In The Sky" 3 151
9  Kaledonii Lisa Gerrard "Now We Are Free" 22 53
10  Yazminia Pendulum "Witchcraft" 15 97
11  Aonach Tamar Kaprelian "New Day" 19 85
12  Chruno Irish Stew of Sindidun "Lady of New Tomorrow" 4 128
13  Keohretcha Yakko Warner "Countries of the World" 14 98
14  Kosma Les Enfoires "Attention au depart" 2 161
15  Canedonia Legija "Zmijo Otrovna" 25 39
16  Tashkveny Eimear Quinn "Voice of an Angel" 24 43
17  Symphony Isles Nikki Ponte "Remembering the Summer Nights" 11 109
18  Territrius Susanne Sundfør "Night of Noir" 21 55
19  Luzze Jannika B "Seuraavaan elämään" 5 127
20  Anselmsuusonia Alizée "Amélie m'a dit" 9 110
21  Monteverde Marina & The Diamonds "Bubblegum Bitch" 16 89
22  Marvelia Stromae "Papaoutai" 8 117
23  Fervorosia The Sound of Arrows "Into The Clouds" 23 43
24  Nicolas' Neighbour The Killers "Runaways" 18 85
25  Amsteris Sirusho "PreGomesh" 6 126
26  Edoriada Mando "Ston Aigokero" 7 119

Scoreboard[edit | edit source]

Semi-Final 1[edit | edit source]

Country Place Total DPR Jindalea Canedonia Spitzenbergen Aonach Nouvelle-Acadie Volnytaria Anselmsuusonia  Eriod  Marvelia Keohretcha Luzze DimkaRUS Nicolas' Neighbour Lost Islands Yazminia Puntíkov Tonallán Sibinia Sunetti Tikata Monteverde Territrius Jury
 
DPR Jindalea 15 48 4 3 6 6 4 1 8 2 5 5 4
Canedonia 12 55 6 8 12 10 12 2 5
Spitzenbergen 17 39 2 5 4 3 10 1 8 6
Aonach 7 74 6 1 7 2 7 3 3 12 8 5 4 8 3 5
Nouvelle-Acadie 19 31 8 6 7 2 6 2
Volnytaria 20 30 12 3 5 6 3 1
Anselmsuusonia 5 79 1 3 10 7 5 8 6 8 8 12 4 7
Eriod 18 38 8 6 3 2 1 2 4 1 3 8
Marvelia 2 111 10 10 12 2 1 5 12 5 5 10 3 12 4 7 7 6
Keohretcha 6 79 8 7 12 10 6 3 2 7 6 10 8
Luzze 3 102 8 5 5 12 7 2 7 2 4 3 1 10 5 10 8 7 4 2
DimkaRUS 16 42 4 4 8 2 7 1 1 10 5
Nicolas' Neighbour 11 60 10 3 7 12 6 12 2 3 5
Lost Islands 22 16 1 2 1 3 3 3 3
Yazminia 9 63 1 4 5 10 5 4 5 7 2 10 10
Puntíkov 21 28 2 8 3 1 5 4 4 1
Tonallán 14 54 2 12 4 12 6 8 10
Sibinia 13 54 4 7 4 10 10 6 4 7 2
Sunetti 4 90 1 8 8 10 8 12 12 8 12 2 2 6 1
Tikata 1 113 5 12 10 7 5 1 6 4 1 7 6 12 7 12 6 12
Monteverde 10 62 3 2 3 6 3 10 7 5 1 10 12
Territrius 8 66 7 6 1 4 10 8 4 6 1 7 12
International jury vote
Place Country Total Spirevo Alexandria Hanzyuki Amsteris Lacrea Harlequenia Ova Anova Pebbleland Saint Eva & Lepland Tashkveny Irdminia Sockistan Carpathia San Monique Edoriada H Kim Jong Il's AD Hangug Chruno Tjärsklanjska
 
1  Tikata 106 6 10 12 7 12 12 10 7 10 3 12 3 2
2  Tonallán 77 3 8 3 6 8 12 8 3 4 8 2 12
3  Keohretcha 73 10 1 8 8 5 10 10 10 1 10
4  Anselmsuusonia 70 2 6 7 3 10 1 6 6 8 10 5 6
5  Marvelia 64 1 12 3 10 12 7 3 8 8
6  Aonach 59 4 2 10 5 3 7 2 6 3 5 6 4 2
7  DPR Jindalea 57 3 7 2 1 2 4 5 7 12 6 8
8  Lost Islands 55 7 12 3 12 4 4 4 6 3
9  Luzze 49 8 10 5 2 1 7 5 6 5
10  Sunetti 43 4 6 5 4 1 12 10 1
11  DimkaRUS 40 8 5 12 10 5
12  Yazminia 39 5 1 4 8 2 12 7
13  Nicolas' Neighbour 39 12 5 2 10 10
14  Monteverde 38 1 8 6 4 7 2 7 3
15  Sibinia 38 1 7 6 12 7 4 1
16  Eriod 35 4 2 6 1 5 7 4 6
17  Territrius 34 8 10 3 3 2 1 2 5
18  Puntíkov 31 7 5 7 4 2 6
19  Volnytaria 30 4 1 12 1 8 4
20  Spitzenbergen 30 5 2 8 5 3 7
21  Nouvelle-Acadie 30 5 6 4 3 12
22  Canedonia 12 2 1 1 8
Vote from Spirevo contains two "5 points" to Yazminia and Nouvelle-Acadie. The good one should be for Yazminia but it's not confirmed.

Semi-Final 2[edit | edit source]

Country Place Total Chruno Grolskira H Kim Jong Il's AD Hangug Kosma Alexandria Swelatie Edoriada Amsteris Beige Sockistan Yutuland Hanzyuki Novatlantida Tashkveny  Ova Anova  Pebbleland Symphony Isles Lacrea Carpathia  Fervorosia  Kaledonii Irdminia Saint Eva & Lepland Jury
 
Chruno 3 78 10 5 8 3 4 8 7 4 2 12 5 7 3
Grolskira 22 24 3 6 1 1 4 7 2
HKJIADH 23 113 6 DQ 2 5 6 12 10 12 7 10 5 8 5 7 10 8
Kosma 1 111 7 12 6 7 4 12 12 5 7 12 8 6 1 12
Alexandria 13 46 12 7 3 6 7 1 10
Swelatie 5 75 4 4 7 7 12 10 3 6 10 6 2 2 2
Edoriada 2 88 3 10 3 5 6 3 5 4 8 6 3 12 10 10
Amsteris 4 75 2 2 1 10 4 1 8 12 1 10 12 5 7
Beige 8 65 1 2 8 8 4 3 12 6 3 12 6
Sockistan 17 40 12 8 6 2 12
Yutuland 6 71 1 1 4 5 8 10 10 12 1 6 8 5
Hanzyuki 15 42 12 3 1 6 2 8 7 3
Novatlantida 16 41 6 6 1 2 12 2 4 3 5
Tashkveny 9 59 8 5 5 2 5 6 3 1 10 2 12
Ova Anova 19 32 8 7 1 8 5 1 1 1
Pebbleland 20 32 8 10 2 5 1 4 2
Symphony Isles 11 56 10 7 4 10 1 1 8 6 7 2
Lacrea 21 30 10 2 12 6
Carpathia 18 37 4 3 6 1 1 8 10 4
Fervorosia 12 53 10 2 10 2 2 7 6 7 3 4
Kaledonii 10 56 12 8 3 5 4 4 3 4 5 8
Irdminia 14 45 3 7 4 7 4 5 7 4 4
Saint Eva & Lepland 7 65 5 5 10 2 6 7 8 3 5 3 3 8
International jury vote
Place Country Total Spirevo Harlequenia Marvelia Monteverde Aonach Tonallán Sibinia San Monique Lost Islands Anselmsuusonia Sunetti Territrius
 
1  Kosma 56 7 6 6 5 10 8 2 12
2  Edoriada 55 5 6 4 12 10 8 1 2 7
3  H Kim Jong Il's AD Hangug 52 5 12 10 5 1 8 3 8
4  Amsteris 51 12 8 12 4 3 6 6
5  Lacrea 49 8 1 2 7 6 1 12 12
6  Yutuland 48 10 10 10 5 3 10
7  Chruno 45 2 2 2 8 7 1 10 5 8
8  Irdminia 45 12 4 8 1 3 7 10
9  Symphony Isles 44 3 6 4 6 12 7 6
10  Ova Anova 40 7 1 2 12 3 8 7
11  Swelatie 37 7 5 7 6 7 5
12  Tashkveny 32 5 12 3 10 2
13  Grolskira 20 8 1 3 3 4 1
14  Hanzyuki 20 3 10 4 3
15  Novatlantida 18 6 12
16  Sockistan 13 1 7 4 1
17  Kaledonii 13 4 4 5
18  Alexandria 13 8 5
19  Pebbleland 12 10 2
20  Saint Eva & Lepland 10 4 1 5
21  Carpathia 10 6 4
22  Beige 9 3 4 2
23  Fervorosia 4 2 2

Final[edit | edit source]

Country Place Total Harlequenia Beige Yutuland Saint Eva & Lepland Sunetti Tikata Swelatie Spirevo Kaledonii Yazminia Aonach Chruno Keohretcha Kosma Canedonia Tashkveny Symphony Isles Territrius Luzze Anselmsuusonia Monteverde Marvelia Fervorosia Nicolas' Neighbour Amsteris Edoriada Eriod Lost Islands Tonallán Grolskira H Kim Jong Il's AD Hangug Alexandria Sockistan Hanzyuki Novatlantida Ova Anova Pebbleland Lacrea Carpathia Irdminia San Monique Tjärsklanjska Jury
 
 Harlequenia 26 23 2 3 1 8 5 1 3
 Beige 17 87 3 12 3 1 6 3 3 6 7 4 12 10 2 10 1 4
 Yutuland 13 104 2 1 4 12 10 4 1 8 5 3 2 1 3 8 8 10 8 6 8
 Saint Eva & Lepland 20 67 1 6 8 2 1 10 2 5 7 3 4 2 5 6 5
 Sunetti 12 107 3 5 7 6 7 7 8 8 12 12 8 6 2 4 4 8
 Tikata 1 162 12 2 7 6 4 8 12 12 2 5 8 10 4 10 12 12 10 10 8 8
 Swelatie 10 109 10 2 5 6 6 10 6 3 5 7 2 5 4 2 6 10 7 3 1 7 2
 Spirevo 3 151 1 4 10 3 1 7 10 8 10 7 4 1 3 4 8 6 12 7 7 4 5 10 6 7 6
 Kaledonii 22 53 3 7 1 2 1 2 7 6 12 4 5 1 2
 Yazminia 15 97 1 6 2 12 4 10 2 8 7 7 3 5 6 5 6 6 7
 Aonach 18 85 7 5 3 6 12 4 5 6 10 5 3 7 2 1 2 7
 Chruno 4 128 4 3 4 12 5 5 12 3 6 4 8 1 2 5 4 8 8 4 1 7 6 10 6
 Keohretcha 14 98 10 6 2 8 7 12 6 2 10 8 4 7 3 12 1
 Kosma 2 161 8 5 8 10 10 12 5 7 7 5 10 2 10 7 2 1 5 10 10 4 12 6 2 3
 Canedonia 25 39 8 6 12 12 1
 Tashkveny 24 43 4 6 1 12 4 1 7 6 2
 Symphony Isles 11 109 10 4 5 8 10 8 10 6 7 1 3 3 7 12 10 5
 Territrius 21 55 2 12 4 3 6 1 10 1 3 1 12
 Luzze 5 127 5 7 10 10 12 12 3 5 6 2 3 4 3 5 5 7 8 1 4 5 10
 Anselmsuusonia 9 110 6 12 6 4 1 2 2 1 8 1 12 12 10 2 7 5 1 4 4 10
 Monteverde 16 89 2 6 5 5 5 7 12 4 4 1 1 6 7 2 7 5 5 2 3
 Marvelia 8 117 5 8 7 1 5 7 3 3 8 4 10 4 12 6 3 1 8 12 10
 Fervorosia 23 43 1 8 8 2 6 6 3 5 1 3
 Nicolas' Neighbour 19 85 8 12 8 4 7 8 1 3 5 4 5 1 8 3 8
 Amsteris 6 126 7 3 7 3 5 6 1 7 12 10 12 8 2 12 12 3 4 12
 Edoriada 7 119 10 2 3 4 2 10 3 12 4 2 2 3 8 10 2 12 8 4 6 12

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for the number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
25  Spirevo
24  Kosma
23  Chruno
21  Luzze
 Swelatie
20  Tikata
 Edoriada
 Anselmsuusonia
19  Marvelia
 Yutuland
 Monteverde
18  Amsteris
17  Yazminia
16  Symphony Isles
 Sunetti
 Beige
 Aonach
15  Keohretcha
 Nicolas' Neighbour
 Saint Eva & Lepland
13  Kaledonii
11  Territrius
10  Fervorosia
9  Tashkveny
7  Harlequenia
5  Canedonia
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Tikata Harlequenia, Canedonia, Tashkveny, Ħanei Čaravāz, Novatlantida
 Amsteris Fervorosia, Tonallán, Ova Anova, Carpathia, International Jury
3  Edoriada Keohretcha, HKJIADH, Irdminia
 Anselmsuusonia Beige, Luzze, Monteverde
2  Kosma Spirevo, Sockistan
 Chruno Sunetti, Yazminia
 Luzze Aonach, Kosma
 Marvelia Amsteris, Pebbleland
 Sunetti Marvelia, Nicolas' Neighbour
 Keohretcha Anselmsuusonia, Tjärsklanjska
 Beige Swelatie, Edoriada
 Territrius Tikata, Lacrea
 Canedonia Lost Islands, Grolskira
1  Spirevo Eriod
 Symphony Isles San Monique
 Yutuland Symphony Isles
 Yazminia Chruno
 Monteverde Territrius
 Aonach Kaledonii
 Nicolas' Neighbour Yutuland
 Kaledonii Alexandria
 Tashkveny Saint Eva & Lepland

Returning artists[edit | edit source]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Marina & the Diamonds  Monteverde ISC 2, ISC 6  Symphony Isles,  Grolskira
Maroon 5  Puntíkov ISC 5  Symphony Isles
Nolwenn Leroy (as part of Les Enfoires)  Kosma ISC 5  Grolskira
Susanne Sundfør  Territrius ISC 9 (with Röyksopp)  Sunetti

Other countries[edit | edit source]

  •  San Monique - On 8 June 2013 MTV confirmed that they decided to withdraw because of low viewing figures, but return in the future was not ruled out. [6]
  •  Oalia - SNTV received a letter from the Oalian broadcaster that due to investment cuts they would not be able to participate in this edition.
  •  West Bombo - On 9 June 2013 West Bombo announced withdraw due "lack of time".[7]

Recaps[edit | edit source]

Recaps
Semi-final 1 Link
Semi-final 2 Link
Final Link (password is "internatia")


References[edit | edit source]