Internatia Song Contest 12

From escforumwiki
Jump to navigation Jump to search
Internatia Song Contest 12
Follow Your Star
ISC12 logo.png
Dates
Semi-final19 June 2013
Final1 July 2013
Host
VenuePlaton Arena, Platonia, Novatlantida
Host broadcasterNovatlantida NATV
Participants
Number of entries49
Debuting Aonach
 Hanzyuki
 Karuex and Qargering
 Ova Anova
 Spitzenbergen
Returning Eriod
 Irlandia
 H Kim Jong Il's AD Hangug
 Swelatie
Withdrawing Bitland
 Daǔlska
 Mukaltin
  • Edoriada in the Internatia Song ContestSwelatie in the Internatia Song ContestAnselmsuusonia in the Internatia Song ContestBitland in the Internatia Song ContestKaledonii in the Internatia Song ContestEriod in the Internatia Song ContestCanedonia in the Internatia Song ContestCarpathia in the Internatia Song ContestDimkaRUS in the Internatia Song ContestAonach in the Internatia Song ContestDPR Jindalea in the Internatia Song ContestDulcet Ebullience in the Internatia Song ContestWest Bombo in the Internatia Song ContestMonteverde in the Internatia Song ContestDaǔlska in the Internatia Song ContestSpitzenbergen in the Internatia Song ContestKaruex and Qargering in the Internatia Song ContestOva Anova in the Internatia Song ContestGrolskira in the Internatia Song ContestH Kim Jong Il's AD Hangug in the Internatia Song ContestIrdminia in the Internatia Song ContestIrlandia in the Internatia Song ContestKosma in the Internatia Song ContestKwonia in the Internatia Song ContestLacrea in the Internatia Song ContestKeohretcha in the Internatia Song ContestChruno in the Internatia Song ContestRepublic of Lost Islands in the Internatia Song ContestHarlequenia in the Internatia Song ContestLuzze in the Internatia Song ContestMarvelia in the Internatia Song ContestMukaltin in the Internatia Song ContestNicolas' Neighbour in the Internatia Song ContestNovatlantida in the Internatia Song ContestOalia in the Internatia Song ContestPuntíkov in the Internatia Song ContestThorway in the Internatia Song ContestRötenrod in the Internatia Song ContestSaint Eva & Lepland in the Internatia Song ContestSan Monique in the Internatia Song ContestSan Remo in the Internatia Song ContestSibinia in the Internatia Song ContestSockistan in the Internatia Song ContestSpirevo in the Internatia Song ContestSunetti in the Internatia Song ContestSymphony Isles in the Internatia Song ContestTashkveny in the Internatia Song ContestTerritrius in the Internatia Song ContestTikata in the Internatia song ContestTonallán in the Internatia Song ContestVolnytaria in the Internatia Song ContestAlexandria in the Internatia Song ContestPebbleland in the Internatia Song ContestYazminia in the Internatia Song ContestHanzyuki in the Internatia Song ContestA coloured map of the countries of Internatia
    About this image
         Participating countries     Did not qualify from the semi final     Countries that participated in the past
Vote
Voting systemEach country's 10 favourite songs are awarded 12, 10, then 8 through to 1 points based on the votes of the population of each country. All participating countries in the semi-finals and final will have the right to cast points in the final.
Winning song Luzze
"Never Forget"


The Internatia Song Contest 12 was the twelfth annual edition of Internatia Song Contest. The contest took place in Platonia, Novatlantida, hosted by the national broadcaster NATV, following Luar Na Lubre's win in the 10th contest with the song "Romeiro Ao Lonxe".

Location[edit | edit source]

Location of the host city in Novatlantida
Platonia
Platonia
Location of the host city in Novatlantida


On May 2013, NATV announced that the competition will be held on the Platon Arena in Platonia, the capital of Novatlantida. Platonia is a highly developed city, being the biggest settlement in the island of Elysion, with a population of nearly 2 million people in its metropolitan area. The Platon Arena is the country's biggest stadium and used for the most prestigious concerts and shows.

Participants[edit | edit source]

  Countries in the first semi-final
  Countries in the second semi-final
  Host

49 countries confirmed ther participations in 12th contest, which is the new record in the history if Internatia Song Contest (previous being 47 participants in 10th contest). Five countries debuted in the contest: Aonach, Hanzyuki, Karuex and Qargering, Ova Anova, Spitzenbergen, also 4 countries decide to return: Eriod, Irlandia, H Kim Jong Il's AD Hangug and Swelatie. On the other hand three countries left the contest (Bitland, Daǔlska and Mukaltin).

Semi-final allocation draw[edit | edit source]

Platon Arena.

The draw that determined the semi-final allocation was held on 2 June 2013 at the Platonia City Hall. All participating countries, excluding the host, were split into six pots, based on voting patterns from the previous editions. From these pots, 24 were allocated to compete in the first semi-final and 24 were allocated to compete in the second semi-final.

The pots were as follows:


Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Results[edit | edit source]

Semi-Final 1[edit | edit source]

Draw Country[1] Artist Song Place[2] Points
1  Sunetti Neda Ukraden "Na Balkanu" 9 72
2  Luzze Bebe Black "Never Forget" 4 93
3  Sockistan Deolinda "Seja Agora" 19 38
4  San Monique Passenger "Let Her Go" 13 61
5  Spirevo The Hush Sound[3] "Honey" 14 49
6  Tonallán Lila Downs "Palomo del comalito" 16 41
7  Tashkveny Paloma Faith "Never Tear Us Apart" 23 19
8  Kaledonii Diandra "Prinsessalle" 15 47
9  Dulcet Ebullience Sarek "Över Tusen Hav" 10 71
10  Lacrea Celeste Buckingham "Never Be You" 5 88
11  Oalia Nicola Roberts "Porcelain Heart" 8 77
12  Harlequenia Amy Kuney "Rocket Surgery" 21 29
13  Monteverde Calvin Harris feat. Ellie Goulding "I Need Your Love" 11 65
14  Irlandia Beatrice Egli "Mein Herz" 24 12
15  Swelatie[4] The Saturdays "Gentleman" 22 24
16  Alexandria Evanescence "Bring Me To Life" 7 81
17  Eriod Kodaline "All I Want" 6 83
18  Tikata Lenka[5] "Trouble is a Friend" 1 109
19  Marvelia Two Steps From Hell "Friendship to Last" 18 40
20  Aonach Sylwia Grzeszczak "Karuzela" 3 103
21  West Bombo Kirstine Stubbe Teglbjærg "Lysvæld & Sol" 17 40
22  H Kim Jong Il's AD Hangug North Korean song "Dear Leader - Give Us Your Order" 20 37
23  Carpathia Katzenjammer "Rock - Paper - Scissors" 2 108
24  Pebbleland iamamiwhoami "Goods" 12 63

Semi-Final 2[edit | edit source]

Draw Country[6] Artist Song Place[7] Points
1  DimkaRUS Marlon Roudette "Anti-Hero" 17 31
2  Ova Anova Muzyka Końca Lata "Nie Ukryjesz Się Przede Mną" 19 18
3  Sibinia Raluka "All For You" 5 85
4  San Remo Antonia "Marabou" 14 44
5  Territrius Regina Spektor "Ballad of a Politician" 12 53
6  Hanzyuki Jake Bugg "Two Fingers" 20 17
7  Chruno Nicole Scherzinger "Poison" 3 96
8  Grolskira Bastille "Pompeii" 22 15
9  Saint Eva & Lepland McFly "Love is Easy" 9 67
10  Yazminia Natalia Lafourcade "Cursis melodias" 24 44
11  Symphony Isles Milan Stankovic "Perje" 1 109
12  Kosma Lindi Ortega "Murder of Crows" 6 75
13  Volnytaria Sebastian Castro "Bubble" 13 49
14  Nicolas' Neighbour Laura Jansen "Queen of Elba" 8 70
15  DPR Jindalea Landysh Nigmetzhanova "Yaratam" 10 65
16  Anselmsuusonia Nouvelle Vague "In a Manner of Speaking" 16 39
17  Keohretcha Vierkanttretlager "Fotoalbum" 21 16
18  Karuex and Qargering Chang Shilei "Sky and Land (National Anthem)" 23 45
19  Lost Islands Nino Rota "Love Theme from The Godfather" 4 96
20  Spitzenbergen LaFee "Ich Bin" 11 64
21  Puntíkov t.A.T.u. "Nas ne dogonyat" 7 73
22  Irdminia Jenni Vartiainen "Missä muruseni on" 2 105
23  Edoriada Vesna Zornik "Vuelvo al Sur" 15 40
24  Canedonia Blagica Kaleva "Za moite ochi chetiri" 18 18

Final[edit | edit source]

Draw Country[8] Artist Song Place[9] Points
1  Aonach Sylwia Grzeszczak "Karuzela" 4 141
2  Oalia Nicola Roberts "Porcelain Heart" 21 88
3  Lacrea Celeste Buckingham "Never Be You" 15 99
4  Eriod Kodaline "All I Want" 12 106
5  Territrius Regina Spektor "Ballad of a Politician" 16 98
6  Chruno Nicole Scherzinger "Poison" 11 115
7  Luzze Bebe Black "Never Forget" 1 153
8  Irdminia Jenni Vartiainen "Missä muruseni on" 14 100
9  Monteverde Calvin Harris feat. Ellie Goulding "I Need Your Love" 10 115
10  Symphony Isles Milan Stankovic "Perje" 8 120
11  Saint Eva & Lepland McFly "Love is Easy" 25 50
12  Alexandria Evanescence "Bring Me To Life" 3 142
13  Sibinia Raluka "All For You" 20 91
14  Puntíkov t.A.T.u. "Nas ne dogonyat" 22 84
15  Tikata Lenka "Trouble is a Friend" 5 135
16  Nicolas' Neighbour Laura Jansen "Queen of Elba" 18 96
17  Kosma Lindi Ortega "Murder of Crows" 6 125
18  Sunetti Neda Ukraden "Na Balkanu" 7 123
19  Carpathia Katzenjammer "Rock - Paper - Scissors" 2 147
20  Novatlantida Aiden Grimshaw "Is This Love" 19 95
21  Dulcet Ebullience Sarek "Över Tusen Hav" 9 118
22  Spitzenbergen LaFee "Ich Bin" 23 67
23  Lost Islands Nino Rota "Love Theme from The Godfather" 17 97
24  DPR Jindalea Landysh Nigmetzhanova "Yaratam" 13 101
25  Pebbleland iamamiwhoami "Goods" 24 62

Scoreboards[edit | edit source]

Semi-Final 1[edit | edit source]

Country Place Total Sunetti Luzze Sockistan San Monique Spirevo Tonallán Tashkveny Kaledonii Dulcet Ebullience Lacrea Oalia Harlequenia Monteverde Irlandia Swelatie Alexandria  Eriod  Tikata Marvelia Aonach West Bombo H Kim Jong Il's AD Hangug Carpathia Pebbleland Jury
 
Sunetti 9 72 7 4 4 2 3 7 1 10 3 3 12 10 6
Luzze 4 93 1 5 8 10 12 8 7 2 8 1 1 10 1 4 4 1 10
Sockistan 19 38 4 1 8 6 4 4 10 1
San Monique 13 61 1 6 6 7 7 4 3 3 6 8 2 8
Spirevo 14 49 3 5 3 3 10 1 7 3 6 3 5
Tonallán 16 41 4 10 8 2 2 4 7 4
Tashkveny 23 19 1 2 6 1 5 4
Kaledonii 15 47 1 2 8 6 10 4 8 5 3
Dulcet Ebullience 10 71 7 6 1 3 7 7 12 7 7 1 8 4 1
Lacrea 5 88 2 12 12 8 5 6 8 5 5 7 6 2 10
Oalia 8 77 4 8 8 6 1 12 8 10 4 6 7 3
Harlequenia 21 29 5 3 2 7 8 4
Monteverde 11 65 3 12 7 2 10 2 3 12 2 7 5
Irlandia 24 12 12
Swelatie 22 24 10 3 1 10
Alexandria 7 81 8 5 5 12 5 4 7 5 12 6 12
Eriod 6 83 12 10 7 5 1 8 1 8 2 2 6 10 2 6 3
Tikata 1 109 6 7 7 4 4 4 4 12 1 6 8 4 2 12 2 12 12 2
Marvelia 18 40 5 2 5 6 2 5 8 7
Aonach 3 103 5 10 3 12 10 3 1 5 12 5 8 10 7 6 6
West Bombo 17 40 3 3 12 5 2 12 1 2
HKJIADH 20 37 8 4 10 10 5
Carpathia 2 108 10 12 6 12 2 10 4 5 2 12 3 10 3 1 8 8
Pebbleland 12 63 6 6 1 7 3 6 12 10 7 5
International jury vote
Place Country Total Novatlantida Ova Anova Territrius Hanzyuki Chruno Saint Eva & Lepland Symphony Isles Kosma Anselmsuusonia Lost Islands Irdminia Edoriada Amsteris
 
1  Alexandria 86 6 6 8 12 6 12 12 12 12
2  Luzze 56 10 7 8 8 10 8 4 1
3  Carpathia 44 12 1 8 2 10 1 10
4  Marvelia 44 2 5 10 4 8 8 7
5  Sunetti 44 8 10 10 5 6 5
6  Monteverde 43 1 7 12 4 3 4 2 10
7  Tonallán 40 7 12 3 12 2 4
8  Eriod 37 3 5 12 5 12
9  Tikata 36 5 10 1 5 7 8
10  Dulcet Ebullience 35 7 4 4 7 7 1 5
11  Oalia 33 12 12 6 3
12  Aonach 31 10 5 3 6 7
13  Kaledonii 28 7 8 10 3
14  Tashkveny 27 6 6 1 8 6
15  Lacrea 26 8 2 2 6 1 5 2
16  H Kim Jong Il's AD Hangug 25 4 7 10 4
17  Spirevo 24 2 7 1 2 6 6
18  Irlandia 23 4 6 10 3
19  San Monique 19 3 2 3 8 3
20  Swelatie 18 5 4 7 2
21  West Bombo 14 3 2 1 3 5
22  Sockistan 11 1 2 3 5
23  Harlequenia 5 4 1
23  Pebbleland 5 4 1

Semi-Final 2[edit | edit source]

Country Place Total DimkaRUS Ova Anova Sibinia San Remo Territrius Hanzyuki Chruno Grolskira Saint Eva & Lepland Yazminia Symphony Isles Kosma Volnytaria Nicolas' Neighbour DPR Jindalea Anselmsuusonia Keohretcha Karuex and Qargering Lost Islands Spitzenbergen Puntíkov Irdminia Edoriada Canedonia Jury
 
DimkaRUS 17 31 3 4 6 1 4 2 6 5
Ova Anova 19 18 2 3 2 3 8
Sibinia 5 85 12 7 8 12 4 3 1 10 6 10 7 4 1
San Remo 14 44 12 4 6 3 2 7 10
Territrius 12 53 10 6 2 2 12 12 1 8
Hanzyuki 20 17 1 5 6 4 1
Chruno 3 96 7 6 8 3 3 2 10 4 12 10 5 5 1 8 12
Grolskira 22 15 1 7 7
Saint Eva & Lepland 9 67 4 2 12 5 2 8 2 7 4 5 3 10 3
Yazminia 24 44 4 10 4 7 7 DQ 5 7
Symphony Isles 1 109 6 7 5 10 8 12 6 1 12 7 7 12 4 12
Kosma 6 75 8 6 12 7 10 12 3 3 8 6
Volnytaria 13 49 4 10 7 4 2 10 12
Nicolas' Neighbour 8 70 3 5 12 8 3 2 8 6 3 12 3 5
DPR Jindalea 10 65 8 1 6 8 5 12 7 6 4 6 2
Anselmsuusonia 16 39 6 2 6 8 1 7 1 1 3 4
Keohretcha 21 16 1 5 3 7
Karuex & Qargering 23 45 1 1 1 10 1 10 DQ 8 8 5
Lost Islands 4 96 8 12 5 2 6 12 8 8 8 10 7 10
Spitzenbergen 11 64 10 1 3 7 8 5 3 5 4 5 3 2 6 2
Puntíkov 7 73 3 7 10 10 4 5 6 10 10 8
Irdminia 2 105 5 7 12 12 4 3 6 4 4 10 7 4 2 12 5 2 6
Edoriada 15 40 2 5 5 8 10 4 1 1 1 3
Canedonia 18 18 1 2 2 5 2 6
International jury vote
Place Country Total Novatlantida Sunetti Sockistan San Monique Spirevo Tonallán Lacrea Monteverde Tikata Marvelia Aonach West Bombo H Kim Jong Il's AD Hangug Carpathia Pebbleland
 
1  Symphony Isles 66 12 4 8 7 8 3 5 12 7
2  San Remo 56 8 4 7 10 5 7 4 4 7
3  Territrius 55 10 1 6 6 2 10 3 3 10 4
4  Yazminia 52 8 7 7 6 10 4 5 5
5  Irdminia 49 5 1 1 12 5 12 7 6
6  Nicolas' Neighbour 48 7 4 6 6 12 1 2 10
7  Anselmsuusonia 48 6 12 7 10 5 6 2
8  Edoriada 48 10 3 8 12 12 3
9  DPR Jindalea 46 3 5 2 4 2 3 5 3 2 12 5
10  Sibinia 45 7 12 6 10 10
11  Kosma 43 6 10 12 3 2 10
12  Ova Anova 41 3 8 5 5 12 8
13  Puntíkov 37 4 5 3 8 6 10 1
14  DimkaRUS 37 1 6 3 5 8 6 8
15  Volnytaria 34 4 10 1 7 4 8
16  Spitzenbergen 33 1 2 4 7 3 4 12
17  Chruno 28 2 10 6 2 8
18  Saint Eva & Lepland 24 2 4 2 8 7 1
19  Lost Islands 20 5 12 3
20  Grolskira 19 8 1 8 2
21  Karuex and Qargering 15 12 3
22  Keohretcha 11 1 1 2 7
23  Canedonia 9 2 1 6
24  Hanzyuki 6 1 4 1

Final[edit | edit source]

Country Place Total Aonach Oalia Lacrea Eriod Territrius Chruno Luzze Irdminia Monteverde Symphony Isles Saint Eva & Lepland Alexandria Sibinia Puntíkov Tikata Nicolas' Neighbour Kosma Sunetti Carpathia Novatlantida Dulcet Ebullience Spitzenbergen Lost Islands DPR Jindalea Pebbleland Amsteris Beige Yutuland Sockistan San Monique Spirevo Tonallán Tashkveny Kaledonii Swelatie Marvelia H Kim Jong Il's AD Hangug Ova Anova Hanzyuki Grolskira Yazminia Anselmsuusonia Volnytaria Canedonia Edoriada Jury
 
Aonach 4 141 7 3 8 7 3 10 7 6 3 3 2 8 10 1 12 2 7 12 12 5 10 3
Oalia 21 88 6 1 5 12 12 5 3 2 4 8 7 5 12 1 5
Lacrea 15 99 5 1 10 4 2 4 8 10 8 3 8 3 2 4 6 1 12 4 1 3
Eriod 12 106 6 8 6 12 7 7 1 8 1 7 12 8 1 8 4 10
Territrius 16 98 5 7 6 5 10 5 7 2 8 10 1 4 12 8 1 7
Chruno 11 115 7 3 7 1 2 10 3 6 7 6 12 10 6 7 5 3 8 12
Luzze 1 153 12 10 6 6 5 7 6 6 10 1 12 1 5 7 10 12 10 3 12 6 6
Irdminia 14 100 2 8 5 1 2 1 5 7 6 6 6 10 2 4 4 6 7 10 2 2 4
Monteverde 10 115 8 2 10 5 3 1 6 12 8 1 4 5 7 6 6 10 7 4 2 8
Symphony Isles 8 120 1 10 4 5 3 1 12 5 12 12 3 8 2 6 5 6 6 6 3 7 3
SEAL 25 50 3 2 8 2 7 1 2 1 7 10 4 1 2
Alexandria 3 142 10 7 7 7 12 1 12 10 5 6 4 3 12 1 3 3 2 6 6 6 7 12
Sibinia 20 91 8 4 12 10 2 7 12 1 12 5 5 5 8
Puntikov 22 84 10 5 4 10 8 2 12 10 1 4 1 7 2 2 6
Tikata 5 135 3 3 4 2 2 4 7 4 8 1 10 4 12 6 5 3 10 1 3 8 2 12 4 7 10
Nicolas' Neighbour 18 96 12 1 10 6 10 5 7 6 5 7 4 5 8 8 1 1
Kosma 6 125 4 6 12 4 1 4 4 2 12 4 4 5 10 12 3 6 4 8 10 10
Sunetti 7 123 8 8 2 7 4 8 8 10 8 1 6 2 3 2 10 2 10 6 6 8 4
Carpathia 2 147 1 2 10 12 10 8 12 7 1 5 12 2 8 3 8 8 12 6 12 7 1
Novatlantida 19 95 12 2 2 6 1 4 4 3 10 10 8 4 1 3 7 10 3 5
Dulcet Ebullience 9 118 5 8 5 3 6 10 3 8 3 4 5 7 6 5 8 5 2 6 5 7 5 2
Spitzenbergen 23 67 4 6 3 4 4 8 2 1 1 4 7 8 3 4 5 3
Lost Islands 17 97 3 8 3 12 1 7 6 12 10 7 10 5 5 8
DPR Jindalea 13 101 7 2 3 5 5 3 10 3 2 3 2 4 4 5 1 12 4 2 8 4 12
Pebbleland 24 62 2 12 1 12 5 2 3 7 5 3 1 2 7

Number of votes / 12 points[edit | edit source]

Below is a summary of the maximum 12 points each country awarded to another and number of votes received.
marks the best result reached so far by this country, for the number of "12 points" / number of votes received in final.

Number of votes received
Number Contestant
25  Tikata
22  Alexandria
 Aonach
 Dulcet Ebullience
21  Luzze
 Carpathia
 Sunetti
 Symphony Isles
 DPR Jindalea
 Irdminia
20  Kosma
 Monteverde
 Lacrea
18  Chruno
 Novatlantida
16  Eriod
 Territrius
 Nicolas' Neighbour
 Spitzenbergen
15  Oalia
 Puntíkov
14  Lost Islands
13  Sibinia
 Pebbleland
 Saint Eva & Lepland
Number of 12 points received
Number Contestant Nation(s) giving 12 points
5  Carpathia Territrius, Kosma, Sockistan, Grolskira, Anselmsuusonia
4  Luzze Oalia, Beige, Marvelia, Volnytaria
 Alexandria Irdminia, Saint Eva & Lepland, Lost Islands, Edoriada
3  Aonach Amsteris, Kaledonii, Swelatie
 Kosma Luzze, Dulcet Ebullience, Tonallán
 Symphony Isles Nicolas' Neighbour, Sunetti, Carpathia
 Sibinia Chruno, Spitzenbergen, San Monique
 Oalia Monteverde, Novatlantida, Ova Anova
2  Tikata Pebbleland, Ħanei Čaravāz
 Chruno DPR Jindalea, Canedonia
 Eriod Symphony Isles, Yutuland
 DPR Jindalea HKJIADH, International Jury
 Lost Islands Alexandria, Spirevo
 Pebbleland Eriod, Tikata
1  Monteverde Puntíkov
 Lacrea Yazminia
 Territrius Tashkveny
 Nicolas' Neighbour Aonach
 Novatlantida Lacrea
 Puntíkov Sibinia

The podium[edit | edit source]

Winner Second Third
 Luzze  Carpathia  Alexandria

Returning artists[edit | edit source]

Artist Country Previous edition Previous country represented
Bastille  Grolskira ISC 11  Sunetti
Diandra  Kaledonii ISC 7  San Monique
Evanescence  Alexandria ISC 5  Sunetti
Jenni Vartiainen  Irdminia ISC 7  Novatlantida
Katzenjammer  Carpathia ISC 1  Territrius
Paloma Faith  Tashkveny ISC 7  Anselmsuusonia
Two Steps from Hell  Marvelia ISC 9  Marvelia

Other countries[edit | edit source]

  •  Daǔlska - Reason of Daǔlska's withdrawal is unknown.
  •  Bitland - Due to the unstable situation in the country, Bitlish broadcaster (BIT) decided to not participate in ISC 12.
  •  Mukaltin - Mukaltin withdrew without giving any reason.

Recaps[edit | edit source]

Recaps
Semi-final 1 Link
Semi-final 2 Link
Final Link


References[edit | edit source]